Wyciskanie pryszczy – samemu czy u kosmetyczki? Wyjaśniamy

Najważniejsze informacje:

 • Pryszcze to drobne zmiany skórne spowodowane zapaleniem gruczołów łojowych, w wyniku produkcji nadmiaru sebum i zablokowania przez martwe komórki skóry.
 • Wyciskanie pryszczy jest praktyką odradzaną przez dermatologów ze względu na ryzyko powstawania blizn, rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania dodatkowych wyprysków.
 • Zamiast wyciskać pryszcze, zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług dermatologa lub stosowanie odpowiednich leków i kosmetyków do pielęgnacji cery przeznaczonych do leczenia trądziku.
Wyciskanie Pryszczy
Wyciskanie pryszczy

Pryszcze, krosty, zaskórniki to problemy skórne, z którymi zmagają się nie tylko nastolatkowie, ale również dorośli. Te niewielkie niedoskonałości skóry mogą być źródłem frustracji i niepewności. Naturalnym odruchem jest chęć ich natychmiastowego usunięcia, co często prowadzi do wyciskania pryszczy. Czy jest to bezpieczne? Czy można wyciskać pryszcze samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalistów? Jak wyciskać pryszcze? Jakie są potencjalne skutki wyciskania pryszczy i jakie korzyści daje niewyciskanie zmian skórnych?

Co to jest i jak powstaje pryszcz?

Pryszcz, nazywany również zaskórnikiem lub krostą, to drobna zmiana skórna spowodowana zapaleniem gruczołów łojowych. Gruczoły te produkują łój (sebum), który nawilża skórę, co pomaga chronić ją przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W niektórych przypadkach dzieje się tak, że gruczoły te mogą jednak produkować za dużo sebum lub zostać zablokowane przez martwe komórki skóry, co prowadzi do tworzenia się pryszczy.

Pryszcze zwykle mają postać niewielkich, czerwonych grudek lub guzków na powierzchni skóry, które są wypełnione białym lub żółtym płynem (pryszcze ropne). Mogą być bolesne i wywoływać podrażnienie okolicznych tkanek, zwłaszcza gdy są duże lub zlokalizowane głęboko pod skórą.

Pryszcze na twarzy są typowym objawem trądziku, choroby skóry, która często pojawia się w okresie dojrzewania, ale może również dotykać dorosłych. Czasami pryszcze mogą pojawiać się w wyniku zaburzenia gospodarki hormonalnej, reakcji alergicznych, podrażnienia lub stanów zapalnych skóry.

Czy powinno się wyciskać pryszcze?

Osoby zmagające się z trądzikiem zastanawiają się często, czy wyciskanie pryszczy jest dobre i zdrowe, czy wyciskać pryszcze ropne i jakie to ma konsekwencje dla kondycji skóry i rozwoju trądziku. 

Choć wyciskanie pryszczy może przynieść ulgę lub tymczasowo poprawić wygląd skóry, to praktyka, która jest zdecydowanie odradzana przez dermatologów i specjalistów od pielęgnacji skóry. 

Zamiast wyciskać pryszcze, zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług dermatologa lub kosmetologa, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia skóry. Alternatywą jest stosowanie odpowiednich leków i produktów do pielęgnacji skóry przeznaczonych do leczenia trądziku, które pomogą zmniejszyć ilość pryszczy i zapobiec nowym wypryskom.

Jak wycisnąć pryszcza?

Chociaż wyciskanie pryszczy jest zdecydowanie odradzane ze względu na ryzyko powstawania blizn, zakażeń i dodatkowych wyprysków, w awaryjnych sytuacjach przy wyciskaniu dojrzałego pryszcza należy zastosować się do następujących wskazówek:

 • Czystość – ręce i twarz muszą być dobrze oczyszczone, warto do tego użyć mydła antybakteryjnego, aby zminimalizować ryzyko wprowadzenia bakterii do porów.
 • Dobry moment – najlepiej wyciskać pryszcze po gorącym prysznicu lub po kąpieli. Ciepło otwiera pory i ułatwia ewakuację wydzieliny, co usprawnia wyciskanie.
 • Zabezpieczenie – owinięcie palców w czystą chusteczkę lub wacik pozwala zmniejszyć bezpośredni kontakt skóry z paznokciami, które mogą przenosić bakterie i powodować blizny.
 • Delikatny nacisk – jeśli pryszcz nie wypłynie łatwo, oznacza to, że nie jest jeszcze gotowy do wyciśnięcia. Wyciskanie zbyt mocno może spowodować pęknięcie pryszcza pod skórą, co prowadzi do uszkodzenia tkanki, do infekcji i rozprzestrzeniania bakterii.
 • Dezynfekcja – po wyciśnięciu pryszcza należy przemyć skórę delikatnym tonikiem antybakteryjnym lub nałożyć maść z antybiotykiem, aby zapobiec zakażeniu.
 • Ważne, aby nie wyciskać zaskórników i cyst. Te zmiany skórne są zdecydowanie trudniejsze do bezpiecznego usunięcia i próba wyciśnięcia ich w domu może prowadzić do poważnych blizn i infekcji.

Należy pamiętać, że wyciskanie pryszczy powinno być rozważane jedynie jako ostateczność, a nie jako stały element codziennej rutyny pielęgnacyjnej skóry z problemami. Na dłuższą metę ta praktyka przynosi więcej szkód niż korzyści. 

Wyciskanie pryszczy u kosmetyczki – kiedy poprosić o profesjonalną pomoc?

Profesjonalna pomoc kosmetyczki lub dermatologa może być niezwykle przydatna zwłaszcza w przypadku pryszczy z ropą lub głębokich zaskórników. Oto kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć wizytę u specjalisty, który w bezpieczny sposób zajmie się wyciskaniem pryszczy:

 • Trądzik nie ustępuje. Jeśli stosowanie kosmetyków do pielęgnacji skóry z problemami lub leków bez recepty na trądzik nie przynosi widocznej poprawy po kilku tygodniach, warto skonsultować się ze specjalistą.
 • Ciężka postać trądziku. Przy licznych i rozległych pryszczach, krostach lub cystach, które są bolesne lub powodują dyskomfort, profesjonalna pomoc może być niezbędna. Specjaliści mają dostęp do silniejszych leków i terapii, które mogą pomóc w takich sytuacjach.
 • Ryzyko wystąpienia blizn. Wyciskanie pryszczy, zwłaszcza tych osadzonych głęboko pod skórą, pryszczy z ropą, torbieli lub cyst, może prowadzić do wystąpienia blizn. W przypadku pojawienia się blizny lub przebarwienia po trądziku, warto jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.
 • Problemy z trądzikiem występują od długiego czasu. Jeżeli mimo właściwej pielęgnacji i leczenia domowego problemy z trądzikiem nie ustępują, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Wyciskanie pryszczy – skutki

Czy wyciskanie pryszczy jest zdrowe? Oto kilka powodów, dla których nie powinno się wyciskać pryszczy:

Wyciskanie pryszczy a zakażenie

Wyciskanie syfów może prowadzić do zakażenia. Na powierzchni dłoni bytują bakterie, a kiedy wyciskamy pryszcze, otwieramy w tym miejscu drogę dla drobnoustrojów. W tym przypadku szczególnie wyciskanie dużych pryszczy jest niewskazane, ponieważ może doprowadzić do rozległych blizn i deformacji skóry.

Blizny i przebarwienia po wygniataniu pryszczy

Wyciskanie pryszczy może uszkodzić skórę, prowadząc do powstania blizn lub przebarwień. Te zmiany mogą być trudne do usunięcia i mogą pozostać na skórze na długo po tym, jak pryszcz zniknie.

Wyciskanie krost może doprowadzić do rozprzestrzeniania się trądziku

Wyciskanie pryszczy może również spowodować, że bakterie i wydzieliny z wyciśniętych ropnych pryszczy rozprzestrzenią się na okoliczne obszary skóry, prowadząc do pojawienia się nowych wyprysków i przyczyniając się do rozwoju stanu zapalnego.

Wyciskanie pryszczy prowadzi do pogorszenia się stanu skóry

Niewłaściwe wyciskanie pryszczy na twarzy, zwłaszcza tych głęboko zlokalizowanych pod skórą, może prowadzić do pogorszenia stanu skóry i rozsiania bakterii, co w konsekwencji utrudnia leczenie trądziku.

Czy można wyciskać pryszcza z ropą?

Pryszcze z ropą, znane również jako ropne krosty, są jednym z najbardziej nieprzyjemnych i problematycznych typów wyprysków. Chociaż wydaje się, że wyciskanie takiego pryszcza przyniesie natychmiastową ulgę, zasadniczo nie jest to zalecane.

Nawet jeśli pryszcz z ropą wydaje się być gotowy do wyciśnięcia (tzw. dojrzały), warto powstrzymać się przed jego wyciskaniem. Nieumiejętne wygniatanie pryszczy może prowadzić do pojawienia się blizn, rozprzestrzenienia się bakterii i rozsiania trądziku na sąsiadujące obszary skóry.

Chcą koniecznie pozbyć się pryszcza z ropą, zaleca się skorzystanie z usług dermatologa lub kosmetyczki. Mają oni odpowiednie narzędzia i techniki, aby to zrobić w sposób jak najmniej szkodliwy dla skóry.

Jednak najlepszym podejściem jest pozostawienie pryszcza samemu sobie i zastosowanie odpowiednich środków leczniczych, np. na bazie nadtlenku benzoilu.

Niewyciskanie pryszczy – efekty

Chociaż niewyciskanie krost może wydawać się frustrujące, szczególnie gdy trądzik jest widoczny, ta praktyka ma wiele korzyści. Oto kilka efektów, które może przynieść niewyciskanie pryszczy:

 • Zmniejszone ryzyko blizn – wyciskanie pryszczy, szczególnie bez odpowiedniej i bezpiecznej techniki, może prowadzić do blizn i przebarwień skóry. Unikanie tego zwyczaju pomoże zachować gładkość skóry.
 • Mniej dodatkowych wyprysków – przy wyciskaniu pryszcza można nieumyślnie roznosić bakterie na inne obszary twarzy, co prowadzi do powstania nowych krost.
 • Mniej zakażeń – pryszcze są naturalną barierą, która chroni skórę przed bakteriami. Wyciskanie pryszcza niszczy tę barierę i umożliwia bakteriom dostęp do głębszych warstw skóry, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
 • Zmniejszone ryzyko pęknięcia naczyń krwionośnych – niekontrolowane wyciskanie pryszczy może prowadzić do pęknięcia naczyń krwionośnych w skórze, co sprzyja powstawaniu trwałych czerwonych plam.
 • Pryszcze szybciej znikają – badania pokazują, że pryszcze, których się nie wyciska, znikają szybciej i nie powodują trwałych blizn.
 • Zmniejszone ryzyko hiperpigmentacji – ciemnienie skóry (hiperpigmentacja) jest często efektem wyciskania syfów. Unikanie wyciskania pryszczy pomaga w utrzymaniu jednolitego kolorytu skóry.

Współpraca z dermatologiem lub kosmetyczką może pomóc znaleźć najlepsze metody leczenia trądziku, które nie obejmują wyciskania pryszczy. Mogą to być specjalistyczne kremy, leki na receptę lub zabiegi oczyszczające skórę.

Wyciskanie pryszczy na nosie – szczególnie niebezpieczne

Wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne, zwłaszcza gdy dotyczy obszaru określanego jako „trójkąt śmierci”. Umownie to obszar twarzy od linii prowadzącej od jednego kącika ust do drugiego, a następnie od ust do szczytu nosa położonego pomiędzy oczami. Obszar ten jest szczególnie bogato unaczyniony. W jego obrębie występują odpływy żył, które docierają do zatoki jamistej.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli dojdzie do stanu zapalnego w tym rejonie (np. poprzez podrażnienie krosty i zakażenie jej bakteriami), w ten sposób infekcja może bardzo szybko się rozprzestrzenić, prowadząc do poważnych powikłań, takich jak zapalenie zatoki jamistej lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczególne ryzyko niesie za sobą rozwój czyraków (zwłaszcza tych powstałych nad górną wargą i pod nosem) – ostrych stanów zapalnych spowodowanych zakażeniem bakteryjnym mieszka włosowego i otaczających go tkanek, najczęściej przez gronkowca złocistego.

Nie jest zatem zalecane wyciskanie pryszczy u nasady nosa i nad górną wargą – jak widać może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Bezpieczne pozbycie się niedoskonałości, m.in. poprzez wyciskanie pryszczy na twarzy, na plecach, na piersiach lub na pośladkach warto powierzyć profesjonalistom.

Uzależnienie od wyciskania pryszczy

Są osoby, które skupiają się one na dążeniu do perfekcji w swoim wyglądzie i starają się usunąć każdą, nawet najmniejszą, często niewidoczną gołym okiem zmianę na skórze. Wyciskanie pryszczy przynosi im chwilowe zadowolenie, które jednak szybko przeradza się w poczucie żalu i złości. Zachowanie takie może być objawem dolegliwości określanej jako trądzik neuropatyczny, który objawia się obsesyjnym wyciskaniem pryszczy i jest formą zaburzenia psychicznego. Kompulsywne wyciskanie pryszczy wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej w celu leczenia podłoża psychicznego problemu.

Wyciskanie pryszczy może przekształcić się w szkodliwe zachowanie znane jako dermatillomania lub chorobę – Skin Picking Disorder (SPD). Ten stan psychiczny cechuje się kompulsyjnym, niekontrolowanym naruszaniem własnej skóry, często poprzez wyciskanie pryszczy, zaskórników lub innych drobnych niedoskonałości.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.