Globulki, tabletki, krem – sprawdź jak wybrać lek na grzybicę pochwy

Najważniejsze informacje:

  • Skuteczny lek na grzybicze zapalenie pochwy powinien zawierać przynajmniej jedną substancję czynną o działaniu przeciwgrzybiczym, np. klotrimazol, fentikonazol, nystatynę.
  • Wspomagająco można stosować preparaty probiotyczne, które uzupełniają naturalną mikroflorę pochwy.
  • Podstawą doboru odpowiedniego leku jest badanie ginekologiczne, a często również mikrobiologiczne.
Lek Na Grzybice Pochwy
Lek na grzybicę pochwy

Pieczenie i świąd pochwy, a także upławy o serowatej konsystencji to objawy stanu zapalnego o podłożu grzybiczym. Z infekcją można uporać się tylko dzięki właściwie dobranemu leczeniu. Nieleczona może wywołać powikłania, a niedoleczona – wielokrotnie nawracać. Jakie leki na grzybicze zapalenie pochwy najlepiej wybrać? Na czym polegają różnice między poszczególnymi preparatami? Wyjaśniamy. 

Co na grzybicze zapalenie pochwy? Leki i probiotyki

Leczenie grzybicy pochwy wygląda różnie w zależności od stopnia nasilenia objawów i typu grzyba chorobotwórczego, który wywołał infekcję. Wykonanie posiewu z pochwy pozwala zidentyfikować rodzaj grzybicy, a co za tym idzie – wybrać odpowiednią ścieżkę leczenia. 

Analizę laboratoryjną wymazu pobranego z pochwy – w razie potrzeby – zleca ginekolog, choć może on postawić rozpoznanie już na podstawie samego wywiadu połączonego z oceną objawów. Dobór właściwego leku spośród całego mnóstwa środków przeciwgrzybiczych bez recepty i na receptę należy pozostawić właśnie lekarzowi.

Najpopularniejszy lek na grzybicze zapalenie pochwy (bez recepty) nosi nazwę klotrimazol. Można zastąpić go innymi preparatami z grupy azoli (butokonazolem, tiokonazolem, mikonazolem). Dodatkowo zwykle zalecane jest stosowanie probiotyków dopochwowych, które zawierają bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego) tworzące naturalną mikroflorę pochwy.

W przypadku stwierdzenia grzybicy pochwy leki na receptę stosuje się na ogół dopiero wówczas, gdy ogólnodostępne preparaty, możliwe do kupienia w rozmaitych postaciach farmaceutycznych, nie dają pożądanego rezultatu. Recepta jest konieczna, kiedy zachodzi potrzeba zastosowania antybiotyku. Antybiotyk używany do zwalczania grzybicy pochwy – nystatyna (z grupy polienów) – to substancja wykazująca działanie grzybobójcze i grzybostatyczne, m.in. wobec grzybów Candida.

Zdarza się, że grzybica przybiera postać infekcji mieszanej (w takich przypadkach dochodzi do zakażenia nie tylko grzybem, ale również innym patogenem, np. bakterią). Można wtedy zastosować jeden lek na bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy, np. fentikonazol, który ma szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego, a dodatkowo działa także przeciwbakteryjnie (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne). 

Grzybica pochwy – jaka maść, jaki krem?

Leki na grzybicę pochwy w większości są przeznaczone do stosowania miejscowego. Należą do nich maści, kremy oraz żele różniące się między sobą konsystencją, lepkością i szybkością wchłaniania substancji czynnej. Najlepiej wybierać te z klotrimazolem lub innymi azolami. Niektóre mogą zawierać dodatkowe składniki o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia, np. kwas borny, kwas hialuronowy, olejki roślinne (np. z drzewa herbacianego), izoflawony. 

Grzybica pochwy – jakie globulki?

Miejscowo stosuje się również globulki dopochwowe. Takie globulki mogą zawierać wyłącznie pałeczki kwasu mlekowego, które co prawda sprawdzają się w zwalczaniu grzybicy pochwy, ale jedynie pomocniczo. 

Bezpośrednio na grzyby drożdżakopodobne działają preparaty z fentikonazolem, ekonazolem lub klotrimazolem. W zależności od stężenia substancji przeciwgrzybiczej przyjmuje się je w kilku dawkach lub jednorazowo. Postać tabletek dopochwowych mają też preparaty z nystatyną. Większość leków tego typu należy przechowywanych w lodówce. 

Grzybica pochwy – jakie tabletki? 

Przy grzybicy pochwy tabletki doustne są stosowane rzadziej niż preparaty aplikowane miejscowo, ponieważ wchłaniają się nieco wolniej i mają działanie ogólnoustrojowe. Zaleca się je zwykle w przypadku nawracających infekcji. W wersji doustnej występują farmaceutyki zawierające flukonazol i itrakonazol, np. Fluconazole, Pimafucin, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150.

Grzybica pochwy w ciąży i u dzieci – jakie leki stosować?

Przy grzybicy pochwy w ciąży leki należy przyjmować tylko na zalecenie ginekologa (ze względu na ryzyko działania teratogennego niektórych preparatów). Ciężarne nie powinny stosować tabletek doustnych. Leczenie pod ścisłym nadzorem lekarskim jest zalecane także w przypadku wystąpienia grzybiczego zapalenia pochwy u dziecka. 

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.