Najważniejsze informacje:
Infekcja intymna – grzybicza czy o innym pochodzeniu – może wystąpić u dorosłych kobiet i mężczyzn oraz u dzieci.
Grzybicę łatwo rozpoznać już w wywiadzie lekarskim, ponieważ daje szereg specyficznych objawów.
W diagnostyce laboratoryjnej grzybicy największe znaczenie mają badania mykologiczne wykonywane na próbkach materiału biologicznego pobranych z okolic intymnych.
Grzybicza infekcja intymna powstaje w wyniku zakażenia grzybami drożdżopodobnymi. Można ją rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów, ale do potwierdzenia diagnozy i zidentyfikowania szczepu odpowiedzialnego za infekcję konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. Jakie dolegliwości pojawiają się w przebiegu grzybicy u kobiet, a jakie u mężczyzn? Wyjaśniamy.
Dolegliwości towarzyszące grzybicy pochwy – jednej z najczęściej występujących infekcji intymnych u kobiet – są bardzo uciążliwe. Objawy zgłaszane przez pacjentkę w wywiadzie stanowią dla lekarza podstawę do ustalenia wstępnego rozpoznania. Większość z nich można potwierdzić w podstawowym badaniu ginekologicznym (obejmującym zewnętrzne badanie narządów płciowych i wziernikowanie). Podczas infekcji grzybiczej kobieta doświadcza najczęściej:
pieczenia i świądu okolic intymnych,
zaczerwienienia przedsionka pochwy,
zmiany wyglądu wydzieliny z pochwy (upławów o serowatej konsystencji),
zmiany zapachu wydzieliny z dróg rodnych (na podobny do zapachu drożdży),
dyskomfortu i uczucia suchości w pochwie,
bólu podczas stosunku.
Dolegliwości te mogą mieć charakter nawracający i wywołać groźne powikłania, jeśli w porę nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. U kobiet szczególnie często zdarzają się infekcje intymne w ciąży, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej.
Łatwo również nabawić się infekcji intymnej podczas okresu i bezpośrednio po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, ponieważ podczas menstruacji pH pochwy rośnie.
Zdiagnozowanie grzybicy pochwy u partnerki jest wystarczającą podstawą do podjęcia leczenia również u partnera. Kandydoza to choroba zakaźna – łatwo może przenieść się na narządy płciowe innej osoby podczas współżycia, nawet zanim wystąpią pierwsze symptomy zakażenia.
Grzybica penisa, wywoływana najczęściej przez grzyby z rodzaju Candida, w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo. Z czasem jednak pojawiają się:
ból, swędzenie i pieczenie penisa,
biały nalot na żołędziu i napletku,
zaczerwienienie i wysypka na skórze prącia,
dyskomfort podczas oddawania moczu i w czasie stosunku,
obecność wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu.
Infekcje intymne u mężczyzn zdarzają się znacznie rzadziej niż u kobiet. Jest to spowodowane odmienną budową anatomiczną, która u mężczyzn utrudnia patogenom wnikanie do wnętrza organizmu, zaś u kobiet – przez bliskość odbytu i pochwy – zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia. Stwarzają jednak jednakowe zagrożenie i wiążą się z ryzykiem równie niebezpiecznych powikłań, dlatego nie powinny być bagatelizowane. Z podejrzeniem grzybicy penisa należy udać się do internisty lub urologa.
Masz niepokojące dolegliwości mogące świadczyć o grzybicy? Nie zwlekaj, skonsultuj się z lekarzem, który wskaże Ci dalszą ścieżkę diagnostyczną, np. lek Fluconazole, Pimafucin, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150. By uniknąć długiego oczekiwania na wizytę, na początek skorzystaj z szybkiej porady online za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl.
Infekcje intymne uważa się za problem dotyczący przede wszystkim osób dorosłych, ale zakażenia dotykają również dzieci, u których błona śluzowa jest cienka i słabo chroniona m.in. przez brak owłosienia łonowego.
Choroby grzybicze i bakteryjne zdarzają się często po długotrwałej antybiotykoterapii. Rozdrażnienie i dotykanie miejsc intymnych u małych dzieci może świadczyć o swędzeniu, pieczeniu czy bolesności tych okolic. Takie objawy, podobnie jak wystąpienie zaczerwienienia i upławów u dziecka, powinny skłonić rodzica do zasięgnięcia porady lekarskiej.
Diagnostyka laboratoryjna grzybiczej infekcji intymnej obejmuje wykonanie badań mikroskopowych wymazu z pochwy (biocenozę pochwy) u kobiet i wymazu z prącia lub cewki moczowej u mężczyzn. W niektórych przypadkach okazuje się, że zakażenie ma złożoną etiologię, np. grzybiczą i bakteryjną. Pomocne jest również badanie mikrobiologiczne (posiew). Zarówno rozmaz, jak i posiew pozwalają zidentyfikować konkretny rodzaj drobnoustrojów bytujących w miejscu zakażenia.
e-Konsultacja z Receptą Online