Najważniejsze informacje:
U podłoża stanu zapalnego pochwy leży przeważnie infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa.
Objawy zapalenia pochwy mogą mieć charakter ostry lub występować przewlekle, co przekłada się na czas trwania infekcji.
Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu stanu zapalnego pochwy są m.in. ciąża, menopauza, niewłaściwa higiena, współżycie z wieloma partnerami.
Do zapalenia pochwy może dojść z różnych przyczyn, którym nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec. Przeważnie są to jednak przyczyny infekcyjne, dlatego warto unikać publicznych toalet i dbać o właściwy dobór kosmetyków do higieny intymnej. W jaki sposób przebiega zapalenie? Czy ma jakikolwiek związek z aktywnością seksualną? Czy możliwe jest wystąpienie stanu zapalnego pochwy u dziecka? Wyjaśniamy.
Stan zapalny pochwy w 90% przypadków wynika z zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi, które przedzierają się przez tarczę ochronną w postaci mikroflory bakteryjnej odpowiedzialnej za utrzymanie kwaśnego pH pochwy. Ta naturalna tarcza wspierana jest prawidłowo działającym układem immunologicznym, przy osłabieniu którego tworzy się furtka dla groźnych patogenów wnikających w głąb organizmu.
Powstaniu zapalenia sprzyjają takie czynniki jak:
częste zmiany partnerów seksualnych,
korzystanie z publicznych toalet i basenów,
błędy higieniczne (niedostateczna higiena, używanie kosmetyków niedostosowanych do wieku i z niewłaściwym składem, wycieranie się cudzym ręcznikiem),
używanie tamponów i nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych materiałów,
stosowanie środków plemnikobójczych lub wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej,
dieta obfitująca w cukry proste i produkty wysokoprzetworzone,
zmiany hormonalne, np. w okresie ciąży lub menopauzy,
nadużywanie irygacji pochwy.
Infekcja może wystąpić nie tylko u dorosłej kobiety, ale również u dziecka. Ryzyko powstania stanu zapalnego pochwy u dziewczynki zwiększa się dodatkowo przez dotykanie miejsc intymnych brudnymi rękami czy zbyt rzadkie zmienianie pieluchy (jeśli dziecko nie jest jeszcze odpieluchowane).
Do najczęstszych objawów grzybiczego zapalenia pochwy u kobiet i dziewcząt w każdym wieku należą:
swędzenie, pieczenie, bolesność pochwy (zwłaszcza podczas kąpieli, oddawania moczu, stosunku),
obrzęknięte i zaczerwienione wargi sromowe,
występowanie zmienionej wydzieliny z pochwy (o innej konsystencji, nietypowym kolorze i nieprzyjemnym zapachu).
Stan zapalny może rozpocząć się bezobjawowo, a następnie przybrać postać ostrą lub przewlekłą. Ostre zapalenie pochwy przebiega gwałtownie, prowadzi do rozwinięcia pełnych objawów w ciągu kilkunastu godzin i – odpowiednio leczone – trwa zazwyczaj kilka dni. Daje się całkowicie wyleczyć, a po zlikwidowaniu przyczyny znika niemal bez śladu.
Inaczej jest z przewlekłym (nawrotowym) zapaleniem pochwy, które wiąże się z wydłużeniem czasu trwania choroby do wielu miesięcy, a nawet lat – z jednoczesnym rozsianiem drobnoustrojów i cytokin prozapalnych na inne narządy oraz zniszczeniem tkanek w miejscu objętym zapaleniem. Skutki przewlekłego stanu zapalnego, takie jak obniżona płodność lub niepłodność, mogą być nieodwracalne.
Aby uniknąć przekształcenia się ostrego zapalenia pochwy w stan przewlekły, po zauważeniu objawów infekcji należy niezwłocznie podjąć kompleksowe leczenie, które powinno objąć również partnera seksualnego.
Zmagasz się z zapaleniem pochwy? Potrzebujesz e-recepty na lek (np. na Pimafucin, Fluconazole, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150) łagodzący stan zapalny? Umów się na szybką konsultację online z lekarzem w serwisie Receptomat.pl. Nie musisz czekać w kolejce do rejestracji. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz medyczny.
Ciąża to stan sprzyjający stanom zapalnym pochwy. Tymczasem każde zapalenie (zaś w szczególności bakteryjne) może okazać się groźne dla zarodka, a także wywołać komplikacje ciążowe i okołoporodowe. Wszelkie niepokojące objawy należy więc od razu zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który zaleci metodę leczenia o najwyższym możliwym stopniu bezpieczeństwa zarówno dla ciężarnej, jak i dla płodu.
Przy aktywnym stanie zapalnym pochwy nie powinno się wykonywać cytologii, która służy diagnostyce raka szyjki macicy i bywa mylona z wymazem z pochwy, czyli badaniem stanu mikrobiologicznego w kierunku obecności bakterii (tlenowych i beztlenowych) oraz grzybów. To właśnie wymaz służy diagnostyce infekcji intymnych.
e-Konsultacja z Receptą Online