2569$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Klindacin T

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Klindacin T? Cena, refundacja

Lek Klindacin T nie jest objęty refundacją. 

Klindacin T  — cena za opakowanie 30 g wynosi od 5 zł do 40 zł

Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.

W obrocie znajduje się również żel  Klindacin T w opakowaniu 15 g.

Klindacin T — jak działa, na co i dla kogo

Lek Klindacin T zawiera klindamycynę, antybiotyk z grupy linkozamidów. Działanie klindamycyny polega na hamowaniu biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych. W niezbyt dużym stężeniu doprowadza do zahamowania wzrostu komórek, a więc wykazuje działanie bakteriostatyczne. Zastosowanie większych dawek pozwala uzyskać również działanie bakteriobójcze

Linkozamidy charakteryzują się szerokim spektrum działania, co oznacza że oddziałują na wiele gatunków bakterii. Warunkiem uzyskania efektu bakteriostatycznego lub bakteriostatycznego jest osiągnięcie odpowiedniego stężenia substancji czynnej w określonym miejscu.

Wskazaniem do zewnętrznego stosowania preparatu Klindacin T jest leczenie zakażeń bakteryjnych skóry, przede wszystkim trądziku pospolitego.

Klindacin T jest preparatem stosowanym w leczeniu osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.  

Klindacin T – zamienniki

Zamienniki leku Klindacin T, zawierające klindamycynę i przeznaczone do stosowania na skórę: Clindacne, Dalacin T, Normaclin, Clindalin. 

Wszystkie preparaty dostępne są wyłącznie na receptę.

Klindacin T – skład leku

Lek występuje w postaci żelu.

Substancją czynną leku jest klindamycyna 10 mg/g.

Pozostałe składniki: glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona, hydroksypropyloceluloza, wodorotlenek sodu.

Klindacin T – dawkowanie

Lek Klindacin T należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek zalecany jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę.

Zazwyczaj w leczeniu zmian trądzikowych u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia stosuje się cienką warstwę żelu na 2 razy na dobę. Preparat nakłada się na miejsca zmienioną chorobowo skórę. 

Zwykle leczenie Klindacinem T trwa od 4. do 8. tygodni.

Lek nie jest przeznaczony jest do stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia.

Klindacin T – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Klindacin T, jeśli:

  • pacjent ma uczulenie na którykolwiek składnik żelu;
  • pacjent nie skończył 12. roku życia.

Klindacin T przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Nie należy stosować leku w okolicach oczu, na błony śluzowe oraz uszkodzoną skórę.

Pacjenci z chorobą Crohna, zapaleniem jelit lub okrężnicy (również występującymi w przeszłości) przed zastosowaniem leku Klindacin T powinni omówić to ze specjalistą. 

W przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na rzekomobłoniaste zapalenie jelit (ciężka, uporczywa biegunka) konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty. 

Równoczesne stosowanie leków o podobnym działaniu może wywołać poważne podrażnienia.

Stosowanie leku Klindacin T w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży (lub podejrzenia ciąży) przed rozpoczęciem leczenia preparatem Klindacin T pacjentka powinna zasięgnąć opinii lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Klindacin T w ciąży, chyba że korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. 

Stosowanie leku Klindacin T w okresie karmienia piersią uznawane jest za bezpieczne dla dziecka. Klindamycyna wykorzystywana w miejscowym leczeniu dolegliwości dermatologicznych przedostaje się do osocza w nieznacznej ilości (mniej niż 8 %), zatem występuje niewielkie prawdopodobieństwo aby stężenie substancji w mleku osiągnęło klinicznie istotną wartość. 

Nie zaleca się stosowania preparatu na brodawki i w okolicach brodawek w okresie karmienia piersią. Jeśli jest to konieczne należy zrobić to bezpośrednio po karmieniu, a następnie dokładnie zmyć preparat przez kolejnym podaniem dziecku piersi.

Klindacin T — skutki uboczne

Jak każdy lek Klindacin T może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią.

W przypadku preparatu Klindacin T działania niepożądane występują rzadko i na ogół dotyczą podrażnienia skóry: pieczenie, swędzenie, przesuszenie lub przetłuszczanie się skóry, zapalenie mieszków włosowych.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić również dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha.

O innych działaniach niepożądanych można dowiedzieć się z ulotki Klindacin T.

Przechowywanie leku

Klindacin T powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie większej niż 25°C.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Klindacin T (3)

Klindacin T oraz inne preparaty stosowane w leczeniu dermatologicznym, zawierające klindamycynę w istotnym klinicznie stężeniu, dostępne są wyłącznie na receptę.

Zazwyczaj lek stosuje się rano i wieczorem przez 4-8 tygodni. O długości leczenia decyduje lekarz.

Preparat należy nakładać cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Bezwzględnie należy pamiętać o umyciu rąk przed i po aplikacji.

Klindacin T jest preparatem w formie bezbarwnego żelu stosowanym w leczeniu trądziku pospolitego. Substancją czynną preparatu jest antybiotyk — klindamycyna, działająca bakteriostatycznie lub bakteriobójczo.

e-Konsultacja z Receptą Online
Klindacin T

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.