Menopauza – wiek, w którym pojawiają się pierwsze objawy

Menopauza – wiek, w którym pojawiają się pierwsze objawy
Najważniejsze informacje:
- Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, który charakteryzuje się zakończeniem miesiączkowania.
- W organizmie przekwitającej kobiety dochodzi do zahamowania czynności jajników, a poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron, drastycznie maleje.
- Średni wiek menopauzy oscyluje między 45. a 55. rokiem życia. To, kiedy zaczyna się menopauza, zależy m.in. od czynników genetycznych, biologicznych i społecznych.
- Pierwsze objawy menopauzy występują jako zmiany w regularności cyklu miesięcznego. Z czasem pojawiają się również uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy i obniżenie nastroju.
- Sposobem na potwierdzenie wejścia w wiek menopauzalny jest wykonanie testu na menopauzę, sprawdzającego poziom hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu.
Menopauza jest naturalnym fizjologicznym procesem zachodzącym w organizmie kobiety. To czas, kiedy ustają miesięczne krwawienia, co jest wynikiem zaprzestania produkcji hormonów przez jajniki. Zarówno objawy, jak i wiek, w którym zaczyna się menopauza, mogą być różne. W jakim wieku menopauza daje pierwsze objawy? Co wpływa na to, kiedy zaczyna się menopauza? Jak długo kobieta przekwita? Szczegółowe informacje na temat wieku menopauzy przedstawiamy w artykule.
Średni wiek menopauzy – w jakim wieku przechodzi się menopauzę?
Menopauza to okres w życiu każdej kobiety, kiedy w wyniku naturalnego procesu starzenia się jajniki przestają być aktywne, co skutkuje zaprzestaniem miesiączkowania.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Hormony płciowe, takie jak estrogeny i androgeny, które są intensywnie wytwarzane w okresie płodności, wraz z wiekiem ulegają naturalnemu zmniejszeniu produkcji. Poziom androgenów zaczyna stopniowo maleć po ukończeniu 30. roku życia, a poziom estrogenów stopniowo obniża się w procesie menopauzy.
Za menopauzę uznaje się stan, w którym od ostatniego krwawienia miesięcznego upłynęło 12 miesięcy, a brak miesiączki nie jest spowodowany żadną przyczyną chorobową.
Według badań, przeciętny wiek, w którym kobieta przechodzi przez menopauzę, oscyluje między 45. a 55. rokiem życia. Średni wiek menopauzy wśród Polek to 48-52 lata. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się na kilka lat przed ostatnią miesiączką.
Wczesna i przedwczesna menopauza. W jakim wieku zaczyna się menopauza?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje okres menopauzalny jako czas trwający od 2 do 8 lat przed ostatnią miesiączką aż do roku po jej ustaniu. To oznacza, że wiele kobiet zaczyna odczuwać symptomy okołomenopauzalne już po 40. roku życia, a niekiedy nawet wcześniej.
Przygotowanie organizmu do zmian związanych z menopauzą rozpoczyna się już około 35. roku życia, co stanowi dla kobiety okres największej płodności. O przedwczesnej menopauzie mówimy, gdy zmiany hormonalne w organizmie kobiety rozpoczynają się przed 40. rokiem życia.
Z kolei menopauza przed 45. rokiem życia nosi nazwę wczesnej menopauzy. Na wczesną menopauzę narażone są zwłaszcza kobiety chorujące na chorobę Hashimoto, cukrzycę, celiakię, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy i miastenię.
Niektóre kobiety wchodzą w okres przekwitania po 60. roku życia, co określa się jako późną menopauzę.
Zdarza się, że menopauza może być wywołana sztucznie, na skutek nagłej utraty estrogenów i androgenów związanej z interwencją chirurgiczną, na przykład w przypadku operacyjnego usunięcia jajników.
Menopauza – w jakim wieku występuje i ile trwa przekwitanie?
Proces menopauzy jest wieloletni i składa się z kilku etapów.
Premenopauza zwykle rozpoczyna się około 40. roku życia, kiedy to poziomy hormonów FSH i LH są podwyższone, ale jeszcze nie dochodzi do zaburzeń hormonalnych.
