Każda przyszła mama boryka się z problemem wypadania włosów. Niektórym kobietom wypadają one garściami a u innych ten proces trwa krótko. Jest to całkowicie normalne i nie należy wpadać w panikę.
Trzyfazowy cykl życia włosa:
W okresie ciąży ten proces wygląda inaczej, ponieważ poziom estrogenów jest podwyższony przez co mieszki włosowe nie przechodzą w fazę drugą, czyli katogenu. Powoduje to, że włosy nie wypadają, jest ich coraz więcej. Jednakże po porodzie, poziom estrogenu spada, więc włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Niekiedy kobieta może stracić od 20 do 30 procent włosów. Proces ten jednak, jest odwracalny.
Nie ma co obawiać się całkowitego wyłysienia, ponieważ średnio człowiek ma od 100 do 150 tysięcy włosów na głowie i nawet przy stracie ich w jednej trzeciej, nie będzie to widoczne. Zazwyczaj problem znika po około 6 – 9 miesiącach po porodzie, chyba że karmienie piersią przedłuży się. Nadmierna ilość hormonu (prolaktyny) powoduje właśnie łysienie, ale nie tylko. Jeżeli kobieta narażona jest na duży stres, hormon ten, również wzrasta dlatego depresje poporodowe są niewskazane dla włosów młodych mam.
Wszystkiemu można zaradzić, dlatego wskazane jest stosowanie się do poniższych punktów a na pewno łysienie zostanie zahamowane:
Niedobór żelaza, który oczywiście powoduje anemię, jest również przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Zaleca się, aby dawka żelaza podczas laktacji wynosiła 20 mg na dobę. Suplementowe żelazo nie przenika do pokarmu, także nie powstaje ryzyko przedawkowania u niemowlaka podczas karmienia piersią.
Wśród dostępnych farmaceutyków najlepszy jest Vitapil Mama, który zawiera dzienną dawkę: kwasu foliowego, witamin B6, B12 i C i żelazo. Wspomagają one procesy krwiotwórcze i służą jako ochrona dla kobiety przed niedoborem, jak i również w momencie powrotu cyklu miesiączkowego.
Pradawne sposoby naszych babć:
Szampon o nazwie Revita stymuluje wzrost porost włosów na głowie. Jest on całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży. Dodatkowo można zakupić piankę, która zwiększa objętość włosów.
Mezoterapia jest już ostatnią deską ratunku dla nadmiernego już łysienia. Zabieg, który wykonuje tylko dermatolog, polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy, specjalnym pistoletem substancji pobudzającej regenerację cebulek i mieszków włosowych. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ igła dochodzi tylko do podskórnej tkanki tłuszczowej. Na życzenie pacjenta, lekarz dermatolog może znieczulić skórę głowy maścią Emla. Jeżeli przyjmie się serię tych zabiegów – wypadanie zostanie zahamowane. Cena: 250 – 300 zł.
W razie gdyby, łysienie poporodowe trwało więcej niż dziewięć miesięcy lub na głowie pojawiają się łyse miejsca albo zakola, bądź patologiczne zmiany skórne, tj. łojotok czy łupież, KONIECZNA jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Pierwsze kroki do postawienia diagnozy rozpoczyna się od wykonania badania krwi, wykluczając w ten sposób anemię i problemy z tarczycą. Trycholog, który zajmuje się przede wszystkim problematyką łysienia, dzięki specjalistycznym badaniom określi, dlaczego włosy wypadają w tak nadmiernych ilościach i przepisze on, odpowiednią i spersonalizowaną kurację, aby to powstrzymać.
e-Konsultacja z Receptą Online