Najważniejsze informacje:
W poniższym opisie znajdziesz ulotkę, zalecenia dotyczące stosowania Klindacin T, cenę leku, informacje o zamiennikach Klindacinu T i skutkach ubocznych. W przypadku dodatkowych pytań, możesz skorzystać z konsultacji ze specjalistą na Receptomat.pl. W razie potrzeby uzyskasz tam również e-receptę na Klindacin T.
postać / dawka | Klindacin T 10 mg/g (żel) |
substancja czynna | Clindamycinum / Klindamycyna |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | trądzik pospolity |
podmiot odpowiedzialny | Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna, ul. A. Fleminga 2, 03-176 Warszawa, Polska |
Lek Klindacin T nie jest objęty refundacją.
Klindacin T — cena za opakowanie 30 g wynosi od 5 zł do 40 zł
Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
W obrocie znajduje się również żel Klindacin T w opakowaniu 15 g.
Lek Klindacin T zawiera klindamycynę, antybiotyk z grupy linkozamidów. Działanie klindamycyny polega na hamowaniu biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych. W niezbyt dużym stężeniu doprowadza do zahamowania wzrostu komórek, a więc wykazuje działanie bakteriostatyczne. Zastosowanie większych dawek pozwala uzyskać również działanie bakteriobójcze.
Linkozamidy charakteryzują się szerokim spektrum działania, co oznacza że oddziałują na wiele gatunków bakterii. Warunkiem uzyskania efektu bakteriostatycznego lub bakteriostatycznego jest osiągnięcie odpowiedniego stężenia substancji czynnej w określonym miejscu.
Wskazaniem do zewnętrznego stosowania preparatu Klindacin T jest leczenie zakażeń bakteryjnych skóry, przede wszystkim trądziku pospolitego.
Klindacin T jest preparatem stosowanym w leczeniu osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Sprawdź opinie pacjentów o Klindacin T.
Lek występuje w postaci żelu.
Substancją czynną leku jest klindamycyna 10 mg/g.
Pozostałe składniki: glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona, hydroksypropyloceluloza, wodorotlenek sodu.
Lek Klindacin T należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek zalecany jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę.
Zazwyczaj w leczeniu zmian trądzikowych u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia stosuje się cienką warstwę żelu na 2 razy na dobę. Preparat nakłada się na miejsca zmienioną chorobowo skórę.
Zwykle leczenie Klindacinem T trwa od 4. do 8. tygodni.
Lek nie jest przeznaczony jest do stosowania u dzieci poniżej 12. roku życia.
Nie należy stosować leku Klindacin T, jeśli:
Klindacin T przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Nie należy stosować leku w okolicach oczu, na błony śluzowe oraz uszkodzoną skórę.
Pacjenci z chorobą Crohna, zapaleniem jelit lub okrężnicy (również występującymi w przeszłości) przed zastosowaniem leku Klindacin T powinni omówić to ze specjalistą.
W przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na rzekomobłoniaste zapalenie jelit (ciężka, uporczywa biegunka) konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty.
Równoczesne stosowanie leków o podobnym działaniu może wywołać poważne podrażnienia.
W przypadku ciąży (lub podejrzenia ciąży) przed rozpoczęciem leczenia preparatem Klindacin T pacjentka powinna zasięgnąć opinii lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Klindacin T w ciąży, chyba że korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Stosowanie leku Klindacin T w okresie karmienia piersią uznawane jest za bezpieczne dla dziecka. Klindamycyna wykorzystywana w miejscowym leczeniu dolegliwości dermatologicznych przedostaje się do osocza w nieznacznej ilości (mniej niż 8 %), zatem występuje niewielkie prawdopodobieństwo aby stężenie substancji w mleku osiągnęło klinicznie istotną wartość.
Nie zaleca się stosowania preparatu na brodawki i w okolicach brodawek w okresie karmienia piersią. Jeśli jest to konieczne należy zrobić to bezpośrednio po karmieniu, a następnie dokładnie zmyć preparat przez kolejnym podaniem dziecku piersi.
Jak każdy lek Klindacin T może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią.
W przypadku preparatu Klindacin T działania niepożądane występują rzadko i na ogół dotyczą podrażnienia skóry: pieczenie, swędzenie, przesuszenie lub przetłuszczanie się skóry, zapalenie mieszków włosowych.
U niektórych pacjentów mogą wystąpić również dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha.
O innych działaniach niepożądanych można dowiedzieć się z ulotki Klindacin T.
Klindacin T powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie większej niż 25°C.
Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Klindacin T.
Klindacin T oraz inne preparaty stosowane w leczeniu dermatologicznym, zawierające klindamycynę w istotnym klinicznie stężeniu, dostępne są wyłącznie na receptę.
Zazwyczaj lek stosuje się rano i wieczorem przez 4-8 tygodni. O długości leczenia decyduje lekarz.
Preparat należy nakładać cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Bezwzględnie należy pamiętać o umyciu rąk przed i po aplikacji.
Klindacin T jest preparatem w formie bezbarwnego żelu stosowanym w leczeniu trądziku pospolitego. Substancją czynną preparatu jest antybiotyk — klindamycyna, działająca bakteriostatycznie lub bakteriobójczo