2439$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Acnatac

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Acnatac? Cena, refundacja

Lek nie jest objęty refundacją, więc jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Acnatac żel – cena za tubę 30 g wynosi około 75-85 zł.

Cena w przyszłości może ulec zmianie.

Acnatac – jak działa, na co i dla kogo

To złożony lek na trądzik w postaci żelu z antybiotykiem. Preparat jest przeznaczony do stosowania miejscowo na skórę, zalecany dla pacjentów dorosłych oraz dzieci w wieku 12 lat i starszych.

Lek zawiera dwie substancje czynne, które działając wspólnie dają lepszy efekt niż w przypadku stosowania osobno. 

Klindamycyna to antybiotyk, który hamuje wzrost bakterii wywołujących trądzik oraz zapobiega rozwojowi stanu zapalnego wywołanego przez bakterie. Drugą substancją czynną jest tretynoina, która reguluje wzrost komórek powierzchownej warstwy skóry i działa poprzez złuszczanie się komórek, które blokują ujścia mieszków włosowych w miejscach trądzikowych zmian skórnych. W ten sposób zapobiega gromadzeniu się substancji łojowych i powstawaniu wczesnych zmian trądzikowych, takich jak zaskórniki otwarte lub zamknięte.

Acnatac – zamienniki

Na polskim rynku brak jest bezpośredniego zamiennika leku zawierającego te same substancje czynne w tej samej dawce.

Inne leki na trądzik to m.in. AcnelecClindacne.

Acnatac – skład leku

To lek złożony zawierający dwie substancje czynne. 1 gram żelu zawiera 10 mg (1%) klindamycyny (w postaci klindamycyny fosforanu) i 0,25 mg (0,025%) tretynoiny. 

Pozostałe składniki żelu to: woda oczyszczona, glicerol, karbomery, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), polisorbat 80, disodu edetynian, kwas cytrynowy bezwodny, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), butylohydroksytoluen (E 321), trometamol. 

Acnatac – dawkowanie

Zalecana porcja leku to ilość wielkości ziarna grochu stosowana na skórę raz na dobę przed snem.

Jak stosować Acnatac?

Przed aplikacją należy umyć twarz łagodnym mydłem i ciepłą wodą, a następnie osuszyć ręcznikiem. Wycisnąć zalecaną porcję żelu na palec, a następnie żel nałożyć punktowo na czoło, nos, brodę i policzki, a następnie równomiernie delikatnie rozprowadzić na skórze całej twarzy.

Ważne, aby nie stosować większej ilości leku niż zalecana ani nie stosować go częściej. Nie wpłynie to na działanie leku, a może spowodować podrażnienie skóry.

Acnatac – przeciwwskazania, środki ostrożności

Są sytuacje, w których nie należy stosować leku:

  • gdy pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę w najbliższym czasie,
  • jeśli pacjent ma uczulenie na klindamycynę, tretynoinę lub inny składnik leku;
  • jeżeli pacjent ma uczulenie na linkomycynę;
  • gdy pacjent cierpi na przewlekłą zapalną chorobę jelit;
  • gdy w przeszłości po leczeniu antybiotykami u pacjenta rozwinęło się zapalenie jelita grubego z długotrwałą lub znaczącą biegunką albo skurczowymi bólami brzucha;
  • gdy u pacjenta lub jego rodziny rozpoznano kiedykolwiek raka skóry;
  • gdy na skórze pacjenta występuje ostry wyprysk, który przebiega z obecnością zaczerwienionych, suchych, zapalnych i łuszczących się zmian skórnych;
  • gdy pacjent zmaga się z trądzikiem różowatym lub inną chorobą skóry twarzy; jeśli występują u niego inne ostre stany zapalne skóry, jak np. zapalenie mieszków włosowych;
  • jeżeli u pacjenta zdiagnozowano szczególne postacie trądziku pospolitego, które charakteryzują się występowaniem zmian guzkowo-torbielowych.

W poniższych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność stosując lek:

  • Ważne, aby unikać kontaktu żelu z oczami, jamą ustną i błonami śluzowymi. Podobnie w przypadku uszkodzonej skóry lub przy wypryskach. 
  • Gdy u pacjenta pojawi się długotrwała lub intensywna biegunka albo skurczowe bóle brzucha, pacjent powinien przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. 
  • Podczas terapii należy unikać narażenia na światło naturalne lub sztuczne, np. korzystania z solarium. Podczas pobytu na świeżym powietrzu należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi (przynajmniej 30 SPF), noszeniu odzieży ochronnej oraz kapelusza.
  • Nie należy stosować leku Acnatac z innymi preparatami stosowanymi miejscowo ani kosmetykami.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania maści na trądzik należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich zażywanych i stosowanych miejscowo lekach, także tych dostępnych bez recepty i preparatów ziołowych. Składniki leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co wpływa na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Przed rozpoczęciem leczenia Acnatac trzeba poczekać do ustąpienia skutków działania preparatów zawierających kwas salicylowy, siarkę, nadtlenek benzoilu, rezorcynol lub żrące substancje chemiczne. 

Ważne, aby podczas stosowania leku nie używać leczniczych mydeł, żadnych preparatów do oczyszczania skóry ani złuszczających roztworów, które silnie wysuszają skórę. 

Należy skonsultować z lekarzem użycie tego leku razem z innymi preparatami zawierającymi antybiotyki lub kortykosteroidy, a także jeśli pacjent przyjmuje leki blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, warfarynę lub inne leki podawane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować żelu Acnatac w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Tej maści na trądzik z antybiotykiem nie powinny też aplikować kobiety planujące zajść w ciążę w najbliższym czasie. 

Acnatac – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może powodować pojawienie się objawów niepożądanych. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.

W przypadku tego żelu na trądzik z antybiotykiem skutki uboczne mogą pojawić się niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100 pacjentów stosujących lek) lub rzadko (u nie więcej niż 1 osoby na 1000).

Niezbyt częste działania niepożądane Acnatac:

  • trądzik, 
  • suchość skóry, 
  • zaczerwienienie skóry,
  • zwiększone wydzielanie łoju, 
  • nadwrażliwość na światło, 
  • świąd, wysypka, łuszcząca się wysypka, łuszczenie się skóry, 
  • oparzenia słoneczne,
  • reakcje w miejscu nałożenia na skórę, takie jak pieczenie, stan zapalny, suchość skóry, zaczerwienienie skóry. 

Rzadko występujące skutki uboczne leku to:

  • ból głowy 
  • podrażnienie oka 
  • nadwrażliwość 
  • niedoczynność tarczycy
  • zapalenie żołądkowo-jelitowe, nudności, 
  • zapalenie skóry, wirus herpes (opryszczka wargowa), wysypka plamista (obecność niewielkich, płaskich, czerwonych plamkowatych zmian), krwawienie skóry, uczucie pieczenia skóry, utrata barwnika w skórze, podrażnienie skóry,
  • objawy w miejscu nałożenia na skórę, takie jak podrażnienie, obrzęk, powierzchowne uszkodzenie skóry, zmiana zabarwienia.

Przechowywanie leku

Ważne, aby lek przechowywać w szczelnie zamkniętej tubie, w temperaturze poniżej 25°C. Nie należy zamrażać żelu. Lek należy trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Acnatac (4)

Lek wykazuje dużą skuteczność w leczeniu trądziku i stanów zapalnych skóry wywołanych przez nadmierne gromadzenie się łoju i obecność chorobotwórczych bakterii. Lek działa na zaskórniki twarde i otwarte. Dzięki obecności dwóch substancji czynnych (w tym antybiotyku) lek skuteczniej działa na zaskórniki, niż gdyby każda z tych substancji była stosowana osobno.

To, kiedy będą widoczne efekty leczenia trądziku lekiem Acnatac, jest zależne od stanu skóry pacjenta i jego reakcji na leczenie. Zazwyczaj poprawę zauważa się już po kilku dniach regularnego stosowania leku, ale aby zobaczyć pełne efekty terapii w niektórych przypadkach trzeba poczekać nawet 12 tygodni. Należy pozostać w stałym kontakcie z lekarzem w czasie trwania leczenia.

Długość leczenia zależy od stanu skóry pacjenta i jego reakcji na leczenie. Zazwyczaj leczenie żelem z antybiotykiem Acnatac trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Specjalista decyduje o przedłużeniu lub zakończeniu terapii na podstawie reakcji pacjenta na stosowany lek.

Ważne, aby samemu nie przerywać leczenia, nawet jeśli pacjent zauważy dużą poprawę stanu skóry.

Skuteczność leku opiera się na współdziałaniu dwóch substancji czynnych. Antybiotyk klindamycyna działa przeciwbakteryjnie na drobnoustroje wywołujące zmiany skórne, zaś tretynoina normalizuje pracę skóry i zapobiega tworzeniu się zaskórników w okolicach mieszków włosowych.

e-Konsultacja z Receptą Online
Acnatac

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.