Leki na grzybicę pochwy bez recepty – czy są skuteczne i czy bezpieczne?

Najważniejsze informacje:
- Grzybicę pochwy można leczyć preparatami bez recepty, np. z klotrimazolem lub fentikonazolem.
- Przy nawracającej lub nietypowo przebiegającej grzybicy pochwy konieczne bywa wprowadzenie antybiotykoterapii.
- W czasie ciąży o przyjmowaniu leków na grzybicę pochwy powinien decydować specjalista.
Infekcje intymne dają uciążliwe objawy i groźne w skutkach powikłania, dlatego wymagają szybkiej interwencji, czyli dobrze dobranej metody leczenia. W przypadku grzybicy pochwy leki bez recepty z apteki ogólnodostępnej są preparatami pierwszego wyboru. Występują w kilku postaciach farmaceutycznych i zawierają różne substancje czynne. Nie zawsze jednak okazują się skuteczne. Co o tym decyduje? Wyjaśniamy.
Grzybica pochwy a leki bez recepty: globulki dopochwowe, żele, kremy, tabletki
Zwalczanie grzybicy pochwy lekami dostępnymi bez recepty to powszechna praktyka, która wiąże się z dostępnością na rynku wielu preparatów o szerokim spektrum działania. Są to przede wszystkim żele, kremy i maści, globulki dopochwowe oraz preparaty doustne. Można je stosować już po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Kremy, maści i żele do rozprowadzania zewnętrznego zawierają przeważnie syntetyczne pochodne imidazolu (fentikonazol, klotrimazol), czyli substancje przeciwgrzybicze, które działają m.in. na drożdżaki i dermatofity, oraz składniki łagodzące stan zapalny, takie jak kwas borny, jony srebra i wyciągi ziołowe.
Globulki dopochwowe w większości również bazują na działaniu klotrimazolu i fentikonazol. Odrębnym rodzajem globulek są te, które zawierają liczne szczepy bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Takie probiotyki ginekologiczne w leczeniu grzybicy pełnią rolę wspomagającą. Powstrzymują namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych poprzez utrzymywanie kwaśnego pH okolic intymnych.
Niektóre probiotyki mają postać kapsułek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Stanowią świetną profilaktykę przeciwgrzybiczą w stanach obniżonej odporności oraz w warunkach sprzyjających zakażeniu.
Przy grzybicy pochwy leki bez recepty – doustne czy do stosowania miejscowego – należy traktować jako środki doraźne tylko w przypadku lżejszych odmian infekcji. Jednak mogą okazać się wystarczające. Trzeba przy tym pamiętać, że kiedy u partnerki zostanie stwierdzona grzybica pochwy, leki bez recepty lub na receptę dla partnera zagrożonego grzybicą penisa to konieczność, która pozwala uniknąć nawrotów u obydwojga.
Nawracająca grzybica pochwy a leki bez recepty. Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarska?
Gdy problemem staje się nawracająca grzybica pochwy, leki bez recepty powinny zostać zastąpione przez silniejsze preparaty o węższym spektrum działania, skierowane przeciwko konkretnym grzybom, np. antybiotyk (globulki lub maść) na bazie natamycyny. Takie farmaceutyki dostępne są na receptę lekarską i dobiera się je przeważnie na podstawie badania specjalistycznego – wymazu z dróg rodnych. Popularne leki to m.in. Pimafucin, Fluconazole, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150
Konsultacja z lekarzem jest wskazana zawsze po wystąpieniu objawów grzybicy (swędzenia i pieczenia pochwy oraz serowatych upławów). Przeradza się jednak w konieczność, gdy leki bez recepty nie wykazują skuteczności, a infekcji towarzyszą: nietypowa wydzielina z pochwy (brunatna, wodnista, o silnym zapachu), bóle brzucha, ból podczas oddawania moczu czy owrzodzenie miejsc intymnych, które mogą świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym.
Grzybica pochwy – leki bez recepty w ciąży
Kobiety w ciąży, szczególnie zagrożone zakażeniami grzybiczymi, nie powinny rozpoczynać leczenia grzybicy pochwy bez porady lekarskiej, szczególnie w I trymestrze. Każdy lek, nawet dostępny bez recepty, można wprowadzać tylko na wyraźne zalecenie specjalisty. Ze względu na powszechność występowania problemu grzybicy pochwy u ciężarnych istnieje już grupa bezpiecznych preparatów przebadanych klinicznie w tej grupie pacjentek.
Podobne wpisy o grzybiczym zapaleniu pochwy:
Warto wiedzieć
- Domowe sposoby na grzybicę pochwy – sprawdź czy faktycznie są skuteczne
- Jak długo leczy się grzybicę pochwy? Wyjaśniamy
- Jak rozróżnić grzybicze zakażenie pochwy od bakteryjnego? Wyjaśniamy
- Najbardziej charakterystyczne objawy grzybicy pochwy
- Poznaj sprawdzone sposoby jak zapobiegać grzybicy pochwy w ciąży
- Stan zapalny pochwy – poznaj przyczyny, objawy i czynniki sprzyjające jego występowaniu
- Nawracająca grzybica pochwy: przyczyny, objawy i metody leczenia. Sprawdź jak jej unikać
- Grzybicze zapalenie pochwy – sprawdź kiedy musisz udać się do ginekologa
- Jak rozpoznać grzybiczą infekcję intymną u kobiet, mężczyzn i dzieci? Sprawdź!
- Grzybica pochwy w ciąży – poznaj sprawdzone metody leczenia
- Leczenie drożdżycy pochwy. Sprawdź, jaką rolę odgrywa dieta
- Grzybica pochwy w ciąży – sprawdź, jak ją prawidłowo rozpoznać
- Dlaczego stosowanie probiotyków podczas leczenia infekcji grzybiczej pochwy jest tak ważne?
- Globulki, tabletki, krem – sprawdź jak wybrać lek na grzybicę pochwy
- Pieczenie pochwy – poznaj przyczyny i metody leczenia
- Zapalenie pochwy – sprawdź kogo najczęściej dotyczy
- Drożdżyca pochwy – sprawdź jak unikać nawrotów choroby
- Grzybicze zapalenie pochwy – poznaj objawy i leczenie grzybicy pochwy
- Infekcja grzybicza pochwy – sprawdź jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby
- Biała wydzielina z pochwy – co może oznaczać? Czy zawsze to drożdżyca?