e-Konsultacja po Receptę Online

Cliovelle 1 mg/0,5mg tabletki

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Cliovelle to lek przeznaczony wyłącznie dla kobiet w okresie przekwitania, które zmagają się z nieprzyjemnymi objawami menopauzy, takimi jak uderzenia gorąca. Lek ten stosowany jest również w profilaktyce osteoporozy, która rozwija się po menopauzie u niektórych kobiet. Lek powinien być wprowadzony tylko wtedy kiedy objawy przekwitania są mocno nasilone i dokuczliwe. Przed zastosowaniem leku konieczna jest konsultacja lekarska z dokładnym wywiadem i badaniem klinicznym pacjentki. W trakcie hormonalnej terapii zastępczej ważne są regularne badania (w tym badania piersi) i kontrole lekarskie. W razie pytań umów się na telekonsultację do lekarza na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Cliovelle.

Cliovelle – co to za lek?

Cliovelle to lek stosowany w leczeniu menopauzy i profilaktyce osteoporozy (kruchości kości) u kobiet w okresie przekwitania. Na osteoporozę cierpi jedna na trzy kobiety po menopauzie. U kobiet w wieku 50 lat ryzyko złamania kości sięga około 40%.

Na co stosuje się Cliovelle?

Wskazaniami do stosowania leku Cliovelle jest łagodzenie objawów menopauzy i zapobieganie kruchości kości (osteoporozie) u kobiet.

Jak działa Cliovelle?

Substancją czynną leku są dwa hormony żeńskie – estrogen i progestagen, które wykorzystywane są w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Cliovelle uzupełnia u kobiet w okresie menopauzalnym hormony żeńskie, które organizm produkuje w coraz mniejszej ilości. Dzięki temu objawy menopauzy, takie jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i w klatce piersiowej („uderzenia gorąca”) są lżejsze i mniej dotkliwe. Hormony te wpływają też na wzmocnienie tkanki kostnej i zmniejszają ryzyko złamań kości. 

Dla kogo jest przeznaczony lek Cliovelle?

Lek znajduje zastosowanie u kobiet w okresie menopauzy. Lek jest przeciwwskazany u dzieci, młodzieży i mężczyzn. 

Co wchodzi w skład leku Cliovelle?

Preparat zawiera jako substancję czynną walerianian estradiolu w iloci 1 mg i octan noretysteronu w ilości 0,5 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: kopowidon, laktoza jednowodna, stearynian magnezu i  skrobia kukurydziana.

Cliovelle – zamienniki

Zamiennikiem leku Cliovelle jest Activelle.

Cliovelle – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy się do nich zwrócić o poradę.

Tabletki Cliovelle powinny być przyjmowane codziennie, po jednej tabletce, bez przerw między kolejnymi opakowaniami (blistrami). Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.

Kurację rozpoczyna się od tabletki oznaczonej dniem tygodnia odpowiadającym dniu rozpoczęcia stosowania leku (np. „Pn” w przypadku poniedziałku). Następnie tabletki przyjmuje się codziennie, zgodnie z kierunkiem strzałek na blistrze, aż do jego opróżnienia, po czym kolejnego dnia należy rozpocząć nowy blister. 

Lekarz dobierze najmniejszą skuteczną dawkę odpowiednią do objawów pacjentki i zaleci stosowanie leku przez możliwie najkrótszy czas. 

Jeśli pacjentka ma wątpliwości odnośnie intensywności działania leku powinna skonsultować się z lekarzem.

Pominięcie zastosowania leku Cliovelle

W przypadku pominięcia dawki, pacjentka może przyjąć zapomnianą tabletkę w ciągu 12 godzin od planowanej godziny jej zażycia. Jeśli minie więcej czasu, pominiętą tabletkę należy pominąć i przyjąć kolejną o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Cliovelle, przedawkowanie

W przypadku przedawkowania Cliovelle pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, aby ocenić ryzyko i uzyskać pomoc. Objawy przedawkowania mogą obejmować bolesność piersi, nudności, wymioty, nieregularne krwawienia miesiączkowe, uczucie przygnębienia, zmęczenie, trądzik lub nadmierne owłosienie na ciele i twarzy

Jeśli pacjentka przez pomyłkę zażyje dodatkową dawkę, powinna kontynuować stosowanie leku, przyjmując kolejną tabletkę o zwykłej porze następnego dnia.

