Bardzo nietypowe objawy menopauzy – jak je rozpoznać?

Najważniejsze informacje:

  • Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, która pojawia się przeważnie w wieku 50-55 lat. Średni czas występowania menopauzy w Polsce to 51 lat.
  • W ciągu kilku lat przed pojawieniem się ostatniej miesiączki kobiety skarżą się na dolegliwości spowodowane spadkiem stężenia estrogenów w organizmie. Są to przede wszystkim uderzenia gorąca, wahania nastroju, kołatanie serca i suchość pochwy.
  • Wiele kobiet w czasie menopauzy obserwuje u siebie także nietypowe objawy menopauzy, takie jak szumy uszne, otyłość brzuszna, wypadanie włosów, a nawet zespół suchego oka.
  • Aby móc rozpoznać nietypowe objawy menopauzy, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który pomoże w postawieniu diagnozy i doborze odpowiedniej metody leczenia.
Bardzo nietypowe objawy menopauzy

Większość kobiet kojarzy menopauzę głównie jako zmagania się z takimi przykrymi dolegliwościami jak zaburzenia cyklu menstruacyjnego, obniżenie nastroju oraz nagłe uderzenia gorąca. Faktycznie są to najbardziej rozpoznawalne objawy menopauzy, jednak oprócz nich istnieje także szereg innych, mniej znanych symptomów, które także zwiastują nadejście okresu przekwitania. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy menopauzy, a także sprawdź, jakie bardzo nietypowe objawy menopauzy powinny wzbudzić Twoją czujność.

Jakie są typowe pierwsze objawy menopauzy?

Zgodnie z definicją WHO menopauza, inaczej klimakterium lub przekwitanie, to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której następuje minimum 6 miesięcy przerwy. Stan ten diagnozuje się natomiast po upływie 12 miesięcy, w czasie których nie pojawiło się krwawienie miesiączkowe. Warto jednak podkreślić, że pierwsze objawy menopauzy mogą wystąpić nawet 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Jest to tzw. okres perimenopauzy, w którym zachodzi licznych zmian hormonalnych prowadzących do wygaśnięcia funkcji jajników.

Typowe objawy menopauzy przed 55. rokiem życia, które stanowią efekt niedoboru estrogenów i zaburzeń w gospodarce hormonalnej kobiety, to przede wszystkim:

  • nieregularne krwawienia;
  • uderzenia gorąca;
  • tkliwość piersi;
  • suchość skóry oraz utrata jej jędrności;
  • suchość pochwy i nawracające infekcje okolic intymnych;
  • nietrzymanie moczu wynikające z tzw. atrofii urogenitalnej;
  • zaburzenia snu;
  • pogorszenie pamięci;
  • pogorszenie samopoczucia i stany depresyjne;
  • zwiększone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, udaru mózgu i osteoporozy;
  • obniżone libido.

Wymienione wyżej objawy tworzą tzw. zespół klimakteryczny i mogą być odczuwane przez kobiety w mniejszym lub większym stopniu.

Zestawienie nietypowych objawów menopauzy

Niestety, wszystkie te objawy menopauzy to nie wszystkie przykre dolegliwości, które mogą wpływać na jakość życia kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Zmiany hormonalne, a dokładnie obniżony poziom estrogenów i progesteronu, mogą powodować także inne zaburzenia całej gospodarki hormonalnej, które nie zawsze są związane z menopauzą.

Najbardziej nietypowe objawy w okresie menopauzy to przede wszystkim:

  • parestezje – nieprzyjemne uczucie mrowienia lub drętwienie kończyn może wynikać z różnych przyczyn, takich jak np. utrata kolagenu w skórze, zaburzenia przewodzenia nerwowego czy problemy z układem kostnym, w tym ucisk na kręgosłup. Powodem może być też postępująca menopauza;
  • szumy uszne – objawiają się niepożądanymi dźwiękami, takimi jak dzwonienie czy szum, które nie mają widocznego źródła. Zauważono, że u niektórych pacjentek, które podjęły hormonalną terapię zastępczą, objawy te mogą ustąpić;
  • uczucie porażenia prądem i nerwowe stukanie palcami w biurko – takie zjawiska mogą być związane ze zmianami w przekazywaniu sygnałów nerwowych, które są efektem spadku poziomu estrogenów;
  • bóle kręgosłupa – kolejny problem, który może pojawić się w okresie menopauzy. Spadek poziomu estrogenów może prowadzić do zmniejszenia gęstości kości, co z kolei zwiększa ryzyko osteoporozy. Ta choroba często przebiega bezobjawowo, ale w niektórych przypadkach może powodować bóle kręgosłupa, w tym ból w odcinku piersiowym, krzyżowym oraz między łopatkami;
  • otyłość brzuszna – w okresie przekwitania wiele kobiet zauważa również problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, prowadzące do tzw. otyłości brzusznej. Jest to efekt odkładania się tłuszczu trzewnego, co może mieć negatywne konsekwencje dla układu krwionośnego i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych;
  • podwyższony poziom cholesterolu – parametr ten może wzrosnąć w wyniku menopauzy. Zwiększa to ryzyko miażdżycy oraz innych problemów sercowo-naczyniowych, dlatego zaleca się utrzymanie zdrowej diety i regularne przeprowadzanie badań kontrolnych;
  • swędzenie skóry i uczucie nadmiernej suchości – może być spowodowane spadkiem poziomu estrogenów. Niedostateczne nawilżenie skóry i niewystarczające nawodnienie organizmu mogą prowadzić do świądu, szczególnie nasilającego się w nocy, oraz do łuszczenia się naskórka;
  • obrzęk lipidowy (lipodemia) – schorzenie o podłożu hormonalnym, które może pojawić się w czasie menopauzy. Dotyka ono nie tylko osoby otyłe, ale też te o prawidłowej masie ciała, objawiając się silnie obrzękniętymi, tkliwymi nogami;
  • zespół suchego oka – stan związany z kolejnymi nietypowymi objawami menopauzy, które mogą dotknąć kobiety w czasie przekwitania. Spadek poziomu estrogenów wpływa na produkcję składników filmu łzowego, co może prowadzić do przesuszenia powierzchni oka;
  • zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu ciała – problemem dla kobiety może być np. nadmierne owłosienie, obniżenie tonu głosu czy zwiększone wypadanie włosów, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest to związane ze zwiększoną produkcją androgenów przez jajniki, które mogą pozostać aktywne nawet do 10 lat po zakończeniu miesiączkowania. Wysokie stężenie tych hormonów może prowadzić do objawów hiperandrogenizmu, w tym hirsutyzmu, łysienia typu męskiego, zwiększenia masy mięśniowej czy trądziku, który może wystąpić u około 25% kobiet po menopauzie.

Dziwne objawy przekwitania – co zrobić, jeśli się pojawią?

Ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli u kobiety wchodzącej w okres przekwitania pojawią się wymienione wyżej dolegliwości, a także inne niepokojące symptomy, konieczne jest skonsultowanie ich ze specjalistą. Zdarza się bowiem tak, że część z tych dolegliwości jest objawem innych schorzeń, dlatego w przypadku wszelkich wątpliwości warto udać się do lekarza ginekologa. Specjalista może zlecić wówczas badania na poziom hormonów, a na ich podstawie dobrać odpowiedni sposób leczenia.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bardzo nietypowych objawów menopauzy.

Jakie są najdziwniejsze dolegliwości przed menopauzą?

U niektórych kobiet mogą pojawić się inne objawy menopauzy niż te, o których mówi się zazwyczaj. Są to m.in. bóle kości, nadciśnienie tętnicze, łamliwość paznokci, obrzęk nóg oraz zespół suchego oka.

Co może boleć w okresie menopauzy?

Okres menopauzy sam w sobie nie jest bolesny, jednak może wiązać się ze zmianami powodującymi odczuwanie bólu, np. bóle kręgosłupa, bóle głowy oraz bóle kostno-stawowe.

Czy przy menopauzie szumi w uszach?

Część kobiet w okresie klimakterium może borykać się z nieprzyjemnym odczuwaniem dźwięków, które nie mają źródła zewnętrznego. Takie szumy uszne mogą utrudniać normalne funkcjonowanie i wpływać na komfort życia codziennego kobiety.

Bibliografia
  1. Wiśniewska A. i inni; The effect of physical activity on psychomotor women menopausal; Journal of Health Sciences; 2014; 4(14): 257-272.
  2. Gryszczyńska A. i inni; Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie cz.I; Postępy Fitoterapii 2/2012: 79-92.
  3. Kołodziejczyk J. i inni; Właściwości lecznicze izoflawonów w łagodzeniu objawów towarzyszących menopauzie i nie tylko; Kosmos Problemy nauk biologicznych; 2012; 2(295):331-339.
  4. Walaszek K. i inni; Andropauza i proces starzenia się a jakość życia mężczyzn po 50. roku życia; Forum Medycyny Rodzinnej 2017; 11 (5): 209–215.
  5. Kłosowski P., Świątkowska-Stodulska R., Berlińska A., Sworczak K., Hiperandrogenizm u kobiet po menopauzie, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 5, 195–208.
e-Konsultacja z Receptą Online Menopauza

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.