Krosty i pryszcze na pośladkach i udach – skąd się biorą, jak leczyć?

Najważniejsze informacje:

 • Pryszcze na pośladkach są częstym problemem, który powstaje zwykle w wyniku podrażnień i zainfekowania zatkanych porów skóry.
 • Objawy trądziku na pośladkach obejmują czerwone krosty, grudki i pryszcze z ropną treścią oraz świąd.
 • W zależności od nasilenia i przyczyn pryszczy na pośladkach, w leczeniu wykorzystywane są zwykle leki o działaniu miejscowym.
Krosty I Pryszcze Na Posladkach
Krosty i pryszcze na pośladkach i udach

Obecność krost i pryszczy na pośladkach to problem dotyczący ludzi w każdym wieku. Zmiany skórne na pupie bywają bardzo dokuczliwe. Oprócz świądu i punktowej bolesności często towarzyszy im poczucie wstydu. Tymczasem zastosowanie określonych preparatów o działaniu miejscowym może wpłynąć na znaczną poprawę wyglądu skóry. Dowiedz się, skąd biorą się pryszcze na pupie i co powinna zawierać maść na krosty na pośladkach.

Pryszcze na pośladkach – częsty i wstydliwy problem

Pryszcze na pośladkach to problem, z którym boryka się wiele osób niezależnie od wieku i płci. Ta powszechna dolegliwość postrzegana jest przez wielu pacjentów jako temat tabu, dlatego może być nie tylko źródłem bólu i dyskomfortu, ale również obniżonej samooceny. 

Krosty na pośladkach u dziecka i nastolatka

Krostki na pupie u dzieci, szczególnie tych najmłodszych noszących pieluchy, związane są zwykle z podrażnieniem skóry na pośladkach. U starszych dzieci mogą powstawać w wyniku noszenia zbyt ciasnej bielizny, zwłaszcza jeśli została uszyta z tworzyw sztucznych. Pot i wysoka wilgotność mogą sprzyjać powstawaniu wysypki i krost na pośladkach. 

W wieku dojrzewania dolegliwość ma podobne przyczyny, jak trądzik młodzieńczy. Nadmierna produkcja łoju i zanieczyszczenia powodują zainfekowanie zatykających się porów i tworzenie się pryszczy.

Wysypka na pośladkach u dorosłego

Powstawanie pryszczy na pośladkach u dorosłych jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Szczególnie dokuczliwe jest u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ponieważ skóra na pośladkach i udach nie może oddychać, co sprzyja poceniu, utrzymywaniu wilgoci i namnażaniu bakterii. Niewystarczająca higiena lub niewłaściwa pielęgnacja prowadzą do powstawania pryszczy. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym utrzymanie higieny tej okolicy jest noszenie syntetycznej bielizny. 

Na ryzyko powstawania krost na udach i pośladkach wpływają również złe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonych produktów, tłuszczów zwierzęcych i cukru. 

Trądzik na pośladkach – objawy

Trądzik na pośladkach może przyjmować wiele form o różnym stopniu nasilenia. Chociaż jest mniej widoczny niż trądzik na twarzy, często stanowi dokuczliwą dolegliwość. O trądziku na pośladkach mówi się, gdy pacjent zauważa:

 • czerwone grudki lub bolące krosty na pośladkach i udach,
 • pęcherzyki wypełnione niewielką ilością ropy,
 • duże pryszcze z ropną treścią,
 • zaczerwienienie skóry i wypryski na pośladkach,
 • świąd i dyskomfort (szczególnie przy noszeniu obcisłych ubrań).

Pryszcze na pośladkach – przyczyny

Pojawienie się pryszczy na pośladkach to przypadłość, która często wiąże się z niewystarczającą higieną lub noszeniem niewłaściwej bielizny i podrażnieniami skóry. W wyniku nagromadzenia się martwych komórek skóry i sebum, które zapychają pory, dochodzi do powstawania pryszczy. Dodatkowo syntetyczna bielizna utrudnia odprowadzanie wilgoci i sprzyja namnażaniu się bakterii.

