Trądzik posterydowy – przyczyny, objawy, leczenie

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik posterydowy to zmiany skórne będące skutkiem ubocznym terapii sterydami. 
 • Wśród głównych objawów trądziku posterydowego wyróżnia się przede wszystkim czerwone plamy, pryszcze lub zaczerwienienie całej twarzy.
 • Leczenie dolegliwości wymaga przede wszystkim odstawienia sterydów, a w przypadku poważnych zmian skórnych zastosowania leków przeciwzapalnych lub antybakteryjnych. 
 • Pielęgnacja skóry z trądzikiem posterydowym obejmuje regularne i delikatne oczyszczanie skóry, tonizowanie i nawilżanie.
Tradzik Posterdywoy
trądzik posterydowy

Trądzik kojarzy się przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, ale do rozwoju dolegliwości może przyczynić się przyjmowanie określonych leków lub substancji, m.in. sterydów. Trądzik posterydowy objawia się powstawaniem zaczerwienienia, krost i czerwonych wyprysków pod wpływem zastosowania sterydów, m.in. kortykosteroidów. Dlaczego dochodzi do powstania zmian i jakie są najskuteczniejsze metody leczenia trądziku posterydowego?

Czym jest trądzik posterydowy?

Trądzik posterydowy to stan skóry, który może wystąpić po zakończeniu lub w trakcie terapii sterydami. W przeciwieństwie do typowego trądziku, który często związany jest z okresem dojrzewania, trądzik posterydowy może dotknąć osoby w każdym wieku, której przepisywano sterydy, niezależnie od płci.

Pojawienie się czerwonych plam i pryszczy po sterydach, a nawet zauważenie czerwonej twarzy po sterydach, może być pierwszym objawem przypadłości i może być wskazaniem do przerwania terapii lub wymagać skonsultowania się z lekarzem i podjęcia leczenia objawów trądziku.

Przyczyny powstawania trądziku posterydowego

Trądzik posterydowy jest najczęściej skutkiem ubocznym terapii sterydami. Steroidy są silnymi lekami przeciwzapalnymi, które mogą wpływać na wiele procesów w organizmie, m.in. na te zachodzące w skórze, co może objawić się pojawieniem się zmian skórnych. 

Sterydy mogą zaburzyć naturalną równowagę hormonów w organizmie i przyczyniać się do większego wydzielania sebum. Mogą również wpływać na system immunologiczny, zmieniając mechanizm reakcji skóry na bakterie. Dodatkowo długotrwałe stosowanie sterydów może prowadzić do podrażnienia skóry i wywoływać reakcje zapalne prowadzące do trądziku.

Trądzik posterydowy – objawy

Trądzik posterydowy może dawać wiele objawów. Wśród występujących najczęściej można wyróżnić: 

 • czerwone plamy na skórze – mogą wyglądać jak rumień i występować na twarzy, plecach, dekolcie i ramionach,
 • pryszcze – często bolesne i wypełnione ropą,
 • zaczerwienienia twarzy – zwykle pojawia się po zakończeniu kuracji sterydami, 
 • drobna wysypka po zakończeniu kuracji sterydami.

Trądzik posterydowy – czym leczyć?

Leczenie trądziku posterydowego zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem przepisującym terapię sterydową, aby omówić możliwości leczenia i działania. Jeśli to możliwe zaleca się przerwanie stosowania sterydów. W przypadku poważniejszych zmian skórnych zaleca się zwykle leczenie objawowe prowadzące do redukcji stanu zapalnego i poprawy wyglądu skóry. 

Dodatkowo, jeśli zastosowane metody leczenia nie pozwalają na uzyskanie zadowalających rezultatów, można zastosować zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne, np. peelingi chemiczne lub laseroterapię (w najcięższych postaciach, często związanych z występowaniem trwałych zmian), które mogą wspomagać oczyszczanie, złuszczanie i regenerację skóry.

Leki na trądzik po sterydach

Leczenie farmakologiczne trądziku posterydowego często zależy od rodzaju zmian. W przypadku stanu zapalnego warto zastosować retinoidy (miejscowe lub doustne), np. Izotziaja, Isotrex, Isotec, Axotret, Curacne, które wspomagają złuszczanie martwych komórek skóry, przyspieszają regenerację i niwelują stan zapalny skóry. Jeśli u pacjenta występują duże ropne pryszcze wskazujące na zakażenie bakteryjne, zwykle stosuje się antybiotyki miejscowe w postaci maści na trądzik (posterydowy), np. Dalacin T, Klindacin T, Tetracyclinum, hamujące namnażanie bakterii.

Należy pamiętać, że leczenie trądziku posterydowego powinno być prowadzone pod nadzorem specjalisty. 

Czas leczenia trądziku posterydowego – ile trwa i od czego zależy?

Czas leczenia trądziku posterydowego może się różnić w zależności od wielu czynników, m.in.:

 • stopnia nasilenia trądziku – osoby z łagodnymi objawami trądziku posterydowego mogą zauważyć poprawę po kilku tygodniach stosowania leków. W przypadku cięższych zmian czas leczenia może wynosić od kilku miesięcy do roku (lub dłużej),
 • reakcji na leczenie – nie wszystkie osoby reagują w taki sam sposób na zastosowane metody leczenia. Niektóre mogą zauważyć szybką poprawę, a inne potrzebują więcej czasu,
 • częstotliwości aplikacji/postępowania zgodnego z zaleceniami lekarza – regularne i konsekwentne stosowanie leków jest kluczem do efektywnego leczenia trądziku posterydowego. Przerwanie leczenia może opóźnić proces gojenia się zmian skórnych lub (rzadko) przyczynić się do zaostrzenia objawów.
 • ogólnego stanu zdrowia – w przypadku silnych, zdrowych pacjentów z prawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym, leczenie wymaga mniej czasu,
 • typu skóry – tłusta cera i nadmierna produkcja sebum wiąże się zwykle z wydłużeniem procesu leczenia.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem po sterydach

Pielęgnacja skóry jest ważnym elementem poprawy jej wyglądu. Szczególne znaczenie ma dokładne i delikatne oczyszczanie skóry, które pozwala na usunięcie nadmiaru sebum i zanieczyszczeń i zminimalizowanie ryzyka powstawania zmian skórnych. Po oczyszczeniu twarzy za pomocą płynu przeznaczonego do pielęgnacji skóry trądzikowej, należy umyć twarz wodą i zastosować tonik w celu przywrócenia właściwego pH. Obowiązkowym elementem pielęgnacji jest zastosowanie lekkiego kremu nawilżającego, zapobiegającego przesuszeniu skóry. Należy zwrócić uwagę, aby kosmetyki do pielęgnacji nie zawierały substancji drażniących (np. alkoholu) i nie zatykały porów skóry.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.