Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik różowaty to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry twarzy.
 • Objawy trądziku różowatego są dość charakterystyczne, ponieważ zmiany, takie jak zaczerwienienie skóry, widoczne naczynia i wypryski pojawiają się przede wszystkim na policzkach i linii T. 
 • Leczenie trądziku różowatego zależy przede wszystkim od nasilenia objawów i charakteru zmian. 
 • W niektórych przypadkach najkorzystniejsze efekty przynoszą zabiegi dermatologiczne przeznaczone dla osób z trądzikiem różowatym, m.in. laseroterapia i dermabrazja.
Tradzik Rozowaty
Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to schorzenie, które może wpływać nie tylko na stan skóry, ale także na jakość życia. Charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym skóry twarzy i może prowadzić do zaczerwienienia, krost i widocznych naczyń krwionośnych. Przyczyny trądziku różowatego są złożone i mogą obejmować czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Chociaż nie ma lekarstwa na trądzik różowaty, istnieje wiele metod leczenia umożliwiających zmniejszenie objawów. Jak rozpoznać i leczyć trądzik różowaty? Wyjaśniamy!

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który zwykle dotyka wyłącznie twarzy. Dolegliwość zaczyna się  od rumieńców lub zaczerwienienia, zwłaszcza na policzkach, nosie, czole i brodzie. Z czasem rumień może się utrwalić, a skóra może stać się grubsza i pokrywać się czerwonymi, zapalnymi guzkami lub krostami. Trądzik różowaty może również powodować widoczne naczynia krwionośne i podrażnienie oczu

Przypadłość dotyka najczęściej osób po 30. roku życia i o jasnej karnacji.

Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty dotyka dorosłych i może wystąpić w każdym wieku. Przyczyny przypadłości nie są w pełni poznane. Wśród czynników, które podejrzewa się wpływ na występowanie dolegliwości wymienia się przede wszystkim:

 • genetykę – trądzik różowaty często występuje w rodzinach, co sugeruje, że może mieć podłoże genetyczne,
 • czynniki środowiskowe – ekstremalne warunki pogodowe, takie jak silny wiatr, wysokie lub niskie temperatury, mogą przyczyniać się do wystąpienia trądziku różowatego,
 • reakcje alergiczne – nietolerancja lub uczulenie na niektóre kosmetyki lub leki mogą prowadzić do pojawienia się objawów trądziku różowatego, 
 • dieta – pikantne jedzenie i alkohol mogą wpływać na rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zaostrzanie objawów przypadłości,
 • stres – objawy mogą się nasilać w wyniku stresu lub silnych emocji,
 • stan zdrowia – niektóre schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi, menopauza czy choroby przewodu pokarmowego mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia trądziku różowatego.

Trądzik różowaty – objawy

Trądzik różowaty objawia się w różny sposób u różnych osób, ale istnieje kilka typowych symptomów, które mogą pomóc rozpoznaniu tej choroby skóry. U większości pacjentów obserwuje się:

 • rumień – najczęstszy objaw charakteryzujący się zaczerwienieniem skóry, zwłaszcza na policzkach, nosie, czole i brodzie,
 • widoczne naczynia krwionośne – występują bardzo często, szczególnie w przypadku silnego rumienia. Liczne teleangiektazje (tzw. pajączki) mogą powodować, że skóra przybiera niebieskawy odcień,
 • guzki i krosty – mogą przypominać klasyczny trądzik i być bolesne,
 • dyskomfort w obrębie skóry twarzy – pacjenci często skarżą się na uczucie pieczenia, swędzenia i napięcia,
 • objawy oczne – u niektórych osób z trądzikiem różowatym występuje również zaczerwienienie, swędzenie czy uczucie obecności obcego ciała w oku.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego ma na celu ograniczenie objawów i zminimalizowanie częstotliwości rzutów choroby. Nie ma lekarstwa na trądzik różowaty, ale objawy można skutecznie kontrolować przez odpowiednie leczenie i zmianę stylu życia. 

Długość leczenia zależy od konkretnego przypadku i może trwać od kilku tygodni do wielu lat. Leczenie zwykle obejmuje stosowanie leków wykorzystywanych w leczeniu innych odmian trądziku. W niektórych przypadkach zalecane są również zabiegi na skórę, szczególnie jeśli inne metody leczenia przynoszą niewystarczające rezultaty. 

Trądzik różowaty – leki

W zależności od rodzaju i nasilenia objawów w leczeniu trądziku różowatego wykorzystuje się m.in.

 • antybiotyki – stosowane, gdy dojdzie do stanu zapalnego skóry, np. Tetracyclinum, Dalacin T,
 • retinoidy – pochodne witaminy A, które pomagają zmniejszyć guzki i krosty, np. Isotrex, Izotziaja
 • leki zmniejszające zaczerwienienie – np. żele na trądzik różowaty.

Zabiegi na trądzik różowaty

Istnieje kilka zabiegów na trądzik różowaty, które mogą pomóc złagodzić objawy. Dermatolog lub kosmetolog może zaproponować pacjentowi takie rozwiązanie w sytuacji, gdy inne metody leczenia nie pozwalają uzyskać zadowalających rezultatów. Najczęściej przy trądziku różowatym stosuje się:

 • laseroterapię – jest często stosowaną metodą leczenia. Wykorzystanie lasera na trądzik różowaty doprowadza do zmniejszania zaczerwienienia i widoczności naczyń krwionośnych,
 • terapię światłem –  niebieskim lub czerwonym może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zaczerwienienie skóry,
 • dermabrazję – polega na delikatnym ścieraniu powierzchni skóry i może pomóc zmniejszyć nierówności wywołane przez trądzik różowaty.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym – kosmetyki

Osoby z trądzikiem różowatym powinny zwracać szczególną uwagę na pielęgnację skóry. Wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji jest kluczowy, aby uniknąć podrażnienia i zaostrzenia objawów. Wśród najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przy trądziku różowatym należy wymienić:

 • delikatne mycie twarzy przy użyciu środków, które nie wysuszają skóry i nie powodują podrażnień. Należy unikać tarcia lub szorowania skóry.
 • nawilżanie – krem na trądzik różowaty powinien zawierać wyłącznie łagodne składniki, które nie powodują podrażnień i pomagają redukować zaczerwienienie.
 • ochrona przed słońcem – skóra z trądzikiem różowatym jest często bardzo wrażliwa na słońce, dlatego ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym,

Niektóre firmy oferują całe linie profesjonalnych kosmetyków na trądzik różowaty, które mogą pomóc zminimalizować objawy i poprawić wygląd skóry.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Profesjonalne leczenie jest najważniejsze w walce z trądzikiem różowatym, ale istnieją również domowe sposoby, które mogą pomóc łagodzić objawy. Przede wszystkim należy unikać wyzwalaczy, czyli czynników przyczyniających się do pogorszenia stanu skóry, takich jak ekstremalne warunki pogodowe, stres, czy alkohol. 

Picie niektórych ziół np. rumianku lub melisy może sprzyjać odprężeniu i wpływać na poprawę wyglądu skóry. W przypadku intensywnego zaczerwienienia skóry można zastosować chłodne (ale nie lodowate!) kompresy na skórę, które mogą zmniejszyć dyskomfort.

Trądzik różowaty – dieta

Dieta jest jednym ze sposobów na łagodzenie objawów trądziku różowatego. Poza unikaniem produktów mogących wpływać na zaostrzenie objawów, warto dołączyć do diety naturalne antyoksydanty – większość świeżych owoców i warzyw, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny skóry. Kluczowe jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie, aby utrzymać skórę nawilżoną i zdrową.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.