Domowe sposoby na grzybicę pochwy – sprawdź czy faktycznie są skuteczne

Najważniejsze informacje:

  • Grzybica pochwy to infekcja wywoływana przez drożdżaki Candida albicansnaturalnie bytujące w narządach płciowych kobiety
  • Kiedy poziom drożdży wzrasta, może rozwinąć się zakażenie, które objawia się swędzeniem i pieczeniem pochwy.
  • Wiele kobiet walkę z infekcją intymną zaczyna od domowym sposobów, które mają złagodzić dyskomfort.
Domowe Sposoby Na Grzybice Pochwy
Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Jakie domowe sposoby znajdują zastosowanie przy grzybiczym zakażeniu pochwy? Na jakie metody uważać? Jak skutecznie leczyć kandydozę? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule.

Drożdżyca pochwy – częsta przypadłość kobiet

Drożdżaki, odpowiedzialne za występowanie infekcji intymnych, najlepiej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Rejon pochwy to dla nich doskonałe miejsce bytowania. Efektem ich namnażania może być grzybica pochwy, nazywana również drożdżycą lub kandydozą.

Objawami, które świadczą o infekcji drożdżakowej, są przede wszystkim:

  • pieczenie i swędzenie pochwy,
  • suchość pochwy,
  • biała, grudkowata wydzielina z pochwy o słodkawym zapachu drożdży,
  • zaczerwienienie warg sromowych,
  • bolesność podczas oddawania moczu,
  • dyskomfort w trakcie stosunku.

W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej pochwy warto jak najszybciej umówić się na wizytę lekarską

Grzybica pochwy – domowe sposoby na pieczenie i swędzenie

Leczenie grzybicy pochwy powinno przebiegać pod okiem lekarza. Warto jednak poznać sprawdzone i bezpieczne metody łagodzenia objawów infekcji w domowym zaciszu.

Zioła o przeciwgrzybiczym działaniu

Jednym ze sposobów łagodzenia objawów grzybicy pochwy są zioła, takie jak szałwia, pokrzywa, nagietek czy aloes. Wszystkie one wykazują lekkie działanie przeciwgrzybicze, dodatkowo ograniczają swędzenie i pieczenie, które są typowymi objawami infekcji drożdżakowej. Zioła można stosować do podcierania miejsc intymnych lub w formie nasiadówek.

Probiotyki ginekologiczne na grzybicę pochwy

Pomocne przy grzybicy pochwy są również probiotyki ginekologiczne mające postać globulek dopochwowych. Są to preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Ich działanie polega na regulowaniu pH pochwy i odbudowywaniu naturalnej flory bakteryjnej. 

Kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej

Na infekcje intymne stosować można również łagodzące kąpiele z sodą oczyszczoną. Wodorowęglan sodu działa ściągająco i przeciwzapalnie. Kąpiel z sodą oczyszczoną przywraca również naturalne pH pochwy, co pozwala pozbyć się powodujących dyskomfort upławów.

Zmiana diety

Dobrym pomysłem jest również zmiana nawyków żywieniowych. Z diety warto wyeliminować węglowodany proste, które są znakomitą pożywką dla drożdży. Zwiększyć należy natomiast spożycie probiotyków i witamin z grupy B, które wspomagają układ odpornościowy w walce z infekcją.

Przestrzeganie higieny intymnej

W utrzymywaniu prawidłowej flory bakteryjnej pomaga również prawidłowa higiena okolic intymnych. Zbyt częste ich mycie powoduje osłabienie naturalnej mikroflory pochwy, która staje się bardziej podatna na rozwój kandydozy. W ramach profilaktyki i podczas aktywnej infekcji należy stosować kosmetyki, zawierające pałeczki kwasu mlekowego, pomagające utrzymać prawidłowe pH pochwy i wspomagające naturalną florę bakteryjną. Do mycia nie należy używać gąbek. Ciało powinno osuszać się zawsze własnym ręcznikiem. 

Domowe sposoby na grzybicę pochwy – na co uważać?

Lekarze odradzają również stosowanie niektórych popularnych metod. Niewskazane jest przede wszystkim leczenie kandydozy za pomocą czosnku aplikowanego do pochwy. Czosnek, chociaż wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, zdecydowanie lepiej zjadać. 

Podobnie z jogurtem i kefirem – stosowane bezpośrednio do pochwy mogą skutkować przeniesieniem drobnoustrojów do jej wnętrza, co z kolei może zaostrzyć stan zapalny.

Zdaniem ginekologów przy grzybicy pochwy lepiej unikać również płukanek ziołowych. Zbyt częsta irygacja pochwy powoduje zniszczenie naturalnej, ochronnej flory bakteryjnej. Może też skutkować podrażnieniem błony śluzowej okolic intymnych.

Złym pomysłem może okazać się przemywanie pochwy octem jabłkowym. Jego kwaśny odczyn może działać drażniąco na pochwę. 

Domowe sposoby na grzybicę pochwy – o czym pamiętać?

Domowe sposoby na grzybicę pochwy należy traktować wyłącznie jako formę uzupełniającą leczenie, a nie jego podstawę. Domowe metody, choć łagodzą dolegliwości towarzyszące infekcji, powinny być stosowane z rozwagą. Dobrze skonsultować je wcześniej z ginekologiem

W przypadku podejrzenia u siebie infekcji intymnej, konieczna jest wizyta u lekarza, który dokona trafnej diagnozy infekcji i dopasuje do niej odpowiedni plan leczenia

Niewłaściwie leczona grzybica pochwy – jakie mogą być jej powikłania?

Samodzielna diagnoza infekcji intymnej, podobnie jak jej leczenie w domowym zaciszu, może przyczyniać się do dalszego namnażania drobnoustrojów

Długotrwale utrzymująca się kandydoza może prowadzić do grzybicy kanału szyjki macicy, jajowodów oraz przydatków.

Infekcje intymne wymagają bezwzględnej konsultacji z lekarzem nie tylko z uwagi na możliwe poważne powikłania, ale również nawracanie choroby i ryzyko zarażenia partnera

Kiedy udać się do lekarza z grzybicą pochwy?

Wymienione wcześniej sposoby mogą okazać się pomocne w łagodzeniu objawów infekcji grzybiczych. Jeśli jednak dokuczliwe symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który może przepisać lek zawierajacy np. natamycynę (Pimafucin, Natamycyna Unia).

Leczenia domowymi sposobami powinny wystrzegać się również kobiety w ciąży, które obserwują u siebie opisane dolegliwości. W przypadku przyszłych mam skuteczne wyleczenie infekcji ma szczególne znaczenie z uwagi na ryzyko zarażenia dziecka.

Nawracająca grzybica pochwy – domowe sposoby nie wystarczą

Grzybica pochwy to częsta dolegliwość, która ma tendencję do nawracania. W przypadku przewlekłych infekcji domowe sposoby nie zdadzą egzaminu i koniecznie należy zgłosić się do lekarza. 

Zalecane w tym przypadku może być leczenie kobiety wraz z jej partnerem. Istnieje ryzyko, że mimo braku objawów grzybicy, jest on jej nosicielem. W tej sytuacji każdy stosunek seksualny powoduje przenoszenie drobnoustrojów do dróg rodnych kobiety. 

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.