Problem często dotyczy osób, które prowadzą siedzący tryb życia, ponieważ długotrwałe siedzenie, zwłaszcza na twardych powierzchniach, często prowadzi do podrażnienia skóry i zwiększa ryzyko pryszczy na pośladkach. Wzrost ciśnienia w naczyniach tej okolicy i tarcie skóry mogą również prowadzić do zapalenia mieszków włosowych i powstawania krost.

Niektóre badania sugerują, że dieta bogata w tłuszcze nasycone, cukry i produkty przetworzone zwiększają ryzyko trądziku.

Wypryski na pośladkach mogą być również wynikiem reakcji alergicznej na produkty do pielęgnacji skóry, detergenty lub materiały, z których wykonane są ubrania. U niektórych osób, skóra może reagować na te substancje tworząc wysypkę przypominającą pryszcze.

Jak zwalczać krostki na pośladkach?

Pryszcze na pośladkach mogą być uciążliwe, ale na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skutecznie walczyć z tą dokuczliwą dolegliwością. Kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóryprzestrzeganie zasad higieny, a w przypadku poważnych zmian podjęcie specjalistycznej terapii leczniczej

Domowe sposoby na krosty na pośladkach – pielęgnacja skóry

Domowe sposoby na krosty na pośladkach obejmują przede wszystkich właściwą pielęgnację skóry – delikatne złuszczanie za pomocą peelingów enzymatycznych i dbanie o higienę oraz stosowanie preparatów miejscowych wpływających na zmniejszanie się stanu zapalnego oraz przyspieszających regenerację skóry, takich jak kwas azelainowykwas salicylowynadtlenek benzoilu. W przypadku dokuczliwych podskórnych zmian, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie maści na pryszcze na pośladkach, np. ichtiolowej, która zmniejszy obrzęk, zmiękczy naskórek i ułatwi wydostanie się treści ropnej.

Jeśli dolegliwość ma rozległy charakter, a pryszcze na pośladkach i udach są duże i bolesne, warto zasięgnąć opinii dermatologa, który dobierze najwłaściwszą metodę leczenia.

Leki na pryszcze na pupie

Konsultacja u specjalisty umożliwia podjęcie specjalistycznego i skutecznego leczenia krost na udach i pośladkach. W zależności od rodzaju i nasilenia zmian dermatolog może zaproponować preparaty bez recepty lub przepisać specjalistyczne leki na receptę. Leczenie pryszczy na pośladkach zwykle ogranicza się do stosowania preparatów o działaniu miejscowym. Przede wszystkim: antybiotyków (np. Dalacin T, Klindacin T, Normaclin) i retinoidów (np. Izotrex, Izotziaja), a czasami również preparatów wpływających na produkcję sebum (np. Acnatac, Duac). 

Jak zapobiegać wypryskom na pośladkach?

Obecność pryszczy na pośladkach związana jest najczęściej z nieprzestrzeganiem określonych zasad, dlatego wprowadzenie pewnych zmian może zredukować ryzyko wystąpienia dolegliwości. Wśród najważniejszych można wymienić: 

 • utrzymanie higieny skóry – regularne mycie ciała z użyciem łagodnego mydła może pomóc usunąć nadmiar sebum i bakterii z powierzchni skóry, zapobiegając tym samym powstawaniu pryszczy. Dobrą praktyką jest również używanie delikatnego peelingu, który może pomóc usunąć martwe komórki skóry i zapobiec zapychaniu się porów,
 • zmiana ubrań i bielizny – noszenie ciasnych ubrań, zwłaszcza tych wykonanych z syntetycznych materiałów, zwiększa potliwość i tarcie skóry, co z kolei może prowadzić do zapalenia skóry i powstawania pryszczy. Należy wybierać ubrania z naturalnych, oddychających materiałów, które są luźne i wygodne,
 • zmiana diety – zrównoważona dieta, bogata w białko, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste produkty może pomóc poprawić stan skóry. Warto także dostarczać organizmowi wystarczającą ilość witamin i minerałów, szczególnie witaminy A, D, E i cynku, które są ważne dla zdrowia skóry.
e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.