e-Konsultacja z Receptą Online

Opryszczka ust i miejsc intymnych – poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia wirusa HSV

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Opryszczka ust i miejsc intymnych – poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia wirusa HSV

Opryszczka ust i miejsc intymnych to dosyć powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Towarzyszą jej nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: swędzenie, pieczenie, bolesne pęcherze i owrzodzenia. Jest wywołana przez wirusy HSV1 i HSV2. Czy opryszczka ust i miejsc intymnych może być groźna dla zdrowia? Dowiedz się, w jaki sposób ją leczyć i zapobiegać jej nawrotom. 

Opryszczka Ust I Miejsc Intymnych 2
opryszczka ust i miejsc intymnych

Czym jest opryszczka i w jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Opryszczka to nazwa ogólna stosowana dla zakażeń opryszczkowych – mogą one przybierać różne formy, atakując określone miejsca i narządy w organizmie. Za jej powstanie odpowiada wirus Herpes Simplex. Rozróżnia się dwa rodzaje wirusa, który powoduje powstanie dwóch typów klinicznych opryszczki zwykłej – HSV1 oraz HSV2. Wirus pierwszego typu jest odpowiedzialny za infekcje w okolicach twarzy, jamy ustnej oraz górnej części ciała. Natomiast wirus HSV2 powoduje opryszczkę narządów płciowych. 

Zmiany opryszczkowe wyglądem przypominają czerwone wykwity. Najczęstszym miejscem ich powstania są okolice wokół ust, kącikach ust, oraz nierzadko wnętrza jamy ustnej. Opryszka na ustach potocznie jest określana jako „zimno” lub „febra”. Za jej powstanie odpowiada wirus Herpes Simplex typ 1 – HSV1. Do zakażenia dochodzi najczęściej w okresie dzieciństwa, poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą – całowanie, przytulanie, używanie tego samego ręcznika czy sztućców. Szacuje się, że niemal każda osoba jest nosicielem wirusa opryszczki, jednak objawy pojawiają się u połowy z zarażonych. Dzieci do 5 roku życia zwykle chorują bezobjawowo, natomiast u dorosłych pierwsze uaktywnienie się objawów „zimna” może być gwałtowne i bolesne. Każda z osób, u której chociaż raz doszło do wystąpienia objawów, pozostaje nosicielem do końca życia. 

Opryszczka narządów płciowych spowodowana jest wirusem HSV2. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych z nosicielem – poprzez kontakt oralny lub analny. Ze względu na swoją wilgotność narządy płciowe, odbyt bądź wspomniana wcześniej jama ustna, są podatne na zakażenie. Opryszczka genitalna powoduje ból oraz zmiany skórne, które zlokalizowane są w obrębie narządów płciowych lub w okolicy krocza. W takim samym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Podczas porodu naturalnego może dojść do przeniesienia wirusa na dziecko, przez zetknięcie noworodka ze zmianami chorobowymi kanału rodnego oraz narządów rodnych matki. 

Opryszczka Ust 1
opryszczka ust

Opryszczka ust – objawy

Opryszczka wargowa przebiega w dwóch postaciach – pierwotnej i nawrotowej. Zakażenie pierwotne na początku nie daje objawów, jednak w łatwy sposób może przekształcić się w cykliczne nawroty. 

Objawy opryszki wargowej zwykle następują po sobie etapami: 

  • I etap – objawia się delikatnym pieczeniem ust, które stopniowo narasta. Po pewnym czasie pojawiają się czerwone krostki i grudki, 
  • II etap – powstają swędzące i coraz bardziej bolesne pęcherze. Jeśli opryszczka występuje w środku jamy ustnej, bardzo często pojawiają się owrzodzenia na języku, 
  • III etap – pęcherze wypełnione płynem surowiczym pękają, a płyn uwalnia się na zewnątrz. Dzieje się to po około 7 dniach od chwili wystąpienia pierwszych objawów. Wówczas istnieje bardzo duże ryzyko przenoszenia opryszki. Całowanie z osobą zarażoną lub używanie tych samych kubków i sztućców wiąże się z pewnym zarażeniem wirusem opryszki. 
  • IV etap – w miejscu pęcherzyków tworzy się nadżerka. 
  • V etap – to ostatni etap, w którym następuje proces gojenia – z nadżerek powstają strupy, które po kilku dniach odpadają. 

Wiele osób zastanawia się, “ile trwa opryszczka na ustach?”. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki dokładnie czas mija od pojawienia się opryszczki do pełnego wygojenia, jednak szacuje się, że jest to od 7 do nawet 14 dni. 

Opryszczka narządów płciowych – objawy 

Podobnie jak opryszczka wargowa, opryszczka narządów płciowych może przebiegać bezobjawowo lub z wystąpieniem zmian w okolicach błon śluzowych, pośladków i odbytu. Opryszczka miejsc intymnych niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo w przypadku kobiet ciężarnych, z powodu ryzyka przejścia zakażenia na płód. Wówczas może trwale go uszkodzić. Ciąża niesie ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego, okołoporodowego lub poporodowego.

Pierwsze symptomy zakażenia wirusem opryszczki okolic intymnych najczęściej są widoczne w ciągu kilku dni od zakażenia. Typowymi obawami są: swędzenie, pieczenie oraz pojawienie się bolesnych pęcherzy, które w końcowym etapie pękają, tworząc owrzodzenia. Objawom opryszczki intymnej może towarzyszyć: 

  • ból podczas oddawania moczu i wydalania kału, 
  • powiększenie węzłów chłonnych w okolicach pachwin, 
  • silne upławy z pochwy,
  • gorączka, przebiegająca z dreszczami, 
  • ogólne uczucie rozbicia. 

Pierwsze objawy opryszki mogą uaktywnić się nawet kilka lat po zakażeniu. Do tej pory do końca nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób wyraźne objawy pojawiają się zaraz po zakażeniu wirusem HSV2, a u innych pozostają w formie bezobjawowej przez długi czas. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można podejrzewać, iż ma to związek z układem odpornościowym – u każdej z osób reaguje on w inny sposób. 

Wirus herpes simplex typu 2 uaktywnia się pod wpływem następujących czynników: 

  • ogólnego osłabienia organizmu, 
  • niedoborów witamin – szczególnie C i witamin z grupy B, 
  • zmian hormonalnych – nadczynności, niedoczynności tarczycy, 
  • przegrzania lub przechłodzenia organizmu, 
  • może uaktywnić się w trakcie ciąży. 

Opryszczka ust – czy może przenieść się na narządy płciowe?

Dla wielu osób pytanie, czy „opryszczka ust może przenieść się na narządy płciowe?” pozostaje kwestią niewyjaśnioną. W internecie można znaleźć na ten temat wiele sprzecznych informacji. 

Opryszczka występująca w każdym miejscu na ciele jest zaraźliwaInfekcja z okolicy ust jak najbardziej może przenieść się na narządy intymne. Może do tego dojść w jednym szczególnym przypadku. Jeśli partner ma widoczne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym w okolicach warg lub wewnątrz jamy ustnej, to w przypadku stosunku pochwowego lub oralnego istnieje prawdopodobieństwo przeniesienia infekcji. Należy podkreślić, że smarowanie ust maścią i kremem lub przyklejanie na krostki plastra w żaden sposób nie przyczynia się do zmniejszenia tego ryzyka. 

Opryszczka ust i okolic intymnych – sposoby leczenia

Opryszczka wargowa jest leczona objawowo – nie istnieje żaden lek, który usuwa wirusa opryszki na zawsze. Dostępne w aptece kremy i maści zawierające acyklowir wykazują dużą skuteczność w walce z uaktywnionym wirusem. Jeśli nie przegapimy pierwszych objawów i zastosujemy leki, wówczas czas trwania dolegliwości zdecydowanie się skróci i szybciej wrócimy do zdrowia. Na rynku dostępny jest szeroki wybór maści oraz doustnych tabletek (np. Heviran, Hascovir, Aciclovir Aurovitas) zawierających acyklowir.  

Wśród możliwych sposobów leczenia na uwagę zasługują również specjalne plastry na opryszczkę. Pomogą nam ukryć pęcherze, a także chronić przed powstawaniem blizn. Są niewidoczne i zapobiegają rozprzestrzenianiu płynu surowiczego. Leczenie opryszczki powinniśmy także wspomagać witaminą C oraz witaminami z grupy B – to ich niedobór może być przyczyną często nawracającej opryszczki wargowej.

Pod żadnym pozorem nie wolno przekłuwać pęcherzy. W przeciwnym razie zawarty w nich płyn surowiczy będzie z łatwością rozprzestrzeniał się wokół okolic warg i wewnątrz ust – spowoduje to rozsianie opryszczki i wydłużony czas leczenia. 

Opryszczka miejsc intymnych również leczona jest objawowo. W tym celu stosuje się leki doustne oraz do użytku zewnętrznego o działaniu przeciwwirusowym. Leczenie objawów choroby powinno zostać wdrożone najszybciej jak to możliwe – wówczas unikniemy bolesnych owrzodzeń i szybciej powrócimy do codziennych czynności. Leki podobnie jak w przypadku opryszczki wargowej, zawierają w składzie acyklowir. Czas leczenia uzależniony jest od etapu rozwoju objawów wirusa – zazwyczaj trwa od 5 do 7 dni. Jeśli w tym czasie opryszczka nie ustąpi, wówczas ponownie skonsultuj się z lekarzem. 

Leczenie Opryszczki Ust I Miejsc Intymnych 2
leczenie opryszczki ust i okolic intymnych

Leczenie opryszczki domowymi sposobami

Wiele osób cierpiących na nawracającą opryszczkę ust lub okolic intymnych z wielu powodów nie chce lub nie może stosować aptecznych leków. Czy w tym przypadku sprawdzi się leczenie naturalne?

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na walkę z nawracającą opryszczką jest olejek z drzewa herbacianego. To ponadczasowy produkt o wielorakim zastosowaniu. Kiedy poczujemy pierwsze symptomy opryszczki – mrowienie i swędzenie, powinniśmy nanieść niewielka ilość olejku na nasączony wacik kosmetyczny i zaaplikować w bolące miejsce. Olejek posiada silny aromat, więc dla osób wrażliwych może okazać się zbyt drażniący. Możemy wówczas rozcieńczyć go z wodą, która pomoże zneutralizować zapach. Aby efekt był skuteczny, powinniśmy aplikować olejek z drzewa herbacianego kilka razy dziennie aż do czasu ustąpienia zmian opryszczkowych.

Miód zapobiega namnażaniu się bakterii i wirusów, dlatego również jest skutecznym sposobem na walkę z wirusem opryszczki. W tym celu należy posmarować odrobiną produktu bolące miejsce, by ograniczyć rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Kolejnym sposobem na opryszczkę jest przyłożenie do pęcherza ciepłej torebki herbaty. Herbata w swoim składzie zawiera taniny, działające ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. 

Osoby, które borykają się z często nawracającą opryszczką narządów płciowych powinny na co dzień wybierać bawełnianą bieliznę. Należy dbać o higienę miejsc intymnych, a kąpiel urozmaicać kilka razy w tygodniu wyciągiem z olejku geraniowego, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. W codziennej diecie nie może zabraknąć produktów wzbogaconych w cynk i witaminę B, takich jak jaja, płatki owsiane, zielone warzywa i pełnoziarniste pieczywo. 

e-Konsultacja z Receptą Online
Opryszczka ust i miejsc intymnych – poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia wirusa HSV

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.