Jak złagodzić pieczenie pochwy? Poznaj domowe metody

Najważniejsze informacje:

  • Pieczenie pochwy nie musi oznaczać choroby, ale zawsze wymaga konsultacji ginekologicznej. 
  • By złagodzić długotrwałe i silne pieczenie pochwy, trzeba rozpocząć odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne (preparatami przeciwgrzybiczymi lub antybiotykami).
  • Wśród domowych sposobów na pieczenie pochwy są m.in.: nasiadówki i kąpiele w wodzie z dodatkiem środków o właściwościach antyseptycznych. 
Jak Zlagodzic Pieczenie Pochwy
Jak złagodzić pieczenie pochwy

Zaczerwienienie i pieczenie pochwy należą do najczęstszych kobiecych przypadłości. Przeważnie są wynikiem infekcji intymnej (np. grzybicy pochwy), choć mogą mieć również szereg innych przyczyn, takich jak podrażnienie po stosunku czy reakcja alergiczna. By poradzić sobie z tymi dolegliwościami, należy w pierwszej kolejności zidentyfikować ich źródło. 

Czy leczenie pieczenia pochwy domowymi sposobami jest skuteczne? Co na pieczenie pochwy można zastosować jeszcze przed wizytą u specjalisty, a co jest dostępne tylko na receptę lekarską? Odpowiadamy.

Jak złagodzić pieczenie pochwy po stosunku?

Pieczenie pochwy po stosunku to powszechny problem, z którym borykają się zwłaszcza kobiety w szczytowej aktywności seksualnej i wchodzące w wiek menopauzalny, kiedy to pojawia się suchość pochwy. 

Dyskomfort występujący po stosunku wynika przeważnie z niewystarczającego nawilżenia okolic intymnych. Brak nawilżenia prowadzi do powstania piekących otarć i podrażnień. Środkiem, po który można sięgnąć przy występowaniu tego problemu, jest nawilżający żel intymny (najlepiej bez dodatku parabenów i gliceryny). Dla kobiet przechodzących menopauzę przeznaczone są żele, maści i kremy z estrogenami odbudowującymi ubytki nabłonka pochwy i niwelującymi podatność na urazy.

Pieczenie pochwy po okresie i podczas okresu – co stosować?

Wystąpienie swędzenia i pieczenia pochwy może mieć również związek z miesiączką, podczas której – ze względu na zmianę pH pochwy – wzrasta ryzyko podrażnień i infekcji. W tym czasie zaniedbania higieniczne skutkują często grzybicą pochwy lub waginozą bakteryjną. Dlatego podczas okresu warto stosować kosmetyki do higieny intymnej pomagające w utrzymaniu prawidłowego pH. 

Najbezpieczniej wybierać takie, które nie zawierają detergentów, parabenów ani innych szkodliwych substancji (sztucznych barwników, konserwantów, środków zapachowych). Przy pieczeniu pochwy idealnie sprawdzi się płyn o działaniu regenerującym błonę śluzową, łagodzącym podrażnienia i nawilżającym, np. z lanoliną, alantoiną, d-pantenolem, kwasem hialuronowym, kwasem mlekowym, prowitaminą B5, wyciągami ziołowymi (z rumianku, szałwii, zielonej herbaty, macierzanki, nagietka lekarskiego, kory dębu).

Dbając o codzienną higienę podczas okresu, należy też zrezygnować z nieoddychających i perfumowanych podpasek oraz tamponów, a przy tym pamiętać, że środki higieniczne powinny mieć odpowiednio dobrany kształt i rozmiar, by nie powodować otarć.

W razie utrzymującego się pieczenia pochwy i wystąpienia dodatkowych objawów najlepiej umówić wizytę u ginekologa i rozpocząć diagnostykę.

Infekcja intymna a pieczenie pochwy – leki przeciwgrzybicze na receptę i bez recepty

Kiedy pieczenie w okolicach intymnych jest oznaką grzybiczego zapalenia pochwy, konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Najpopularniejszy lek na pieczenie pochwy towarzyszące grzybicy – klotrimazol  wchodzi w skład wielu preparatów do stosowania miejscowego. Dużą część farmaceutyków z tą substancją czynną można kupić w sprzedaży aptecznej bez recepty. Maść na pieczenie pochwy zawierająca klotrimazol jest lekiem pierwszego wyboru, ale nie zawsze wystarcza do uporania się z infekcją. 

Oprócz maści i kremów stosuje się globulki dopochwowe, które zawierają takie składniki jak pałeczki kwasu mlekowego, jony srebra, kwas borny, fentikonazol, a także antybiotyki (np. natamycynę, nystatynę). Globulki z antybiotykami są do kupienia tylko na receptę. Zamiast nich można stosować preparaty doustne, ale należy pamiętać, że tabletki na pieczenie pochwy występujące w przebiegu grzybicy mają działanie ogólnoustrojowe, czyli działają na cały organizm.

Jak postępować w przypadku pieczenia pochwy u dziecka?

Pieczenie pochwy u dziecka jest czytelnym sygnałem, że rozwinął się stan zapalny. W takiej sytuacji dolegliwości najłatwiej uśmierzyć poprzez przemywanie okolicy krocza 1% wodnym roztworem fioletu gencjanowego lub naparem z kory dębu. 

Pomocne mogą być również kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu, a także smarowanie okolic intymnych popularnymi maściami na odparzenia pieluszkowe z alantoiną i lanoliną. Te sposoby nie wyleczą jednak infekcji. Mimo ich stosowania należy więc jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza, który ustali przyczynę choroby i zaleci odpowiednią kurację.

Pieczenie pochwy w ciąży – co robić?

Pieczenie pochwy w ciąży jest zjawiskiem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ niektóre infekcje powodujące świąd mogą stanowić zagrożenie dla płodu. W czasie ciąży znacznie podnosi się poziom estrogenu oraz glikogenu, co powoduje zmianę pH pochwy na zasadowe. Tworzy się więc idealne środowisko dla drobnoustrojów powodujących stany zapalne.

W przypadku pieczenia pochwy leczenie polega przeważnie na stosowaniu globulek dopochwowych ze składnikami przeciwgrzybiczymi i antybakteryjnymi. Powinno być prowadzone przez ginekologa, do którego najlepiej zgłosić się natychmiast po wystąpieniu objawów. Nie należy przyjmować żadnych preparatów na własną rękę. Przy pieczeniu pochwy w ciąży domowe sposoby łagodzenia dolegliwości nie są zalecane.

Pieczenie pochwy – domowe sposoby i ich skuteczność

Domowe sposoby na pieczenie pochwy towarzyszące infekcji nie powinny być jedyną formą leczenia. Za wiedzą i przyzwoleniem lekarza można natomiast korzystać z nich wspomagająco. Kuracje farmakologiczne uzupełniane są głównie przez nasiadówki i kompresy z wykorzystaniem wyciągów ziołowych z krwawnika, aloesu, pokrzywy, nagietka lekarskiego, szałwii, kory dębu, rumianku. 

W stosunku do metod domowych z użyciem produktów z kuchni i ziołowej apteczki należy być bardzo ostrożnym. Mąka ziemniaczana na pieczenie pochwy w formie zasypki może zaognić stan zapalny, a czosnek wkładany w miejsca intymne spowodować ich poparzenie. 

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.