Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Grzybica pochwy w ciąży - sprawdź, jak ją prawidłowo rozpoznać

Najważniejsze informacje:

 • Zmiany hormonalne podczas ciąży zwiększają ryzyko rozwoju grzybicy pochwy u wielu kobiet w ciąży.

 • Objawami infekcji grzybiczej są: pieczenie i swędzenie pochwy, gęste, serowate upławy pozbawione zapachu, a niekiedy również dolegliwości ze strony układu moczowego.

 • Grzybica pochwy w ciąży wymaga leczenia - w przypadku zaobserwowania jej symptomów należy zgłosić się do lekarza, który wykona niezbędne badania i przepisze przyszłej mamie skuteczne i bezpieczne leki przeciwgrzybicze na infekcję drożdżakową.

Jak rozpoznać grzybicę pochwy w ciąży?

Grzybica w ciąży - jak się objawia? Czy wpływa na dziecko? Jak wygląda leczenie w przypadku grzybicy pochwy? Dowiedz się z tego artykułu! W przypadku podejrzenia grzybiczego zakażenia pochwy umów się na e-konsultację lekarską przez serwis Receptomat.pl. W jej trakcie możesz uzyskać również receptę na leki przeciwgrzybicze do stosowania w ciąży.

Spis treści

Grzybica pochwy w ciąży - zmiany hormonalne a podatność na infekcje

Grzybica pochwy, którą przynajmniej raz w życiu przechodzi nawet 75% kobiet, to powszechna dolegliwość, która może rozwinąć się również w trakcie ciąży. Jej wystąpienie jest spowodowane zmianami hormonalnymi - pod ich wpływem pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Skutkuje to osłabieniem bariery ochronnej organizmu i sprzyjającymi warunkami rozwoju drobnoustrojów, w tym drożdżaków. Również wyższa temperatura pochwy w ciąży zwiększa ryzyko infekcji.

Szacuje się, że infekcja grzybicza dotyka blisko połowę wszystkich ciężarnych. Zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Co sprzyja występowaniu infekcji grzybiczej w ciąży?

Grzybica pochwy w ciąży, potocznie nazywana również drożdżycą lub grzybiczym zapaleniem pochwy, to bardzo częsta przypadłość przyszłych mam. 

Do rozwoju grzybicy pochwy w ciąży przyczyniać się mogą dodatkowe czynniki:

 • stosowanie antybiotyków,

 • przyjmowanie określonych leków,

 • otyłość,

 • cukrzyca,

 • niewłaściwa dieta,

 • noszenie bielizny ze sztucznych materiałów,

 • nadmierna higiena okolic intymnych,

 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej.

Na grzybicę pochwy w ciąży narażone są zwłaszcza kobiety, u których infekcja wystąpiła już wcześniej. Niewyleczona ma skłonność do nawracania.

Lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczej pochwy to m.in. Fluconazole, Pimafucin, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150

Grzybica pochwy w ciąży - jak ją rozpoznać? Typowe objawy

Grzybica pochwy, na którą podatne są kobiety w ciąży, daje charakterystyczne objawy, które warto poznać. Przede wszystkim, o infekcji grzybiczej, wywołanej przez drożdżaki (zwykle z rodzaju Candida), świadczy uporczywe pieczenie i swędzenie pochwy oraz warg sromowych. Drapanie się po miejscach objętych infekcją prowadzi dodatkowo do rozwoju zakażenia. Okolice intymne są przy tym zaczerwienione i obrzęknięte. Ciężarne skarżą się również na uczucie suchości w pochwie.

Symptomem, który towarzyszy grzybicy pochwy są również upławy o gęstej konsystencji, mające różne odcienie bieli (od mlecznych po żółtawe). Wydzielina ma grudkowatą konsystencję, swoim wyglądem przypomina zsiadłe mleko lub twaróg. 

Co typowe dla grzybicy pochwy, wydzielina w infekcji jest praktycznie niewyczuwalna - inaczej niż w przypadku zakażenia bakteryjnego, któremu towarzyszy nieprzyjemna woń. Przy infekcji grzybiczej pochwy może być obserwowany jedynie delikatny słodkawy zapach drożdży. 

Infekcja grzybicza w ciąży może objawiać się też dolegliwościami ze strony układu moczowego - bolesnym parciem na pęcherz czy dyskomfortem w trakcie oddawania moczu. Możliwe są problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza. Bolesność w trakcie stosunku to kolejny z objawów grzybicy pochwy.

Pamiętajmy przy tym, że symptomy grzybicy pochwy w ciąży mogą być inne u każdej kobiety. U niektórych ciężarnych infekcja może przebiegać bezobjawowo.

Infekcja grzybicza pochwy w ciąży - czy jest niebezpieczna?

Grzybica pochwy, która może utrudniać przyszłej mamie normalne funkcjonowanie, w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla płodu.

Przekazanie infekcji dziecku (wrodzone zakażenie grzybicze) jest bardzo rzadkie, a sam jej przebieg jest łagodny. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, może jednak dojść do śródporodowego zakażenia noworodka. Infekcja objawia się zmianami na skórze głowy oraz wewnętrznych stron dłoni i stóp, a także aftowym zapaleniem jamy ustnej. Pleśniawki mogą rozprzestrzeniać się na okolicę okołoodbytniczą, czego objawem są odparzenia pieluszkowe.

W skrajnych przypadkach zaniedbana infekcja intymna może przyczynić się do szybszego pęknięcia pęcherza płodowego, a w efekcie do przedwczesnego porodu. 

Dlatego też ważne jest, aby podejrzenie infekcji pochwy skonsultować jak najszybciej z ginekologiem. Im dłużej trwa grzybica pochwy, tym większe ryzyko ze sobą niesie.

Grzybica pochwy, objawiająca się swędzeniem i pieczeniem pochwy, nigdy nie powinna być lekceważona. Infekcja wymaga odpowiedniej kuracji i stosowania odpowiednich leków na grzybicę pochwy u kobiet w ciąży.

e-Konsultacja z Receptą Online

Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Podobne wpisy o grzybiczym zapaleniu pochwy: