Grzybicze zapalenie pochwy – poznaj objawy i leczenie grzybicy pochwy

Najważniejsze informacje:

  • Infekcja grzybicza pochwy wywoływana jest przez nadmierne namnażanie się grzybów chorobotwórczych z gatunku Candida albicans
  • Najczęstsze objawy drożdżakowego zapalenia pochwy to świąd, pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych, a także serowata wydzielina z pochwy i bolesność podczas oddawania moczu. 
  • Grzybicze zapalenie pochwy wymaga odpowiedniego leczenia. Lekarz przepisuje pacjentce leki o działaniu miejscowym lub ogólnym. Polecane są również probiotyki ginekologiczne.
Grzybicza Infekcja Pochwy
Grzybicza infekcja pochwy

Grzybica pochwy, znana też jako kandydoza lub drożdżyca pochwy, to bardzo częsta infekcja intymna, wywołująca nieprzyjemne dolegliwości i wymagająca wizyty u ginekologa. Jak rozpoznać grzybicze zapalenia pochwy? Jakie leczenie grzybicy pochwy zastosować, aby skutecznie pozbyć się infekcji? Informacje na ten temat przedstawiamy w tekście poniżej.

Grzybicze zapalenie pochwy – kiedy występuje?

Najczęściej do infekcji pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia jej naturalnej flory bakteryjnej, wywołanego często kuracją antybiotykową, osłabieniem organizmu czy zaburzeniami hormonalnymi (np. w okresie ciąży).

Do rozwoju infekcji przyczyniać się może również zbyt częste mycie okolic intymnych drażniącymi środkami, wykonywanie irygacji pochwy czy dieta z nadmiarem węglowodanów. Wystąpienie stanu zapalnego może być związane również z niedoleczeniem poprzedniej infekcji.

Objawy infekcji intymnej – jak rozpoznać grzybicze zapalenie pochwy?

Grzybicze zapalenie pochwy daje zwykle charakterystyczne objawy:

  • Swędzenie i pieczenie pochwy – w przebiegu grzybicy na wargach sromowych kobiety obserwują u siebie najczęściej uporczywy świąd i uczucie pieczenia. Okolice intymne są dodatkowo zaczerwienione i obrzmiałe. Potrzeba drapania sprawia, że stan zapalny może się roznosić. 
  • Upławy – w przebiegu infekcji grzybiczej obserwowane są upławy, zwykle białe lub lekko żółtawe, o grudkowatej, wręcz serowatej konsystencji. Co istotne – są one bezwonne. 
  • Ból okolic intymnych – typowe symptomy grzybicy pochwy mogą nasilać się w niektórych sytuacjach. Zwykle ma to miejsce przy oddawaniu moczu lub w czasie stosunku seksualnego – może wtedy występować ból pochwy. 

Jak odróżnić grzybicę pochwy od infekcji bakteryjnej?

Grzybica pochwy nie jest jedyną przyczyną zakażeń okolic intymnych. Częste są również bakteryjne zapalenia pochwy.

Oba rodzaje infekcji intymnych odróżniają przede wszystkim upławy – w przebiegu grzybiczego zapalenia pochwy są one bezwonne. Mogą mieć jedynie lekko słodki zapach drożdży. Z kolei w bakteryjnym zapaleniu pochwy głównym objawem jest wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym, rybim zapachu.

Swędzenie i pieczenie, główne objawy grzybicy pochwy, rzadko towarzyszą infekcji bakteryjnej.

W niektórych przypadkach infekcje intymne przebiegają bezobjawowo. Dlatego też każdą infekcję intymną powinien zdiagnozować lekarz. 

Leczenie grzybiczego zapalenia pochwy – dlaczego konieczne?

W przypadku zaobserwowania wymienionych wcześniej objawów grzybiczego zapalenia pochwy, zaleca się umówienie wizyty w celu rozpoczęcia leczenia. Lekarz może zapisać lek, np. Fluconazole.

Grzybica pochwy, zwłaszcza zaawansowana, nie minie samoistnie. W pozostałych przypadkach, nawet jeśli objawy infekcji ustąpią, to z dużym prawdopodobieństwem wrócą w niedalekiej przyszłości. Mogą być wtedy silniejsze, a sama kandydoza będzie trudniejsza do wyleczenia. Wyłącznie skuteczna farmakoterapia grzybiczego zapalenia pochwy pozwala uniknąć nawrotów infekcji intymnej.

Wizyta u ginekologa jest konieczna zwłaszcza u kobiet w ciąży, w przypadku których może stanowić zagrożenie dla płodu. Przyszłe mamy powinny leczyć infekcję wyłącznie za pomocą leków bezpiecznych dla zdrowia dziecka.

Rozpoznanie infekcji grzybiczej przez ginekologa – jakie badania wykonuje się w celu potwierdzenia kandydozy?

Potwierdzenie obserwowanych objawów można uzyskać na konsultacji ginekologicznej. W jej trakcie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, która opisuje towarzyszące jej dolegliwości. Ginekolog może również pobrać wymaz z pochwy, który posłuży do wykrycia drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcję

O sposobie leczenia grzybiczego zapalenia pochwy powinien zdecydować ginekolog na podstawie postawionej diagnozy.

Grzybicy pochwy nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona lub źle leczona może zmienić postać na nawracającą oraz prowadzić do poważniejszych powikłań.

Jakie leki należy przyjmować na grzybicze zapalenie pochwy?

W grzybiczym zapaleniu pochwy zastosowanie znajdują leki przeciwgrzybicze. Najczęściej w ich składzie znajduje się klotrimazol, natamycyna lub nystatyna, które są aplikowane miejscowo. Wykorzystywane są również azole – flukonazol i itrakonazol, przeznaczone do przyjmowania doustnego.

W terapii grzybicy pochwy pacjentki przyjmują środki w różnej postaci. Zwykle są to:

  • maści, kremy i żele do smarowania miejsc intymnych, które łagodzą świąd, pieczenie i zaczerwienienie sromu,
  • globulki dopochwowe o miejscowym działaniu grzybobójczym,
  • leki w formie tabletek doustnych – przepisywane w przebiegu zaawansowanej i nawracającej infekcji drożdżakowej,
  • probiotyki ginekologiczne – dopochwowe lub doustne preparaty, zawierające pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, które odbudowują naturalną florę bakteryjną pochwy.

Leki na grzybicę pochwy bez recepty powinny być stosowane wspomagająco – chociaż łagodzą objawy zapalenia grzybiczego, nie są w stanie skutecznie pozbyć się jego przyczyny. Uważać należy również na domowe sposoby na grzybicę pochwy, które mogą utrudniać całkowite pozbycie się infekcji.

Skuteczne leczenie grzybiczego zapalenia pochwy – jak długo powinno trwać?

Zwykle leczenie grzybiczego zapalenia pochwy trwa od 1 do 2 tygodni. Kiedy u pacjentki została zdiagnozowana nawracająca grzybica pochwy lekarz może zdecydować o wydłużeniu kuracji do kilku miesięcy. 

Leków przepisanych przez lekarza nie należy odstawiać bez konsultacji, nawet po ustąpieniu objawów. Zbyt szybkie zakończenie leczenia może skutkować szybkim nawrotem infekcji, która nie została w zupełności wyleczona. 

Grzybicę pochwy warto i można skutecznie leczyć. Należy mieć jednak na uwadze skłonność infekcji do nawracania. Aby temu zapobiec nie tylko trzeba przyjmować leki przepisane przez lekarza, ale również wdrożyć działania profilaktyczne. Obejmują one dbanie o higienę za pomocą łagodnych środków myjących i stosowanie probiotyków ginekologicznych, zwłaszcza w okresie obniżonej odporności. Niezbędne może okazać się również grzybicy przez partnera, który może być nosicielem grzybicy.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.