Przerwanie stosowania leku Cliovelle

Przerwanie terapii zbyt wcześnie, bez konsultacji z lekarzem, może skutkować nawrotem objawów choroby. Dlatego należy kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami, nawet jeśli objawy ustąpiły. W przypadku, gdy pacjent chciałby zakończyć leczenie, zawsze należy skonsultować to z lekarzem.

Cliovelle – przeciwwskazania, środki ostrożności

Lek Cliovelle nie powinien być stosowany w przypadku wystąpienia którejkolwiek z wymienionych poniżej sytuacji. Jeśli pacjentka nie ma pewności, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku:

  • rak piersi lub jego podejrzenie, 
  • rak wrażliwy na estrogeny, w tym rak śluzówki macicy (endometrium) lub jego podejrzenie,
  • niewyjaśnionego pochodzenia krwawienia z pochwy, 
  • nieleczona nadmiernie pogrubiała śluzówka macicy (hiperplazja endometrium),
  • zakrzepica żylna aktualnie lub w przeszłości (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) w nogach (zakrzepica żył głębokich) lub w płucach (zator płucny), 
  • zaburzenia krzepliwości krwi (takie jak niedobór białka C, białka S, antytrombiny),
  • schorzenie wywołane przez skrzepy krwi w naczyniach, takie jak atak serca, wylew, dusznica bolesna aktualnie lub w niedalekiej przeszłości,
  • schorzenia wątroby aktualnie lub w przeszłości lub parametry wątrobowe we krwi są podwyższone,
  • rzadka choroba krwi – „porfiria” przekazywana z pokolenia na pokolenie (dziedziczona), uczulenie na walerianian estradiolu, octan noretysteronu lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

W przypadku pojawienia się po raz pierwszy któregokolwiek z wymienionych objawów i chorób, należy natychmiast przerwać przyjmowanie tego leku i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem leczenia pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli kiedykolwiek występowały u niej określone problemy zdrowotne, ponieważ mogą one nawrócić lub nasilić się podczas stosowania leku Cliovelle. W takim przypadku konieczne może być częstsze przeprowadzanie badań kontrolnych. Do tych problemów należą:

  • mięśniaki wewnątrzmaciczne,
  • przerost śluzówki macicy na zewnątrz narządu (endometrioza) lub nadmierny rozrost śluzówki macicy w wywiadzie (przerost śluzówki – hiperplazja endometrium),
  • zwiększone ryzyko powstawania skrzepów krwi,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia raka wrażliwego na estrogeny (np. posiadanie matki, siostry lub babki chorujących na raka piersi),
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • zaburzenia wątroby, takie jak np. łagodny guz wątroby,
  • cukrzyca,
  • kamienie żółciowe,
  • migrena lub silne bóle głowy,
  • choroba układu immunologicznego mająca wpływ na wiele narządów (toczeń rumieniowaty układowy SLE),
  • epilepsja,
  • astma,
  • choroba mająca wpływ na błonę bębenkową (otoskleroza),
  • wysoki poziom tłuszczu (trójglicerydów) we krwi,
  • zatrzymywanie płynów z powodu problemów z sercem lub nerkami,
  • dziedziczny i nabyty obrzęk naczynioruchowy.

Należy przerwać stosowanie leku Cliovelle i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów lub stanów podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ):

  • któregokolwiek z problemów wymienionych wcześniej w przeciwwskazaniach,
  • zażółcenia skóry i białek oczu (żółtaczka), co może wskazywać na chorobę wątroby,
  • obrzęku twarzy, języka i/lub gardła, trudności w przełykaniu lub pokrzywki połączonej z problemami z oddychaniem, co może sugerować obrzęk naczynioruchowy,
  • znacznego wzrostu ciśnienia krwi, objawiającego się bólami głowy, zmęczeniem lub zawrotami głowy,
  • pierwszego w życiu migrenowego bólu głowy,
  • zajścia w ciążę,
  • objawów zakrzepicy, takich jak:
    • bolesne obrzmienie i zaczerwienienie nóg,
    • nagły ból w klatce piersiowej,
    • trudności w oddychaniu.

Cliovelle nie pełni funkcji środka antykoncepcyjnego. Jeśli od ostatniej miesiączki minęło mniej niż 12 miesięcy lub pacjentka ma mniej niż 50 lat, może być konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji w celu zapobieżenia ciąży. W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem.

HTZ i rak
Terapia hormonalna zastępcza (HTZ) oparta wyłącznie na estrogenie zwiększa ryzyko przerostu endometrium oraz raka endometrium. Obecność progestagenu w leku Cliovelle pomaga zminimalizować to ryzyko.

Nieregularne krwawienia
Podczas pierwszych 3-6 miesięcy stosowania Cliovelle mogą wystąpić nieregularne krwawienia lub plamienia. Jeśli nieregularne krwawienia trwają dłużej niż 6 miesięcy, zaczynają się po tym okresie lub utrzymują się po zaprzestaniu przyjmowania leku, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Rak piersi
Badania pokazują, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) z estrogenem i progestagenem lub samym estrogenem zwiększa ryzyko raka piersi. Dodatkowe ryzyko wzrasta po 3 latach stosowania HTZ i zależy od długości leczenia. Po zakończeniu terapii ryzyko stopniowo maleje, ale może utrzymywać się przez 10 lat lub dłużej, jeśli HTZ trwała ponad 5 lat.

Pacjentka powinna regularnie kontrolować piersi i zgłaszać lekarzowi wszelkie zmiany, takie jak zmiany w sutkach czy wyczuwalne grudki. Zaleca się również uczestnictwo w przesiewowych badaniach mammograficznych.Ważne, aby podczas badania poinformować personel medyczny o stosowaniu HTZ, ponieważ lek ten może zwiększać gęstość piersi, co może wpływać na wyniki mammografii i utrudniać wykrycie guzków.

Nowotwór jajnika
Nowotwór jajnika jest rzadki, znacznie mniej powszechny niż rak piersi. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) z samymi estrogenami lub w połączeniu z progestagenami wiąże się z nieznacznie zwiększonym ryzykiem nowotworu jajnika, które zależy od wieku. Na przykład u kobiet w wieku 50-54 lat, które nie stosują HTZ, rak jajnika diagnozowany jest u około 2 na 2000 w ciągu 5 lat. U kobiet, które przyjmowały HTZ przez 5 lat, ryzyko wzrasta do około 3 na 2000 (czyli około 1 dodatkowy przypadek).

Wpływ HTZ na serce i krążenie
Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zwiększa ryzyko zakrzepów w naczyniach żylnych od 1,3 do 3 razy w porównaniu do kobiet, które jej nie stosują, szczególnie w pierwszym roku terapii. Zakrzepy krwi mogą być niebezpieczne. W przypadku, gdy trafią do płuc, mogą powodować ból w klatce piersiowej, duszność, omdlenia, a nawet śmierć.

Ryzyko zakrzepów wzrasta z wiekiem oraz w przypadku pewnych czynników. Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli dotyczy jej którakolwiek z poniższych sytuacji:

  • długotrwałe unieruchomienie z powodu poważnego zabiegu chirurgicznego, zranienia lub choroby,
  • duża nadwaga (BMI > 30 kg/m2),
  • jakiekolwiek problemy z krzepnięciem krwi, wymagające długotrwałego leczenia lekiem stosowanym do zapobiegania zakrzepom krwi,
  • skrzep krwi w nodze, płucach lub innym narządzie u bliskich,
  • toczeń rumieniowaty układowy SLE (systemic lupus erythematosus),
  • rak.

Choroba serca (zawał)
Nie ma dowodów na to, że hormonalna terapia zastępcza (HTZ) zapobiega zawałom serca. Kobiety po 60. roku życia przyjmujące terapię estrogenowo-progestagenową są nieznacznie bardziej narażone na rozwój choroby serca w porównaniu do kobiet, które nie stosują HTZ.

Udar
Ryzyko udaru mózgu jest około 1,5 razy wyższe u kobiet stosujących HTZ w porównaniu do tych, które nie przyjmują terapii. Liczba dodatkowych przypadków udaru związanych z HTZ wzrasta wraz z wiekiem.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) nie chroni przed utratą pamięci. Badania sugerują, że ryzyko utraty pamięci jest wyższe u kobiet, które rozpoczęły stosowanie HTZ po 65. roku życia. Należy skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.

Jeśli pacjentka będzie miała wykonywane badanie krwi, powinna poinformować lekarza lub personel laboratoryjny o stosowaniu leku Cliovelle, ponieważ może on wpływać na wyniki niektórych badań.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Cliovelle z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Cliovelle w ciąży i w okresie karmienia piersią

Cliovelle jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet po menopauzie. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast zaprzestać przyjmowania leku i skontaktować się z lekarzem. 

Cliovelle a prowadzenie pojazdów

Nie ma danych potwierdzających wpływ leku Cliovelle na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. 

Cliovelle – skutki uboczne 

Stosując Cliovelle, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Cliovelle może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

Działania niepożądane zazwyczaj mają charakter łagodny lub umiarkowany i nie wymagają zaprzestania terapii.

Poniższe schorzenia występują częściej u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) niż u tych, które jej nie stosują:

  • nadmierny rozrost lub rak endometrium (hiperplazja endometrium lub rak)
  • rak jajnika
  • skrzepy krwi w żyłach nóg lub w płucach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa)
  • choroby serca
  • udar
  • zwiększone ryzyko utraty pamięci, jeśli HTZ rozpoczęto po 65. roku życia.

Możliwe bardzo częste działania niepożądane Cliovelle (mogą wystąpić częściej niż 1 na 10 pacjentów): 

  • krwawienia z pochwy,
  • bolesność lub tkliwość uciskowa piersi.

Możliwe częste działania niepożądane Cliovelle (mogą wystąpić rzadziej niż 1 na 10 pacjentów): 

  • grzybice w rejonach narządów rodnych lub zapalenie pochwy,
  • zatrzymanie płynów w organizmie,
  • depresja lub pogłębienie już istniejącej depresji,
  • migrena lub pogorszenie istniejącej migreny, bóle głowy,
  • nudności,
  • bóle pleców,
  • obrzęki lub powiększenie piersi,
  • nowotwory macicy (mięśniaki) bądź zaostrzenie lub nawrót nowotworów macicy,
  • obrzęki obwodowe (opuchnięte ręce i nogi),
  • zwiększenie masy ciała.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Cliovelle?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Cliovelle? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Cliovelle znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Cliovelle nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Cliovelle to hormonalna terapia zastępcza (HTZ) przeznaczona dla kobiet po menopauzie, mająca na celu łagodzenie objawów związanych z niedoborem estrogenów, takich jak np. uderzenia gorąca. Ważne jest, aby pacjentki regularnie kontrolowały stan zdrowia oraz informowały lekarza o wszelkich niepokojących objawach, ponieważ HTZ wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób, m.in. nowotworami i zakrzepami. Pacjentka powinna być świadoma potencjalnych działań niepożądanych. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę. E-receptę na Cliovelle można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na menopauzę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cliovelle 1 mg/0,5mg tabletki (9)

Czy można kupić tabletki Cliovelle bez recepty?

Lek ten stosuje się w leczeniu menopauzy i osteoporozy.

Tak, jest to niezbyt częste działanie niepożądane.

Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.

Lek należy stosować tak długo jak zaleci to lekarz. Należy mieć jednak na uwadze, że im dłużej lek jest stosowany tym bardziej rośnie ryzyko działań niepożądanych.

Tak, są one najczęściej spotykane podczas pierwszych 3-6 miesięcy stosowania tego leku. Jeśli nieregularne krwawienia trwają dłużej niż 6 miesięcy, zaczynają się po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania Cliovelle lub występują po zakończeniu terapii, należy skonsultować się z lekarzem.

Tak, jest to częste działanie niepożądane tego leku.

Tabletki Cliovelle są przeznaczone do stosowania u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Nie są one zalecane w trakcie samej menopauzy, ale raczej po jej zakończeniu, gdy kobieta nie miała miesiączki przez co najmniej 12 miesięcy.

Tak, lek Cliovelle zmniejsza nieprzyjemne objawy menopauzy takie jak np. uderzenia gorąca.

e-Konsultacja po Receptę Online
Cliovelle 1 mg/0,5mg tabletki

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem