Receptomat | e-Recepta w 5 min

Wypadanie włosów po ciąży. Sprawdź przyczyny

Każda przyszła mama boryka się z problemem wypadania włosów. Niektórym kobietom wypadają one garściami a u innych ten proces trwa krótko. Jest to całkowicie normalne i nie należy wpadać w panikę.

Spis treści

Przyczyny wypadania włosów

Trzyfazowy cykl życia włosa:

  • faza I – wzrostu (anaben) trwa ona od 2 do nawet 8 lat to 90%, które znajdują się na głowie,
  • faza II – katagen czyli okres przejściowy, który trwa około dwóch tygodni; włos w tym czasie już nie rośnie, tylko przygotowuje się do wypadnięcia,
  • faza III – telogen to czas spoczynku mieszka włosowego; najczęściej trwa to od 2 do 4 miesięcy; proces ten wygląda w ten sposób – po wypoczynku mieszek włosowy powiększa się, ponieważ tworzy się w nim nowy włos, który wypycha stary a w późniejszym czasie wypada.

W okresie ciąży ten proces wygląda inaczej, ponieważ poziom estrogenów jest podwyższony przez co mieszki włosowe nie przechodzą w fazę drugą, czyli katogenu. Powoduje to, że włosy nie wypadają, jest ich coraz więcej. Jednakże po porodzie, poziom estrogenu spada, więc włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Niekiedy kobieta może stracić od 20 do 30 procent włosów. Proces ten jednak, jest odwracalny.Wypadanie włosów po ciąży

Jak sobie radzić z problemem wypadania włosów?

Nie ma co obawiać się całkowitego wyłysienia, ponieważ średnio człowiek ma od 100 do 150 tysięcy włosów na głowie i nawet przy stracie ich w jednej trzeciej, nie będzie to widoczne. Zazwyczaj problem znika po około 6 – 9 miesiącach po porodzie, chyba że karmienie piersią przedłuży się. Nadmierna ilość hormonu (prolaktyny) powoduje właśnie łysienie, ale nie tylko. Jeżeli kobieta narażona jest na duży stres, hormon ten, również wzrasta dlatego depresje poporodowe są niewskazane dla włosów młodych mam.

Wszystkiemu można zaradzić, dlatego wskazane jest stosowanie  się do poniższych punktów a na pewno łysienie zostanie zahamowane:

  1. Dieta bogata w mikro – i makroelementy oraz witaminy z grupy B, czyli np.: ryby, owoce morza (zawierają cyk, miedź, żelazo), jaja, razowe pieczywo, makarony, gruboziarnista kasza lub niełuskany ryż.
  2. Zakup szamponu i odżywki do włosów osłabionych – ważne jest, aby podczas mycia, masować skórę głowy przez około 2 – 3 minuty, tak aby składniki preparatów mogły wsiąknąć w skórę; odżywkę używać codziennie, jeżeli wystąpi problem skołtunionych włosów – nałożyć balsam wygładzający.
  3. Przynajmniej dwa razy w tygodniu nałożyć maseczkę odżywczą – wmasować w jeszcze mokre włosy, owinąć ciepłym ręcznikiem i pozostawić na 15 minut.
  4. Inwestycja w kapsułki, które wzmacniają włosy i odżywiają cebulki – wcierać co 2 – 3 dni w skórę głowy przez 3 miesiące (pełna kuracja).
  5. Łykanie preparatów witaminowo – mineralnych – kompleks witamin i składników mineralnych działa wzmacniająco na mieszek włosowy, a przy okazji na skórę i paznokcie.
  6. Suszyć włosy naturalnie albo suszarką z chłodnym powietrzem, ponieważ gorące przesusza końcówki i dodatkowo osłabia włosy.
  7. Aby utrata włosów była mniej widoczna, najlepiej, blisko przed porodem należy je ściąć. Ułatwi to też, ich codzienną pielęgnację.
  8. Związywać w kucyk, tylko i wyłącznie luźną gumką do włosów.
  9. Unikać farbowania i trwałej ondulacji.
  10. Nie należy energicznie rozczesywać mokrych włosów, ponieważ właśnie wtedy, są one najbardziej podatne na uszkodzenia.
  11. Ogranicz padanie promieni słonecznych bezpośrednio na włosy – należy zaopatrzyć się w kapelusze i czapki.
  12. Zimą wskazane jest noszenie czapki.

