Trądzik na czole – przyczyny, co oznacza, jak się pozbyć?

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik na czole może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak hormony, nadmierna produkcja łoju i niewłaściwa pielęgnacja skóry.
 • Istnieje wiele metod leczenia pryszczy na czole dostępnych na receptę i bez recepty.
 • Właściwa pielęgnacja skóry to kluczowa metoda przeciwdziałania trądzikowi na czole.
Tradzik Na Czole
Trądzik na czole

Trądzik na czole to przypadłość, która dotyka głównie nastolatków, chociaż krosty na tej części twarzy mogą pojawiać się również u osób dorosłych. Rozwiązanie problemu wyprysków na czole może być trudne, ze względu na różnorodność czynników wpływających na występowanie dolegliwości, od nadmiernej produkcji sebum, zmian hormonalnych, aż po niewłaściwą pielęgnację skóry. Jak dochodzi do powstawania przypadłości i jak pozbyć się pryszczy na czole?

Trądzik na czole – co oznacza?

Trądzik na czole to dolegliwość związana głównie z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, które produkują sebum. 

Fizjologiczne wydzielanie sebum pomaga nawilżać i chronić skórę. Natomiast, kiedy produkcja jest zbyt intensywna, może dojść do zablokowania porów skóry, co prowadzi do powstania różnych form trądziku – pryszczy, zaskórników, wyprysków lub małych krostek na czole.

Trądzik na czole często wynika ze zmian hormonalnych, dlatego zwykle dotyczy dorastającej młodzieży. Może być również efektem nieprawidłowej pielęgnacji skóry lub błędów przy demakijażu, szczególnie jeśli powstaje na linii włosów (dochodzenie wacikiem do tej okolicy).

Jak wyglądają pryszcze na czole?

Pryszcze na czole mogą przybierać różne formy i rozmiary, m.in:

 • małe krostki na czole – czasami prawie niewidoczne. Mają płaski kształt, są zaczerwienione i mogą być nieco bolesne,
 • zaskórniki na czole –  to drobne punkty, które mogą być czarne (zaskórniki otwarte) lub białe (zaskórniki zamknięte),
 • Wypryski na czole (pryszcze) – większe i często napełnione ropą. Są bolesne i mogą pozostawić blizny.

Trądzik na czole – przyczyny

Trądzik na czole może mieć różne przyczyny:

 • Wzmożona produkcja łoju – na czole znajduje się dużo gruczołów łojowych, dlatego skóra w tej okolicy często jest tłusta. Jeśli dojdzie do zaburzeń w wydzielaniu sebum, a dodatkowo zanieczyszczenia skóry, powstaje duże ryzyko pojawienia się trądziku na czole.
 • Hormony – nasilenie trądziku może być silnie związane z wahaniami hormonalnymi. W okresach, gdy poziom hormonów w ciele jest wyższy, na przykład podczas dojrzewania, ciąży lub menstruacji, produkcja sebum jest zwiększona, co prowadzi do zablokowania porów i powstawania pryszczy na czole.
 • Niewłaściwa pielęgnacja skóry – używanie nieodpowiednich kosmetyków może prowadzić do podrażnienia skóry lub zatykania porów, co prowadzi do powstawania trądziku. 
 • Błędy przy demakijażu – niedokładne oczyszczanie skóry, np. pozostawianie makijażu przy linii włosów lub brak zmywania makijażu przed snem.
 • Stres – może zaostrzyć istniejące problemy skórne poprzez wywołanie większej aktywności gruczołów łojowych oraz zaburzenie równowagi hormonalnej.

Trądzik na czole – jak się pozbyć?

Pozbycie się trądziku na czole często wymaga zmiany codziennych nawyków przy codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie istotne jest jej prawidłowe oczyszczanie – dokładne i jednocześnie delikatne. Jeśli zmiany są duże i rozległe, warto skonsultować się z dermatologiem, ponieważ może być konieczne leczenie farmakologiczne.

Krosty na czole – leczenie

Leczenie trądziku na czole zależy od rodzaju i nasilenia dolegliwości. Zastosowanie profesjonalnych preparatów leczniczych zmniejsza zmiany, ogranicza stan zapalny i minimalizuje ryzyko powstawania trwałych blizn. 

Niezależnie od wielkości zmian warto skonsultować się z dermatologiem, ponieważ tylko lekarz może zalecić odpowiednie metody leczenia i preparaty lecznicze. Najczęściej w leczeniu trądziku na czole stosuje się preparaty o działaniu miejscowym. Można wśród nich wyróżnić:

 • leki bez recepty  – zawierające przede wszystkim kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu oraz kwas salicylowy,
 • leki na receptę – głównie retinoidy (np. Izotziaja, Isotrex), antybiotyki (np. Dalacin T, Klindacin T) oraz preparaty regulujące wydzielanie sebum (np. Acnatac, Duac).

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leków doustnych, głównie: retinoidów (Izotec, Axotret, Curacne), antybiotyków (przy zakażeniu skóry, np. Dalacin C, Clindamycin MIP) lub preparatów hormonalnych (Cyprodiol, Syndi-35).

W leczeniu trądziku coraz częściej wykorzystuje się również zabiegi laserowe lub terapię światłem, które prowadzą do redukcji stanu zapalnego, zabijania bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku oraz przyspieszają procesy gojenia skóry.

Trądzik na czole – domowe sposoby

Domowe metody leczenia trądziku mogą być pomocne w przypadku niewielkich zmian i nieznacznego nasilenia dolegliwości. Najwłaściwszym sposobem postępowania jest skonsultowanie się z dermatologiem, również w kwestii możliwości wykorzystania domowych sposobów, takich jak:

 • maseczka z miodu i cynamonu – ma naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne,
 • olejek z drzewa herbacianego – naturalny antyseptyk, który może pomóc zwalczyć bakterie powodujące trądzik,
 • aloes – ma właściwości przeciwzapalne i przyspieszające gojenie skóry, co może pomóc złagodzić zaczerwienienie i obrzęk związany z obecnością trądziku na czole.

Trądzik na czole – pielęgnacja skóry

Kluczowym elementem w walce z trądzikiem na czole jest właściwa pielęgnacja skóry. Przede wszystkim:

 • regularne oczyszczanie – warto codziennie rano i wieczorem usuwać nadmiar sebum i zanieczyszczenia, które mogą blokować pory, 
 • delikatne złuszczanie martwego naskórka – pomaga usunąć martwe komórki skóry, które mogą blokować pory. Należy unikać zbyt agresywnego działania, które może podrażniać skórę,
 • stosowanie toniku – pomaga przywrócić naturalne pH, minimalizuje ryzyko podrażnień oraz usuwa ewentualne pozostałości po demakijażu,
 • nawilżanie – odpowiednie nawilżenie zapobiega wysuszeniu skóry, które może powodować podrażnienie i przyczyniać się do powstawania trądziku na czole.

Nieodłącznym elementem prawidłowej pielęgnacji skóry jest wybór odpowiednich kosmetyków, ponieważ w wyniku błędów objawy trądziku na czole mogą się nasilić.

Wybierając żel do mycia, tonik, czy krem, należy zwracać uwagę na produkty przeznaczone dla skóry tłustej lub mieszanej. Większość reguluje wydzielanie sebum, co jest niezwykle ważne w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Do złuszczania zaleca się stosowanie peelingu enzymatycznego, który delikatnie usuwa martwe komórki naskórka nie podrażniając skóry. Stosowanie masek z glinką może dodatkowo pomóc w oczyszczaniu porów i redukcji wydzielania łoju.

Warto również zastosować serum z witaminą C, które pomaga zwalczać wolne rodniki i przyspiesza regenerację skóry.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.