Trądzik na brodzie i żuchwie – co oznacza, przyczyny, leczenie

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik na brodzie i żuchwie może pojawić się w każdym wieku i zazwyczaj ma związek ze zmianami hormonalnymi.
 • Najczęstsze objawy trądziku na brodzie to zaskórniki, czerwone wypryski, krosty i bolesne pryszcze. 
 • W przypadku trądziku na brodzie domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja mogą przynieść pozytywny efekt, ale przy poważnych zmianach mogą one okazać się niewystarczające.
 • Na rynku dostępnych jest wiele leków na trądzik na brodzie, które mogą wpłynąć na poprawę stanu skóry. Konkretna metoda leczenia uzależniona jest od przyczyn dolegliwości i nasilenia objawów, dlatego powinna być skonsultowana z lekarzem.
Tradzik Na Brodzie I Zuchwie
Trądzik na brodzie i żuchwie

Trądzik na brodzie to zmiany skórne, które pojawiają się w przebiegu trądziku młodzieńczego, ale mogą występować również u dorosłych, szczególnie u kobiet w okresie zmian hormonalnych. Ze względu na ryzyko powstania trwałych blizn, duże wypryski na brodzie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia, które wpływa na poprawę wyglądu skóry i samopoczucia pacjenta. Jaka jest przyczyna powstawania pryszczy na brodzie i jak można je leczyć?

Pryszcze na brodzie – co oznaczają?

Trądzik na brodzie i żuchwie jest stosunkowo częstym zjawiskiem u młodzieży i dorosłych. Pojawienie się pryszczy na brodzie może oznaczać wiele rzeczy, chociaż najczęściej związane jest ze zmianami hormonalnymi. Duże znaczenie ma również higiena, a szczególnie częste dotykania brody brudnymi rękami. Na brodzie znajduje się wiele gruczołów łojowych, dlatego skóra na tej części twarzy często jest tłusta, co sprzyja przyleganiu zanieczyszczeń, zatykaniu się porów i powstawaniu pryszczy. Dlatego tak ważna jest właściwa higiena.

Wypryski na brodzie u nastolatków

Wypryski na brodzie u nastolatków są najczęściej wynikiem zmian hormonalnych i stanowią element trądziku młodzieńczego. Pryszcze na brodzie mogą mieć formę zaskórników lub dużych i nieestetycznych pryszczy, które przyczyniają się do obniżenia samooceny. Dużym problemem w walce z trądzikiem na brodzie u nastolatków są próby samodzielnego pozbycia się krost przez wyciskanie pryszczy. Zwykle doprowadza to do powiększania się stanu zapalnego i rozleglejszych zmian. 

Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych

Bolące pryszcze na brodzie u dorosłych to nie tylko problem estetyczny, ale częsty objaw zmian lub zaburzeń hormonalnych. U kobiet pojawianie się bolących krost na brodzie często związane jest z cyklem miesiączkowym. Pojedyncze wypryski wyskakują przede wszystkim przed miesiączką. Jeśli są stale obecne mogą świadczyć o  zespole policystycznych jajników (PCOS) lub o problemach z tarczycą. 

U dorosłych mężczyzn problemy hormonalne zdarzają się znacznie rzadziej, dlatego krosty na brodzie mogą wiązać się z goleniem – stosowanymi kosmetykami i maszynkami.

Trądzik na brodzie – przyczyny

Wśród najważniejszych przyczyn powstawania wyprysków na brodzie wymienia się przede wszystkim:

 • hormony – mają wpływ na aktywność gruczołów łojowych, 
 • stres – może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum i/lub zmian hormonalnych,
 • leki – przede wszystkim antydepresanty, witaminy B i kortykosteroidy mogą zwiększać aktywność gruczołów łojowych, 
 • nieprzestrzeganie zasad higieny – np. częste dotykanie brody brudnymi rękami,
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – źle dobrane kosmetyki, niewystarczające lub agresywne oczyszczanie skóry

Trądzik na żuchwie – jakie hormony powodują krosty na brodzie?

Hormony to główna przyczyna pojawiania się zmian na brodzie. Odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny (m.in. testosteron). Jest to jeden z najważniejszych męskich hormonów, ale obecny jest również u kobiet, a jego poziom różni się nie tylko między płciami, ale również w poszczególnych okresach życia.

Pod wpływem androgenów gruczoły łojowe w skórze zaczynają produkować więcej sebum, który ma na celu ochronę skóry i włosów. Jego nadmiar może prowadzić do zablokowania porów, tworząc idealne środowisko dla bakterii Propionibacterium acnes, które mogą powodować stany zapalne i powstawanie pryszczy.

U kobiet pryszcze na brodzie są zwykle związane z cyklem miesiączkowym. Jest to również stosunkowo częsty problem przy zespole policystycznych jajników (PCOS), który powoduje wyższy poziom męskich hormonów.

Zdarza się również, że zmiany skórne mają związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność gruczołu może wywoływać szereg dolegliwości, które wpływają na powstawanie pryszczy na brodzie.

Objawy trądziku na brodzie

W zależności od nasilenia dolegliwości zmiany, zwykle określane przez nastolatków „syfami na brodzie” mogą przyjmować różne formy. Najczęściej obserwuje się:

 • zaskórniki na brodzie (otwarte i zamknięte),
 • czerwone krostki na brodzie,
 • podskórne guzki lub grudki,
 • duże pryszcze z ropą,
 • zaczerwienienie skóry,

W przypadku zaawansowanych zmian warto skonsultować się ze specjalistą, który podejmie decyzję odnośnie najodpowiedniejszych metod leczenia.

Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie 

W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.

Leki na wypryski na brodzie

Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowynadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:

 • retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
 • antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
 • kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.

W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).

Domowe sposoby na krosty na brodzie – pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja twarzy może przyczynić się do znacznej poprawy wyglądu skóry na brodzie. Wśród najważniejszych zaleceń należy wymienić:

 • dobór odpowiednich kosmetyków –  wszystkie preparaty do pielęgnacji powinny być przeznaczone do skóry tłustej i/lub mieszanej,
 • regularne czyszczenie skóry – mycie twarzy dwa razy dziennie pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum, 
 • delikatne złuszczanie – stosowanie peelingów enzymatycznych może pomóc usunąć martwe komórki naskórka,
 • zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne – profesjonalne oczyszczanie twarzy, zmniejszanie trądziku na brodzie i przyspieszanie regeneracji skóry (peelingi, światło, laser),
 • dbanie o relaks – stres może przyczyniać się do zmian hormonalnych i zwiększonej aktywności gruczołów łojowych.
e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.