W fazie perimenopauzy liczba pęcherzyków Graafa zaczyna spadać, co wpływa na zmniejszenie wrażliwości jajników na działanie przysadki mózgowej i obniżenie poziomu estrogenów oraz progesteronu. To z kolei prowadzi do coraz częstszych cykli bezowulacyjnych.
Menopauza właściwa to czas, kiedy menstruacja ustaje, a kobieta może doświadczać nasilonych dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca.
Po menopauzie następuje okres pomenopauzalny (postmenopauza). Po 12 miesiącach od ostatniego krwawienia niemożliwe staje się zajście w ciążę. W tym czasie mogą, choć nie muszą, utrzymywać się dolegliwości związane z okresem przekwitania, zwłaszcza wysiłkowe nietrzymanie moczu, wypadanie macicy oraz bóle mięśniowo-stawowe.
Menopauza – wiek. Od czego zależy, kiedy zaczyna się menopauza?
To, kiedy menopauza rozpocznie się u danej kobiety, uzależnione jest od kilku czynników. Wiek menopauzy jest uwarunkowany genetycznie – z uwagi na tendencję do dziedziczenia w rodzinach. Styl życia, ogólny stan zdrowia i czynniki środowiskowe mogą również wpływać na to, w jakim wieku kobieta przekwita. Na przykład, palenie tytoniu może przyspieszyć menopauzę, podczas gdy regularna aktywność fizyczna może ją opóźnić.
Na to, w jakim wieku przechodzi się menopauzę, wpływ mają również czynniki medyczne, takie jak operacje chirurgiczne czy leczenie onkologiczne. Wiek, w którym menopauza się rozpoczyna, może znacząco różnić się między różnymi kobietami.
Kobiety w wieku menopauzalnym. Jakie są pierwsze objawy menopauzy?
Zmiany w regularności cyklu miesięcznego często zwiastują nadchodzący okres menopauzy. Wahania poziomu hormonów prowadzą do nieregularnych krwawień. Typowe są też nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Niektóre kobiety mogą doświadczać miesiączek rzadziej, nawet co kilka miesięcy, jak również znacznie częściej, co dwa tygodnie. Przerwy w menstruacji mogą trwać nawet ponad 60 dni. Jedynie niewielki odsetek kobiet przechodzi do fazy menopauzy bez wcześniejszego wydłużania się cykli miesiączkowych.
Charakterystyczne są również zmiany w obfitości i długości krwawień, a także występowanie plamień między miesiączkami u kobiet w okresie menopauzy.
Pierwsze objawy menopauzy mogą być związane z niedoborem progesteronu przy jednoczesnym normalnym poziomie estrogenów. Jak wyglądają początki menopauzy? Przekwitanie objawia się różnorodnymi dolegliwościami, takimi jak:
- bóle piersi,
- ból brzucha i podbrzusza,
- bóle krzyża,
- obrzęk nóg,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- uczucie suchości pochwy,
- kołatanie serca,
- problemy ze snem,
- bóle głowy,
- zmniejszona masa mięśniowa,
- spadek libido,
- wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
- sztywność stawów,
- zaburzenia metaboliczne – wzrost masy ciała mimo braku zmiany diety,
Chociaż uderzenia gorąca i nocne poty są typowe dla menopauzy, w jej wczesnej fazie nie zawsze występują w intensywnej formie. Z czasem jednak nabierają na sile, świadcząc o zbliżającej się ostatniej miesiączce w życiu kobiety.
Nietypowe symptomy, takie jak szumy w uszach, zawroty głowy czy ataki duszności u osób niecierpiących na astmę, alergie czy zaburzenia tarczycy, również mogą być oznakami wejścia w wiek menopauzy.
Wiek menopauzy – jakie objawy psychiczne mogą doskwierać przekwitającym kobietom?
Często niedoceniane są wczesne objawy menopauzy o charakterze psychicznym, które mogą być mylone z innymi problemami, takimi jak silny stres czy wypalenie zawodowe.
Zmiany hormonalne mogą prowadzić do zaburzeń snu oraz powodować trudności z koncentracją i obniżenie nastroju. Kobiety w tym okresie mogą być bardziej drażliwe, skłonne do płaczu i podatne na irytacje. U niektórych kobiet możliwe są takie objawy przekwitania, jak stany lękowe, a nawet depresja.
