e-Konsultacja z Receptą Online

Trądzik – leki

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Trądzik – leki

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik jest powszechnym problemem skóry, który można leczyć za pomocą odpowiednich preparatów.
 • Leki na trądzik dostępne są w postaci kremów, maści, żeli oraz tabletek, które można dostać na receptę lub bez recepty.
 • Kluczem do sukcesu jest dobranie właściwego leku na trądzik, uwzględniającego rodzaj i nasilenie dolegliwości oraz indywidualne potrzeby skóry.
 • Poważne problemy skórne wymagają specjalistycznego leczenia. Dlatego zalecana jest konsultacja z dermatologiem, który dobierze pacjentowi odpowiednie leki na trądzik.
Tradzik
Trądzik

Ogólnodostępność preparatów na wypryski sprawia, że wielu pacjentów próbuje samodzielnie leczyć problemy skórne. Niestety, w wielu przypadkach suplementy diety lub leki na trądzik w postaci maści i kremów dostępnych bez recepty, nie przynoszą pożądanych efektów, lub powodują wręcz zaostrzenie objawów. 

Najlepszym sposobem na trądzik jest konsultacja z dermatologiem, ponieważ często konieczne jest zastosowanie leków na receptę. Jaka jest najlepsza maść na trądzik i czy można dostać tabletki na trądzik bez recepty? Odpowiadamy! 

Leki na trądzik:

Jak walczyć z trądzikiem? Skuteczny lek na trądzik

Trądzik pospolity (również trądzik młodzieńczy) jest schorzeniem skóry, które pojawia się głównie w okresie dojrzewania, ale może wystąpić również w dorosłym wieku. Na pogorszenie stanu skóry wpływają zaburzenia hormonalne, nadaktywność gruczołów łojowych, zanieczyszczenia środowiskowe, dieta, stres czy bakterie. W wielu przypadkach oddziaływanie tych czynników wpływa na powstawanie zaskórników i pryszczy, stanowiących problem estetyczny i medyczny. 

Skóra trądzikowa wymaga często wielokierunkowego działania. Odpowiednia pielęgnacja jest jego nieodłącznym elementem, ponieważ może prowadzić do ograniczenia powstawania zmian skórnych. Często stosuje się również dodatkowe metody (zmianę diety, stylu życia), ale w wielu przypadkach wymagane jest zastosowanie profesjonalnych leków na pryszcze, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty. Odpowiedni dobór leków na trądzik, dostępnych w postaci miejscowych kremów i maści lub działających ogólnie tabletek, pozwala na zmniejszenie stanu zapalnego i skrócenie czasu leczenia. Jest również podstawowym sposobem ograniczania ryzyka powstawania trwałych zmian potrądzikowych.

Co na trądzik? Preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej

Pielęgnacja skóry trądzikowej jest niezwykle istotna w trakcie leczenia. Szczególne znaczenie ma właściwe oczyszczanie (bez agresywnego złuszczania) i nawilżanie, ponieważ zanieczyszczenia, podobnie jak podrażnienie i przesuszenie, może pogarszać stan skóry twarzy, powodować zwiększoną produkcję łoju i ostatecznie wpływać na powstawanie wyprysków. 

Preparaty przeznaczone do cery trądzikowej umożliwiają właściwe oczyszczanie skóry, łagodzenie zmian zapalnych i redukcję nadmiaru sebum, a jednocześnie dbają o nawilżenie skóry i zapobiegają jej podrażnieniom. Odpowiednio dobrane kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej powinny być delikatne i nieobciążające. Ważne również, aby dobrze się wchłaniały i nie zatykały porów. 

Co powinien zawierać krem na trądzik?

Krem na trądzik to kosmetyk do zadań specjalnych, który powinien zawierać składniki aktywne, zwalczające wypryski i jednocześnie takie, które dbają o nawilżenie, odżywienie i utrzymanie odpowiedniego pH skóry. Przesuszanie skóry trądzikowej powoduje podrażnienia i doprowadza do reakcji obronnej w postaci zwiększenia wydzielania sebum. To jeden z głównych błędów przy pielęgnacji skóry z wypryskami, który może zadziałać podobnie, jak stosowanie ciężkich kremów, zatykających pory. 

Krem zwalczający niedoskonałości skóry trądzikowej powinien zawierać składniki, takie jak: 

 • kwas salicylowy – wykazuje działanie przeciwzapalne,
 • kwas azelainowy – działające antybakteryjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie oraz rozjaśniająco,
 • nadtlenek benzoilu – silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i antyoksydacyjne,
 • cynk – przyspiesza gojenie i działa bakteriobójczo,
 • bisabolol – działanie kojące,
 • kwas hialuronowy i ceramidy – utrzymują nawilżenie skóry, 
 • retinoidy – na trądzik wykorzystuje się przede wszystkim retinol, zmniejszając stan zapalny i łojotok,
 • inne kwasy AHA i BHA (np. kwas migdałowy, kwas glikolowy) – działanie złuszczające, rozjaśniające i przeciwbakteryjne.

Leki na trądzik bez recepty – kremy, żele i maści na pryszcze

Preparaty na trądzik dostępne bez recepty są powszechnie stosowane i mogą być bardzo skuteczne, zwłaszcza w przypadku łagodnych postaci przypadłości. Przeważnie mają one formę kremów, żeli lub maści i zawierają składniki takie jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas azelainowy lub tlenek cynku.

Większość preparatów wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejsza nadmiar sebum i pomaga zwalczać zaskórniki, dlatego przy niewielkich zmianach przynoszą zazwyczaj oczekiwane rezultaty. Natomiast przy rozległych, zaawansowanych zmianach ich działanie jest ograniczone, wówczas zaleca się skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalisty.

