Leki na menopauzę – w jaki sposób działają? Wyjaśniamy

Menopauza – choć nie jest chorobą, a w pełni fizjologicznym procesem – może sprawić, że organizm będzie potrzebował wsparcia odpowiednio dobranymi preparatami leczniczymi. Jakie leki na menopauzę wybrać przy nasilonych lub nietypowych objawach, a jakie stosować przy klasycznych dolegliwościach okresu przekwitania? Na czym polega działanie takich leków? Wyjaśniamy.

Menopauza – jakie leki można stosować, by złagodzić objawy?

Leki na menopauzę mają działanie objawowe, zależne od składu i przeznaczenia konkretnego środka. Podstawą doboru preparatów dla kobiet zmagających się z objawami przekwitania powinien być rodzaj dolegliwości i ich nasilenie.

Leki Na Menopauze
Leki na menopauzę

Suchość pochwy a menopauza – leki

Menopauzie bardzo często towarzyszy suchość pochwy, która przyczynia się do nawracających infekcji bakteryjnych. Aby jej zaradzić, można stosować kremy, żele, jak również globulki dopochwowe nawilżające i regenerujące błonę śluzową. Sprawdzają się tu szczególnie produkty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które zapewniają utrzymanie prawidłowego pH w pochwie.

Menopauza a pocenie – leki na uderzenia gorąca

Kolejnymi uciążliwymi objawami menopauzy są nadmierne pocenie oraz powiązane z nim uderzenia gorąca i nocne poty. W razie ich wystąpienia można wspomóc się naturalnymi preparatami ziołowymi zawierającymi fitoestrogeny, czyli związki organiczne pochodzenia roślinnego podobne pod względem strukturalnym do hormonów (estrogenów) i naśladujące ich działanie. 

Fitoestrogeny w leczeniu objawów menopauzy – jako leki naturalne – są stosowane powszechnie, najczęściej pod postacią suplementów diety (ich źródło stanowią przeważnie: wyciąg z nasion soi, wyciąg z pluskwicy groniastej, wyciąg z szyszek chmielu, lignany lniane). Można też zadbać o odpowiednią podaż fitoestrogenów w diecie, sięgając często np. po soję i jej przetwory, ciecierzycę, soczewicę, fasolę, bób, siemię lniane, kiełki koniczyny i lucerny.

Menopauza a tycie – leki

Z menopauzą powiązane jest także wzmożone przybieranie na wadze. Żeńskie hormony płciowe, których zaczyna brakować w okresie przekwitania, odpowiadają m.in. za utrzymanie kształtu sylwetki. Biorą udział w rozkładzie tłuszczów i węglowodanów, a ich niedobór, przy jednoczesnym wzroście poziomu androgenów, sprawia, że tkanka tłuszczowa zaczyna odkładać się w okolicach bioder. Nadmierne tycie można powstrzymać dzięki hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która – wbrew powszechnie panującemu przekonaniu – nie powoduje przybierania na wadze, a wręcz przeciwnie: odpowiednio dobrana, pomaga utrzymać właściwą wagę lub nawet zrzucić nadmiarowe kilogramy. Dzieje się tak dlatego, że uzupełnia brakujące estrogeny i przywraca równowagę hormonalną. 

Menopauza a depresja – leki

Podczas menopauzy organizm zmienia się pod względem psychofizyczym, dochodzi do wahań nastroju i napadów lęku, przez co u połowy kobiet wzrasta ryzyko wystąpienia depresji. Depresja okołomenopauzalna powinna być leczona pod opieką dwóch specjalistów: ginekologa i psychiatry. Od strony ginekologicznej konieczne jest opanowanie zaburzeń hormonalnych (drogą HTZ), natomiast od strony psychiatrycznej – włączenie leków przeciwdepresyjnych oraz psychoterapii. 

Menopauza – leki hormonalne na receptę

Hormonalne leki na menopauzę wydawane są tylko na receptę lekarza, który wybiera preparat odpowiadający potrzebom pacjentki na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych. Działają na zasadzie suplementacji hormonalnej. Przy charakterystycznym dla okresu przekwitania spadku poziomu estrogenów w ramach HTZ możliwe jest uzupełnienie niedoborów estradiolem, estronem i estriolem, a także naturalnymi skoniugowanymi estrogenami końskimi. Najlepsze rezultaty daje leczenie dwuskładnikowe, z użyciem estrogenów i progesteronu. Efekty pojawiają się po około miesiącu regularnego stosowania leku.

Hormony są dostępne pod różnymi postaciami: tabletek, globulek, żelów, kremów, maści, plastrów, aerozoli, a nawet preparatów przeznaczonych do iniekcji. 

e-Konsultacja z Receptą Online Menopauza

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.