Najważniejsze informacje:
- Trądzik neuropatyczny to dolegliwość skórna o podłożu psychicznym, wiąże się z przewlekłym stresem, silnymi emocjami, depresją lub zaburzeniami osobowościowymi.
- Trądzik neuropatyczny można rozpoznać poprzez kompulsywne wyciskanie pryszczy i zaskórników oraz obsesyjne rozdrapywanie krost.
- Dolegliwość dotyczy zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych, szczególnie tych borykających się z niską samooceną.
- Leczenie trądziku neuropatycznego jest trudne, ponieważ wymaga wsparcia zarówno dermatologa, jak i psychologa.
Trądzik neuropatyczny (trądzik z wydrapania, trądzik przeczosowy) to rodzaj skórnej dolegliwości związanej z występowaniem trądziku, ale mającej podłoże psychiczne. Osoby borykające się z trądzikiem neuropatycznym zmagają się z kompulsywną chęcią wyciskania i rozdrapywania wszelkich zmian skórnych na twarzy i na ciele. Obsesyjnie wyciskają pryszcze, a dodatkowo spędzają wiele godzin na kontrolowaniu stanu swojej skóry trądzikowej w poszukiwaniu kolejnych zmian. Jak rozpoznać tej rodzaj trądziku? Jak wygląda leczenie trądziku neuropatycznego?
Co to jest trądzik neuropatyczny?
Trądzik neuropatyczny (określany także inaczej trądzik przeczosowy) to dolegliwość z pogranicza dermatologii i psychiatrii.
Osoby zmagające się z tą dolegliwością borykają się z potrzebą ciągłego, wręcz obsesyjnego uszkadzania zmian skórnych poprzez wyciskanie i rozdrapywanie pryszczy i zaskórników, usuwanie strupków, wygniatanie cyst i torbieli. Schorzenie ma podłoże psychiczne, może wynikać z przewlekłego stresu, silnych emocji lub zaburzeń osobowościowych.
Przyczyny trądziku neuropatycznego
U podłoża tej dolegliwości leżą zmiany skórne, którymi objawia się trądzik młodzieńczy lub pospolity. Problemy skórne wpływają na kondycję skóry, a co za tym idzie na wygląd, atrakcyjność i pewność siebie. U osób o słabej konstrukcji psychicznej z niską samooceną wyciskanie pryszczy może być formą próby kontroli swojego wyglądu.
Usunięcie zmiany skórnej przynosi chwilową ulgę i przekonanie, że takie działanie sprzyja atrakcyjnemu wyglądowi. Po chwili jednak przychodzi złość i uczucie niemocy, które powodują, że osoba chora znów rozdrapuje niezagojone rany. Dodatkowo spędza mnóstwo czasu przed lustrem poszukując zmian skórnych (krostek, grudek i zaskórników) na skórze twarzy, na klatce piersiowej i na pozostałych obszarach ciała.
Stres a trądzik o podłożu psychicznym
Stres ma wpływ na kondycję skóry trądzikowej. Prowadzi do pogorszenia stanu zapalnego, osłabienia bariery ochronnej i sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na infekcje i podrażnienia.
Przewlekły stres wpływa też na kondycję psychiczną. W wielu przypadkach, szczególnie u młodych osób lub tych, które cechuje niska samoocena, powoduje zaburzenia osobowościowe, lęki i depresję. Trądzik neuropatyczny to jednostka chorobowa, która pojawia się u osób cierpiących na trądzik, które mają silną potrzebę dbania o własny wygląd. A kompulsywne usuwanie wszelkich niedoskonałości jest formą próby radzenia sobie z własnymi problemami i brakiem pewności siebie.
Objawy trądziku neuropatycznego
Trądzik neuropatyczny może wystąpić u osób w każdym wieku. Wśród osób zmagających się z tą dolegliwością często spotyka się młode kobiety w okresie dojrzewania, które mają silną potrzebę dbania o własny wygląd.
Dla młodych dziewcząt kompulsywne wyciskanie pryszczy wiąże się z przekonaniem, że w ten sposób szybciej pozbędą się problemu, a tym samym mają wpływ na wygląd swojej skóry. To mylne przekonanie, bowiem rozdrapywanie pryszczy i wygniatanie krost może prowadzić do zaostrzeń zmian skóry trądzikowej i rozsiania wykwitów. Zwiększa to ryzyko, że powstaną przebarwienia i blizny potrądzikowe.
Jak wygląda trądzik neuropatyczny?
Trądzik z rozdrapania może dotyczyć zmian skórnych na całym ciele, nie tylko na twarzy. Skórne objawy trądziku neuropatycznego są takie same, jak w przypadku trądziku pospolitego. Zmiany skórne, takie jak zaskórniki, cysty, krostki, pryszcze, wypryski na skórze pojawiają się wskutek takich czynników jak zaburzenia hormonalne i niewłaściwa pielęgnacja skóry trądzikowej.
Zmiany zapalne powstają wskutek nadmiernego gromadzenia się sebum na powierzchni skóry. Martwy naskórek w połączeniu z łojem powoduje zatykanie porów, w efekcie czego powstają zaskórniki, grudki, krosty i pryszcze. Przy wyciskaniu może dojść do zainfekowania zmian skórnych przez bakterie. Powstaje wówczas stan zapalny, mogą pojawić się torbiele i pryszcze ropne. Ich ciągłe rozdrapywanie może uszkodzić tkanki i pozostawiać przebarwienia i blizny zanikowe.
Chęć wyciskania i rozdrapywania pryszczy na twarzy i całym ciele to pierwsze symptomy pojawienia się trądziku neuropatycznego. Następnie pojawia się niepohamowana chęć na wyciskanie wszelkich zmian skórnych oraz nieustanne kontrolowanie, czy na twarzy i ciele pojawiły się nowe wykwity. Wielokrotne rozdrapywanie niezagojonych zmian przynosi chwilowe uczucie ulgi, jednak w dłuższej perspektywie nasila stany zapalne oraz ryzyko powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych.
Leczenie trądziku neuropatycznego
Trądzik neuropatyczny jest schorzeniem klasyfikowanym jako zaburzenie psychodermatologiczne. U podstaw tej dolegliwości jest choroba skóry, manifestująca się poprzez zmiany trądzikowe na różnych obszarach ciała. Jest to również problem natury psychicznej, związany z obsesyjną kontrolą nad kondycją skóry i kompulsywnym wyciskaniem pryszczy.
Leczenie tego schorzenia opiera się na dwukierunkowym działaniu. Leczenie z pomocą lekarza dermatologa ma na celu złagodzenie objawów skórnych i leczenie skutków związanych z uszkadzaniem krost. Leczenie dermatologiczne powinno być uzupełnione terapią psychologiczną, która ma pomóc chorej osobie w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami choroby i ograniczyć chęć obsesyjnych zachowań.
Trądzik neuropatyczny – sposoby leczenia
U podstaw tej dolegliwości leży trądzik pospolity. W wielu przypadkach wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, stosowanie dobrej jakości kosmetyków lub wdrożenie leczenia, które zaleci dermatolog, aby pozbyć się wykwitów i znacznie poprawić stan skóry. Znika w ten sposób bezpośrednia przyczyna choroby, co może ułatwić poradzenie sobie z jej aspektem psychologicznym. Przy uporczywych zmianach skórnych na zlecenie dermatologa pacjent może stosować antybiotyki i leki na trądzik (doustne lub miejscowe).
Jednocześnie należy prowadzić terapię psychologiczną, która ma na celu dotarcie do przyczyn obsesyjnych zachowań. Zazwyczaj problem leży głębiej i ma źródło w psychice osoby zmagającej się z trądzikiem neuropatycznym. Często wiąże się z kwestiami niskiej samooceny, występowania stanów lękowych i depresji.
Jak leczyć trądzik neuropatyczny domowymi sposobami?
Leczenie trądziku przeczosowego jest skomplikowane, jednak warto wesprzeć je domowymi metodami, które mają wpływ na zmiany trądzikowe i pomagają poprawić wygląd skóry.
Zmiana diety, z której należy usunąć przetworzoną żywność, produkty o wysokim indeksie glikemicznym, ostre, tłuste i ciężkostrawne pokarmy, alkohol. W zamian należy włączyć do diety dużo warzyw i owoców, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze.
Warto przyjrzeć się także codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Stosowanie specjalistycznych kosmetyków i leków na trądzik dostępnych bez recepty na zmiany trądzikowe (wypryski, krosty, grudki, cysty i torbiele) może przynieść znaczącą poprawę stanu skóry.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.