Menopauza – jakie badania wykonać? Jaki test na menopauzę?

Menopauza – jakie badania wykonać? Jaki test na menopauzę?
Na rozpoznanie menopauzy pozwalają różne metody diagnostyczne: analiza laboratoryjna krwi, testy płytkowe, wywiad lekarski i badania ginekologiczne. Jakie parametry krwi świadczą o tym, że organizm wszedł w fazę przekwitania? Które hormony trzeba oznaczyć, by wyniki dawały pełną informację o aktualnym funkcjach układu rozrodczego kobiety? Jak zrobić i gdzie kupić test na menopauzę? Wyjaśniamy.
Menopauza – jakie hormony zbadać?
Za występowanie i przebieg menopauzy odpowiadają zmiany poziomu hormonów. Dlatego to właśnie badania hormonalne mają kluczowe znaczenie diagnostyczne i dają najbardziej precyzyjne wyniki. Wykonanie badań krwi nie jest konieczne do potwierdzenia, że rozpoczęła się menopauza (na identyfikację pozwalają już same objawy zgłoszone w wywiadzie lekarskim), mimo to warto się nim poddać. Dzięki diagnostyce laboratoryjnej można wykluczyć potencjalnie niebezpieczne zmiany, do których doszło w organizmie w związku z przekwitaniem.
Aby potwierdzić, że za odczuwane dolegliwości odpowiada menopauza, w badaniach krwi warto uwzględnić poziomy:
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
- hormonu folikulotropowego (TSH),
- hormonu luteinizującego (LH),
- estradiolu (E2),
- progesteronu,
- prolaktyny (PRL),
- hormonów tarczycy (FSH, FT3, FT4),
- dehydroepiandrosteronu (DHEA i DHEA-SO4),
- testosteronu,
- globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG).
Dla kobiet w okresie przekwitania charakterystyczny jest wysoki poziom FSH i LH oraz niski poziom estradiolu i progesteronu.
Przy podejrzeniu menopauzy badania diagnostyczne powinny obejmować też morfologię oraz oznaczenie poziomu glukozy, cholesterolu i mocznika we krwi. Przy okazji dobrze jest wykonać profil lipidowy oraz próby wątrobowe.
Domowy test na menopauzę. Jak wygląda i ile kosztuje?
Przed poddaniem się badaniom laboratoryjnym – lub zamiast nich – można zrobić szybki test płytkowy z apteki, który kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Jak wygląda test na menopauzę w praktyce? Działa tak samo jak test ciążowy, ale wykazuje czułość na inny hormon – FSH (odpowiedzialny za rozwój pęcherzyków jajnikowych). Wykrywa wzrost stężenia FSH w moczu, czyli charakterystyczny objaw poprzedzający menopauzę (wraz ze zmniejszającą się produkcją estrogenów i progesteronu rośnie wytwarzanie FSH).
By przeprowadzić test płytkowy (dostępny jest również wariant strumieniowy), wystarczy pobrać do suchego i czystego pojemniczka próbkę z pierwszego porannego moczu, a następnie za pomocą dołączonej pipety zaaplikować kilka kropel moczu na okienko płytki testowej. Wynik można odczytać po 5 minutach. Większość zestawów do samobadania zawiera dwa testy na menopauzę, które powinny zostać wykonane w odstępie tygodnia, by możliwe było odnotowanie, jak zmienia się stężenie FSH w czasie.
Badania ginekologiczne a menopauza
Występowanie menopauzy – na podstawie badania fizykalnego, a nawet samego wywiadu z pacjentką – może stwierdzić również lekarz ginekolog. Zwiększenie częstotliwości konsultacji z ginekologiem w okresie przekwitania jest ważne i potrzebne, zwłaszcza jeśli zmiany hormonalne mają duże przełożenie na samopoczucie. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej. Regularne badania (wykonywane przynajmniej raz do roku) pozwalają kontrolować menopauzę, wcześnie wykrywać choroby ginekologiczne, które mogą pojawić się w jej następstwie, a także w porę rozpoznać wszelkie niepokojące anomalie.
Menopauza a dodatni test ciążowy
Ponieważ menopauza jest procesem, zmienia funkcjonowanie organizmu kobiety w sposób stopniowy. Destabilizacja cyklu miesiączkowego związana z początkiem przekwitania utrudnia kontrolę płodności. Nieregularny okres mylnie można uznać za koniec miesiączkowania i zajść w nieplanowaną ciążę.
W czasie menopauzy istnieje również ryzyko otrzymania fałszywie dodatniego wyniku testu ciążowego. Jak to możliwe? Do podwyższenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) dochodzi nie tylko w trakcie ciąży, ale również na skutek przekwitania (choć u kobiet w fazie menopauzalnej jest to tylko chwilowe).
Podobne wpisy o menopauzie:
Warto wiedzieć
- Plamienia, długotrwałe krwawienia, brak miesiączki – menopauza a okres
- Czym jest brzuch menopauzalny – jaka dieta w menopauzie, aby nie przytyć?
- Nocne poty – kiedy oznaczają menopauzę?
- Bardzo nietypowe objawy menopauzy – jak je rozpoznać?
- Menopauza a życie seksualne – co się zmienia?
- Suchość pochwy a menopauza – leki, domowe sposoby
- Andropauza (menopauza u mężczyzn) – w jakim wieku, objawy, leczenie
- Uderzenia gorąca – jak sobie z nimi radzić?
- Zlewne poty i osłabienie – czy to menopauza?
- Pierwsze objawy menopauzy po 40. roku życia – czy nie za wcześnie?
- Tabletki na menopauzę, po których się chudnie – jakie leki, aby nie tyć?
- Ile trwa menopauza u kobiety?
- Jak rozpoznać koniec menopauzy?
- Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
- Test na menopauzę – jak sprawdzić, czy to menopauza?
- Menopauza – wiek, w którym pojawiają się pierwsze objawy
- Klimakterium – co to, objawy, ile trwa
- Perimenopauza (okres okołomenopauzalny) – co to, kiedy się zaczyna, objawy
- Leki na menopauzę – w jaki sposób działają? Wyjaśniamy
- Poznaj 10 naturalnych sposobów na złagodzenie objawów menopauzy