Jak się pozbyć trądziku? Domowe sposoby na trądzik i pryszcze

Najważniejsze informacje:

 • Domowe sposoby na trądzik to naturalne i łatwo dostępne metody, które mogą być skuteczne w zwalczaniu trądziku. 
 • Naturalne wsparcie w walce z trądzikiem zapewnia organizmowi odpowiednia dieta bogata w witaminy A, C, D, B oraz minerały takie jak: cynk, krzem, selen, siarka.
 • Zioła i naturalne maseczki mogą również wpływać na poprawę zdrowia i wyglądu skóry.
 • Domowe sposoby na trądzik mogą być pomocne w łagodniejszych postaciach dolegliwości. Umiarkowane lub cięższe wymagają zwykle konsultacji ze specjalistą i podjęcia leczenia farmakologicznego. 

Jak Sie Pozbyc Tradziku
Jak się pozbyć trądziku

Trądzik to problem, z którym boryka się wiele osób. Na rynku dostępne są różnorodne  kosmetyki i leki przeznaczone do leczenia dolegliwości. Tymczasem w przypadku lżejszych postaci możliwe jest zastosowanie domowych sposobów, które mogą poprawić stan zdrowia i wygląd skóry. Co pomaga na trądzik? Poznaj domowe i skuteczne sposoby na pryszcze.

Jak wyleczyć trądzik – domowe sposoby

Trądzik to często frustrujące zmiany skórne, wpływające na wygląd, a często również samoocenę pacjentów. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych, ale czasami do leczenia trądziku można wykorzystać domowe sposoby, które w naturalny sposób przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry. 

Domowe sposoby na trądzik opierają się często o składniki dostępne w większości domów. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pomagają w łagodzenia objawów i leczeniu przyczyn dolegliwości. Mogą to być na przykład domowe maseczki z miodu, który jest naturalnym antybiotykiem, oczyszczającym pory skóry, albo z olejku z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości antybakteryjne.

Kluczowa jest codzienna pielęgnacja skóry, która obejmuje jej regularne oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. Warto również stosować peelingi, które pomogą usunąć martwe komórki skóry, odblokować pory i zapobiec powstawaniu nowych pryszczy. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością zabiegów, a szczególnie nie stosować agresywnych metod, które mogą podrażniać skórę i przyczyniać się do pogorszenia jej stanu.

Leczenie trądziku domowymi sposobami to proces, który wymaga cierpliwości i konsekwencji. W przypadku braku efektów należy skonsultować się z dermatologiem.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Trądzik to powszechne zjawisko w okresie dojrzewania, kiedy ciało podlega wielu zmianom hormonalnym. Młodzież powinna zwracać szczególną uwagę na codzienną higienę skóryRegularne oczyszczanie z nadmiaru sebum, tonizowanie i nawilżanie oraz stosowanie domowych maseczek na bazie naturalnych składników (np. drożdże, miód, jogurt), mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy stanu skóry. 

Młodzież w okresie dojrzewania powinna zwracać uwagę na dietę. Unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym i niezdrowych tłuszczów, które mogą zaostrzać objawy trądziku i przyczyniać się do powstawania nowych wyprysków.

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Chociaż trądzik jest często kojarzony z okresem dojrzewania, wielu dorosłych również zmaga się z tym problemem. Ponieważ u dorosłych zmiany zazwyczaj związane są z zaburzeniami hormonalnymi, wymagają konsultacji z lekarzem, a często również diagnostyki specjalistycznej. 

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych mogą być niewystarczające, ale niektóre z nich, takie jak regularne oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, codzienna pielęgnacjaodpowiednia dieta i aromaterapia przy użyciu olejku z drzewa herbacianego czy lawendy, mogą wspomagać leczenie farmakologiczne.

Co stosować na trądzik?

Na rynku dostępnych jest wiele leków i kremów, które mają wysoką skuteczność działania, ale w przypadku niewielkich zmian trądzikowych warto wypróbować naturalne metody, które mogą pomóc złagodzić objawy i nie wywołują skutków ubocznych. 

Zioła na trądzik

Zioła to naturalny i skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Dzięki swoim właściwościom leczniczym mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego, oczyszczaniu skóry i przywracaniu jej równowagi. Wśród sprawdzających się przy walce z trądzikiem warto wyróżnić:

 • rumianek – ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które mogą pomóc w walce z trądzikiem. Można go stosować zewnętrznie jako tonik,
 • szałwia – jest silnym antyoksydantem, który pomaga w zwalczaniu wolnych rodników. Ma również właściwości przeciwzapalne i ściągające, które pomagają zmniejszyć obrzęk i stan zapalny skóry,
 • lawenda – ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Woda lawendowa na trądzik pomaga zwalczać bakterie i stan zapalny,
 • olejek z drzewa herbacianego – stosowany punktowo ma bardzo silne działanie antybakteryjne, przy wrażliwej skórze może być wykorzystywany do aromaterapii.

