Antybiotyk na trądzik – kiedy stosować?

 • Antybiotyki są często stosowane w leczeniu trądziku, ale ich zastosowanie zależy od nasilenia  zmian i reakcji na inne formy leczenia.
 • Preparaty antybakteryjne na trądzik stosuje się w przypadku umiarkowanego lub ciężkiego przebiegu dolegliwości.
 • Wśród antybiotyków na trądzik wyróżnia się preparaty o działaniu miejscowym lub ogólnym, a wybór metody zależy od nasilenia dolegliwości i rozległości zmian.

Antybiotyk Na Tradzik
Antybiotyk na trądzik

Chociaż istnieje wiele metod leczenia trądziku, jedną z najczęściej stosowanych jest terapia antybiotykowa. Antybiotyki na trądzik są skuteczne w zwalczaniu bakterii, które powodują zmiany zapalne i ropne pryszcze. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od wielu czynników, takich jak nasilenie zmian, reakcja na wcześniejsze leczenie i ogólny stan zdrowia pacjenta. Kiedy stosuje się miejscowe, a kiedy doustne antybiotyki na trądzik oraz czy można kupić preparaty bez recepty?

Czy zawsze jest potrzebny antybiotyk na trądzik?

Trądzik to zmiany skórne, które mogą występować w różnych formach i mieć różne nasilenie. Wybór metody leczenia zależy od stanu skóry i reakcji na metody zastosowane wcześniej.

Przypadki lekkiego trądziku zwykle nie wymagają zastosowania antybiotyków, a jedynie miejscowych leków bez recepty zawierających zwykle nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy lub azelainowy. Umiarkowany trądzik wiąże się z występowaniem stanu zapalnego i jeśli inne leki okażą się nieskuteczne, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków o działaniu miejscowym. W przypadku ciężkiego trądziku, kiedy u pacjenta obserwuje się duże ropne pryszcze, zwłaszcza o rozsianym charakterze, zwykle zaleca się zastosowanie antybiotyków o działaniu ogólnym.

Antybiotyk na trądzik – objawy i wskazania

Stosowanie antybiotyku na trądzik zwykle jest zarezerwowane dla osób z ciężkimi przypadkami, które nie reagują na inne formy leczenia, np. retinoidy. Zwykle lekarz decyduje o konieczności zastosowania antybiotyku w przypadku:

 • ciężkich zmian zapalnych – szczególnie obecności dużych, bolesnych krost lub guzów, 
 • rozsianych umiarkowanych zmian zapalnych – u pacjentów występują czerwone, zapalne zmiany skórne, które nie ustępują  po zażyciu innych leków, 
 • niepowodzenia innych metod leczenia – antybiotyki na trądzik często nie są metodą pierwszego wyboru, korzysta się z nich w przypadku nieskuteczności innych metod,
 • trądziku hormonalnego – trądzik hormonalny może wywoływać poważne zmiany skórne wymagające leczenia antybiotykami.

Jaki antybiotyk na trądzik?

Wybór odpowiedniego antybiotyku na trądzik jest zależny od kilku czynników, takich jak charakter zmian, nasilenie trądziku, reakcja na wcześniejsze leczenie i ogólny  stan zdrowia pacjenta. Wśród najpopularniejszych substancji o działaniu antybakteryjnym wykorzystywanych do leczenia przypadłości można wyróżnić:

 • tetracyklinę – hamuje  wzrost bakterii i zmniejsza stan zapalny, np. Tetracyclinum (maść), Tetracyclinum TZF (tabletki)
 • erytromycynę – wykazuje działanie podobne do tetracykliny, np. Aknemycin (maść), Erythromycinum TZF (tabletki powlekane),
 • klindamycyna – często wykorzystywany antybiotyk na trądzik. Stanowi składnik wielu preparatów miejscowych – żelu, maści na trądzik np. Acnatac, Duac, Clindacne, Normaclin oraz preparatów doustnych stosowanych przy zakażeniach skóry, np. Dalacin C, Clindamycin MIP,
 • doksycyklina – stosowana w poważnych stanach wymagających leczenia doustnego, np. Unidox Solutab, Doxycyclinum Polfarmex.

Wszystkie mocne antybiotyki na trądzik dostępne są na receptę.

Decydując o metodzie leczenia warto zwrócić uwagę na formę antybiotyku na trądzik (tabletki, kapsułki, maść, żel), ponieważ wpływa ona na wygodę aplikacji i skuteczność działania (np. trudno dokładnie smarować pryszcze na plecach).

Miejscowe antybiotyki na trądzik

Miejscowe antybiotyki na trądzik są stosowane bezpośrednio na skórę i działają przede wszystkim na powierzchni, gdzie zwalczają bakterie odpowiedzialne za trądzik.

Antybiotyki w maści na trądzik lub w żelu są bardzo popularną metodą zwalczania zmian skórnych związanych z infekcją bakteryjną. Stosunkowo łatwo się je aplikuje, wchłaniają się przez skórę w niewielkim stopniu, co zmniejsza ryzyko występowania skutków ubocznych związanych z antybiotykoterapią. Przy rozsianych zmianach, szczególnie w trudno dostępnych miejscach maści lub żele na trądzik są mniej praktyczne od tabletek.

Wśród najbardziej popularnych miejscowych antybiotyków na trądzik wyróżnia się: Tetracyclinum, Acnemycin, Acnatac, Duac, Normaclin.

Doustny antybiotyk na trądzik

Doustne antybiotyki na trądzik są zwykle stosowane w cięższych przypadkach, gdy zmiany skórne są rozsiane lub nie reagują na leczenie miejscowe. Leki doustne mają ogólnoustrojowe działanie, osiągają wysokie stężenia w tkankach i mają bardzo skuteczne działanie. Ich niewątpliwym minusem jest oddziaływanie na mikroflorę w przewodzie pokarmowym oraz występowanie skutków ubocznych, szczególnie ze strony żołądka i jelit.

Doustne antybiotyki na trądzik dostępne są w formie tabletek i kapsułek. Wśród najczęściej stosowanych preparatów można wyróżnić: Tetracyclinum TZF, Erythromycinum TZF, Dalacin C, Clindamycin MIP, Unidox Solutab oraz Doxycyclinum Polfarmex.

Należy pamiętać, że wszystkie antybiotyki (miejscowe i doustne) powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uniknąć powstania oporności na antybiotyki.

Monitorowanie postępów i odpowiednie dostosowanie leczenia jest kluczowe dla skutecznego zwalczania trądziku i uniknięcia potencjalnych skutków ubocznych.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.