Maść na trądzik

Maści bez recepty są często wykorzystywane w leczeniu zmian trądzikowych, zazwyczaj pojedynczych lub występujących w niewielkiej ilości. Na rynku dostępne są różne maści na trądzik (m.in. maść, pasta cynkowa), zawierające substancje przeciwbakteryjne i zmniejszające stan zapalny. W przypadku zmian ropnych pomocna może okazać się maść ichtiolowa, która działa przeciwobrzękowo, a także ułatwia odprowadzanie treści ropnej ze zmian.

Krem na trądzik

Kremy na trądzik, podobnie jak maści, są powszechnie stosowane w leczeniu trądziku. Kremy zawierają najczęściej nie tylko substancje aktywne, zwalczające stan zapalny, ale również składniki łagodząceregulujące wydzielanie sebum, pielęgnacyjne, nawilżające, a nawet przyczyniające się do zmniejszania zmian bliznowatych.

Należy pamiętać, że pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga konsekwencji, dlatego krem powinien być stosowany regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta. leki na trądzik

Suplementy i witaminy na trądzik. Tabletki na trądzik bez recepty

Niedobory niektórych witamin i minerałów mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu skóry i rozwoju trądziku, dlatego ich uzupełnienie może być pomocne w walce z przypadłością.

Suplementy diety i witaminy dostępne w tabletkach mogą być przydatne, jako metoda wspomagająca leczenie trądziku, ale nie mogą zastąpić zdrowej i zrównoważonej diety. 

Dobry suplement diety, mogący zmniejszać objawy trądziku, powinien zawierać: witaminę A, witaminę E, witaminę C, cynk, a także składniki roślinne, takie jak ekstrakt z liści zielonej herbaty, fiołka trójbarwnego, czy korzenia mniszka lekarskiego. 

Najczęściej tabletki stosuje się w połączeniu z innymi lekami na trądzik, takimi jak kremy lub maści

Należy pamiętać, że trądzik jest przewlekłą chorobą i w wielu przypadkach konieczne jest specjalistyczne leczenie, którego nie zastąpi żaden suplement diety, ani dostępny w drogerii krem na trądzik.

Co na mocny trądzik? Leki na trądzik od dermatologa

W przypadku umiarkowanego, a szczególnie ciężkiego trądziku, lub długotrwałego utrzymywania się dolegliwości, zaleca się konsultację z dermatologiem. Lekarz po rozpoznaniu rodzaju przypadłości i określeniu potrzeb skóry, może zaproponować bardziej szczegółową diagnostykę lub wystawić receptę na silniejsze leki na trądzik. Mogą to być zarówno preparaty zawierające wyższe stężenia substancji znajdujących się w lekach bez recepty, jak i zupełnie inne składniki. W przypadku nadkażeń bakteryjnych często konieczne jest zastosowanie antybiotyków, najczęściej o działaniu miejscowym. 

Jeśli za powstawanie zmian odpowiadają zaburzenia hormonalne, może być konieczna konsultacja z endokrynologiem lub ginekologiem i ewentualne zastosowanie kuracji hormonalnej.

Leki na trądzik na receptę

W specjalistycznym leczeniu trądziku, stosuje się zwykle preparaty dostępne na receptę. Zazwyczaj są to substancje o działaniu bakteriostatycznym lub bakteriobójczym, w połączeniu z innymi substancjami o działaniu przeciwzapalnym i regulującym aktywność gruczołów łojowych (np. Acnatac, Duac). W zależności od rodzaju i rozmiaru zmian stosuje się leki na trądzik o działaniu miejscowym lub ogólnym. 

Preparaty miejscowe:

 • antybiotyki – hamują wzrost bakterii przyczyniających się do rozwoju trądziku. Najczęściej stosowane antybiotyki to klindamycyna (np. Klindacin T, Dalacin T, Normaclin) i tetracyklina (np. Tetracyclinum TZF, Tetracyclinum 3%),
 • retinoidy – np. retinol, tretynoina, są pochodnymi witaminy A. Mają silne działanie przeciwzapalne i regulują procesy złuszczania naskórka, co pomaga odblokować pory i zapobiegać powstawaniu nowych zmian trądzikowych (np. Izotziaja, Isotrex),
 • nadtlenek benzoilu – powoduje zmniejszanie zmian i działa bakteriobójczo. W preparatach na receptę stosowany jest najczęściej w połączeniu z antybiotykami (np. Duac) lub retinoidami (np. Epiduo).

Preparaty ogólne:

 • antybiotyki działające systemowo, takie jak tetracyklina (np. Tetracyclinum TZF), klindamycyna (np. Dalacin C, Clindamycin-MIP) są zazwyczaj zarezerwowane dla cięższych przypadków trądziku i zakażeń skóry,
 • retinoidy – głównie izotretynoina oddziałująca na zmniejszenie produkcji łoju, stosowana w ciężkim trądziku (np. Izotec, Axotret, Curacne),
 • leki hormonalne – u kobiet z trądzikiem związanym z zaburzeniami hormonalnymi, mogą być stosowane leki hormonalne, zwykle o działaniu antykoncepcyjnym (np. Syndi-35, Cyprodiol).

Terapia przy użyciu leków na trądzik na receptę powinna zawsze odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza dermatologa, a czasami również endokrynologa lub ginekologa. Specjalista może dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta, monitorować skuteczność terapii oraz przeciwdziałać ewentualnym skutkom ubocznym.

e-Konsultacja z Receptą Online
Trądzik – leki

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem