Zlewne poty i osłabienie – czy to menopauza?

Najważniejsze informacje:

  • Menopauza to okres, w którym poziom hormonów, takich jak estrogen i progesteron, gwałtownie spada, co wywołuje zaburzenia miesiączkowania. 
  • Proces ten niesie za sobą różnorodne objawy, w tym zlewne poty i osłabienie, które mogą znacząco wpływać na jakość życia kobiety.
  • Nadmierna potliwość to skutek zaburzeń hormonalnych, które wpływają na układ termoregulacyjny ciała i pobudzają gruczoły potowe.
  • Tzw. nocnym potom towarzyszyć może ogólne osłabienie organizmu, wynikające z zaburzeń snu, a także zaczerwienienie i świąd skóry oraz kołatanie serca.
  • Objawy menopauzy w postaci silnych potów i zmęczenia łagodzić można za pomocą hormonalnej terapii zastępczej i stosowaniu fitoestrogenów. Pomocne są też zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
Zlewne poty i osłabienie

Zlewne poty i osłabienie mogą być objawami menopauzy, która często powoduje zmiany hormonalne wpływające na termoregulację i ogólne złe samopoczucie. Występowanie tych symptomów wraz z uderzeniami gorąca, wahaniami nastroju czy suchością pochwy może świadczyć o wejściu przez kobietę w wiek przekwitania. Co na zlewne poty i osłabienie można stosować, aby złagodzić te objawy menopauzy?

Zlewne poty (nadmierne pocenie) – co to takiego?

Menopauza, nazywana również przekwitaniem, to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który zazwyczaj występuje między 45. a 55. rokiem życia. Zlewne poty, określane również nocnymi potami, są jednym z najczęściej występujących objawów menopauzy. Spadek poziomu estrogenu zakłóca pracę podwzgórza – części mózgu odpowiedzialnej za regulację temperatury ciała. Menopauza może wywoływać wahania temperatur nawet o kilka stopni, a co za tym idzie powodować zlewne poty, czyli nadmiernie pocenie.

Charakterystyczne dla menopauzy są nie tylko nocne poty, ale również zlewne poty po przebudzeniu (nadmierna potliwość poranna) oraz wzmożone pocenie się przy (lub po) jedzeniu. Zlewne, obfite poty w dzień mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku kobiet aktywnych zawodowo. 

Silne poty, które mogą pojawiać się w dowolnym momencie (nawet kilkanaście razy w ciągu dnia), w niektórych przypadkach powodują dyskomfort oraz wpływają na samopoczucie i wygląd. Są szczególnie kłopotliwe podczas ważnych spotkań czy wydarzeń, gdy na ubraniach pojawiają się widoczne plamy, a nadmierne poty wywołują nieprzyjemny zapach.

Menopauza a zlewne poty – jakie są przyczyny nadmiernego pocenia?

Nadmierna potliwość występuje dość często u kobiet w okresie menopauzy. Zmniejszenie poziomu estrogenów oraz wzrost poziomu gonadotropin przysadkowych, takich jak FSH i LH, prowadzi do zaburzeń naczynioruchowych. Objawy te obejmują nie tylko nadmierną potliwość, ale również uderzenia gorąca, które mogą być następnie zastąpione uczuciem zimna (zimne poty).

W okresie menopauzy wiele kobiet doświadcza zwiększonej potliwości, w tym nocnych potów, co jest bezpośrednio związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Organizm błędnie interpretuje normalną temperaturę jako zbyt wysoką, co prowadzi do intensywnego pocenia się wokół szyi, na twarzy i pod pachami w celu schłodzenia ciała.

Zazwyczaj objawy te pojawiają się w okresie od pół roku do roku przed ostatnią miesiączką i mogą utrzymywać się do kilku lat po menopauzie. Warto zwrócić uwagę na czynniki, które mogą nasilać te nieprzyjemne doznania, takie jak stres, spożywanie gorących posiłków, picie alkoholu, przebywanie w dusznych pomieszczeniach czy ekspozycja na wilgotne i ciepłe środowisko. 

Nadmierna potliwość również podczas nadczynności tarczycy – o jakich schorzeniach może świadczyć nocne pocenie?

Nadmierna potliwość, której często towarzyszy uczucie oblewania potem, może być sygnałem innych schorzeń. Poty przy chorobie mogą przypominać menopauzę, dlatego kluczowe jest ich odróżnienie. Istotne jest, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak nadczynność tarczycy, która często wiąże się z utratą wagi, cukrzyca, gdzie kluczowy jest poziom glukozy we krwi, a także gruźlica, w przypadku której zalecane jest wykonanie badania RTG klatki piersiowej. 

Istnieje również związek między nadmiernym poceniem a problemami z sercem – oblewanie zimnymi potami może towarzyszyć zawałowi serca.

Dlatego też nadmiernego pocenia nie należy lekceważyć i w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Ogólne osłabienie – dlaczego doskwiera w czasie menopauzy?

Nie tylko poty nocne, ale również osłabienie obserwowane jest jako częsty objaw menopauzy, który może mieć różne przyczyny. Wahania hormonalne wpływają na metabolizm i mogą prowadzić do uczucia zmęczenia i ogólnego osłabienia. Pocenie się w nocy może zaburzać sen, co z kolei skutkuje niewyspaniem i chronicznym zmęczeniem

Menopauza może również wpłynąć negatywnie na poziom cukru we krwi oraz na funkcjonowanie tarczycy, co dodatkowo pogarsza samopoczucie i objawia się brakiem energii.

Nadmierna potliwość – co pomaga na zlewne poty w menopauzie?

Hormonalna terapia zastępcza

Przy nasilonych symptomach menopauzy, takich jak nocne poty czy osłabienie, zaleca się hormonalną terapię zastępczą – jest to jedna z najskuteczniejszych metod łagodzenia dolegliwości związanych z przekwitaniem. Polega na podawaniu estrogenów i progesteronu w celu wyrównania poziomów hormonów. Decyzję o rozpoczęciu HTZ powinno się podjąć po konsultacji z lekarzem, ponieważ ma ona swoje przeciwwskazania, do których należą:

  • ostra zakrzepica krwionośnych naczyń głębokich,
  • niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych,
  • ostra niewydolność wątroby,
  • przebyty lub aktualnie istniejący złośliwy nowotwór piersi,
  • niektóre schorzenia mózgu,
  • stwierdzony rak endometrium.

Fitoestrogeny

Poprawę samopoczucia przynieść może również stosowanie suplementów zawierających fitoestrogeny, które są naturalnymi związkami roślinnymi działającymi podobnie do estrogenów. Znaleźć je można w dużych ilościach w ziarnach soi, zbożach i roślinach strączkowych. Przyjmowanie fitohormonów zmniejsza dolegliwości związane z tzw. zespołem klimakterycznym, w tym typowe dla menopauzy nocne poty i osłabienie, bez wywoływania działań niepożądanych.

Unikanie czynników wzmagających pocenie

Warto także zidentyfikować i unikać czynników wywołujących nadpotliwość, takich jak picie gorących napojów, spożywanie alkoholu, stosowanie ostrych przypraw czy ekspozycja na nadmierny stres. Aby poprawić komfort snu mimo nocnych potów, zaleca się spanie w lekkiej, przewiewnej bieliźnie z naturalnych materiałów, a także dostosowanie grubości kołdry i temperatury w sypialni.

Relaksacja i aktywność fizyczna

W walce z uderzeniami gorąca pomocne mogą być także techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie czy medytacja, które przyczyniają się do poprawy samopoczucia. Ćwiczenia – joga, pilates czy spacery, mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie jakości snu, co z kolei zmniejsza uczucie osłabienia.

Utrzymywanie prawidłowej wagi

Kobiety z nadwagą są bardziej narażone na wzrost temperatury ciała i związane z tym objawy, dlatego ważne jest dbanie o zdrowie i utrzymanie prawidłowej wagi. Utrata masy ciała może rozwiązać problem, jakim jest obfite pocenie.

Ziołowe napary

Sposobem walki z pojawiający się problemem nadmiernej potliwości jest picie naparów z szałwii, która ma potwierdzone działanie zmniejszające nadmierne pocenie się.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące zlewnych potów i osłabienia w menopauzie. 

Jak odczuwane są silne poty przy przekwitaniu?

Zlewne poty, czyli nadmierne pocenie się w okresie menopauzy są efektem uderzeń gorąca, które przepływają przez całe ciało. Odczuwane są głównie w klatce piersiowej, twarzy i głowie. Towarzyszyć im może zaczerwienie skóry (na twarzy pojawiają się wypieki), dreszcze i kołatanie serca. Możliwe jest też uczucie niepokoju i rozdrażnienie oraz drżenie rąk.

Jak dbać o higienę przy nocnych potach w menopauzie?

Objawy menopauzy, takie jak silne, nagłe poty, wymagają szczególnej dbałości o higienę osobistą. Warto nosić luźne, przewiewne ubrania i bieliznę z oddychających materiałów. Pomocne będą też antyperspiranty i blokery potu, które ograniczają aktywność gruczołów potowych.

Co może pomóc przy osłabieniu w trakcie menopauzy?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, odpowiednia dawka ruchu łagodzi nadmierną potliwość i zwalcza stałe uczucie zmęczenia u kobiet w okresie menopauzy.

Jak objawy przekwitania, takie jak zlewne poty, wpływają na psychikę?

W okresie menopauzy kobiety narażone są na zaburzenia psychiczne - depresja czy stany lękowe nie są rzadkie. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, należy udać się do lekarza. Konieczne może okazać się zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.

e-Konsultacja po Receptę Online Menopauza

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.