Grzybicze zapalenie pochwy – sprawdź kiedy musisz udać się do ginekologa

Najważniejsze informacje:

 • Grzybica pochwy nazywana również kandydozą pochwy, drożdżycą pochwy lub grzybiczym zapaleniem pochwy, to jedna z najczęściej występujących infekcji narządów intymnych kobiety.
 • Charakterystyczne objawy grzybicy pochwy to: swędzenie i pieczenie pochwy oraz grudkowate upławy bez zapachu. Niekiedy infekcja przebiega bezobjawowo. Czasem towarzyszą jej inne, potencjalnie niebezpieczne dolegliwości. 
 • Grzybicze zapalenie pochwy w większości przypadków wymaga konsultacji z lekarzem, który na podstawie wywiadu i wymazu z pochwy dokona rozpoznania infekcji i wdroży odpowiednie dla niej leczenie.
Grzybicze Zapalenie Miejsc Intymnych
Grzybicze zapalenie miejsc intymnych

Szacuje się, że nawet 3/4 kobiet chociaż raz w swoim życiu doświadcza grzybicy pochwy. Grzybicze zapalenie pochwy – kiedy wizyta u ginekologa jest niezbędna? O tym w artykule.

Drożdżyca pochwy a infekcja bakteryjna – rozpoznanie u ginekologa 

Podejrzenie grzybicy pochwy warto skonsultować z lekarzem, jeśli mamy wątpliwości co do charakteru infekcji intymnej. 

Typowymi objawami grzybicy pochwy są przede wszystkim:

 • uporczywy świąd i pieczenie w okolicy intymnej,
 • obrzęk warg sromowych,
 • zaczerwienienie pochwy,
 • uczucie suchości w pochwie,
 • bezwonne upławy o grudkowatej konsystencji.

Zdarza się jednak, że infekcja drożdżakowa (wywołana przez grzyby z rodzaju Candida, zwłaszcza Candida albicans) przebiega bezobjawowo. Dolegliwości z nią związane mogą częściowo pokrywać się również z inną infekcją intymną – wywołaną przez bakterie. 

Bakteryjne zapalenie pochwy objawia się: 

 • swędzeniem i pieczeniem pochwy – występuje ono jednak rzadziej niż w infekcji drożdżakowej, jest też mniej dokuczliwe,
 • wodnistymi upławami o nieprzyjemnym, rybim zapachu. 

Poza drożdżami i bakteriami objawy infekcji intymnej mogą być wywołane również alergią, chlamydią, rzęsistkowicą lub rzeżączką. W ich przypadku konieczne jest właściwe rozpoznanie choroby i dopasowanie do niej właściwego leczenia. 

Niekiedy na podstawie własnych obserwacji trudno jest jednoznacznie stwierdzić, z którym rodzajem infekcji mamy do czynienia. Z tego powodu podejrzewając u siebie drożdżakowe zapalenie pochwy, występujące objawy warto skonsultować z ginekologiem. 

Grzybica pochwy – jakie badania wykona ginekolog?

Diagnozę kandydozy stawia się zwykle na podstawie wywiadu z pacjentką, która opisuje towarzyszące jej objawy grzybicy pochwy. W przypadku wątpliwości diagnostycznych i przy nawracających infekcjach, lekarz ginekolog może zadecydować o dodatkowych badaniach

W tym celu może pobrać wymaz z pochwy do wykonania posiewu. Za pomocą papierka lakmusowego może również sprawdzić pH środowiska pochwy.

Czy grzybicę pochwy trzeba leczyć pod okiem ginekologa?

Leczenie grzybicy pochwy u lekarza nie jest konieczne, o ile u pacjentki nie występują objawy chorobowe lub mają one delikatny przebieg. Wystarczające jest wtedy leczenie środkami grzybobójczymi wydawanymi bez recepty. 

W pozostałych przypadkach wskazana jest konsultacja z ginekologiem. Farmakoterapia nie tylko przynosi szybszą ulgę od dokuczliwych objawów kandydozy pochwy, ale też podnosi szanse na skuteczne jej wyleczenie. Na grzybice pochwy stosuje się m.in. Fluconazole, Pimafucin, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150

Grzybica pochwy – kiedy należy udać się do ginekologa?

