e-Konsultacja z Receptą Online

Tetracyclinum TZF

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Tetracyclinum TZF? Cena, refundacja

Lek Tetracyclinum TZF to lek nierefundowany. Tetracyclinum TZF 250 mg cena 100% za 16 tabletek wynosi od 13,79 zł do 29,59 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Tetracyclinum TZF – jak działa, na co i dla kogo

Tetracyclinum TZF jest antybiotykiem zaliczanym do tetracyklin, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Lek ten jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum bakterii, zarówno Gram-ujemnych, jak i Gram-dodatnich, a także przeciwko niektórym pierwotniakom.

Zastosowanie Tetracyclinum TZF jest szczególnie polecane w terapii trądziku pospolitego, w tym w jego postaci grudkowo-krostkowej. Lek ten jest przeznaczony dla pacjentów zmagających się z różnymi formami tej choroby skórnej, w tym z obecnością bakterii Propionibacterium acnes, które są jednym z czynników etiologicznych trądziku.

Tetracyclinum TZF – skład leku

Substancją czynną leku jest chlorowodorek tetracykliny. W każdej tabletce powlekanej znajduje się 250 mg tej substancji.

Substancjami pomocniczymi są: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), żelatyna, talk, stearynian magnezu, laktoza jednowodna, alkohol poliwinylowy, talk, sacharoza, dwutlenek tytanu, lak czerwieni koszenilowej E 124,  Opaglos 6000: szelak (E 904), wosk carnauba, żółty (E 903), wosk pszczeli, biały (E 901).  

Tetracyclinum TZF – dawkowanie

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. 

Zwykle stosuje się 750 mg do 1,5 g na dobę w dawkach podzielonych przyjmowanych co 6 godzin. Lek należy przyjmować między posiłkami (co najmniej 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku) z dużą ilością płynów, co najmniej 250 ml (szklanka), unikając mleka i jego przetworów.

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki Tetracyclinum TZF i pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie odstawić lek i zasięgnąć porady lekarskiej. U pacjentów przytomnych można sprowokować wymioty.

W przypadku pominięcia dawki leku o ustalonej porze, należy ją przyjąć jak najszybciej, jeśli czas do podania kolejnej dawki jest wystarczająco odległy, lub kontynuować przyjmowanie leku według ustalonego schematu. Nie należy stosować podwójnej dawki, aby uzupełnić uzupełnienia pominiętą dawkę.

Ważne jest, aby stosując lek Tetracyclinum TZF 250 mg dawkowanie było zgodne z harmonogramem ustalonym przez lekarza. Nie należy przerywać leczenia w momencie kiedy pacjent poczuł się lepiej. Jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt wcześnie, może dojść do nawrotu zakażenia.

Jeśli pacjent poczuje się gorzej w trakcie leczenia lub po zakończeniu zalecanego cyklu leczenia, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. 

Tetracyclinum TZF – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku:

  • uczulenie na tetracyklinę lub inny antybiotyk z grupy tetracyklin, lub którykolwiek ze składników leku,
  • ciężka niewydolność wątroby,
  • dzieci poniżej 12 roku życia.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Tetracyclinum TZF konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności jeśli u pacjenta wystąpią poniżej opisane okoliczności:

  • niewydolność wątroby,
  • toksyczny wpływ na wątrobę przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków,
  • niewydolność nerek,
  • miastenia,
  • układowy toczeń rumieniowaty,
  • ciąża,
  • karmienie piersią.

Jeśli podczas przyjmowania leku wystąpią wymienione poniżej zdarzenia należy skonsultować się z lekarzem:

  • Przerost niewrażliwych drobnoustrojów (np. drożdżaków). W takiej sytuacji zalecane jest odstawienie leku i dostosowanie terapii z lekarzem prowadzącym.
  • Reakcje alergiczne, w tym ciężkie reakcje takie jak: złuszczające zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny. W przypadku wystąpienia powyższych reakcji lek należy odstawić i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Osoby uczulone na którąkolwiek substancję z grupy tetracyklin mogą być również uczulone na tetracyklinę. 
  • Podczas terapii tetracykliną należy unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV (np. solarium) ze względu ryzyko pojawienia się uczulenia na słońce. Zalecane jest stosowanie kremów z filtrem UV w trakcie leczenia, a jeśli na skórze pojawią się zaczerwienienia bądź jakiekolwiek inne zmiany, należy zaprzestać terapii i skonsultować się z lekarzem,
  • Przy długotrwałym leczeniu tetracykliną lekarz zaleci kontrolne badania czynności wątroby, nerek i krwi. 
  • Biegunka występująca w trakcie lub po zakończeniu leczenia tetracykliną może być objawem rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Jest to powikłanie związane z zażywaniem antybiotyku. W takiej sytuacji wymagane jest przerwanie leczenia Tetracyclinum TZF, a czasami zastosowanie leczenia celowanego. Nie należy zalecać leków hamujących perystaltykę jelit ani innych leków działających zapierająco.

Nie jest zalecane stosowanie leku u dzieci do 12 roku życia, ponieważ stosowanie tetracykliny w czasie formowania się zębów i kośćca może prowadzić do pojawienia się przebarwień i uszkodzenia zębów lub opóźnienia rozwoju kośćca.

Jeśli wystąpią działania niepożądane, które wpływają na zmniejszenie koncentracji, takie jak np. ból głowy czy zaburzenia nie jest zalecane prowadzenie pojazdów mechanicznych ani obsługiwanie maszyn.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Tetracyclinum TZF istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Należy zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza o przyjmowaniu:

  • antykoagulantów – mogących wpływać na krzepliwość krwi,
  • metoksyfluranu – środka znieczulającego ogólnego,
  • diuretyków – na przykład furosemidu,
  • metotreksatu – wykorzystywanego w terapii nowotworów,
  • cyklosporyny A – stosowanej w atopowym zapaleniu skóry lub po transplantacji,
  • penicylin i innych antybiotyków bakteriobójczych,
  • środków antykoncepcyjnych doustnych – tetracyklina może obniżać ich efektywność. Zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji w trakcie i do 7 dni po zakończeniu terapii tetracykliną.
  • teofiliny.

Tetracyklina może wpływać na wyniki badań diagnostycznych, w tym oznaczeń glukozy, urobilinogenu, białka i katecholamin w moczu. Przed wykonaniem badań należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu leku Tetracyclinum TZF.

Tetracyclinum TZF wykazuje interakcje z pokarmami i lekami, które mogą wpływać na jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Należy zwrócić uwagę na produkty mleczne i leki zawierające jony metali, gdyż mogą osłabiać działanie przeciwbakteryjne tetracykliny poprzez hamowanie jej wchłaniania. Aby zminimalizować te interakcje, zaleca się przyjmowanie Tetracyclinum TZF na 1 do 3 godziny przed lub po spożyciu wyżej wymienionych produktów.

Stosowanie Tetracyclinum TZF w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.

Lek Tetracyclinum TZF jest przeciwwskazany w czasie ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze, ze względu na ryzyko przebarwień i uszkodzenia zębów oraz opóźnienia w rozwoju kośćca płodu. 

Tetracyclinum TZF a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią stosowanie Tetracyclinum TZF jest niewskazane, gdyż substancja czynna przenika do mleka matki. W przypadku konieczności terapii, należy rozważyć przerwanie laktacji.

Tetracyclinum TZF – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. 

Po zastosowaniu leku Tetracyclinum TZF działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

W przypadku wystąpienia poniższych ciężkich działań niepożądanych należy odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala z oddziałem ratunkowym.

Przykłady ciężkich działań niepożądanych:

  • Reakcje alergiczne: nagła duszność, ucisk w klatce piersiowej, obrzęk powiek/twarzy/ust, ciężkie wysypki z pęcherzami, utrata przytomności, przyspieszone bicie serca, zapalenie osierdzia. Objawy te mogą wskazywać na ciężkie reakcje uczuleniowe: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, zespół choroby posurowiczej, plamica anafilaktyczna, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona czy toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.
  • Zaburzenia neurologiczne: wzrost ciśnienia śródczaszkowego, ból głowy, zaburzenia widzenia.
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: ciężka, długotrwała biegunka z krwią, ból brzucha, gorączka. Mogą to być objawy ciężkiego zapalenia jelit.

Inne działania niepożądane obejmują:

  • zakażenia skóry i błon śluzowych: swędzenie odbytu, zapalenie jamy ustnej i języka, zakażenia narządów płciowych,
  • zaburzenia hematologiczne: rzadkie przypadki niedokrwistości hemolitycznej, trombocytopenii, leukopenii, porfirii oraz eozynofilii,
  • zaburzenia endokrynologiczne: przebarwienia tarczycy bez wpływu na jej funkcję przy długotrwałym stosowaniu,
  • zaburzenia neurologiczne: ból głowy, zawroty głowy, rzadko występujące nadciśnienie śródczaszkowe,
  • zaburzenia słuchu: szumy uszne,
  • zaburzenia przewodu pokarmowego: anoreksja, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zapalenie języka, owrzodzenie przełyku,
  • zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: przejściowe podwyższenie enzymów wątrobowych, rzadko zapalenie wątroby i trzustki,
  • zaburzenia skórne: pogorszenie objawów u pacjentów z toczniem rumieniowatym,
  • zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: bóle stawów, bóle mięśni, zaburzenia rozwoju zębów,
  • zaburzenia nerkowe: podwyższone stężenie mocznika we krwi,
  • zaburzenia ogólne: złe samopoczucie,
  • badania diagnostyczne: podwyższone stężenie azotu pozabiałkowego w surowicy.

Dokładny opis działań niepożądanych znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku Tetracyclinum TZF.

Przechowywanie leku

Lek Tetracyclinum TZF należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed wilgocią i działaniem światła oraz temperaturą powyżej 25°C.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tetracyclinum TZF (4)

Nie, lek Tetracyclinum TZF dostępny jest wyłącznie na receptę.

Producent nie uwzględnia takiego wskazania w ulotce leku.

Nie, Tetracyclinum maść to produkt do stosowania na skórę, a Tetracyclinum TZF to tabletki powlekane do stosowania doustnego. Oba preparaty zawierają jednak tą samą substancję czynną.

Obecnie nie ma na rynku zamiennika leku Tetracyclinum TZF w postaci tabletek.

e-Konsultacja z Receptą Online
Tetracyclinum TZF

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem