Pieczenie pochwy – poznaj przyczyny i metody leczenia

Najważniejsze informacje:

 • Pieczenie pochwy może oznaczać podrażnienie, uszkodzenie nabłonka, reakcję alergiczną, infekcję lub inny stan chorobowy.
 • Jeśli oprócz pieczenia pochwy kobieta odczuwa inne objawy, takie jak ból podbrzusza czy występowanie nieprawidłowej wydzieliny, powinna pilnie zgłosić się do ginekologa.
 • Nie istnieją leki na pieczenie pochwy, które sprawdzają się w każdej sytuacji klinicznej. By zastosować odpowiedni rodzaj kuracji, należy znać przyczynę wystąpienia problemu.
Pieczenie Miejsc Intymnych
Pieczenie miejsc intymnych

Pieczenie pochwy po stosunku (z wytryskiem lub bez), przy oddawaniu moczu, w ciąży, podczas okresu czy po antybiotyku to częsta kobieca dolegliwość, która ma charakter nawracający i może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej jednak sygnalizuje zakażenie drobnoustrojami, które łatwo przenoszą się do pochwy z okolicy odbytu. Przy piekącym bólu pochwy nieodzowne jest rozpoczęcie leczenia. Jak ono wygląda? Wyjaśniamy.

Przyczyny pieczenia pochwy. Co może oznaczać ten objaw?

Pojawienie się pieczenia pochwy może wynikać zarówno z przyczyn infekcyjnych, jak i pozainfekcyjnych. Do pierwszej grupy czynników wywołujących tę dolegliwość należą reakcje alergiczne (przeważnie na perfumowane środki czystości) oraz podrażnienia, np. spowodowane noszeniem obcisłej bielizny lub otarciem błony śluzowej podczas współżycia. 

Jeśli piekący ból daje się we znaki w następstwie zmiany kosmetyków do higieny intymnej lub po zmianie bielizny, warto od razu zrezygnować z potencjalnie uczulającego produktu, by szybko zidentyfikować źródło problemu. Dyskomfort – jeśli jest spowodowany którymś z tych bodźców – powinien ustąpić samoczynnie po przerwaniu kontaktu z czynnikiem drażniącym.

Pieczenie pochwy nie zawsze jednak pojawia się jako osobna dolegliwość. Mogą mu towarzyszyć inne objawy, jak np. zaczerwienienie i świąd okolic krocza, upławy oraz bóle podbrzusza. Przy takim obrazie klinicznym podejrzewa się zwykle infekcję intymną, np.:

 • grzybicę pochwy (drożdżycę, kandydozę),
 • chlamydiozę,
 • waginozę bakteryjną,
 • rzęsistkowicę pochwy,
 • opryszczkę lub brodawki narządów płciowych.

Rzadziej za pieczenie pochwy odpowiadają inne procesy chorobowe w obrębie dróg rodnych, takie jak:

 • zanikowe zapalenie pochwy (atrofia),
 • nadżerka szyjki macicy,
 • stany przednowotworowe oraz nowotwory sromu i pochwy.

Podrażnieniom, infekcjom i uszkodzeniom nabłonka pochwy sprzyjają przede wszystkim ciąża, poród, menopauza, operacje ginekologiczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwe nawyki higieniczne, antybiotykoterapia, stres oraz choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza te, które wiążą się z upośledzeniem odporności.

Nie należy lekceważyć zwłaszcza silnego pieczenia pochwy w ciąży, które utrzymuje się mimo wyeliminowania prawdopodobnych czynników drażniących. Może ono zwiastować problem zdrowotny niebezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dla płodu. Warto przy tym pamiętać, że lekkie pieczenie pochwy po stosunku w ciąży, a także w czasie trwania menopauzy, może wynikać z niewystarczającego nawilżenia miejsc intymnych.

Co na pieczenie pochwy? Leki i domowe sposoby

Pieczenie pochwy może być skutecznie leczone dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki, która wskaże źródło stanu zapalnego. 

Leki na infekcje grzybicze pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy, które jest zdecydowanie najczęściej występującą infekcją intymną i główną przyczyną pieczenia, leczy się przeważnie środkami z klotrimazolem lub flukonazolem (wiele z nich można kupić bez recepty). Maść na pieczenie pochwy zawierająca jeden z tych składników to zwykle lek pierwszego wyboru. Drugą możliwością są antybiotyki polienowe (nystatyna lub azole). Stosowane leki to np. Pimafucin, Fluconazole, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150.

Zakażenie bakteryjne, w zależności od rodzaju bakterii odpowiedzialnej za powstanie stanu zapalnego, wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii (np. klindamycyny) lub leczenia chemioterapeutykami (np. metronidazolem).

Środki nawilżające i probiotyki na podrażnienia intymne

Pieczenie pochwy po seksie, o ile nie doszło do infekcji, można załagodzić środkami nawilżającymi, np. z kwasem hialuronowym (najlepiej jednak zapobiegawczo użyć ich przed współżyciem). W przypadku pieczenia pochwy po antybiotyku należy uzupełnić zubożoną florę bakteryjną. Można to zrobić dzięki stosowaniu globulek dopochwowych z pałeczkami kwasu mlekowego i jedzeniu jogurtów naturalnych z probiotykami. 

W przypadku dolegliwości wynikających z ciężkiej suchości pochwy i atrofii pomocne są kremy oraz tabletki estrogenowe.

Domowe sposoby na podrażnienie pochwy

Domowe sposoby na pieczenie pochwy, pod pewnymi warunkami, mogą wspomóc leczenie farmaceutyczne. By przyspieszyć ustąpienie uciążliwych objawów, najlepiej sięgnąć po zioła z domowej apteczki, takie jak rumianek, szałwia, nagietek lekarski, pokrzywa. Sprawdzają się tutaj również kora dębu oraz liście maliny, jeżyny i orzecha włoskiego. Można wykorzystać je do przygotowania naparu, a następnie ostudzoną płukanką przemywać okolice intymne lub robić w niej nasiadówki. 

Zalecane są również kąpiele w nadmanganianie potasu, który łagodzi podrażnienia. Inne sposoby na pieczenie pochwy to m.in. smarowanie krocza miąższem lub żelem z aloesu i kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej.

W przypadku pieczenia pochwy u dzieci czy u kobiet w ciąży należy jednak zachować szczególną ostrożność w doborze domowych metod leczenia, a najlepiej nie stosować żadnej z nich bez konsultacji z ginekologiem.

e-Konsultacja z Receptą Online Grzybicze zapalenie pochwy

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.