Trądzik na plecach – przyczyny, leczenie, kosmetyki na pryszcze na plecach

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik na plecach objawia się występowaniem zaskórników, krost i pryszczy na tylnej części tułowia. 
 • Wśród czynników przyczyniających się do występowania trądziku na plecach wymienienia się zmiany hormonalne, dietę, stres oraz czynniki zewnętrzne, takie jak noszenie ciasnej odzieży lub plecaków.
 • Leczenie trądziku na plecach zależy od przyczyny dolegliwości, charakteru i nasilenia zmian skórnych.
 • Eliminacja przyczyny i właściwa pielęgnacja skóry zwykle przyczyniają się do ustąpienia trądziku i poprawy wyglądu pleców. 

Tradzik Na Plecach
Trądzik na plecach

Trądzik na plecach to powszechny problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku. Chociaż jest wiele przyczyn powstawania pryszczy na plecach, zwykle pojawiają się u osób obficie pocących się z powodu stresu, zmian hormonalnych lub noszenia obcisłej nieoddychającej odzieży i plecaków. Leczenie opiera się na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym, a w przypadku ciężkich zmian, zazwyczaj proponowane jest leczenie doustne. Skąd się bierze i jak pozbyć się trądziku na plecach? Wyjaśniamy!

Trądzik na plecach – co oznacza?

Trądzik na plecach to choroba skóry objawiająca się obecnością pryszczy, krostek i zaskórników na plecach. Zmiany skórne powstają w wyniku zablokowania porów przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które w odpowiednich warunkach mogą doprowadzić do namnażania się bakterii i powstania stanu zapalnego.

Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na twarzy, jest częstym problemem, szczególnie u młodzieży i młodych dorosłych, ale może występować u osób w każdym wieku. Jeśli pryszcze są duże i bolesne, trądzik na plecach może powodować duży dyskomfort fizyczny.

Pryszcze na plecach u nastolatków

Trądzik jest powszechnym zjawiskiem u nastolatków, dlatego pojawianie się pryszczy na plecach u dorastających dziewcząt i chłopców nie jest niczym nadzwyczajnym. Zmiany skórne w tym wieku związane są z wahaniami hormonalnymi prowadzącymi do zwiększonej produkcji sebum.

Nastolatki mogą doświadczać różnych typów pryszczy na plecach: zaskórników, grudek, krost, a zmiany są trudniejsze do leczenia ze względu na ich lokalizację. Tymczasem istnieje wiele dostępnych metod leczenia, zarówno leków, jak i domowych sposobów na trądzik na plecach.

Krostki na plecach u kobiet

Trądzik na plecach u kobiet może występować z wielu przyczyn. Najczęściej krostki na plecach u kobiet mają związek z cyklem menstruacyjnym i pojawiają się przed okresem. Spadek estrogenów prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, zatykania porów i powstawania krostek. Problem często dotyczy również okresu ciąży i menopauzy.

Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za występowania trądziku na plecach u kobiet jest stres i niewłaściwa dieta

Krosty na plecach u mężczyzn

Krosty na plecach u mężczyzn są równie powszechne. Zazwyczaj zmiany powstają w wyniku zbyt wysokiego poziomu testosteronu, który wpływa na wydzielanie sebum i może prowadzić do większej skłonności do występowania trądziku.

Dodatkowo zwykle mężczyźni są bardziej aktywni fizycznie, uprawiają sport (często bardzo intensywny), co wiąże się z poceniem i może prowadzić do blokowania porów i powstawania krost. Noszenie ciasnej odzieży lub plecaków, szczególnie w połączeniu z intensywnym poceniem się, stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii, a dodatkowo może również prowadzić do podrażnienia skóry i zwiększać ryzyko trądziku.

Trądzik na plecach – przyczyny

Trądzik na plecach, podobnie jak trądzik na innych częściach ciała, jest zwykle efektem złożonej interakcji wielu czynników.

 1. Nadmierna produkcja sebum, naturalnego „oleju” produkowanego przez gruczoły łojowe w skórze. Zbyt duża ilość może prowadzić do zablokowania porów skóry i powstania trądziku.
 2. Zablokowanie porów martwymi komórkami skóry, które mogą się mieszać z sebum, przyczyniając się do powstawania trądziku.
 3. Bakterie Propionibacterium acnes, które naturalnie występują na skórze. Namnażanie się drobnoustrojów w zatkanych porach przyczynia się do powstawania zmian ropnych.
 4. Zmiany hormonalne występujące szczególnie w czasie dojrzewania, ciąży oraz w trakcie cyklu menstruacyjnego, mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum.
 5. Stres może zwiększyć produkcję sebum oraz oddziaływać na układ hormonalny.
 6. Dieta bogata w przetworzone jedzenie i cukry proste może wpływać na pogorszenie stanu skóry.
 7. Obcisłe ubrania i plecaki mogą powodować tarcie skóry i intensywniejsze pocenie się skóry na plecach, a tym samym zwiększają ryzyko pojawienia się zmian trądzikowych.

Objawy trądziku na plecach

Objawy trądziku na plecach mogą się różnić w zależności od osoby i stopnia zaawansowania nasilenia dolegliwości. Wśród najczęstszych symptomów wyróżnia się:

 • zaskórniki na plecach (otwarte i zamknięte) – małe czarne lub białe punkty na skórze, które są wynikiem zablokowania porów skóry,
 • krostki, grudki na plecach – podskórne guzki lub czerwone kropki na skórze, 
 • ropne pryszcze – duże zmiany z zawartością ropną, 
 • twarde, bolesne krosty – zgrubienia pod skórą, których nie da się wycisnąć.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Pozbycie się trądziku na plecach to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia i cierpliwości. Może wymagać eksperymentowania z różnymi metodami leczenia, aby znaleźć tę, która będzie najskuteczniejsza. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać najwłaściwszą terapię opartą o specjalistyczne preparaty lecznicze.

Trądzik na plecach – leki

Leki na trądzik na plecach obejmują szeroki zakres produktów, które mogą być dostępne na receptę lub bez niej. Zazwyczaj zalecane jest leczenie za pomocą produktów miejscowych, ale ze względu na lokalizację zmian pacjent może potrzebować pomocy przy aplikacji środków.

Wśród substancji najczęściej wykorzystywanych przy leczeniu trądziku na plecach wymienia się przede wszystkim:

 • nadtlenek benzoilu – składnik aktywny wielu dostępnych leków na trądzik dostępnych bez recepty i na receptę, preparaty hamują rozwój bakterii,
 • retinoidy – leki na receptę, które zmniejszają produkcję sebum i pomagają przy odnowie komórek skóry, np. Izotziaja, Isotrex (miejscowe), Izotec, Axotret, Curacne (doustne),
 • antybiotyki – do stosowania miejscowego (np. Klindacin T, Dalacin T) lub doustnego (np. Dalacin C, Clindamycin MIP) w celu zwalczenia skórnej infekcji bakteryjnej,
 • preparaty hormonalne – przywracają prawidłowy poziom hormonów i poprawiają stan skóry, np. tabletki Cyprodiol, Syndi-35.

Leki dostępne są w różnych postaciach: tabletek, płynów, kremów i maści na trądzik (bez recepty i na receptę).

Trądzik na plecach – domowe sposoby 

Istnieje wiele domowych sposobów na trądzik na plecach, które mogą pomóc złagodzić objawy, np. kąpiele z dodatkiem soli Epsom, która ma właściwości detoksykujące i przeciwzapalne, regularne, ale delikatne złuszczanie skóry, zastosowanie olejku z drzewa herbacianego o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym lub octu jabłkowego, przywracającego naturalne ph skóry. Zastosowanie maseczki (z glinki) na plecach może być pomocne, ale bardzo utrudnione ze względu na lokalizację.

Kosmetyki na trądzik na plecach

Skóra na plecach, szczególnie trądzikowa, podobnie jak ta na twarzy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na to, aby miały lekką konsystencję i nie zatykały porów. Pomocne mogą być produkty z kwasem salicylowym lub azelainowym, które ułatwią odblokowywanie porów i zredukują stan zapalny.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.