Witaminy

  • witamina B5 i biotyna przyczyniają się do wzrostu większej ilości włosów, poprzez poprawę rozwoju komórek, znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, drożdżach i żółtku jaj,
  • kwas foliowy – również powoduje wzrost komórek,
  • kwas pantotenowy – opóźnia łysienie i utrzymuje kolor, tak samo jak witamina B6 i B12 a występują one w takich produktach jak: drożdżach, warzywach, żółtku jaj, mięsie kurczaka, produktach pełnoziarnistych i nabiale,
  • A – przeciwutleniacz, który pomaga w produkcji zdrowego sebum, znajduje się w: warzywach, owocach, nabiale i wołowinie,
  • C i E – poprawiają krążenie w skórze głowy, znaleźć można w: olejach roślinnych, migdałach, jajkach, brukselkach, orzechach i kiełkach.

Niedobór żelaza, który oczywiście powoduje anemię, jest również przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Zaleca się, aby dawka żelaza podczas laktacji wynosiła 20 mg na dobę. Suplementowe żelazo nie przenika do pokarmu, także nie powstaje ryzyko przedawkowania u niemowlaka podczas karmienia piersią.

Wśród dostępnych farmaceutyków najlepszy jest Vitapil Mama, który zawiera dzienną dawkę: kwasu foliowego, witamin B6, B12 i C i żelazo. Wspomagają one procesy krwiotwórcze i służą jako ochrona dla kobiety przed niedoborem, jak i również w momencie powrotu cyklu miesiączkowego.

Co stosować, aby włosy nie wypadały?

Pradawne sposoby naszych babć:

  1. maseczka z oleju rycynowego – olej rycynowy podgrzać i wetrzeć w skórę głowy; spłukać po dwóch godzinach i umyć głowę szamponem,
  2. kompres z soku z czarnej rzodkwi – rzodkwie zetrzeć na tarce i wycisnąć przez gazę; sok wetrzeć w skórę głowy i owinąć ręcznikiem. Minimalnie trzymać dwie godziny a najlepiej pozostawić na całą noc.
  3. płukanka ze skrzypu polnego.

Szampon o nazwie Revita stymuluje wzrost porost włosów na głowie. Jest on całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży. Dodatkowo można zakupić piankę, która zwiększa objętość włosów.

Mezoterapia jako metoda leczenia

Mezoterapia jest już ostatnią deską ratunku dla nadmiernego już łysienia. Zabieg, który wykonuje tylko dermatolog, polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy, specjalnym pistoletem substancji pobudzającej regenerację cebulek i mieszków włosowych. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ igła dochodzi tylko do podskórnej tkanki tłuszczowej. Na życzenie pacjenta, lekarz dermatolog może znieczulić skórę głowy maścią Emla. Jeżeli przyjmie się serię tych zabiegów – wypadanie zostanie zahamowane. Cena: 250 – 300 zł.

W razie gdyby, łysienie poporodowe trwało więcej niż dziewięć miesięcy lub na głowie pojawiają się łyse miejsca albo zakola, bądź patologiczne zmiany skórne, tj. łojotok czy łupież, KONIECZNA jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Pierwsze kroki do postawienia diagnozy rozpoczyna się od wykonania badania krwi, wykluczając w ten sposób anemię i problemy z tarczycą. Trycholog, który zajmuje się przede wszystkim problematyką łysienia, dzięki specjalistycznym badaniom określi, dlaczego włosy wypadają w tak nadmiernych ilościach i przepisze on, odpowiednią i spersonalizowaną kurację, aby to powstrzymać.

e-Konsultacja z Receptą Online

Łysienie

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o wypadaniu włosów: