Plamienia, długotrwałe krwawienia, brak miesiączki – menopauza a okres

Najważniejsze informacje:

  • Menopauza właściwa oznacza zatrzymanie miesiączki – stan, w którym w ciągu 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie menstruacyjne.
  • Ostatnią miesiączkę poprzedzają utrzymujące się przez kilka lat objawy menopauzy, wynikające ze stopniowego wygaszania czynności hormonalnej jajników.
  • Typowe dla przekwitania są zaburzenia miesiączkowania – nieregularne miesiączki oraz wydłużenie lub skrócenie cykli miesiączkowych.
  • Krwawienia miesiączkowe w menopauzie mogą być bardziej obfite lub skąpe. Możliwe są też plamienia śródcykliczne, długotrwałe krwawienie, a nawet brak miesiączki
  • Krwawienia po menopauzie (w tzw. okresie postmenopauzalnym) wymagają konsultacji ginekologicznej.
Plamienia, długotrwałe krwawienia, brak miesiączki

Menopauza (ostatnia miesiączka) to etap życia kobiet, który niesie ze sobą wiele zmian. Jedną z najbardziej powszechnych są te związane z zaburzeniami miesiączkowania i zanikiem krwawień menstruacyjnych. Zanim to jednak nastąpi, kobiety mogą doświadczać różnorodnych objawów, takich jak śródcykliczne plamienia, długotrwałe krwawienia w menopauzie, a nawet brak miesiączki w czasie przekwitania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące okresu w menopauzie.

Menopauza a miesiączka – zaburzenia miesiączkowania jako typowy objaw przekwitania

Menopauza to czas w życiu każdej kobiety, kiedy w jej organizmie zachodzą znaczące zmiany w cyklu miesiączkowym. Nie oznacza to jednak nagłego, całkowitego zakończenia menstruacji. W okresie menopauzy często dochodzi do rozregulowania cykli miesiączkowych. Przyczyną tych nieregularności są zmiany hormonalne – zmniejszenie poziomu estrogenów i progesteronu

Typowym objawem przekwitania jest skrócenie lub wydłużenie cykli. Możliwe jest również występowanie krwawień w nieregularnych odstępach czasu, raz na kilka miesięcy (do 60 dni) lub przeciwnie – nawet co dwa tygodnie. Kwestia ta zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Jednocześnie okres w jednym cyklu może być bardziej intensywny, a w drugim przypominać łagodne plamienie zamiast okresu. Pojawiają się też cykle bezowulacyjne. Wszystko to prowadzi stopniowo do ostatniej miesiączki.

W tym czasie występują też rozmaite objawy menopauzy (klimakterium), takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, kołatanie serca, suchość pochwy, zaburzenia snu, wypadanie włosów, zawroty głowy, wahania nastroju, spadek libido i wiele innych.

Mimo że zmiany te są typowe dla okresu menopauzy, nie należy zapominać o regularnych wizytach u specjalisty. Kontrolne badania, w tym badania krwi, są niezbędne, aby upewnić się, że zaobserwowane zaburzenia cyklu miesiączkowego są wynikiem naturalnych procesów związanych z klimakterium (przekwitaniem), a nie innych problemów zdrowotnych. 

Jak wygląda miesiączka w okresie menopauzy? Czas trwania i intensywność krwawienia 

Okres przekwitania cechuje się też zmianą intensywności krwawień. Krwawienia w czasie menopauzy mogą być bardziej skąpe lub przeciwnie – obfitsze niż zwykle. Często obserwuje się, że miesiączki stają się dłuższe, ale mniej obfite lub krótsze, a przy tym znacznie intensywniejsze. Okres może być też bardziej intensywny w jednym cyklu, a w drugim przypominać plamienie. Zdarza się, że pojawiają się plamienia występujące w środku cyklu, a sama miesiączka może trwać nawet ok. dwóch lub trzech tygodni

W okresie menopauzy może wystąpić również nasilenie objawów napięcia przedmiesiączkowego. Może wiązać się to z bólami krzyża i podbrzusza w okresie przekwitania. Dolegliwości te są następstwem zmian hormonalnych – wywołane spadkiem stężenia estrogenów i zwiększonym uwalnianiem gonadotropin przysadkowych.

Zmiany w okresach menstruacyjnych podczas perimenopauzy (okresie poprzedzającym menopauzę i bezpośrednio po nim) wynikają z naturalnych zmian hormonalnych. Jednak przedłużające się krwawienia miesiączkowe, podobnie jak bolesność okresów czy długie i obfite miesiączki w okresie menopauzy lub zaobserwowanie innych niepokojących objawów, powinny być sygnałem do natychmiastowej konsultacji ginekologicznej. 

Długotrwałe krwawienia w menopauzie – czym są wywołane?

W okresie perimenopauzy, która poprzedza menopauzę właściwą (ostatnią miesiączki) pewne kobiety mogą doświadczać przedłużonych krwawień, które trwają dłużej niż zazwyczaj – czasami nawet przez kilka tygodni (zwykle 2-3). 

Te wydłużone krwawienia mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, ale także mogą świadczyć o innych problemach zdrowotnych, takich jak mięśniaki macicy, zaburzenia krzepnięcia krwi bądź też infekcje

W przypadku gdy krwawienie jest znacznie dłuższe niż zazwyczaj lub obfite, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wykluczenia potencjalnie poważnych przyczyn.

Plamienia w menopauzie – co mogą oznaczać?

Możliwe jest również wystąpienie plamień w środku cyklu. Chociaż brązowe plamienia w menopauzie (zamiast okresu) mogą być zwykłym objawem perimenopauzy, to mogą również wskazywać na inne problemy zdrowotne. Rzadkością nie są też ciągłe plamienia w menopauzie. Ich występowanie może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, które są typowe w okresie zbliżania się menopauzy. 

Brak miesiączki w okresie menopauzy – czy to powód do niepokoju?

Stopniowe zmniejszanie się zarówno liczby, jak i częstotliwości miesiączek to powszechny objaw zbliżającej się menopauzy (definiowanej jako zanik miesiączki). Kobiety mogą doświadczyć coraz rzadszych okresów, aż w końcu całkowicie ustąpią. Dla wielu kobiet brak miesiączki może być odczuwany jako ulga, ale może także budzić niepokój, szczególnie jeśli nie jest pewne, czy zjawisko to jest w pełni naturalne.

Menopauzę potwierdza brak miesiączki przez minimum rok u kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Jednocześnie, jeśli u kobiety w wieku menopauzalnym wystąpi brak miesiączki przez dłuższy czas, a potem nagle pojawią się krwawienia z pochwy po menopauzie, może to sugerować obecność innych problemów zdrowotnych.

Miesiączka w menopauzie – czy możliwe jest zajście w ciążę?

W kontekście miesiączki w okresie menopauzy, pod uwagę warto wziąć również kwestię płodności. Mimo że zaburzenia miesiączkowania mogą sugerować zmniejszenie płodności, nie oznacza to jej całkowitego zaniku. W związku z tym, istnieje ryzyko nieplanowanej ciąży, której prawdopodobieństwo jest mniejsze, ale nadal realne. Warto również pamiętać, że w tym okresie wzrasta ryzyko poronienia

Dlatego też zaleca się konsultację z lekarzem w celu doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej, która będzie bezpieczna i skuteczna w trakcie klimakterium.

Menopauza (przekwitanie) a miesiączka – kiedy dochodzi do jej zatrzymania?

Menopauza, zdefiniowana przez Światową Organizację Zdrowia, oznacza ostatnią miesiączkę, po której przez rok nie występuje krwawienie menstruacyjne. Jest to naturalny etap w życiu kobiety – zazwyczaj pierwsze objawy menopauzy (objawy przekwitania) rozwijają się między 45. a 55. rokiem życia, który oznacza biologiczny koniec okresu płodnego

Czas wystąpienia menopauzy jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, wiek pierwszej miesiączki, historia reprodukcyjna, długość cyklu, choroby autoimmunologiczne oraz styl życia (stres, dieta, aktywność fizyczna).

Postmenopauza a miesiączka – dlaczego krwawienia powracają?

Postmenopauza to faza po menopauzie (po ostatniej miesiączce), kiedy to funkcje hormonalne jajników u kobiet ustają, a poziom hormonów stabilizuje się na niższym poziomie. W tym czasie nie występuje już cykl owulacyjny. Mimo to, czasami może dojść do ponownego krwawienia po 12-miesięcznej przerwie od ostatniej miesiączki, co zazwyczaj nie jest związane z samą miesiączką. 

Przyczyną krwawień po menopauzie jest zwykle atrofia nabłonka pochwy, czyli jego ścieńczenie. Krwawienia po menopauzie mogą przybierać postać brązowych plamień, jak i obfitych krwotoków – zawsze wymagają konsultacji medycznej. 

W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badań hormonalnych oraz ultrasonograficznych miednicy, które pomogą wykluczyć lub potwierdzić inne przyczyny krwawienia, takie jak zmiany nowotworowe endometrium czy mięśniaki macicy. W tym czasie wzrasta też ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz osteoporozy.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące miesiączek w menopauzie.

Jak długo może trwać miesiączka w trakcie menopauzy?

Miesiączka w okresie menopauzy może trwać nawet do ok. 2-3 tygodni.

Czy miesiączka po menopauzie jest normalna?

Wystąpienie krwawienia po menopauzie nie jest związane z miesiączką i może wynikać z poważniejszych schorzeń. Nawet niewielkie plamienia po przekwitaniu mogą wskazywać na problemy zdrowotne, dlatego zalecana jest konsultacja u lekarza ginekologa.

Jakie są miesiączki przed menopauzą?

W okresie przed menopauzą, czyli ostatnią miesiączką, krwawienia są trudne do przewidzenia. Mogą być dłuższe lub krótsze, mniej lub bardziej obfite, występować z mniejszą lub większą regularnością.

e-Konsultacja po Receptę Online Menopauza

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.