Jak długo leczy się grzybicę pochwy? Wyjaśniamy

Problem grzybicy pochwy dotyka aż 75% kobiet w wieku rozrodczym. W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg. Jednak niekiedy wymaga długotrwałej antybiotykoterapii. Bagatelizowane objawy grzybicy prowadzą do poważnych powikłań. Jak przebiega leczenie infekcji? Kiedy należy udać się do lekarza? Jakie substancje czynne wykazują najlepszą skuteczność w zwalczaniu patogenów grzyba? 

Leczenie Grzybiczego Zapalenia Pochwy
Leczenie grzybiczego zapalenia pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy – leczenie domowe 

Dostępne bez recepty preparaty mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości grzybicy, szczególnie w początkowym stadium rozwoju choroby. W przypadku znikomej aktywności patogenów regularnie aplikowane maści, kremy lub globulki mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się infekcji. Największą skuteczność w zwalczaniu grzybicy wykazuje klotrimazol – substancja o silnym działaniu przeciwgrzybiczym. Maść zawierającą ten składnik należy stosować codziennie przez okres co najmniej 2 tygodni. Leczenie domowe grzybicy warto uzupełnić o suplementację probiotyków ginekologicznych, które wspomogą odbudowę flory bakteryjnej pochwy. Ulgę w pieczeniu, uporczywym świądzie i szczypaniu sromu przyniosą nasiadówki z naparów ziołowych np. rumianku, kory dębu, kory kasztanowca. 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli objawy nasilają się, a stan ogólny pacjentki ulega pogorszeniu, niezbędna jest konsultacja z ginekologiem. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty jest m.in. występowanie krwawych lub brunatnych upławów o silnym kwaśnym zapachu, bolesne oddawanie moczu, biegunka, wymioty, bóle brzucha. Lekarz zwykle przepisuje receptę na środki przeciwgrzybicze takie jak natamycyna.

Leczenie grzybicy pochwy na własną rękę, w przypadku braku poprawy i eksperymentowanie z lekami, nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów, ale grozi rozwojem powikłań.

Grzybicze zapalenie pochwy – leki na receptę

W przypadku braku skuteczności ogólnodostępnych preparatów bez recepty wskazana jest wizyta u ginekologa. Diagnostyka grzybicy opiera się na badaniu ginekologicznym, podczas którego pobierany jest wymaz z pochwy. Otrzymany wynik laboratoryjny posiewu wskaże rodzaj patogenu i ułatwi dobranie odpowiednich środków. Ponadto, w celu wykluczenia powikłań  za pomocą papierka lakmusowego sprawdzane jest pH pochwy. 

Grzybicze zapalenie pochwy leczone jest za pomocą antybiotyków. W przypadku łagodnego przebiegu choroby przyjmowanie leku zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni. Zaawansowane stany zapalne pochwy wymagają dłuższego leczenia, trwającego nawet do 14 dni.  Najczęściej stosowanymi preparatami są środki zawierające substancje czynne m.in. flukonazol, butokonazol, tiokonazol i klotrimazol. Działanie antybiotyków w postaci globulek dopochwowych uzupełnia zewnętrzna aplikacja maści przeciwświądowej. 

W przypadku ciężkiej i nawracającej postaci grzybicy niezbędne jest zastosowanie terapii z antybiotykiem doustnym. Podane leki hamują rozsiewanie patogenów drożdżaka na inne narządy. Po zakończonej antybiotykoterapii zalecane jest stosowanie preparatów wspomagających odbudowę flory bakteryjnej pochwy. Profilaktyczna aplikacja globulek z  pałeczkami kwasu mlekowego szczególnie zalecana jest kobietom borykającym się z nawracającym zapaleniem grzybiczym.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.