Trądzik ropowiczy – jak leczyć, domowe sposoby. Poznaj przyczyny

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik ropowiczy to dokuczliwy rodzaj trądziku charakteryzujący się występowaniem ropnych krost.
 • Jest wiele potencjalnych przyczyn dolegliwości, a w większości przypadków zmiany skórne powstają w wyniku współdziałania wielu czynników.
 • Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia zmian ropnych i zwykle obejmuje retinoidy i antybiotyki.
 • Istnieje wiele domowych sposobów i naturalnych metod łagodzenia objawów trądziku ropowiczego, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach może dochodzić do zaostrzenia objawów.
Tradzik Ropowiczy
Trądzik ropowiczy

Trądzik ropowiczy jest jednym z powszechnych rodzajów dolegliwości, która charakteryzuje się występowaniem krost ropnych. Ta forma przypadłości może pojawić się w każdym wieku, zarówno u dziewcząt i chłopców w czasie dojrzewania, jak i u kobiet w okresie menopauzy. Ponieważ można wyróżnić wiele przyczyn dolegliwości, wybór metody leczenia trądziku wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Dowiedz się, jak powstają ropne pryszcze i czy można leczyć trądzik ropowiczy domowymi sposobami.

Co to jest trądzik ropowiczy?

Trądzik ropowiczy, określany często trądzikiem ropnym, świadczy o bardziej zaawansowanych zmianach skórnych. Dolegliwość charakteryzuje się powstawaniem bolesnych, ropnych krost pod wpływem zablokowania porów przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry. Bezpośrednią przyczyną przypadłości jest namnażanie się bakterii w zatkanych porach, objawiające się pojawieniem się ropy.

Trądzik ropowiczy może występować u osób w każdym wieku, ale najczęściej spotykany jest w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne prowadzą do zwiększonej produkcji sebum. 

Przyczyny powstawania trądziku ropnego

Trądzik ropowiczy, podobnie jak inne typy trądziku, wynika najczęściej z oddziaływania na siebie wielu czynników. Wśród głównych przyczyn występowania trądziku ropowiczego wymienia się:

 • nadmierną produkcję sebum – może sprzyjać zablokowaniu porów skóry i stwarzać idealne środowisko do namnażania bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku,
 • stan zapalny – namnażające się bakterie wywołują stan zapalny w obrębie zatkanych porów,
 • hormony – szczególnie androgeny, mogą odgrywać dużą rolę w powstawaniu trądziku ropowiczego, ponieważ wpływają na aktywność gruczołów łojowych,
 • dietę – niektóre produkty spożywcze mogą zwiększać ryzyko pojawienia się zmian skórnych, przede wszystkim żywność wysoko przetworzona oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym,
 • genetykę –  występowanie trądziku w rodzinie zwiększa ryzyko pojawienia się pryszczy u pacjenta,
 • stres – może wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego i produkcję sebum,
 • leki – niektóre preparaty lecznicze, np. steroidy, mogą wpływać na pogorszenie stanu skóry.

Trądzik ropowiczy – jak leczyć?

Leczenie trądziku ropowiczego wymaga indywidualnego podejścia, które uwzględnia stopień nasilenia zmian, ogólne zdrowie pacjenta, a także reakcję skóry na wcześniejsze metody leczenia. Wiele osób wymaga długotrwałej terapii leczniczej, która pozwala wyciszyć objawy, poprawić wygląd skóry, a często zapobiec powstaniu trwałych blizn. 

Do najskuteczniejszych metod leczenia trądziku ropowiczego zaleca się doustne i miejscowe pochodne witaminy A (retinoidy), leki antybakteryjne (antybiotyki), a często również miejscowe preparaty wpływające na regulację wydzielania sebum lub tabletki antykoncepcyjne.

W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie pozwala uzyskać pożądanych rezultatów, warto zastosować zabiegi dermatologiczne, np. leczenie światłem (lasery, światło pulsacyjne), które niszczy bakterie i zmniejsza stan zapalny lub zabiegi kosmetyczne np. mikrodermabrazja lub peelingi chemiczne, przyczynią się do poprawy wyglądu skóry i przyspieszą procesy regeneracyjne.

Istotne znaczenie w leczeniu trądziku ropowiczego może mieć również zmiana stylu życia, dbanie o właściwą pielęgnację skóry i odpowiednia dieta.

Trądzik ropowiczy – leki

W przypadku występowania zmian ropnych warto skonsultować się z lekarzem, który w zależności od nasilenia objawów, wybiera najodpowiedniejszy preparat leczniczy. Podjęcie skutecznego leczenia nie tylko przyczynia się do szybszej poprawy wyglądu skóry, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia trwałych blizn. 

Najwyższą skuteczność działania mają zwykle leki na receptę, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem. W leczeniu trądziku ropowiczego, podobnie jak przy trądziku pospolitym, wykorzystuje się głównie:

 • nadtlenek benzoilu – szczególnie korzystne jest skorzystanie z preparatów łączących jego działanie z innymi substancjami leczniczymi, np. w leku Duac lub Acnatac,
 • retinoidy – wpływające na zmniejszenie stanu zapalnego i przyspieszenie odnawiania skóry, np. miejscowe – Izotziaja, Isotrex, doustne – Axotret, Curacne,
 • antybiotyki – hamujące namnażanie bakterii, np. miejscowe – Dalacin T, Clindacin T oraz doustne – Dalacin C, Clindamycinum MIP, 
 • hormonalne leki antykoncepcyjne – mogą pomóc wyregulować poziom hormonów i zmniejszyć objawy trądziku, np. Cyprodiol, Syndi-35.

Należy pamiętać, że stosując specjalistyczne terapie lecznicze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Umożliwia to uzyskanie najszybszych i najlepszych rezultatów oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się skutków ubocznych.

Trądzik ropowiczy – domowe sposoby

Trądzik ropowiczy jest poważną zmianą skórną, która zwykle wymaga leczenia farmakologicznego, ale istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy i wspomóc proces leczenia. Należy pamiętać, że reakcja na naturalne metody leczenia jest kwestią indywidualną i w razie braku poprawy lub zaostrzenia objawów należy pilnie skonsultować się z dermatologiem. 

Domowe sposoby leczenia opierają się przede wszystkim o właściwą pielęgnację skóry i dbanie o jej kondycję. Największe znaczenie mają:

 • higiena skóry – regularne mycie twarzy łagodnym płynem przeznaczonym do skóry trądzikowej pomóc usunąć nadmiar sebum i bakterii z powierzchni skóry. Należy unikać szorstkich peelingów i środków na bazie alkoholu, które mogą podrażniać skórę i zwiększać wydzielanie sebum,
 • dobór odpowiednich kosmetyków – najlepiej wybierać produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej, które nie zatykają porów,
 • stosowanie maseczek z naturalnych składników – przede wszystkim z miodu, cynamonu, aloesu, które mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące,
 • zdrowa dieta – o niskim indeksie glikemicznym, bogata w owoce i warzywach stanowiące naturalne antyoksydanty,
 • relaks – redukcja stresu wpływa na uregulowanie hormonów i wydzielanie sebum, dzięki czemu przyczynia się do poprawy wyglądu skóry z trądzikiem ropowiczym,
 • sen – dostateczna ilość snu jest kluczowa dla ogólnego zdrowia i dobrej kondycji skóry, ponieważ w czasie snu trwają intensywne procesy regeneracyjne.
e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.