e-Konsultacja z Receptą Online

Leki i tabletki na menopauzę

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Leki i tabletki na menopauzę

Najważniejsze informacje:

  • Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, który ma związek ze stopniowym wygaszaniem funkcji hormonalnej jajników.
  • Gdy kobieta zaczyna wchodzić w okres przekwitania, jej organizm wysyła szereg sygnałów, takich jak zanik miesiączkowania, uderzenia gorąca, spadek libido, zaburzenia snu, nadmierna potliwość i wahania nastroju.
  • Sposobem na pozbycie się tych dolegliwości jest szeroki wybór produktów medycznych, takich jak leki na menopauzę bez recepty oraz specjalistyczne preparaty na receptę. Ich zadaniem jest nie tylko uśmierzenie objawów menopauzy, ale przede wszystkim monitorowanie poziomu hormonów.
  • Wsparciem w okresie menopauzy są także zioła, regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz troska o wypoczynek.
tabletki na menopauze

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzyków jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło kolejne krwawienie. Takiemu stanowi towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które wpływają na samopoczucie, zdrowie i jakość życia kobiety. Dowiedz się, jak złagodzić objawy menopauzy i jaki suplement diety na menopauzę stosować, by odzyskać komfort życia.

Leki na menopauzę:

Objawy menopauzy – jak sobie z nimi poradzić?

Klimakterium kojarzone jest głównie ze zmianami fizycznymi zachodzącymi w ciele kobiety, których źródło tkwi w zaburzeniach hormonalnych. Warto jednak pamiętać, że jest w okresie menopauzy w znacznym stopniu pogarsza się stan psychiczny kobiety. Wynika to przede wszystkim ze stopniowego wygasania sprawności jajników, które prowadzi do spadku produkcji estrogenu i progesteronu – hormonów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Niedobory hormonalne powodują takie objawy menopauzy jak:

  • odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, ud i bioder;
  • uderzenia gorąca, czyli silne, nieregularne fale ciepła kumulujące się w okolicy głowy i klatki piersiowej;
  • zaburzenia termoregulacji ciała powodujące nadmierną potliwość;
  • szorstkość i zmatowienie skóry;
  • bóle i zawroty głowy, a także uczucie zmęczenia;
  • kołatanie serca;
  • nietrzymanie moczu;
  • zaburzenia snu, a nawet bezsenność.

Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie objawy menopauzy muszą wystąpić u każdej kobiety i nie zawsze mają one jednakowe nasilenie. Niestety, bez rozpoznania tych nieprzyjemnych dolegliwości trudno jest uświadomić sobie fakt, że kobieta wchodzi w trudny okres menopauzy i jej organizm wymaga szczególnego wsparcia, takiego jak odpowiednio dobrane leki na menopauzę, które uzupełniają niedobór żeńskich hormonów płciowych.

Leki hormonalne na menopauzę na receptę

Leki na menopauzę mogą zawierać syntetyczne hormony lub związki występujące naturalnie w roślinach, tzw. fitohormony. Decyzję o tym, jakie preparaty będą najlepsze w przypadku danej kobiety, powinien podjąć lekarz ginekolog, po dokładnym zbadaniu pacjentki i przeprowadzeniu z nią szczegółowego wywiadu. Indywidualną kwestią jest również czas rozpoczęcia i zakończenia terapii.

Obecnie za najskuteczniejszą metodą, która łagodzi objawy menopauzy i zapobiega rozwojowi chorób związanych z niedoborem estrogenu, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), polegająca na podawaniu kobiecie syntetycznych hormonów. W terapii tej stosuje się głównie estrogeny, progesteron oraz progestageny.

Produkty na menopauzę na receptę mają formę tabletek, plastrów, implantów, zastrzyków lub występują jako preparaty dopochwowe w postaci kremów, globulek, pianek i żeli. Dokładny wykaz leków na receptę stosowanych w HTZ można znaleźć w aktualizowanych na bieżąco bazach leków oraz rejestrach produktów leczniczych.

Co na menopauzę? Leki na menopauzę bez recepty

Jedną z najbardziej dotkliwych dolegliwości w życiu kobiety, która przechodzi menopauzę, jest suchość pochwy objawiająca się pieczeniem, zaczerwienieniem i bólem podbrzusza. Objawy te można złagodzić poprzez stosowanie leków na menopauzę bez estrogenów, które dostępne są w formie maści, globulek lub żeli bez recepty. Preparaty te przywracają prawidłowe nawilżenie pochwy i zapewniają kobietom uczucie komfortu. Zwykle zawierają one:

  • kwas hialuronowy, który odpowiada za optymalne nawilżenie ścian pochwy i ochronę dla pałeczek kwasu mlekowego;
  • kwas mlekowy, który pomaga utrzymać neutralne pH błony śluzowej pochwy.

Co brać na menopauzę? Tabletki ziołowe na menopauzę

Preparaty na menopauzę bez recepty to w dużej mierze suplementy diety, które mogą zawierać w swoim składzie także fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, których źródłem są nasiona soi oraz rośliny strączkowe. Fitoestrogeny są zbliżone pod względem budowy i działania do kobiecych hormonów płciowych. Z uwagi na nieco słabsze działanie nie są one jednak w stanie zastąpić ludzkich hormonów płciowych oraz hormonalnej terapii zastępczej.

Tego typu preparaty, dostępne zwykle jako tabletki na menopauzę bez recepty, pomagają złagodzić mniej zaawansowane objawy menopauzy i zapobiec ich nawrotom. Wykazują też bardzo dobry profil bezpieczeństwa, w związku z czym, w przeciwieństwie do HTZ, nie wywołują one działań niepożądanych. Taki suplement diety na klimakterium może zawierać:

  • wyciąg z nasion soi – zawiera wysoki poziom izoflawonów, takich jak genisteina i daidzeina, które są fitoestrogenami. Składniki te łagodzą nadmierne uderzenia gorąca, zmniejszają potliwość i regulują zaburzenia snu. Co więcej, zapobiegają wielu chorobom, takim jak osteoporoza i rak sutka, a do tego hamują różnicowanie komórek nowotworowych;
  • wyciąg z pluskwicy groniastej – za cenne właściwości lecznicze odpowiadają glikozydy triterpenowe oraz izoflawony zawarte w świeżych lub wysuszonych kłączach pluskwicy. Składniki te łączą się z receptorami estrogenowymi, dzięki czemu łagodzą objawy przekwitania, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia nastroju i suchość pochwy;
  • lignany lniane – substancje obecne w ziarnach lnu zwyczajnego, które wykazują budowę zbliżoną do estrogenów, dzięki czemu mogą uzupełniać ich działanie. Łagodzą naczynioruchowe przypadłości typowe dla okresu przekwitania, takie jak zmiany nastroju, nocne poty i wysoki poziom cholesterolu we krwi, a także przeciwdziałają uderzeniom gorąca;
  • szyszki chmielu – zawarta w nich prenylnaringenina wykazuje działanie estrogenopodobne, jednak o wiele słabsze od estrogenu. Substancja ta działa uspokajająco i wycisza organizm przy zaburzeniach snu;
  • inne składniki, takie jak czerwona koniczyna, niepokalanek pospolity, dziurawiec zwyczajny oraz maca (peruwiański żeń-szeń).

Suplementy diety i domowe preparaty na menopauzę

U kobiet zmagających się z menopauzą ważne jest umiejętne łączenie odpowiednich preparatów farmakologicznych – zarówno roślinnych, jak i tych hormonalnych (np. tabletki na menopauzę), z niefarmakologicznymi metodami leczenia menopauzy. Kluczowe znaczenie ma tutaj zdrowy tryb życia oraz właściwie zbilansowana dieta.

Zaleca się, aby u kobiet przechodzących przekwitanie stosować dietę bogatą w świeże owoce i warzywa, które są źródłem witamin i błonnika. Niezwykle ważne jest także regularne nawadnianie organizmu, poprzez spożywanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie, co pomaga zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego, które w tym czasie mogą występować częściej.

W związku ze spadkiem poziomu estrogenów, które pełnią funkcję ochronną dla kości, w okresie menopauzy wzrasta ryzyko rozwoju osteoporozy. Dlatego też niezmiernie istotne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, poprzez spożywanie produktów takich jak mleko, jego przetwory, jaja oraz ryby morskie. Ponadto, aby ułatwić absorpcję wapnia, konieczne jest zapewnienie organizmowi witaminy D3, którą można znaleźć np. w rybach.

Największe znaczenie dla pozyskania witaminy D3 ma jednak synteza skórna pod wpływem promieni słonecznych. W miesiącach od maja do września, kiedy nasłonecznienie jest największe, warto regularnie przebywać na zewnątrz, np. podczas spacerów. W pozostałej części roku warto stosować suplementy diety zawierające witaminę D3. Dodatkowo, przez cały rok zaleca się angażowanie się w aktywność fizyczną, dostosowaną do preferencji i stanu zdrowia kobiety. W przypadku problemów ze snem, zanim sięgnie się po tabletki na menopauzę, warto upewnić się, czy przestrzegane są zasady higieny snu.

W sytuacji, gdy pojawiają się objawy takie jak apatia, zalecana jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Specjalistyczna pomoc może być również niezbędna, gdy w trakcie menopauzy występują symptomy depresyjne.

Suplement diety na menopauzę – co stosować?

W okresie menopauzy wiele kobiet zmaga się z takim problemem jak niedobór witamin i minerałów. Niestety codzienna dieta nie jest w stanie zapewnić ich w wystarczającym stopniu. Wówczas z pomocą przychodzi suplement diety dedykowany kobietom w trakcie menopauzy, który zawiera w swoim składzie witaminę D3 oraz wapń. Co więcej, często znajdziemy w nich także witaminy z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Warto jednak podkreślić, że suplement diety na menopauzę należy dobierać indywidualnie, zwracając przy tym uwagę na dolegliwości, z jakimi zmaga się dana kobieta.

Jakie tabletki na menopauzę, żeby nie tyć i złagodzić jej objawy?

Część kobiet zmagających się z objawami menopauzy zastanawia się, jak dobrać leki i suplementy diety, które pomogą kontrolować masę ciała. Niestety, nie ma na to jednego skutecznego rozwiązania, ponieważ w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, na które nie mamy zbyt dużego wpływu, jeżeli nie wdrożymy leczenia hormonalnego. Najskuteczniejszym sposobem są wówczas metody naturalne, takie jak regularny wysiłek fizyczny, zbilansowana dieta oraz unikanie używek, które nasilają objawy menopauzy.

Bibliografia
  1. P. K. Tuszyński (red.), Intymne problemy kobiet z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Warszawa 2020.
  2. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok, Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2007.
  3. A. K. Kapliński, Terapie alternatywne do terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzy. Wybrane zagadnienia, „Zarządzanie i Edukacja” 2012, nr 85, s. 97-116.
  4. A. Gryszczyńska, Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I, „Postępy Fitoterapii” 2012, nr 2.
  5. I. Matławska, Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008.
e-Konsultacja z Receptą Online
Leki i tabletki na menopauzę

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem