Najważniejsze informacje:
Grzybica pochwy to infekcja intymna o skłonności do nawracania.
Kolejne epizody infekcji niosą ze sobą typowe objawy tej dolegliwości - kobiety skarżą się na pieczenie i świąd pochwy, obrzmienie i zaczerwienienie warg sromowych, gęste, grudkowate upławy oraz bolesność przy oddawaniu moczu.
Nawrotom infekcji można zapobiegać, przede wszystkim dbając o skuteczne leczenie grzybicy pochwy i przestrzeganie podstawowych zasad z zakresu profilaktyki.
Drożdżakowe zapalenie pochwy ta choroba, której warto aktywnie zapobiegać - głównie dlatego, że u wielu kobiet występuje więcej niż raz w życiu. Nawracające infekcje intymne to częsty problem. Jak chronić się przed nawrotami drożdżycy pochwy? Jak leczyć grzybicę pochwy, aby nie występowała ponownie? Podpowiadamy!
Grzybica pochwy dotyka nawet 75% kobiet, a u połowy z nich nawraca w przyszłości. Zwykle wywołuję ją ten sam szczep grzybów, odpowiedzialnych za pierwszą infekcję.
Z nawracającą grzybicą pochwy mamy do czynienia, kiedy infekcja powraca w ciągu roku:
czterokrotnie po zażywaniu antybiotyków,
trzykrotnie bez udziału antybiotykoterapii.
Za nawroty drożdżycy pochwy odpowiadają ponadto:
antybiotykoterapia,
osłabiony układ immunologiczny (obniżenie odporności),
brak higieny osobistej lub nadmierna higiena okolic intymnych,
współdzielenie ręczników,
przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
ciąża,
cukrzyca,
niedoczynność tarczycy,
złe nawyki żywieniowe - dieta bogata w cukry,
częste korzystanie z miejsc typu basen, sauna, jacuzzi,
współżycie z zakażonym partnerem.
W przypadku kobiet, u których stwierdzona została nawracająca kandydoza pochwy, szczególną rolę odgrywa profilaktyka infekcji intymnych. Jak chronić się przed kolejnymi epizodami zapalenia grzybiczego?
Aby zapobiegać nawrotom infekcji, należy używać do mycia wyłącznie płynów o pH zbliżonym do naturalnego, kwaśnego odczynu pochwy. Dla własnego zdrowia warto również ograniczyć wizyty na basenie, jacuzzi i saunie. Należy też unikać siadania na desce sedesowej w publicznych toaletach.
Nawracającej infekcji grzybiczej można uniknąć poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Z codziennej diety warto wyeliminować cukry proste, które stanowią doskonałą pożywkę dla grzybów.
W celu zapobiegania nawracającej infekcji grzybiczej warto stosować również probiotyki ginekologiczne, w których składzie znajdują się żywe szczepy bakterii Lactobacillus. Są to preparaty (doustne lub dopochwowe), które odbudowują florę bakteryjną pochwy.
W leczeniu grzybicy można stosować leki, np. Fluconazole, Pimafucin, Gynazol, Gyno-Pevaryl 150.
Nawracająca, zwłaszcza nieleczona i nieskutecznie leczona grzybica pochwy może prowadzić do poważnych powikłań. Należą do nich przede wszystkim:
grzybicze zakażenie szyjki macicy i jajowodów,
bezpłodność (wywołana zrostami w jajowodach),
inne infekcje narządów wewnętrznych.
Nawracającą grzybicę pochwy leczy się za pomocą dopochwowych lub doustnych leków przeciwgrzybiczych. Niekiedy zalecane są również maści i kremy do stosowania miejscowego. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego lekarz może zdecydować o wdrożeniu antybiotykoterapii.
Leczenie nawracającej grzybicy pochwy może trwać nawet kilka miesięcy. Zbyt wczesne odstawienie leków może prowadzić do ponownego rozwoju infekcji.
Nawracająca grzybica pochwy może być wywołana przez zakażenie partnera - wtedy objawy infekcji intymnej obserwowane są po stosunku.
W przypadku nawracającej grzybicy pochwy ważną rolę odgrywa również leczenie partnera zakażonej kobiety. Infekcja grzybicza u większość panów przebiega bezobjawowo, niekiedy objawia się wystąpieniem krostek na genitaliach. Niekiedy pojawia się również ból w trakcie stosunku i podczas oddawania moczu. Leczenie partnera polega na przyjmowaniu przez niego leków doustnych. Terapia pozwala uniknąć ponownego zakażenia leczonej partnerki.
Borykasz się z nawracającą grzybicą pochwy? Obserwujesz u siebie typowe objawy grzybiczego zapalenia pochwy? Umów wizytę lekarską przez serwis Receptomat.pl. W jej trakcie lekarz dopasuje skuteczne leczenie kandydozy - pamiętaj, że powinno ono trwać odpowiednio długo, aż do wyleczenia objawów. Podczas konsultacji możesz otrzymać receptę na leki stosowane w zwalczaniu infekcji.
e-Konsultacja z Receptą Online