Grzybica pochwy w ciąży – poznaj sprawdzone metody leczenia

Najważniejsze informacje:

  • Swędzenie i pieczenie pochwy, suchość okolic intymnych, charakterystyczne upławy o serowatej konsystencji oraz problemy z oddawaniem moczu – to typowe objawy grzybicy pochwy, na którą choruje co druga kobieta w ciąży.
  • Infekcja intymna u przyszłych mam wymaga leczenia pod okiem ginekologa. Zaniedbana infekcja może być zagrożeniem dla płodu.
  • Lekarz, na podstawie wywiadu i wymazu z pochwy, zaleci ciężarnej bezpieczne leki na grzybicę pochwy w ciąży – wydawane na receptę globulki dopochwowe lub krem do smarowania okolic intymnych.
Leczenie Grzybicy Pochwy W Ciazy
Leczenie grzybicy pochwy w ciąży

Jak leczyć grzybicę pochwy w ciąży? Jakie leki na swędzenie i pieczenie pochwy może przyjmować przyszła mama? Jak skutecznie pozbyć się infekcji intymnej? O tym w poniższym artykule.

Czy grzybica pochwy w ciąży wymaga leczenia? 

Ciąża i związane z nią zmiany hormonalne sprzyjają występowaniu grzybiczego zapalenia pochwy. Osłabienie bariery ochronnej organizmu sprawia, że z łatwością rozwijają się w nim drobnoustroje, w tym grzyby należące do drożdżaków (zwłaszcza Candida albicans). Kuracje antybiotykowe, zła higiena czy nieodpowiednia bielizna – to czynniki, które dodatkowo zwiększają ryzyko infekcji intymnej, określanej mianem kandydozy. 

Przyszła mamo – dokucza Ci pieczenie, swędzenie i uczucie suchości pochwy? Masz grudkowate, bezwonne upławy? Odczuwasz ból podczas oddawania moczu? Obserwując u siebie typowe objawy grzybicy pochwy w okresie ciąży, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u ginekologa. Zaniedbana w ciąży grzybica pochwy może nieść poważne zagrożenia dla zdrowia płodu. Jej skutkiem może być przeniesienie patogenów z matki na noworodka.

Bardzo ważne jest również odróżnienie infekcji grzybiczej od bakteryjnego zapalenia pochwy, w przebiegu którego występuje żółtawa lub zielonkawa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Nieleczona infekcja bakteryjna może skutkować przedwczesnym porodem lub poronieniem. 

Leczenie infekcji grzybiczej w ciąży – na czym polega?

Podczas wizyty u ginekologa zostaną wykonane niezbędne badania – wymaz z pochwy pozwoli jednoznacznie określić przyczynę infekcji i wdrożyć odpowiednie leczenie, którego celem jest nie tylko łagodzenie objawów grzybicy, ale przede wszystkim usunięcie przyczyny choroby

Ze względu na stan pacjentki, leczenie grzybicy pochwy w ciąży powinno być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza. Ten przepisze przyszłej mamie leki przeciwgrzybicze, które są bezpieczne dla dziecka.

Jakie leki na grzybice pochwy są stosowane w ciąży?

U ciężarnych stosuje się środki przeciwgrzybicze nieszkodliwe dla rozwijającego się płodu. Zwykle występują one w postaci globulek dopochwowych lub kremu do stosowania miejscowego (wydawanych na receptę). W ich składzie znajduje się nystatyna (np. Nystvagin, Nystatyna Teva, Macmiror Complex), uszkadzająca błonę komórkową bakterii. 

Środki na grzybicę pochwy należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza – tak długo, aby zminimalizować ryzyko nawrotu infekcji. Często zalecana jest terapia skojarzona (globulki plus krem), a czas trwania leczenia grzybicy pochwy w ciąży zależy od preparatu.

Niekiedy w przypadku grzybicy pochwy konieczne jest również poddanie się leczeniu przez partnera seksualnego ciężarnej, które pozwoli uniknąć jej ponownego zarażenia.

Jakich leków przeciwgrzybiczych nie powinna przyjmować przyszła mama?

Uwaga – bezwzględnie przeciwwskazane jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych w I trymestrze ciąży, w którym kształtują się narządy wewnętrzne dziecka. Leki te mogą wywoływać nieodwracalne uszkodzenie płodu. Środki zwalczające infekcję intymną mogą być natomiast stosowane w II i III trymestrze ciąży, jednak po konsultacji lekarskiej. Niewskazane jest również przyjmowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych, które wykazują działania teratogenne (szkodliwe dla płodu).

Również popularne środki przeciwgrzybicze, dostępne bez recepty (np. klotrimazol), nie powinny być stosowane przez kobietę w ciąży bez uprzedniej wizyty lekarskiej. 

Domowe sposoby na grzybicę pochwy w ciąży – czy wystarczą?

W okresie ciąży należy wystrzegać się popularnych domowych sposobów na grzybicę pochwy, które chociaż łagodzą pieczenie pochwy i świąd pochwy, to nie działają na przyczynę infekcji i nie mogą zastąpić kontaktu ze specjalistą. W trosce o zdrowie dziecka przyszła mama, skarżąc się na pieczenie i świąd pochwy, powinna zbadać się pod kątem możliwej kandydozy pochwy i rozpocząć jej leczenie za pomocą globulek i kremów. 

Leczenie grzybiczego zapalenia pochwy – jak skutecznie wyleczyć infekcję?

Leczenie grzybicy pochwy w ciąży to nie tylko przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza. Równie ważna jest profilaktyka grzybicy pochwy – najważniejsze jej elementy to noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny oraz używanie specjalnego płynu do higieny intymnej o pH ok. 3,5. Tym sposobem ciężarna może uchronić się nawrotom drożdżycy pochwy. Leczenie kolejnych epizodów kandydozy jest zwykle dłuższe.

Przyszłe mamy powinny również zadbać o uzupełnienie naturalnej mikroflory bakteryjnej, przyjmując w tym celu probiotyk ze szczepami bakterii Lactobacillus. 

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.