Jak rozróżnić grzybicze zakażenie pochwy od bakteryjnego? Wyjaśniamy

Zakażenia pochwy to problem, z którym przynajmniej raz w życiu mierzyła się każda dorosła kobieta. Infekcje dróg rodnych najczęściej spowodowane są zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym. Ich odróżnienie może być trudne szczególnie w początkowym stadium rozwoju choroby, kiedy objawy obu infekcji są bardzo podobne. Jak odróżnić zakażenie bakteryjne od grzybiczego? Jak przebiega leczenie zapalenia pochwy?

Bakteryjna Infekcja Pochwy
Bakteryjna infekcja pochwy

Bakteryjne czy grzybicze zapalenie pochwy – objawy i przebieg

Charakterystycznym objawem wskazującym na zapalenie pochwy jest nieprawidłowa wydzielina. W zakażeniu bakteryjnym upławy mają charakterystyczny rybi zapach, szarobiały kolor i rzadką, wręcz wodnistą konsystencję. Infekcji nie towarzyszy ból i dyskomfort. Rozwijające się bakterie zmieniają pH pochwy, które w przebiegu stanu zapalnego przekracza 4,5. 

Kandydoza pochwy objawia się gęstymi, białymi upławami o konsystencji twarożku. Wydzielina nie ma zapachu, ale powoduje świąd okolic intymnych. Infekcji grzybiczej dodatkowo towarzyszy ból i dyskomfort w dolnej części brzucha. W przypadku zakażenia grzybicą flora bakteryjna pochwy nie ulega zmianie i utrzymuje się na poziomie od 3,5 do 4,5 pH. 

W niektórych przypadkach może dojść do tzw. infekcji mieszanej, w wyniku której stan zapalny pochwy wywołany jest zarówno przez bakterie, jak i grzyby. 

Wraz z rozwojem infekcji pacjentka zgłasza następujące objawy: pieczenie lub szczypanie okolic intymnych, a w szczególności sromu. Zapalenie pochwy może skutkować również bólem w czasie stosunku.

Grzybicze zapalenie pochwy w ciąży

Dość częstą dolegliwością jest grzybicze zapalenie pochwy w ciąży. Do zakażenia dochodzi w wyniku zachwiania równowagi układu odpornościowego i zbytniego namnażania pałeczek Candida. Należy pamiętać, że w okresie ciąży zakażenia pochwy są częste, a leczone pod kontrolą lekarza, nie zagrażają zdrowiu dziecka. 

Bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy – leczenie i diagnostyka infekcji

Drobne infekcje pochwy najczęściej ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia. Jednak nasilające się objawy są podstawą do konsultacji z lekarzem. Diagnostyka infekcji intymnych jest prosta i polega na wywiadzie z pacjentką, ocenie upławów i pobraniu wymazu do badań laboratoryjnych. Otrzymane wyniki są podstawą doboru właściwej terapii. Grzybicze infekcje intymne leczone są za pomocą preparatów przeciwgrzybiczych w postaci globulek, maści do stosowania miejscowego lub tabletek doustnych. Natomiast w przypadku zakażenia bakteryjnego stosowane są antybiotyki. Kombinacja leku na bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy stosowana jest przy infekcji mieszanej, która wymaga jednoczesnego podania substancji czynnych działających na różne patogeny. W przypadku wątpliwości co do objawów i rodzaju infekcji, kluczowy jest kontakt ze specjalistą.

Skutkiem ubocznym niektórych leków jest świąd i wysuszenie sromu. Wówczas na czas terapii wskazane jest regularne stosowanie preparatów nawilżających, również w postaci żeli intymnych (lubrykantów). 

Możliwe powikłania infekcji pochwy

Nieprawidłowo leczone lub bagatelizowane infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy prowadzą do rozwoju groźnych powikłań, m.in.: zakażenia przydatków, zakażenia jajowodów, stanów zapalnych szyjki macicy, a nawet bezpłodności. W skrajnych przypadkach infekcja może zająć inne organy wewnętrzne. 

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.