Niepokojące objawy grzybicy pochwy

Istnieją szczególne okoliczności, kiedy konieczna jest wizyta u ginekologa. Należą do nich sytuacje, kiedy swędzeniu i pieczeniu spowodowanemu przez grzybicę pochwy towarzyszą następujące objawy:

 • upławy z pochwy mające nieprzyjemny zapach i/lub brązowe zabarwienie,
 • występujące krwawienia,
 • bóle brzucha,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • osłabienie odporności,
 • bóle pleców,
 • bolesność podczas oddawania moczu – infekcja grzybicza może przebiegać razem z zakażeniem pęcherza moczowego,
 • owrzodzenie okolic intymnych.

Utrzymywanie się objawów

Wizyta u ginekologa wskazana jest również wtedy, kiedy objawy infekcji grzybiczej nie mijają pomimo stosowania przez pacjentkę leków bez recepty. W tym przypadku konieczne będzie zastosowanie silniejszych leków, dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza. 

Nawracająca grzybica pochwy

Nawracająca grzybica pochwy jest trudniejsza do wyleczenia. Dlatego wymaga dłuższej kuracji przeciwgrzybiczej, a w wielu przypadkach dodatkowej terapii podtrzymującej. W tym przypadku leczenie grzybicy pochwy powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarską.

Zapalenie pochwy u dziecka

Konsultacji z ginekologiem wymaga też występowanie pieczenia i swędzenia pochwy u dziewczynek. W ich przypadku infekcja intymna może rozwinąć się z powodu niedostatecznego owłosienia okolicy intymnych, które chroni pochwę przed działaniem drobnoustrojów. W pochwie znajduje się też mniej pałeczek kwasu mlekowego, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego pH.

Grzybica pochwy a cukrzyca

Do lekarza zawsze powinny zgłosić się również kobiety obserwujące u siebie objawy infekcji intymnej, które chorują na cukrzycę bądź ją u siebie podejrzewają. Cukrzyca sprawia, że komórki nabłonka wyściełającego pochwę są bardziej narażone na wzrost grzybów, zwłaszcza drożdżaków. Wysoki poziom cukru powoduje z kolei ich namnażanie, a w efekcie infekcje intymne. 

Ciąża i karmienie piersią

Wizyta u ginekologa konieczna jest także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, które w tym szczególnym okresie są bardziej podatne na rozwój grzybicy pochwy. 

Leczenie grzybicy pochwy jest szczególnie ważne w okresie ciąży, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko. Kuracja powinna przebiegać pod kontrolą ginekologa, który dopasuje skuteczne i bezpieczne leki dla pacjentki. W tym przypadku nie są zalecane leki doustne, które mogą działać szkodliwie na płód lub noworodka. 

Grzybica pochwy a ginekolog – czy infekcja minie bez leczenia?

Łagodna grzybica pochwy może ustąpić samoczynnie lub przy leczeniu środkami dostępnymi bez recepty. Gwarancję pełnego wyleczenia daje jednak wyłącznie stosowanie leków przeciwgrzybiczych przepisanych przez lekarza i stosowanych zgodnie z jego zaleceniami. 

Skuteczne są przede wszystkim globulki dopochwowe i maści do stosowania miejscowego (do smarowania okolic intymnych). W terapii kandydozy pochwy wykorzystuje się preparaty zawierające antybiotyki polienowe (nystatyna) bądź substancje z grupy azoli (np. klotrimazol, butokonazol, mikonazol czy tiokonazol). 

Pamiętajmy również, że grzybica pochwy ma tendencję do nawracania, dlatego warto zadbać o jej staranne wyleczenie. Ważne jest też wdrożenie działań profilaktycznych, chroniących przed rozwojem infekcji w przyszłości.

Do czego może prowadzić nieleczona grzybica pochwy?

Drożdżyca pochwy to infekcja, której nie wolno bagatelizować. Nieleczona lub źle leczona może powodować nasilenie się jej objawów wywołanych stanem zapalnym miejsc intymnych. Podrażnienie i uszkodzenie skóry, do którego dochodzi na skutek drapania okolic pochwy, może wywoływać dalszy rozwój zakażenia.

Ignorowana, zwłaszcza przewlekle występująca kandydoza pochwy, niesie ze sobą poważne dla zdrowia konsekwencje. Brak konsultacji z ginekologiem, który dobierze odpowiednie leczenie infekcji, może skutkować: 

 • grzybiczym zakażeniem kanału szyjki macicy i jajowodów,
 • zaatakowaniem przydatków przez drożdżaki,
 • przeniesieniem się grzybicy na inne narządy wewnętrzne.

Nieleczoną grzybicą pochwy można zarazić również partnera.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.