Jak rozpoznać grzybiczą infekcję intymną u kobiet, mężczyzn i dzieci? Sprawdź!

Najważniejsze informacje:

 • Infekcja intymna – grzybicza czy o innym pochodzeniu – może wystąpić u dorosłych kobiet i mężczyzn oraz u dzieci.
 • Grzybicę łatwo rozpoznać już w wywiadzie lekarskim, ponieważ daje szereg specyficznych objawów.
 • W diagnostyce laboratoryjnej grzybicy największe znaczenie mają badania mykologiczne wykonywane na próbkach materiału biologicznego pobranych z okolic intymnych.
Grzybicza Infekcja Intymna
Grzybicza infekcja intymna

Grzybicza infekcja intymna powstaje w wyniku zakażenia grzybami drożdżopodobnymi. Można ją rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów, ale do potwierdzenia diagnozy i zidentyfikowania szczepu odpowiedzialnego za infekcję konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. Jakie dolegliwości pojawiają się w przebiegu grzybicy u kobiet, a jakie u mężczyzn? Wyjaśniamy. 

Jak wygląda infekcja intymna u kobiet? Objawy grzybicy

Dolegliwości towarzyszące grzybicy pochwy – jednej z najczęściej występujących infekcji intymnych u kobiet – są bardzo uciążliwe. Objawy zgłaszane przez pacjentkę w wywiadzie stanowią dla lekarza podstawę do ustalenia wstępnego rozpoznania. Większość z nich można potwierdzić w podstawowym badaniu ginekologicznym (obejmującym zewnętrzne badanie narządów płciowych i wziernikowanie). Podczas infekcji grzybiczej kobieta doświadcza najczęściej:

 • pieczenia i świądu okolic intymnych, 
 • zaczerwienienia przedsionka pochwy, 
 • zmiany wyglądu wydzieliny z pochwy (upławów o serowatej konsystencji), 
 • zmiany zapachu wydzieliny z dróg rodnych (na podobny do zapachu drożdży), 
 • dyskomfortu i uczucia suchości w pochwie,
 • bólu podczas stosunku.

Dolegliwości te mogą mieć charakter nawracający i wywołać groźne powikłania, jeśli w porę nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. U kobiet szczególnie często zdarzają się infekcje intymne w ciąży, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej. 

Łatwo również nabawić się infekcji intymnej podczas okresu i bezpośrednio po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, ponieważ podczas menstruacji pH pochwy rośnie. 

Grzybicza infekcja intymna u mężczyzn – objawy zakażenia

Zdiagnozowanie grzybicy pochwy u partnerki jest wystarczającą podstawą do podjęcia leczenia również u partnera. Kandydoza to choroba zakaźna – łatwo może przenieść się na narządy płciowe innej osoby podczas współżycia, nawet zanim wystąpią pierwsze symptomy zakażenia. 

Grzybica penisa, wywoływana najczęściej przez grzyby z rodzaju Candida, w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo. Z czasem jednak pojawiają się:

 • ból, swędzenie i pieczenie penisa,
 • biały nalot na żołędziu i napletku,
 • zaczerwienienie i wysypka na skórze prącia,
 • dyskomfort podczas oddawania moczu i w czasie stosunku,
 • obecność wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu.

Infekcje intymne u mężczyzn zdarzają się znacznie rzadziej niż u kobiet. Jest to spowodowane odmienną budową anatomiczną, która u mężczyzn utrudnia patogenom wnikanie do wnętrza organizmu, zaś u kobiet – przez bliskość odbytu i pochwy – zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia. Stwarzają jednak jednakowe zagrożenie i wiążą się z ryzykiem równie niebezpiecznych powikłań, dlatego nie powinny być bagatelizowane. Z podejrzeniem grzybicy penisa należy udać się do internisty lub urologa.

Czy możliwe jest wystąpienie infekcji intymnej u dziecka?

Infekcje intymne uważa się za problem dotyczący przede wszystkim osób dorosłych, ale zakażenia dotykają również dzieci, u których błona śluzowa jest cienka i słabo chroniona m.in. przez brak owłosienia łonowego. 

Choroby grzybicze i bakteryjne zdarzają się często po długotrwałej antybiotykoterapii. Rozdrażnienie i dotykanie miejsc intymnych u małych dzieci może świadczyć o swędzeniu, pieczeniu czy bolesności tych okolic. Takie objawy, podobnie jak wystąpienie zaczerwienienia i upławów u dziecka, powinny skłonić rodzica do zasięgnięcia porady lekarskiej. 

Jak rozpoznać infekcję intymną? Podstawowe badania

Diagnostyka laboratoryjna grzybiczej infekcji intymnej obejmuje wykonanie badań mikroskopowych wymazu z pochwy (biocenozę pochwy) u kobiet i wymazu z prącia lub cewki moczowej u mężczyzn. W niektórych przypadkach okazuje się, że zakażenie ma złożoną etiologię, np. grzybiczą i bakteryjną. Pomocne jest również badanie mikrobiologiczne (posiew). Zarówno rozmaz, jak i posiew pozwalają zidentyfikować konkretny rodzaj drobnoustrojów bytujących w miejscu zakażenia.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.