Ile trwa menopauza u kobiety?

Ile trwa menopauza u kobiety

Ile trwa menopauza u kobiety?

Najważniejsze informacje:

  • Premenopauza to okres poprzedzający menopauzę, w którym organizm kobiety zaczyna stopniowo zmniejszać produkcję hormonów i obserwuje się spadek stężenia estrogenów
  • Prowadzi to do nieregularnych cykli miesiączkowych, a także obserwowane są takie typowe objawy klimakterium, jak uderzenia gorąca, nocne poty, kołatanie serca, zmiany nastroju czy zaburzenia snu.
  • Premenopauza może trwać od kilku lat do nawet dekady przed faktyczną menopauzą.
  • Następnie przechodzi w okres około menopauzalny (bezpośrednio przed i po przekwitaniu) – perimenopauzę.
  • Menopauza właściwa oficjalnie rozpoczyna się 12 miesięcy po ostatniej miesiączce.
  • Po menopauzie kobieta wchodzi w fazę zwaną postmenopauzą. W tym okresie objawy menopauzy mogą nadal występować, chociaż zwykle są mniej intensywne. 

Menopauza, etap w życiu każdej kobiety, oznacza zakończenie cyklu menstruacyjnego i naturalny koniec płodności. W rzeczywistości obejmuje kilka etapów, które składają się na to, jak długo może trwać menopauza. Jednym z pytań, które często zadają sobie kobiety w okresie zbliżającego się przekwitania, jest zatem: ile trwa menopauza? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy od wielu czynników. Przedstawiamy najważniejsze informacje o czasie trwania menopauzy u kobiet. 

Czym jest menopauza?

Menopauza (nazywana też przekwitaniem) definiowana jest jako okres w życiu kobiety, kiedy menstruacja ustaje na zawsze. Potwierdza się ją, gdy kobieta nie miała miesiączki przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy.

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

Typowy wiek menopauzy to zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia, ale może się również zdarzyć wcześniej lub później (jako przedwczesna, wczesna lub późna menopauza).

Kiedy zaczyna się menopauza?

Klimakterium (jak określany jest cały okres menopauzalny) to naturalny etap w życiu kobiety, który wiąże się z postępującym zanikiem funkcji jajników i zmianami hormonalnymi. Proces ten nie zachodzi nagle, lecz może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat. W tym czasie kobiety mogą doświadczać różnorodnych objawów związanych z przekwitaniem, prowadzącym do wystąpienia ostatniego krwawienia miesiączkowego.

Menopauza u kobiet. Ile trwa każdy z jej etapów?

Aby móc mówić o menopauzie, konieczne jest obserwowanie braku miesiączki przez okres jednego roku. Czas trwania menopauzy jest różny dla każdej kobiety, istnieje jednak kilka etapów, które obserwuje się w okresie menopauzy (przekwitania).

W medycynie rozróżnia się etapy związane z menopauzą, takie jak premenopauza, będąca fazą poprzedzającą ostatnią menstruację, perimenopauza, czyli okres przejściowy przed i po menopauzie, menopauza właściwa (ostatnie krwawienie miesiączkowe) oraz postmenopauza, która rozpoczyna się po menopauzie. W tych okresach mogą występować rozmaite symptomy, których intensywność i czas trwania są zależne od indywidualnych właściwości organizmu kobiety.

Premenopauza – okres przed menopauzą. Ile trwa u kobiety?

Premenopauza to etap poprzedzający menopauzę, w którym dochodzi do nieregularności cyklu miesiączkowego (zaburzenia miesiączkowania). W tym czasie cykle mogą być krótsze lub dłuższe, a krwawienia intensywniejsze bądź słabsze. 

Ile trwa menopauza (premenopauza)? Przewidywany początek premenopauzy to około 8-10 lat przed wystąpieniem menopauzy właściwej. Po tym etapie następuje ostatnia menstruacja, a kobieta wkracza w fazę postmenopauzalną. Oznacza to, że okres poprzedzający przekwitanie może rozciągać się na dekadę, a niekiedy nawet dłużej.

Perimenopauza, czyli okres bezpośrednio przed i po menopauzie. Ile może trwać?

Perimenopauza to okres przejściowy menopauzy. Jak długo trwa menopauza na tym etapie? Jest to czas rozpoczynający się na kilka lat przed menopauzą (średnio 4-5 lat) i kończący się rok po ostatniej miesiączce. To właśnie w tym okresie kobiety doświadczają najbardziej intensywnych zmian w organizmie. 

Najczęściej skarżą się na:

  • nieregularne cykle miesiączkowe, 
  • dokuczliwe uderzenia gorąca, 
  • nocne poty, 
  • kołatanie serca,
  • wahania nastroju, 
  • drażliwość lub niepokój, 
  • bóle i zawroty głowy, 
  • ból piersi, tkliwość piersi,
  • chroniczne zmęczenie, 
  • problemy z koncentracją, 
  • bezsenność,
  • suchość pochwy,
  • osłabienie libido,
  • przyrost tkanki tłuszczowej,
  • wypadanie włosów, 
  • suchość pochwy.

Podczas perimenopauzy, która jest etapem przejściowym od płodności do bezpłodności, kobiety mogą odczuwać liczne i intensywne dolegliwości. W przypadku silnych objawów, zalecona może zostać hormonalna terapia zastępcza (terapia menopauzalna), która pozwala uzupełnić poziom estrogenów, a tym samym złagodzić objawy menopauzy.

Pobierz aplikację
Pobierz aplikację

Receptomat w telefonie!

Etapy klimakterium. Menopauza właściwa – jak długo trwa?

Określenie, ile czasu trwa menopauza, jest nie lada wyzwaniem. Zróżnicowanie objawów związanych z okresem przekwitania oraz ich intensywność są uzależnione od szeregu indywidualnych uwarunkowań

Mianem menopauzy właściwej określa się moment wystąpienia ostatniej menstruacji w życiu kobiety, jednak potwierdzenie jej wystąpienia możliwe jest dopiero po upływie 12 miesięcy bez krwawienia. Chodzi przy tym wyłącznie o przypadki, kiedy kobieta nie miała przez ten czas krwawienia, nie będąc w ciąży ani nie mając innych medycznych powodów, które mogłyby odpowiadać za jej brak.

Postmenopauza. Po czym poznać, że kończy się menopauza?

Po menopauzie (wystąpienie ostatniej miesiączki) następuje postmenopauza, która nie oznacza automatycznego ustąpienia wszystkich objawów. Wiele kobiet w tym czasie przestaje odczuwać niektóre dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca czy wahania nastroju, jednak mogą pojawić się inne problemy zdrowotne, w tym:

  • zwiększenie masy ciała – tzw. otyłość brzuszna,
  • atrofia urogenitalna – objawiająca się suchością, świądem, pieczeniem w pochwie, bólem podczas stosunku oraz infekcjami dróg moczowych,
  • problemy związane z nietrzymaniem moczu,
  • obniżenie jędrności skóry,
  • problemy z suchością oczu,
  • bóle mięśni i stawów.

Ile trwa menopauza (okres po ostatniej miesiączce)? Postmenopauza trwa do końca życia kobiety, a objawy związane ze spadkiem poziomu hormonów płciowych z czasem powinny słabnąć. 

Kobiety po menopauzie są też bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, osteoporozy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego zaleca się im regularne przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu wczesnego wykrycia tych schorzeń.

Co wpływa na to, jak długo utrzymują się objawy menopauzy?

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który może trwać przez różny czas i dawać pierwsze objawy w różnym wieku. Rozpoczyna się od premenopauzy, przechodzi w perimenopauzę, prowadząc do menopauzy, a kończy na postmenopauzie.

Genetyka odgrywa istotną rolę w określeniu wieku, w którym kobieta przejdzie przez menopauzę. Jeśli matka lub siostry przeszły przez menopauzę wcześnie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wystąpi ona u kobiety w podobnym czasie. Może mieć to również wpływ na to, ile trwa menopauza.

Tryb życia, w tym dieta, aktywność fizyczna i ogólny stan organizmu kobiety, również mogą wpływać na przebieg menopauzy. Kobiety prowadzące zdrowy tryb życia mogą doświadczać łagodniejszych objawów menopauzy. Podobnie palenie tytoniu może rzutować na czas trwania menopauzy i nasilenie jej objawów poprzedzających ostatnią miesiączkę.

Nie bez znaczenia są również choroby czy przebyte zabiegi. U kobiet, u których konieczne było usunięcie macicy z powodu polipów czy mięśniaków menopauza rozwija się zwykle kilka lat wcześniej (jako wczesna menopauza lub przedwczesna menopauza). Podobnie wygląda to u kobiet po zabiegu usunięcia jajników i torbieli.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące czasu trwania menopauzy. 

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy menopauzy?

Moment wystąpienia, czas trwania oraz nasilenie objawów menopauzy to indywidualna kwestia każdej kobiety. Średni wiek menopauzy to między 45. a 55. rokiem życia, a cały proces może przebiegać z różnym nasileniem od kilku do nawet kilkunastu lat

Kiedy ustępują objawy menopauzy?

To kwestia indywidualna - niektóre dolegliwości związane z okresem menopauzalnym mogą towarzyszyć kobiecie do nawet kilku lat po ostatniej miesiączce. Mogą też utrzymywać się do końca jej życia.

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały oraz regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Przy nasilonych symptomach zastosowanie znajduje menopauzalna terapia zastępcza.