Kiedy menopauza daje się we znaki? Nasilenie objawów przekwitania
Intensywność objawów menopauzy jest kwestią indywidualną i może być różna u każdej kobiety – zależy od czynników genetycznych, psychologicznych, demograficznych oraz biologicznych.
Na nasilenie objawów menopauzy wpływ mają zwłaszcza długość i regularność cykli miesiączkowych, liczba ciąż i liczba dzieci, wiek urodzenia pierwszego i ostatniego dziecka oraz karmienie piersią.
Nie bez znaczenia są też stosowanie doustnej antykoncepcji oraz przebyte choroby (np. nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory i choroby układu krążenia). Tak samo dieta, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy aktywność fizyczna mogą decydować o dyskomforcie związanym z przechodzeniem menopauzy. W przypadku menopauzy chirurgicznej objawy mogą być szczególnie nasilone.
Jak rozpoznać, kiedy zaczyna się menopauza? Test na menopauzę
Chociaż trudno określić, kiedy menopauza się rozpocznie, to możliwe jest potwierdzenie trwającej już menopauzy przy pomocy testu podobnego do testu ciążowego. Test ten sprawdza poziom hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu, który w jest podwyższony w okresie przekwitania. Test ten najlepiej przeprowadzić z pierwszego porannego moczu, który zawiera najwięcej FSH.
Testy na menopauzę cechują się wysoką, 99-procentową skuteczność, jednak ich wynik może być niewiarygodny, jeśli kobieta przyjmuje hormonalne środki antykoncepcyjne lub jest poddawana innej hormonalnej terapii. Pozytywny wynik testu (dwie kreski) oznacza, że kobieta jest w wieku menopauzalnym.
FAQ
Najczęstsze pytania dotyczące pierwszych objawów menopauzy.
Po czym poznać, kiedy zaczyna się menopauza?
Pierwszym objawem przekwitania są zaburzenia cykli - te stają się mniej regularne, ulegają wydłużeniu, a także są bardziej skąpe lub obfitsze niż dotychczas.
Czy można mieć menopauzę w wieku 40 lat?
Możliwe jest wystąpienie przedwczesnej menopauzy (przed 40. rokiem życia), jak wczesnej menopauzy (przed 45. rokiem życia). Menopauza przedwczesna dotyczy ok. 1% kobiet, a wczesna - ok. 10%.
Jak wykonać test potwierdzający menopauzę?
Aby prawidłowo wykonać test na menopauzę należy pobrać próbkę moczu porannego i umieścić ją w polu testowym. Badanie warto wykonać z pierwszego porannego moczu, ponieważ zawiera on najwięcej FSH.
Ile lat trwa menopauza?
W większości przypadków menopauza trwa ok. 10 lat, jednak czas wygasania czynności jajników może wydłużyć się do 12-14 lat.
Podobne wpisy o menopauzie:
Warto wiedzieć
- Plamienia, długotrwałe krwawienia, brak miesiączki – menopauza a okres
- Czym jest brzuch menopauzalny – jaka dieta w menopauzie, aby nie przytyć?
- Nocne poty – kiedy oznaczają menopauzę?
- Bardzo nietypowe objawy menopauzy – jak je rozpoznać?
- Menopauza a życie seksualne – co się zmienia?
- Suchość pochwy a menopauza – leki, domowe sposoby
- Andropauza (menopauza u mężczyzn) – w jakim wieku, objawy, leczenie
- Uderzenia gorąca – jak sobie z nimi radzić?
- Zlewne poty i osłabienie – czy to menopauza?
- Pierwsze objawy menopauzy po 40. roku życia – czy nie za wcześnie?
- Tabletki na menopauzę, po których się chudnie – jakie leki, aby nie tyć?
- Ile trwa menopauza u kobiety?
- Jak rozpoznać koniec menopauzy?
- Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
- Test na menopauzę – jak sprawdzić, czy to menopauza?
- Klimakterium – co to, objawy, ile trwa
- Perimenopauza (okres okołomenopauzalny) – co to, kiedy się zaczyna, objawy
- Menopauza – jakie badania wykonać? Jaki test na menopauzę?
- Leki na menopauzę – w jaki sposób działają? Wyjaśniamy
- Poznaj 10 naturalnych sposobów na złagodzenie objawów menopauzy