Trądzik skupiony – przyczyny, objawy i leczenie

Najważniejsze informacje:

  • Trądzik skupiony to najcięższa postać trądziku pospolitego.
  • Częściej dotyka mężczyzn, a jej etiologia jest wieloczynnikowa. Za główną przyczynę trądziku skupionego uznaje się zaburzenia hormonalne.
  • W przebiegu trądziku skupionego występują zaskórniki, grudki, ropnie i torbiele, które mogą łączyć się w większe skupiska. Nieleczone zmiany trądzikowe pozostawiają na skórze rozległe blizny.
  • Leczenie trądziku skupionego to połączenie farmakoterapii (leki doustne na trądzik i preparaty miejscowe) i właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej.
Tradzik Skupiony
Trądzik skupiony

Trądzik skupiony – co to jest?

Trądzik skupiony jest to najcięższa postać trądziku pospolitego. To odmiana tej dolegliwości skórnej, która jest też najtrudniejsza w leczeniu. Etiologia choroby jest wieloczynnikowa, objawy mogą pojawić się na skórze różnych objawów ciała. Leczenie wymaga wielokierunkowego działania, łączącego farmakoterapię miejscową i ogólną, zmianę nawyków żywieniowych, leczenie chorób współistniejących, a przede wszystkim – właściwą pielęgnację skóry.

Przyczyny trądziku skupionego

Bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku skupionego jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, któremu towarzyszy rogowacenie ujść mieszków włosowych. Nadmiar łoju wynika zazwyczaj z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Stres i emocje mają wpływ na rozwój i nasilenie tej dolegliwości, a kluczowe znaczenie w etiologii tej odmiany trądziku ma właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej. Wśród negatywnych czynników wpływających na stan skóry trądzikowej wymienia się też błędy żywieniowe i nałogi, które prowadzą do zaostrzenia objawów. 

Trądzik skupiony – objawy ogólne

W trądziku skupionym, oprócz typowych objawów trądziku pospolitego, na skórze pojawiają się również zaskórniki z przetokami, ropnie, przetoki oraz blizny – zarówno koloidalne, jak i zanikowe. Zmiany te powstają przez pękanie torbieli i wydzielanie się płynu surowiczego wymieszanego z ropą.

Jak wygląda trądzik skupiony? W przebiegu trądziku skupionego (podobnie jak w przypadku trądziku pospolitego) na skórze powstają liczne otwarte i zamknięte zaskórniki, bolesne grudki i zapalne krostki. Nadmierna ilość zaskórników sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i prowadzi do pojawienia się zmian grudkowo-krostkowych. Powstające zmiany naciekowe i torbiele wypełnione ropą mogą zlewać się i łączyć w większe skupiska, a po ich zagojeniu się mogą pozostawać wgłębienia i blizny potrądzikowe. To bardzo uporczywa odmiana trądziku, zmiany są liczne i dosyć rozległe.

Gdzie lokalizuje się trądzik skupiony: na pośladkach, na twarzy, klatce piersiowej, na plecach

Trądzik skupiony znacznie częściej występuje u mężczyzn, co ma związek ze specyfiką ich gospodarki hormonalnej. Kobiety również zmagają się z tą dolegliwością, jednak znacznie rzadziej.

Objawy trądziku skupionego pojawiają się zwykle na twarzy, plecach, ramionach, pośladkach. Zmianami trądzikowymi może być dotknięta nawet owłosiona skóra głowy. Zmiany skórne pojawiają się w obszarach ciała, w których występuje dużo gruczołów łojowych. Częściej pryszcze i ropnie są widoczne na twarzy, na plecach i na klatce piersiowej, rzadziej pojawiają się w okolicach pachwin i na pośladkach.

Trądzik skupiony – jak leczyć?

Leczenie trądziku skupionego opiera się na skojarzeniu kilku metod. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej, mająca na celu usuwanie nadmiaru łoju i złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka. 

W przypadku trądziku skupionego trudno o skuteczne leczenie domowymi sposobami. Konieczna jest stała kontrola dermatologa, który zazwyczaj zaleca stosowanie leczenia skojarzonego. Połączenie doustnych leków na trądzik z preparatami (płyny, maści, kremy) o działaniu miejscowym przynosi najlepsze rezultaty.

W leczeniu trądziku skupionego stosuje się leki z tretinoiną (m.in. Acnatac, Acnemycin Plus), która łagodzi zmiany skórne i ogranicza ich rozprzestrzenianie się. Stosowany jest też kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo delikatnie złuszcza i zmniejsza widoczność powstałych przebarwień. W przypadku wystąpienia zmian ropnych pacjenci mogą przyjmować także antybiotyki, a w niektórych przypadkach także preparaty z nadtlenkiem benzoilu.

Trądzik skupiony to nie tylko poważny problem skórny, ale także w wielu przypadkach ma negatywny wpływ na psychikę osoby zmagającej się z tą dermatozą. Widoczne ropnie, pryszcze i przetoki mają duży wpływ na samoocenę, atrakcyjność i pewność siebie. Mogą wywołać nawet stany depresyjne. W przypadku wielu pacjentów, oprócz stosowania preparatów dermatologicznych, leczenie u osób z trądzikiem skupionym warto poszerzyć o terapię wsparcia psychicznego.

Kosmetyki do skóry z trądzikiem skupionym

Kluczowa w łagodzeniu i ograniczeniu zmian jest właściwa pielęgnacja skóry. Schemat pielęgnacji warto ustalić z dermatologiem, co ma zapobiec zaostrzeniu zmian trądzikowych.

Warto skupić się przede wszystkim na dermokosmetykach dedykowanych do cery trądzikowej. Należy stosować kosmetyki na trądzik, które normalizują wydzielanie sebum, łagodzą stany zapalne, złuszczają zrogowaciałe komórki i zapobiegają rozwijaniu się zmian ropnych. Staranne oczyszczanie skóry, regularne złuszczanie oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się zmian zapalnych jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji skóry.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.