Receptomat | e-Recepta w 5 min

Jak rozróżnić grzybicze zakażenie pochwy od bakteryjnego?

Zakażenia pochwy to problem, z którym przynajmniej raz w życiu mierzyła się każda dorosła kobieta. Infekcje dróg rodnych najczęściej spowodowane są zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym. Ich odróżnienie może być trudne szczególnie w początkowym stadium rozwoju choroby, kiedy objawy obu infekcji są bardzo podobne. Jak odróżnić zakażenie bakteryjne od grzybiczego? Jak przebiega leczenie zapalenia pochwy?

Bakteryjne czy grzybicze zapalenie pochwy - objawy i przebieg

Charakterystycznym objawem wskazującym na zapalenie pochwy jest nieprawidłowa wydzielina. W zakażeniu bakteryjnym upławy mają charakterystyczny rybi zapach, szarobiały kolor i rzadką, wręcz wodnistą konsystencję. Infekcji nie towarzyszy ból i dyskomfort. Rozwijające się bakterie zmieniają pH pochwy, które w przebiegu stanu zapalnego przekracza 4,5. 

Kandydoza pochwy objawia się gęstymi, białymi upławami o konsystencji twarożku. Wydzielina nie ma zapachu, ale powoduje świąd okolic intymnych. Infekcji grzybiczej dodatkowo towarzyszy ból i dyskomfort w dolnej części brzucha. W przypadku zakażenia grzybicą flora bakteryjna pochwy nie ulega zmianie i utrzymuje się na poziomie od 3,5 do 4,5 pH. 

W niektórych przypadkach może dojść do tzw. infekcji mieszanej, w wyniku której stan zapalny pochwy wywołany jest zarówno przez bakterie, jak i grzyby. 

Wraz z rozwojem infekcji pacjentka zgłasza następujące objawy: pieczenie lub szczypanie okolic intymnych, a w szczególności sromu. Zapalenie pochwy może skutkować również bólem w czasie stosunku. Jak rozróżnić grzybicze zakażenie pochwy od bakteryjnego

Grzybicze zapalenie pochwy w ciąży

Dość częstą dolegliwością jest grzybicze zapalenie pochwy w ciąży. Do zakażenia dochodzi w wyniku zachwiania równowagi układu odpornościowego i zbytniego namnażania pałeczek Candida. Należy pamiętać, że w okresie ciąży zakażenia pochwy są częste, a leczone pod kontrolą lekarza, nie zagrażają zdrowiu dziecka. 

Bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy - leczenie i diagnostyka infekcji

Drobne infekcje pochwy najczęściej ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia. Jednak nasilające się objawy są podstawą do konsultacji z lekarzem. Diagnostyka infekcji intymnych jest prosta i polega na wywiadzie z pacjentką, ocenie upławów i pobraniu wymazu do badań laboratoryjnych. Otrzymane wyniki są podstawą doboru właściwej terapii. Grzybicze infekcje intymne leczone są za pomocą preparatów przeciwgrzybiczych w postaci globulek, maści do stosowania miejscowego lub tabletek doustnych. Natomiast w przypadku zakażenia bakteryjnego stosowane są antybiotyki. Kombinacja leku na bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy stosowana jest przy infekcji mieszanej, która wymaga jednoczesnego podania substancji czynnych działających na różne patogeny. W przypadku wątpliwości co do objawów i rodzaju infekcji, kluczowy jest kontakt ze specjalistą. Serwis internetowy Receptomat.pl umożliwia pełną konsultację i uzyskanie e-recepty w bardzo szybki i wygodny sposób. 

Skutkiem ubocznym niektórych leków jest świąd i wysuszenie sromu. Wówczas na czas terapii wskazane jest regularne stosowanie preparatów nawilżających, również w postaci żeli intymnych (lubrykantów). 

Możliwe powikłania infekcji pochwy

Nieprawidłowo leczone lub bagatelizowane infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy prowadzą do rozwoju groźnych powikłań, m.in.: zakażenia przydatków, zakażenia jajowodów, stanów zapalnych szyjki macicy, a nawet bezpłodności. W skrajnych przypadkach infekcja może zająć inne organy wewnętrzne. 

Receptomat

Grzybicze Zapalenie Pochwy

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat