e-Konsultacja z Receptą Online

Grzybica penisa – sprawdź przyczyny, objawy, leki i metody leczenia. Jak wygląda grzybica na penisie?

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Grzybica penisa – sprawdź przyczyny, objawy, leki i metody leczenia. Jak wygląda grzybica na penisie?

Grzybica penisa to dla wielu mężczyzn bardzo wstydliwa dolegliwość. Z tego powodu często unikają wizyty u specjalisty. Tymczasem nieleczona infekcja grzybicza narządów intymnych może być źródłem wielu powikłań, a jej objawy z biegiem czasu mogą stać się coraz bardziej uciążliwe. Na szczęście na rynku dostępne są leki pozwalające na wyleczenie grzybicy penisa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta przypadłość, na czym polega jej leczenie i w jaki sposób można zapobiec jej rozwojowi, czytaj dalej!

Grzybica Penisa
Grzybica penisa

Grzybica penisa – przyczyny

Grzybica penisa jest najczęściej wywołana przez infekcję grzybami z rodziny drożdżaków – Candida albicans. Ten rodzaj grzyba atakuje skórę i błony śluzowe, powodując powstanie zmian chorobowych zwanych drożdżycą lub kandydozą. Mogą się one umiejscawiać w różnych okolicach ciała np. w jamie ustnej czy też na paznokciach. Infekcja drożdżakowa może także dotyczyć penisa. Wówczas zmiany są najczęściej zlokalizowane na żołędzi i napletku, a także na skórze pokrywającej mosznę. Do czynników predysponujących do rozwoju grzybicy penisa należą:

 • seks bez zabezpieczenia za pomocą prezerwatywy z partnerką cierpiącą na grzybicze zapalenie pochwy,
 • cukrzyca – obecność glukozy w moczu stanowi doskonałe warunki do rozwoju infekcji grzybiczej,
 • stany związane z obniżeniem odporności – antybiotykoterapia, sterydoterapia, zakażenie wirusem HIV, przyjmowanie leków o działaniu immunosupresyjnym,
 • urazy i podrażnienie penisa – uszkodzona błona śluzowa i skóra sprzyja zakażeniom,
 • niedostateczna higiena – zaleganie mastki (substancji złożonej z wydzieliny gruczołów śluzowych, złuszczonych komórek nabłonka, moczu oraz bakterii) pod napletkiem sprzyja zakażeniom żołędzi i wewnętrznej części napletka. Przyczyną takiego stanu może być stulejka (zwężenie otworu napletka, utrudniające jego odprowadzenie). Wówczas przeprowadzenie dokładnych zabiegów higienicznych tej okolicy ciała jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Duża otyłość również może utrudnić te czynności.

Grzybica penisa rzadko występuje u mężczyzn obrzezanych. Pojawienie się tej infekcji u małych chłopców najczęściej jest związane ze stulejką. Wówczas konieczny jest zabieg chirurgiczny. Młodzi mężczyźni najczęściej nabywają kandydozę od swoich partnerek. W przypadku osób starszych grzybica penisa może być pierwszym objawem cukrzycy.

Grzybica penisa – objawy

Grzybica członka u wielu mężczyzn ma bezobjawowy przebieg. U pozostałej części pojawiają się w pierwszej kolejności takie dolegliwości jak: ból, pieczenie i swędzenie penisa. Z czasem dochodzi do rozwoju zmian infekcyjnych. Mogą mieć one postać czerwonych plamek, pęcherzyków wypełnionych krwią i ropą, zwłaszcza na brzegach zmiany lub białego nalotu pod napletkiem. Objawem infekcji drożdżakowej jest również ból pojawiający podczas oddawania moczu oraz w trakcie stosunku. Opisane symptomy są dość niecharakterystyczne. Mogą wskazywać na infekcję nie tylko grzybiczą, ale również bakteryjną lub wirusową. 

Nawracająca grzybica penisa – czym się charakteryzuje?

Infekcje grzybicze penisa, podobnie jak kandydoza pochwy, bardzo często mają charakter nawracający. Z tego powodu walka z nimi jest szczególnie uciążliwa. Ich cechą charakterystyczną jest powracanie objawów zakażenia po upływie kilku tygodni od pozornie skutecznej terapii przeciwgrzybiczej. Powodem nawracających infekcji może być:

 • zbyt krótka terapia lekami przeciwgrzybiczymi,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • stulejka,
 • utrzymująca się kandydoza pochwy u partnerki,
 • brak dbałości o higienę miejsc intymnych.

W przypadku wykrycia grzybiczego zapalenia pochwy u kobiety lekarz powinien zlecić równoczasowe leczenie przeciwdrożdżakowe jej partnera, nawet jeśli nie ma on żadnych objawów infekcji. Taka sama zasada obowiązuje, jeśli dojdzie do sytuacji odwrotnej.

Grzybica penisa – jaki lekarz zajmuje się jej leczeniem?

Jeśli pojawiły się u Ciebie symptomy sugerujące grzybicze zapalenie penisa, nie bagatelizuj ich i jak najszybciej udaj się do lekarza. Tak samo powinieneś postąpić, jeśli Twoja partnerka cierpi na grzybicze zapalenie pochwy, a Ty nie masz żadnych dolegliwości. Wówczas grzybica penisa może mieć u Ciebie postać bezobjawową. Leczeniem tego typu schorzeń u mężczyzn zajmuje się lekarz rodzinny, dermatolog lub urolog. Podczas wywiadu lekarskiego poinformuj go o wszystkich towarzyszących Ci symptomach chorobowy. Czasami z pozoru niezwiązane ze sobą objawy mogą składać się na obraz konkretnej jednostki chorobowej np.przemęczenie oraz picie dużej ilości płynów to dolegliwości często pojawiające się w cukrzycy. W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej lekarz może zlecić wykonanie posiewu wydzielony ze zmiany chorobowej lub wymazu z wewnętrznej części napletka. Dzięki temu będzie mógł zlecić odpowiednio dobrane leczenie.

Grzybica penisa – leczenie

Leczenie grzybiczego zapalenia penisa polega na stosowaniu maści lub tabletek posiadających w swoim składzie substancje aktywne o działaniu przeciwgrzybiczym. Należy ich używać zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Nie można przerywać terapii wcześniej, nawet jeśli objawy chorobowe ustąpią. Grozi to nawrotem grzybicy penisa.

W łagodnych przypadkach infekcji drożdżakowej lekarz może zalecić miejscowe stosowanie maści z klotrimazolem, ketokonazolem lub ekonazolem. Są to pochodne imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Preparaty te są dostępne w aptece bez recepty. Po ustąpieniu ostrych objawów grzybicy penisa leczenie należy kontynuować jeszcze przez 3 tygodnie. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po 7 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Co ważne, maści zawierające w swoim składzie pochodne imidazolu stosowane na genitalia mogą uszkodzić lateksowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy, krążki dopochwowe). Dlatego przez cały okres ich stosowania oraz 5 dni po zakończeniu terapii, należy stosować inne sposoby zapobiegające ciąży np. prezerwatywy bezlateksowe lub antykoncepcję hormonalną.

Duże nasilenie objawów grzybicy penisa, zmiany chorobowe niereagujące na miejscowo stosowane maści przeciwgrzybicze lub uporczywie nawracające infekcje drożdżakowe narządów intymnych wymagają włączenia leczenia doustnego. W takich przypadkach lekarz może zalecić terapię za pomocą tabletek lub kapsułek zawierających substancję aktywną o nazwie flukonazol. Jest ona zaliczana do grupy triazoli – chemioterapeutyków (syntetycznych substancji przeciwdrobnoustrojowych) o silnym działaniu przeciwgrzybiczym. Jego mechanizm działania polega na zniszczeniu błony komórkowej grzybów, co powoduje ich śmierć. Leki zawierające flukonazol (np. Flucofast oraz Fluconazole) są dostępne tylko na receptę.

Domowe sposoby walki z grzybicą penisa nie są skuteczne. W takiej sytuacji zawsze należy włączyć ukierunkowane przeciwgrzybiczo leczenie farmakologiczne. W trakcie terapii oraz po jej zakończeniu nie można zapominać o prawidłowej pielęgnacji i dbaniu o higienę okolic intymnych.

Jakie mogą być powikłania nieleczonej grzybicy penisa?

Do powikłań nieleczonej infekcji grzybiczej penisa należą:

 • grzybicze zapalenie najądrzy i jąder, co może prowadzić do problemów z płodnością,
 • zapalenie gruczołu krokowego,
 • stulejka – może być ona nie tylko przyczyną grzybicy penisa, ale również jego powikłaniem,
 • zwężenie cewki moczowej, co predysponuje do nawracających infekcji układu moczowego,
 • zwiększone ryzyko zakażenia się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową np. rzeżączką, kiłą, chlamydią.

Przyczyną nawracających lub przewlekle utrzymujących się infekcji drożdżakowych pochwy u kobiet może być nieleczona grzybica penisa u jej partnera. W takiej sytuacji u niej również może dojść do rozwoju powikłań.

Jak zapobiegać grzybicy penisa?

Grzybica penisa może być bardzo uciążliwa, dlatego najlepiej zapobiegać jej rozwojowi. Oto kilka rad, dzięki którym zmniejszysz ryzyko nabycia tej infekcji:

 • w trakcie seksu z nową partnerką zawsze używaj prezerwatyw, nawet jeśli stosuje ona inne metody antykoncepcji np. tabletki hormonalne,
 • jeśli Twoja stała partnerka ma grzybicę pochwy, w czasie zbliżeń używajcie prezerwatyw. Musisz również podjąć leczenie przeciwgrzybicze razem z nią, nawet gdy nie masz żadnych objawów choroby,
 • dbaj o higienę miejsc intymnych. W trakcie kąpieli odchylaj napletek, żeby dokładnie wyczyścić jego wnętrze z zalegającej mastki. Jeśli sprawia Ci to ból, możesz mieć stulejkę. Wówczas udaj się do lekarza chirurga,
 • grzyby lubią wilgotne środowisko, dlatego unikaj noszenia mokrej bielizny, a po kąpieli okolice krocza delikatnie wytrzyj do sucha.

Podobne wpisy o grzybicy penisa:

e-Konsultacja z Receptą Online
Grzybica penisa – sprawdź przyczyny, objawy, leki i metody leczenia. Jak wygląda grzybica na penisie?

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem