Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Tabletki na Odchudzanie

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Tabletki na odchudzanie - poznaj rodzaje i ich skład. Sprawdź skuteczność

Wiele osób w walce o wymarzoną sylwetkę decyduje się sięgnąć po tabletki odchudzające. Na rynku dostępne są liczne preparaty, których producenci gwarantują osiągnięcie zamierzonego efektu. Czy tabletki na odchudzanie są bezpieczne? Jakie są rodzaje tych preparatów i od czego zależy ich skuteczność? 
tabletki na odchudzanie

Spis treści

Tabletki na odchudzanie – co warto o nich wiedzieć?

Tabletki przyspieszające odchudzanie to substancje wspomagające proces redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki zawartym w nich składnikom aktywnym pomagają skutecznie zahamować uczucie głodu i zredukować masę ciała. Najliczniejszą grupę na rynku stanowią suplementy diety. W odróżnieniu od leków ich działanie nie jest sprawdzone i udowodnione. Proces dystrybucji suplementów opiera się na przedłożeniu Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu projektu opakowania danego suplementu oraz informacji o wprowadzeniu na rynek. Takie procedury sprawiają, że tylko nieliczne z nich są kontrolowane przez Sanepid, co doprowadza do tego, iż zewsząd jesteśmy otoczeni specyfikami o niesprawdzonym działaniu i bezpieczeństwie. 

Rodzaje tabletek na odchudzanie

Wśród tabletek na odchudzanie dominują dwie grupy. Są nimi supresanty apetytu oraz spalacze tłuszczu. Działanie suprestantów apetytu opiera się przede wszystkim na zahamowaniu uczucia głodu poprzez działanie na ośrodek apetytu w mózgu. Cały proces odbywa się w żołądku. Preparat wchłania wodę i ulega pęcznieniu, dzięki czemu uczucie sytości jest zachowane przez dłuższy czas. W ich składzie znajduje się kofeina, gorzka pomarańcza, guarana oraz ocet jabłkowy. Ten rodzaj leków dedykowany jest osobom, które rozpoczynają swoją kurację odchudzającą. 

Działanie spalaczy tłuszczu opiera się na szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej poprzez zjawisko zwiększenia termogenezy. Kwasy tłuszczowe szybciej trafiają do mitochondriów, gdzie są przekształcane w energię. Ten rodzaj tabletek odchudzających jest polecany osobom uprawiającym aktywność fizyczną. W przeciwnym razie efekt nie będzie zadowalający. Spalacze tłuszczu zawdzięczają swoją skuteczność działaniu karnityny, kwasu linolowego oraz kofeiny. Tabletki dostarczają organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. 

W aptekach są również dostępne specyfiki przyśpieszające przemianę materii. To preparaty bezpieczne i polecane wszystkim tym, którzy cenią sobie naturalny skład i szybkie działanie. W składzie najczęściej możemy znaleźć wyciąg z grejpfruta i zielonej herbaty. Kolejnym rodzajem są tabletki ograniczające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów z jedzenia. Mechanizm ich działania polega na tym, że składniki wpływające na gromadzenie się tkanki tłuszczowej są w szybki sposób wydalane przez organizm. Decydując się na przyjmowanie tego rodzaju tabletek, należy monitorować poziom niektórych witamin, gdyż ich stosowanie może powodować niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K. Leki nie są więc polecane osobom, które borykają się z ich niedoborem. 

Skład najlepszych tabletek na odchudzanie 

Wybierając tabletki, które mają pomóc nam w powrocie do formy w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z ich składem. Najlepsze działanie wykazują te, które zawierają składniki o przebadanej i udowodnionej skuteczności. Jest to między innymi: 

  • Chrom – najważniejszy składnik preparatów odchudzających. Odpowiada za stabilizację gospodarki węglowodanowej, a tym samym w skuteczny sposób zmniejsza ochotę na słodycze i cukier. Dzięki właściwościom zwiększenia przenikania glukozy z krwi do komórek wpływa na zmniejszenie wydzielania insuliny, 

  • młody jęczmień – również uważany za bardzo ważny składnik wspomagający odchudzanie. Zawarty w nim błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości na długi czas. Tabletki nasycone w ten składnik pomagają osiągnąć wymarzoną sylwetkę. To jednak nie wszystkie jego właściwości. Młody jęczmień pszeniczny dzięki zawartości beta- karotenu wpływa pozytywnie na młody wygląd skóry, paznokci i poprawia wzrok, 

  • karnityna – dzięki swoim licznym właściwościom hamuje przyrost tkanki tłuszczowej i przyspiesza spalanie tłuszczu. Wpływa również na prawidłową pracę serca oraz wspomaga działanie hormonów - testosteronu oraz hormonów tarczycy, 

  • CLA – czyli sprzężony kwas linolowy - działanie kwasu opiera się na blokadzie działania enzymu, umożliwiającego przenikanie tłuszczów do komórek. Wpływa na zwiększenie masy mięśniowej i poprawę metabolizmu tkankowego, 

  • morwa biała – hamuje enzymy odpowiedzialne za rozkład cukrów złożonych do prostych, co sprawia, że wchłaniają się w układzie pokarmowym. Roślina w naturalny sposób wpływa na przyspieszenie procesu odchudzania. Składnik jest bezpieczny i polecany do zapobiegania rozwojowi cukrzycy. Morwa biała dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe - dobrze wpływa na pracę jelit i oczyszcza organizm z toksyn. 

tabletki na odchudzanie

Sprawdzone tabletki na receptę

Wśród wielu preparatów na odchudzanie najskuteczniejsze i potwierdzone działanie wykazują tabletki dostępne na receptę. Jednym z przykładów takich leków jest Xenical. Ich niewielka cena idzie w parze z jakością oraz bardzo dobrym składem, który pomaga usunąć nadmiar wody i wspierać organizm w walce o wymarzoną sylwetkę. Substancją czynną jest orlistat - odpowiedzialny za hamowanie wchłaniania około ⅓ tłuszczów przyjętych wraz z pożywieniem. Xenical łączy się z lipazami, które odpowiadają za rozkład tych tłuszczów. Na skutek działania leku część lipidów z pożywienia przechodzi niestrawiona przez jelita i jest wydalana z organizmu.

Xenical to lek na odchudzanie dostępny na receptę, który stosowany jest w leczeniu otyłości. Włączenie nisko kalorycznej diety oraz aktywność fizyczna wraz z przyjmowaniem leku, skutecznie pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami. 

Mysimba to kolejny przykład leku dostępnego na receptę, wpływającego pozytywnie na spadek masy ciała. W skład preparatu wchodzą substancje aktywne o działaniu ośrodkowym – bupropion oraz naltrekson. Wskazaniem do stosowania leku jest współwystępowanie nadwagi lub otyłości z dyslipidemią, nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Warto pamiętać, że lek stanowi uzupełnienie terapii odchudzania opartej na diecie i aktywności fizycznej.

Jakich tabletek na odchudzanie należy unikać?

Przed kupnem tabletek na odchudzanie zawsze powinniśmy wnikliwie przeczytać ulotkę, zawarte w nich składniki oraz skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Bezwzględnie trzeba wystrzegać się specyfików z niepewnych źródeł, gdyż może doprowadzić to do poważnych problemów zdrowotnych. Tabletki zawierające w składzie chlorowodorki sibutraminy są wycofane z obrotu w większości krajów, ponieważ powodowały wiele skutków ubocznych. Popularne niegdyś tabletki z jajami tasiemca również nigdy nie powinny znaleźć się na liście naszych rozważań - przyjmowanie tych specyfików naraża na niebezpieczeństwo nie tylko osoby, które je zażywają, ale również osoby, które mają z nimi styczność. 

Tabletki na odchudzanie nie powinny stanowić alternatywy dla zdrowego trybu życia, diety oraz aktywności fizycznej. Leki te nigdy nie mogą być środkiem samym w sobie. Ich zadaniem jest pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki tym radom i wskazówkom masz szansę na skuteczną walkę z nadwagą i uniknięcie efektu jo-jo. 

Podobne wpisy o leczeniu otyłości: