Wypryski i ropne pryszcze na twarzy po 30, 40 i 50-tce – przyczyny, leczenie

Najważniejsze informacje:

 • Ropne pryszcze i krostki to stosunkowo częste zmiany skórne występujące u dorosłych
 • Wśród najważniejszych przyczyn wyprysków na twarzy po 30., 40. i 50. roku życia wymienia się zmiany hormonalne, stres i niewłaściwą dietę. 
 • Objawy trądziku w późniejszym wieku są zwykle charakterystyczne dla różnych rodzajów trądziku pospolitego oraz różowatego. 
 • Jest wiele leków zwalczających pryszcze na twarzy u osób powyżej 30. roku życia, ale wskazana jest konsultacja u dermatologa, który dobierze preparaty do charakteru zmian i nasilenia dolegliwości.
Wypryski I Ropne Pryszcze
Wypryski i ropne pryszcze

Wypryski na twarzy, najczęściej kojarzone z okresem dojrzewania, mogą dotyczyć również osób po 30., 40. i 50. roku życia. Przyczyny wyprysków w tym wieku są zróżnicowane, ale najczęściej wiążą się ze zmianami hormonalnymi, stresem i dietą. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z problemem czerwonych krostek na twarzy w dorosłym wieku, ale wybór najwłaściwszej metody leczenia warto zostawić specjaliście. Skąd się biorą ropne wypryski na twarzy po 30. i jak można im zaradzić?

Wypryski na twarzy – przyczyny powstawania krostek na twarzy u dorosłych

Wypryski na twarzy to problem, z którym boryka się wiele osób w dorosłym wieku. Sporadycznie zmiany skórne mogą u osób po 30., 40. i 50. roku życia mogą pojawiać się w wyniku podrażnienia przez niewłaściwe kosmetyki, nieodpowiedni sposób pielęgnacji skóry lub w wyniku alergii (kontaktowej lub np. na przyjmowane leki), ale najczęściej za występowanie wyprysków na twarzy w tym wieku odpowiadają:

 • zmiany hormonalne – na takie podłoże może wskazywać pojawianie się krost przed lub w czasie menstruacji (wypryski pojawiają się najczęściej na brodzie) i menopauzy. Przewlekły trądzik po 30. roku życia może wskazywać również na zespół policystycznych jajników lub problemy z tarczycą,
 • stres – powoduje zwiększone wydzielanie sebum i pocenie, dlatego może przyczyniać się do zatykania się porów i przylegania zanieczyszczeń. Dodatkowo stres wpływa na gospodarkę hormonalną i może wpływać na powstawanie zaburzeń,
 • nieodpowiednia dieta – spożywanie dużej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym oraz tłustych potraw i produktów mlecznych może prowadzić do pojawienia się wyprysków,

trądzik różowaty – przewlekła choroba występująca u dorosłych kobiet i mężczyzn (rzadziej), objawiająca się zaczerwienieniem i niewielkimi krostkami na policzkach i tzw. linii T.

Wypryski na twarzy a menopauza

Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy jej ciało przechodzi znaczące zmiany hormonalne. Wygasająca czynność jajników i spadek produkcji estrogenów może wywołać szereg zmian, wpływających nie tylko na samopoczucie, ale również stan skóry. Zwiększona produkcja sebum i większa potliwość w tym okresie, może prowadzić do zatykania się porów i powstawania krost na twarzy.

Ropne pryszcze i krostki na twarzy – objawy zmian skórnych u dorosłych

Zmiany skórne u dorosłych mogą przybierać różne formy. Zdecydowanie rzadziej niż u nastolatków mają charakter trądziku rozsianego na całej twarzy. Zwykle występują na określonym obszarze (trądzikowa mapa twarzy) lub pojawiają się punktowo. Wśród najczęściej spotykanych objawów zmian skórnych u dorosłych można wyróżnić:

 • bolesne wypryski na twarzy – dolegliwości pojawiają się zwykle już w trakcie tworzenia się zmiany. Bolące ropne pryszcze są wynikiem zakażeń bakteryjnych i mogą wymagać leczenia antybiotykiem miejscowym (np. Dalacin T, Klindacin T), 
 • swędzące wypryski na twarzy – świąd często towarzyszy wypryskom na skórze i pojawia się często przed widocznymi objawami. Chociaż swędzenie jest naturalną reakcją organizmu na stan zapalny, zbyt intensywne drapanie może prowadzić do pogorszenia stanu skóry i rozprzestrzeniania się infekcji,
 • ropne podskórne pryszcze – wypryski rozwijające się pod powierzchnią skóry są zwykle bardzo bolesne. Spowodowane są zablokowaniem gruczołów łojowych i mogą prowadzić do tworzenia się dużych, czerwonych guzów na skórze.
 • nagłe wypryski na twarzy – gwałtowne pojawienie się rozsianych wyprysków na twarzy zwykle jest wynikiem reakcji alergicznej.

Ropne wypryski na twarzy po 30-tce

Wypryski na twarzy po 30. roku życia to problem, z którym zmagają się kobiety i mężczyźni. Główną przyczyną problemu są zwykle wahania hormonalne, które prowadzą do wystąpienia wyprysków. W przypadku kobiet są to przede wszystkim zmiany związane z cyklem menstruacyjnym i ciążą, a w niektórych przypadkach z zespołem policystycznych jajników. U mężczyzn za powstawanie pryszczy po 30. odpowiada przede wszystkim zbyt wysoki poziom androgenów.

Dodatkowo po 30. roku życia skóra zaczyna tracić elastyczność i zdolność do regeneracji, co może prowadzić do zatykania się porów i powstania wyprysków. 

Stres, niewłaściwa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja zwiększają ryzyko powstawania ropnych wyprysków na twarzy po 30. roku życia. Jeśli zmiany są duże i dokuczliwe warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ zastosowanie odpowiednich preparatów przeciwdziała rozprzestrzenianiu się infekcji i powstaniu blizn.

Ropne wypryski na twarzy po 40. roku życia

Ropne wypryski na twarzy po 40. roku życia to problem, który dotyczy przede wszystkim kobiet i może wiązać się z premenopauzą. Wahania poziomu estrogenów wpływają na produkcję sebum, co może prowadzić do zablokowania porów i powstawania wyprysków. Występowanie zmian może towarzyszyć również innych chorobom i zaburzeniom metabolicznym, m.in. cukrzycy, nadczynności lub niedoczynności tarczycy, zespołowi policystycznych jajników.

Zmiany skórne po 40. roku życia, szczególnie zaczerwienienie skóry na policzkach i linii T oraz pojawienie się niewielkich krostek może wskazywać również na rozwój trądziku różowatego, który wymaga leczenia. Dlatego bez względu na charakter zmian warto skonsultować się z dermatologiem.

Wypryski na twarzy po 50-tce

Wypryski na twarzy po 50. roku życia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Zwykle w przypadku kobiet mają związek z menopauzą. Zahamowanie produkcji estrogenów może prowadzić do zwiększenia produkcji sebum, uderzeń gorąca i zlewnych potów, co stwarza warunki do przylegania zanieczyszczeń i zatykania się porów.

Pojawianie się pryszczy u mężczyzn po 50. jest bardzo rzadkim zjawiskiem, mogącym wskazywać na podrażnienie skóry (np. w czasie golenia), używanie niewłaściwych kosmetyków lub bardzo złą dietę. 

Jak pozbyć się wyprysków na twarzy u dorosłych?

Metody przeciwdziałania wypryskom na twarzy po 30., 40., 50. roku życia zależą przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który może pomóc je ustalić. 

Zawsze w przypadku pojawiania się krost na twarzy w dorosłym wieku warto:

 • zmienić dietę – eliminacja tłustych potraw, słodyczy i dużej ilości nabiału z diety może pomóc w walce z wypryskami,
 • stosować odpowiednie kosmetyki – dostosowanie kosmetyków do typu skóry i jej potrzeb, (żel do mycia, tonik, krem na wypryski na twarzy),
 • wypróbować domowe sposoby na ropne pryszcze – maseczki na bazie glinki, delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych, stosowanie octu jabłkowego lub leków dostępnych bez recepty zawierających kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu,
 • stosowanie leków na receptę – w niektórych przypadkach konieczne może być skonsultowanie się z dermatologiem i zastosowanie leków na receptę.

Co na wypryski na twarzy po 30., 40. i 50. – leki na receptę

W przypadku nasilonych dolegliwości skórnych zalecana jest konsultacja z lekarzem. Dermatolog na podstawie wywiadu z pacjentem i badania może ustalić przyczynę występowania wyprysków i dobrać najodpowiedniejsze metody leczenia. Najczęściej wykorzystywane są preparaty miejscowe, takie jak retinoidy (np. Isotrex, Izotziaja), preparaty regulujące wydzielanie sebum (np. Acnatac, Duac), a w przypadku zakażeń – antybiotyki na pryszcze ropne (np. Dalacin T, Klindacin T). 

W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować kobietom leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35), a jeśli zmiany skórne mają związek z menopauzą – hormonalną terapię zastępczą, która może wpłynąć na poprawę stanu skóry. 

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.