Izotziaja
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Żel Izotziaja znajduje zastosowanie w leczeniu łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.
- Zawarta w jego składzie izotretynoina pobudza odnowę komórek naskórka, zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i zmniejsza rogowacenie.
- Lek do stosowania miejscowego wydawany jest na receptę i może być na skórę przez dorosłych, u których występuje trądzik pospolity.
Walczysz z łagodną lub umiarkowaną postacią trądziku pospolitego? Żel Izotziaja skutecznie łagodzi jego objawy. Więcej na temat stosowania preparatu z izotretynoiną znajdziesz w opisie środka i dołączonej do niego ulotce. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | trądzik pospolity |
postać | żel |
dawka | 0,5 mg/g |
substancja czynna | Izotretynoina (Isotretinoinum) |
podmiot odpowiedzialny | ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. ul. Jesienna 9 80-298 Gdańsk |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Izotziaja? Cena, refundacja
Cena żelu Izotziaja 0,5 mg/g za opakowanie 20 mg wynosi orientacyjnie od 13,50 do 18,99 zł.
Lek nie jest objęty refundacją. Jego cena może różnić się między aptekami, może też ulec zmianie w przyszłości.
Izotziaja – jak działa, na co i dla kogo
Izotziaja (Ziaja) to lek z substancją czynną izotretynoiną (z grupy retynoidów), pochodną witaminy A, która ogranicza aktywność gruczołów łojowych. Działanie leku Izotziaja polega na regulowaniu wzrostu i różnicowania naskórka.
Izotretynoina stosowana na trądzikowo zmienioną skórę działa prawdopodobnie podobnie jak tretynoina, która pobudza odnowę naskórka redukując międzykomórkową spójność w warstwie rogowej. Zapobiega dzięki temu procesowi tworzenia zaskórników. Ułatwia też usuwanie już powstałych zaskórników.
Wskazaniem do stosowanie leku jest leczenie łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.
Trądzik pospolity rzadko występuje u dzieci, dlatego też nie jest znane bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie pacjentów.
Izotziaja – zamiennik
Zamiennikami żelu Izotziaja są: Isomeron i Isotrex.
Izotziaja – skład leku
Substancją czynną leku na trądzik Izotziaja jest izotretynoina. 1 g żelu zawiera 0,5 mg izotretynoiny.
Pozostałymi składnikami tego leku na trądzik pospolity są: butylohydroksytoluen (E321), hydroksypropyloceluloza, etanol 96%.
Izotziaja – dawkowanie
Jak stosować żel Izotziaja? Lek na trądzik na receptę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.
Stosowanie u dorosłych
Niewielką ilość leku na trądzik Izotziaja należy rozprowadzić na chorobowo zmienionych miejscach na skórze 1 lub 2 razy na dobę. Przed rozprowadzeniem leku skóra powinna być umyta i wysuszona. Po kontakcie z lekiem należy starannie umyć ręce.
Izotziaja – przeciwwskazania, środki ostrożności
Mimo skuteczności stosowania leku Izotziaja nie powinni wykorzystywać w terapii trądziku pacjenci:
- mający uczulenie na izotretynoinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- kobiety w ciąży i planujące zajść w ciążę,
- kobiety karmiące piersią.
Lek Izotziaja zawiera butylohydroksytoluen (E321). Z tego powodu może wywoływać miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.
Unikać kontaktu leku Izotziaja z oczami, ustami, błonami śluzowymi i podrażnioną skórą oraz miejscami na skórze, na których występują skaleczenia, zadrapania, oparzenia lub wyprysk.
Należy zachować ostrożność, aby lek nie gromadził się w fałdach skóry (szczególnie na szyi) ani na skrzydełkach nosa, ponieważ może wywołać to podrażnienia wrażliwych miejsc.
Leku Izotziaja nie powinny stosować osoby, u których stwierdzony został nabłoniak skórny (cutaneous epithelioma).
Powierzchnię skóry leczoną lekiem Izotziaja należy chronić przed działaniem światła słonecznego. Jeśli nie jest możliwe uniknięcie silnego światła słonecznego, należy koniecznie zastosować filtry UV i osłaniać skórę za pomocą odzieży ochronnej.
Żelu Izotziaja nie powinny stosować osoby z oparzeniami słonecznymi, ponieważ ich skóra może być bardziej wrażliwa na światło słoneczne.
Należy unikać sztucznych źródeł promieniowania UV (np. stosowania lampy kwarcowej i wizyt w solarium).
Przypadkowe spożycie leku Izotziaja w dużej dawce może spowodować objawy zbliżone do hiperwitaminozy A (bóle głowy, nudności, wymioty, senność, podrażnienie i świąd).
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku Izotziaja należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekcjach (obecnie i planowanych w przyszłości), zarówno wydawanych na receptę, jak i bez niej.
Podczas kuracji lekiem Izotziaja na receptę należy unikać jednoczesnego stosowania środków złuszczających (nadtlenek benzoilu), a także ścierająco-czyszczących, ponieważ mogą one powodować nasilenie działania drażniącego.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Izotziaja w ciąży
Pacjentki w ciąży, podejrzewające ciążę lub planujące ciąże, powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie wolno stosować leku Izotziaja w ciąży bądź gdy pacjentka planuje dziecko. W przypadku, gdy pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia lekiem Izotziaja, należy natychmiast przerwać leczenie. Izotretynoina stosowana w postaci o działaniu ogólnym uszkadza płód.
Izotziaja a karmienie piersią
Lek Izotziaja na receptę nie jest wskazany dla kobiet w okresie karmienia piersią.
Izotziaja – skutki uboczne
Każdy lek może wywoływać działania niepożądane. W trakcie stosowania leku Izotziaja 0,5 mg g żel u niektórych pacjentów mogą wystąpić takie działania niepożądane Izotziaja, jak: pieczenie, zaczerwienienie, świąd skóry, zmiany rumieniowe oraz złuszczenie.
W większości przypadków są to objawy przemijające, gdyby jednak wystąpiło ich nasilenie, lek na trądzik należy stosować rzadziej. Można też przerwać leczenie na kilka dni, a następnie zastosować lek ponownie. Leczenie nie powinno być kontynuowane, jeżeli objawy podrażnienia będą się nasilać.
Przechowywanie leku
Lek Izotziaja należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Po otwarciu opakowania lek można stosować przez 2 miesiące.
Inne leki na trądzik:
Zwykle skuteczność leczenia tym lekiem na trądzik Izotziaja można zaobserwować po 6-8 tygodniach.
Nie należy spożywać alkoholu w okresie stosowania mocnego leku na trądzik, ponieważ może on oddziaływać na wchłanianie leku, wzmacniając lub hamując jego działanie.
Żel Izotziaja, wspomagając złuszczanie naskórka, zapobiega tworzeniu się zmian trądzikowych na skórze.
Do zakupu w aptece retinoidu Izotziaja niezbędne jest okazanie ważnej recepty lekarskiej.
Tak, lek ten zmniejsza widoczność przebarwień powstałych na skutek trądziku.
Lek nie jest zalecany dzieciom, ponieważ zwykle przed okresem dojrzewania nie występuje u nich trądzik. Z tego powodu nie jest znane bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie wiekowej.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.