Leki na grzybicę pochwy bez recepty – czy są skuteczne i czy bezpieczne?

Najważniejsze informacje:

  • Grzybicę pochwy można leczyć preparatami bez recepty, np. z klotrimazolem lub fentikonazolem.
  • Przy nawracającej lub nietypowo przebiegającej grzybicy pochwy konieczne bywa wprowadzenie antybiotykoterapii.
  • W czasie ciąży o przyjmowaniu leków na grzybicę pochwy powinien decydować specjalista.
Leki Na Grzybice Pochwy Bez Recepty
Leki na grzybicę pochwy bez recepty

Infekcje intymne dają uciążliwe objawy i groźne w skutkach powikłania, dlatego wymagają szybkiej interwencji, czyli dobrze dobranej metody leczenia. W przypadku grzybicy pochwy leki bez recepty z apteki ogólnodostępnej są preparatami pierwszego wyboru. Występują w kilku postaciach farmaceutycznych i zawierają różne substancje czynne. Nie zawsze jednak okazują się skuteczne. Co o tym decyduje? Wyjaśniamy. 

Grzybica pochwy a leki bez recepty: globulki dopochwowe, żele, kremy, tabletki

Zwalczanie grzybicy pochwy lekami dostępnymi bez recepty to powszechna praktyka, która wiąże się z dostępnością na rynku wielu preparatów o szerokim spektrum działania. Są to przede wszystkim żele, kremy i maści, globulki dopochwowe oraz preparaty doustne. Można je stosować już po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia. 

Kremy, maści i żele do rozprowadzania zewnętrznego zawierają przeważnie syntetyczne pochodne imidazolu (fentikonazol, klotrimazol), czyli substancje przeciwgrzybicze, które działają m.in. na drożdżaki i dermatofity, oraz składniki łagodzące stan zapalny, takie jak kwas borny, jony srebra i wyciągi ziołowe. 

Globulki dopochwowe w większości również bazują na działaniu klotrimazolu i fentikonazol. Odrębnym rodzajem globulek są te, które zawierają liczne szczepy bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Takie probiotyki ginekologiczne w leczeniu grzybicy pełnią rolę wspomagającą. Powstrzymują namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych poprzez utrzymywanie kwaśnego pH okolic intymnych. 

Niektóre probiotyki mają postać kapsułek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Stanowią świetną profilaktykę przeciwgrzybiczą w stanach obniżonej odporności oraz w warunkach sprzyjających zakażeniu. 

Przy grzybicy pochwy leki bez recepty – doustne czy do stosowania miejscowego – należy traktować jako środki doraźne tylko w przypadku lżejszych odmian infekcji. Jednak mogą okazać się wystarczające. Trzeba przy tym pamiętać, że kiedy u partnerki zostanie stwierdzona grzybica pochwy, leki bez recepty lub na receptę dla partnera zagrożonego grzybicą penisa to konieczność, która pozwala uniknąć nawrotów u obydwojga. 

Nawracająca grzybica pochwy a leki bez recepty. Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarska?

Gdy problemem staje się nawracająca grzybica pochwy, leki bez recepty powinny zostać zastąpione przez silniejsze preparaty o węższym spektrum działania, skierowane przeciwko konkretnym grzybom, np. antybiotyk (globulki lub maść) na bazie natamycyny. Takie farmaceutyki dostępne są na receptę lekarską i dobiera się je przeważnie na podstawie badania specjalistycznego – wymazu z dróg rodnych. Popularne leki to m.in. Pimafucin, Fluconazole, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150

Konsultacja z lekarzem jest wskazana zawsze po wystąpieniu objawów grzybicy (swędzenia i pieczenia pochwy oraz serowatych upławów). Przeradza się jednak w konieczność, gdy leki bez recepty nie wykazują skuteczności, a infekcji towarzyszą: nietypowa wydzielina z pochwy (brunatna, wodnista, o silnym zapachu), bóle brzucha, ból podczas oddawania moczu czy owrzodzenie miejsc intymnych, które mogą świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. 

Grzybica pochwy – leki bez recepty w ciąży

Kobiety w ciąży, szczególnie zagrożone zakażeniami grzybiczymi, nie powinny rozpoczynać leczenia grzybicy pochwy bez porady lekarskiej, szczególnie w I trymestrze. Każdy lek, nawet dostępny bez recepty, można wprowadzać tylko na wyraźne zalecenie specjalisty. Ze względu na powszechność występowania problemu grzybicy pochwy u ciężarnych istnieje już grupa bezpiecznych preparatów przebadanych klinicznie w tej grupie pacjentek.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.