Maseczka na trądzik

Maseczki na trądzik mogą być niezwykle skuteczne w zwalczaniu niechcianych wyprysków i stanów zapalnych skóry. Można je łatwo przygotować w domu, używając naturalnych składników, które są delikatne dla skóry, ale mają dużą skuteczność działania.

 • Maseczka z glinki i olejku z drzewa herbacianego – glinka jest doskonała do oczyszczania skóry i usunięcia nadmiaru sebum, natomiast olejek z drzewa herbacianego jest silnym środkiem antybakteryjnym. Wystarczy połączyć glinkę z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego, nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.
 • Maseczka z miodu i cynamonu – miód ma silne właściwości antybakteryjne i nawilżające, a cynamon działa przeciwzapalnie. Połączenie tych dwóch składników może dać silną, naturalną maseczkę na trądzik. Wystarczy wymieszać równą ilość miodu i cynamonu, nałożyć na skórę i pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie zmyć.
 • Maseczka z awokado i aloesu – awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze i witaminy, które pomagają nawilżyć skórę. Aloes działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację naskórka. Maseczkę przygotowaną z dojrzałego awokado z łyżką soku z aloesu należy nałożyć na twarz na 10-15 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą.

Domowy sposób na trądzik – witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy diety mogą okazać się cennym wsparciem w walce z trądzikiem. Przyjmowanie witaminy A i C, które są potężnymi przeciwutleniaczami, może przeciwdziałać procesom zapalnym, które są częstą przyczyną trądziku. Cynk pomaga regulować produkcję sebum i może zmniejszyć ryzyko powstania zaskórników i wyprysków. Istotne jest, aby pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie musi być skuteczne dla innej. Wiele witamin i minerałów jest niezbędnych dla zdrowia skóry, co nie musi oznaczać, że konieczna jest suplementacja, a wystarczy uzupełnienie diety o odpowiednie składniki. Wśród najważniejszych dla skóry witamin i minerałów wyróżnia się:

 • cynk – na trądzik jest to jeden z najważniejszych składników mineralnych. To naturalny  przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać wolne rodniki i redukować stan zapalny. Pomaga również w regulacji produkcji sebum,
 • selen – jest minerałem, który pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, zwłaszcza poprzez wspieranie funkcji przeciwutleniających,
 • krzem – jest niezbędny dla zdrowia skóry, wspomaga produkcję kolagenu i utrzymanie elastyczności skóry,
 • siarka – często używana w produktach do pielęgnacji skóry z trądzikiem ze względu na jej zdolność do wysuszenia pryszczy i redukcji stanu zapalnego,
 • witamina A na trądzik – znana ze swoich właściwości regulujących produkcję sebum (retinoidy stosowane w leczeniu trądziku to pochodne witaminy A). Pomaga utrzymać skórę zdrową wspierając procesy odnowy komórkowej,
 • witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczyć wolne rodniki. Pomaga również w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do utrzymania zdrowej skóry,
 • witamina D – pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego,
 • witaminy z grupy B – mogą pomóc w zwalczaniu trądziku poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i regulację produkcji sebum.

Decyzję o suplementacji warto skonsultować z lekarzem, a często również zaleca się badanie poziomu witamin lub minerałów, ponieważ nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Probiotyki na trądzik

Probiotyki to „dobre” bakterie, które pomagają utrzymać zdrowie organizmu, m.in. skóry. Badania pokazują, że bakterie Bifidobacterium longum i Lactobacillus paracasei mogą pomóc w leczeniu trądziku, poprzez:

 • zmniejszanie stanu zapalnego,
 • zwiększanie bariery ochronnej skóry,
 • zmniejszanie produkcji sebum.

A jeśli domowe sposoby na trądzik zawodzą…

Należy pamiętać, że jeśli domowe sposoby na trądzik nie przynoszą efektu lub zauważalne jest pogarszanie się stanu skóry, należy skonsultować się z dermatologiem. Trądzik może wymagać profesjonalnego leczenia, a może być również objawem różnorodnych problemów zdrowotnych, dlatego czasami wymaga szczegółowej diagnostyki.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.