Test na menopauzę – jak sprawdzić, czy to menopauza?

Test na menopauzę

Test na menopauzę – jak sprawdzić, czy to menopauza?

Najważniejsze informacje:

  • Test na menopauzę jest szybkim, domowym sposobem na wykrycie podwyższonego w okresie przekwitania poziomu FSH (folikulotropina).
  • Dostępne w aptekach bez recepty testy na przekwitanie przeznaczone są dla kobiet, które obserwują u siebie pierwsze objawy menopauzy, takie jak zaburzenia miesiączkowania. 
  • Wykonanie testu na menopauzę jest bardzo proste – polega na wprowadzeniu do okienka na płytce testowej 3 kropli moczu i odczytaniu w ciągu kilku minut wyniku badania.
  • Pozytywny wynik testu na menopauzę oznaczony jest dwoma liniami – jedną w polu kontrolnym (C) i drugą w polu testowym (T).

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić czy to menopauza, sięgnij po dostępne w aptekach testy płytkowe do oceny FSH. Badanie na obecność menopauzy służy do potwierdzenia lub wykluczenia fazy przekwitania u kobiety, czemu towarzyszą pierwsze objawy menopauzy. Rezultat testów na menopauzę opiera się na ocenie poziomu hormonu FSH w moczu, który u kobiet przechodzących przez menopauzę jest podwyższony. Kiedy zrobić test menopauzalny? Czy jego wyniki są wiarygodne? Jak je interpretować? Wyjaśniamy. 

Test menopauzalny – szybki, domowy test potwierdzający objawy menopauzy

Domowe testy na menopauzę (oznaczającej wystąpienie ostatniej miesiączki i zakończenia okresu rozrodczego) działają na zasadzie wykrywania poziomu hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu. W tym okresie wydzielanie estrogenów i progesteronu spada (hormony płciowe produkowane w jajnikach), a wzrasta poziom hormonów LH i FSH. 

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

Zasada działania testu na przekwitanie, będącego nieodłącznym wydarzeniem w życiu kobiety, oparta jest na oznaczaniu podwyższonego poziomu hormonu FSH w moczu kobiety w okresie perimenopauzalnym. Naniesione na pasek testowy przeciwciała anty-FSH reagują z hormonem FSH obecnym w moczu.

Testy na menopauzę są podobne do testów ciążowych i wymagają użycia pierwszego porannego moczu, który jest najbardziej skoncentrowany. 

Wynik testu jest gotowy do odczytania po około 3-5 minutach i manifestuje się w formie linii. Test wykrywa stężenie hormonu FSH o stężeniu 25 mlU/ml lub wyższym. Aby zwiększyć wiarygodność diagnozy, zaleca się powtórzenie testu. Badanie można wykonać samodzielnie w domu, jest w pełni bezpieczne i bezinwazyjne.

Test płytkowy do oceny FSH – wykrywający okres przekwitania

FSH to hormon produkowany przez przysadkę, który stymuluje jajniki do wytwarzania estrogenów. Kiedy poziom estrogenów spada, przysadka, próbując pobudzić jajniki, zwiększa produkcję FSH. W trakcie menopauzy funkcje jajników wygasają, co prowadzi do obniżenia stężenia estrogenów – dlatego poziom FSH w moczu ulega podwyższeniu.

Menopauza zazwyczaj pojawia się u kobiet w przedziale wiekowym 45-55 lat, jednak istnieją przypadki wcześniejszego lub późniejszego wystąpienia tego okresu. Jeżeli znajdujesz się w grupie wiekowej narażonej na menopauzę i doświadczasz objawów typowych dla menopauzy, warto rozważyć użycie testu menopauzalnego w celu wyjaśnienia przyczyn dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Nadejście menopauzy, będącej naturalnym etapem życia każdej kobiety, objawia się jako nieregularne cykle. Przebieg cyklu miesiączkowego zaburzają występujące między miesiączkami plamienia, bardziej odczuwalne mogą być również objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS). 

Typowymi dolegliwościami związanymi z okresem przekwitania są między innymi:

  • uderzenia gorąca,
  • wzmożona potliwość,
  • kołatanie serca,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • obrzęk i tkliwość piersi,
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów,
  • bóle mięśni,
  • bóle i zawroty głowy,
  • suchość pochwy,
  • zwiększone ryzyko infekcji,
  • spadek libido,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • zaburzenia snu,
  • występowanie zaburzeń nastroju,
  • stany depresyjne,
  • pogorszenie pamięci i koncentracji,
  • wypadanie włosów,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – otyłość brzuszna.

Powyższe, pierwsze objawy przekwitania nie zawsze muszą być związane z jego wystąpieniem. Mogą również mieć inne przyczyny, dlatego w razie wątpliwości warto sięgnąć po testy na menopauzę.

Cykle miesiączkowe w okresie menopauzy. Kiedy zrobić test na menopauzę?

Moment przeprowadzenia testu na menopauzę zależy od regularności cyklu miesiączkowego. W przypadku regularnych miesiączek, pierwszy test powinien być wykonany między drugim a siódmym dniem cyklu, a drugi test należy przeprowadzić tydzień później. Stężenie hormonu FSH może się zmieniać w czasie cyklu.

Pobierz aplikację
Pobierz aplikację

Receptomat w telefonie!

Dla kobiet z nieregularnym cyklem, testy można wykonać w dowolnym czasie, również zachowując tygodniowy odstęp między nimi. 

Prawidłowe wykonanie testu na menopauzę

Jak sprawdzić, czy to już menopauza? Aby prawidłowo przeprowadzić test menopauzalny, należy postępować zgodnie z instrukcją, która może różnić się w zależności od producenta wybranego testu. Proces ten obejmuje:

  • otwarcie foliowego opakowania z zestawem, 
  • umieszczenie płytki testowej na płaskiej powierzchni, 
  • pobranie próbki moczu za pomocą pipety do czystego pojemnika, 
  • aplikację trzech kropli moczu w wyznaczone miejsce na płytce,
  • odczekanie czasu określonego w ulotce (zwykle 3-5 minut).

Ważne jest, aby nie sprawdzać wyniku ani za wcześnie, ani po upływie zalecanego czasu, gdyż może to wpłynąć na jego dokładność.

Test na menopauzę – wyniki i ich interpretacja

Jak odczytać wynik domowego testu? Wynik pozytywny, wskazujący na podwyższony poziom FSH i możliwe wejście w okres perimenopauzy, oznaczony jest dwoma liniami – jedną w polu kontrolnym (C) i drugą w polu testowym (T). W takim przypadku zaleca się konsultację z lekarzem i badanie ginekologiczne.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zaleca się powtórzenie badania po 5-7 dniach. Jeżeli oba testy wykażą wynik pozytywny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kobieta przechodzi menopauzę. Ostateczna diagnoza powinna zostać potwierdzona przez lekarza. 

Dodatni wynik może również wskazywać na fazę przedmenopauzalną u kobiet, które pomimo osiągnięcia wieku menopauzalnego, nadal miesiączkują regularnie.

Wynik negatywny, sugerujący, że kobieta nie jest w perimenopauzie, to obecność jednej linii w polu kontrolnym (C) lub słabo widocznej linii w polu testowym (T). 

Jeśli w polu kontrolnym (C) nie pojawi się żadna linia, wynik jest nieważny i test należy powtórzyć z nowym zestawem.

Skuteczność testu ma menopauzę

Większość testów, które potwierdzają charakterystyczne objawy menopauzy, cechuje się  wysoką dokładnością przekraczającą 99%, co pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić, czy obserwowane symptomy są związane z menopauzą. 

Zazwyczaj w opakowaniu znajdują się dwa testy, co umożliwia ich wykonanie w różnych fazach cyklu miesiączkowego (najlepiej w odstępie tygodnia).

Test menopauzalny a tabletki antykoncepcyjne 

Otrzymany wynik testu na menopauzę może być niewiarygodny w przypadku kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Podobnie również niektóre choroby i zaburzenia hormonalne mogą powodować błędny wynik testu na przekwitanie. 

Do zatrzymania miesiączki prowadzić mogą m.in.: ciąża, nowotwory narządów rodnych, mięśniaki i polipy macicy, a także stres lub nagły spadek masy ciała.

Test na menopauzę z krwi – zalecane badania

Menopauzę, dającą charakterystyczne dolegliwości, potwierdzić mogą również badania krwi. Kobiety, które podejrzewają u siebie okres przekwitania, powinny wykonać badanie:

  • hormonu folikulotropowego (TSH), 
  • hormonu luteinizującego (LH), 
  • estradiolu (E2),
  • progesteronu, 
  • prolaktyny (PRL), 
  • hormonów tarczycy (FSH, FT3, FT4), 
  • dehydroepiandrosteronu (DHEA i DHEA-SO4), 
  • testosteronu,
  • globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG). 

U kobiet w okresie przekwitania ginekolog zalecić może dodatkowe badania, w tym hormony tarczycy, badanie poziomu glukozy we krwi, wykonanie profilu lipidowego, sprawdzenie poziomu cholesterolu (całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL), wykonanie prób wątrobowych oraz densytometrii (w celu oceny ryzyka osteoporozy).

W przypadku nasilenia dolegliwości wywołanych przez okres menopauzy, niektórym kobietom zalecana jest hormonalna terapia zastępcza (terapia menopauzalna), która pozwala uzupełnić niedobory estrogenów.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące testu na menopauzę.

Jak sprawdzić, czy mam menopauzę?

Prostym sposobem jest test menopauzalny, który bada hormon folikulotropowy (FSH) - oznaczenie stężeń FSH jest podstawowym badaniem wykorzystywanym do wykrywania menopauzy.

Gdzie kupić test na menopauzę?

Testy na menopauzę dostępne są w aptekach bez recepty.

Ile kosztuje test menopauzalny?

Koszt testu na menopauzę (2 testy w opakowaniu) to ok. 15-30 zł.

Czy test na menopauzę jest wiarygodny?

Zgodnie z zapewnieniami producentów, testy na menopauzę wykazują ponad wysoką, bo aż 99% skutecznością. Wiarygodność testu uzależniona jest od jego prawidłowego przeprowadzenia. Wynik może być błędny również u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Czy test na menopauzę wykaże ciążę?

Testy na menopauzę nie wykrywają ciąży. Test na przekwitanie wykrywa wzrost stężenia hormonu FSH w moczu, do którego dochodzi w okresie okołomenopauzalnym. W aptekach kupić można test ciążowy, który wykrywa ciąże na podstawie obecności w moczu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która jest produkowana już w ciągu kilku dni po zapłodnieniu.