2576$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Izotziaja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Izotziaja? Cena, refundacja

Cena żelu Izotziaja 0,5 mg/g za opakowanie 20 mg wynosi orientacyjnie od 13,50 do 18,99 zł.

Lek nie jest objęty refundacją. Jego cena może różnić się między aptekami, może też ulec zmianie w przyszłości.

Izotziaja – jak działa, na co i dla kogo

Izotziaja (Ziaja) to lek z substancją czynną izotretynoiną (z grupy retynoidów), pochodną witaminy A, która ogranicza aktywność gruczołów łojowychDziałanie leku Izotziaja polega na regulowaniu wzrostu i różnicowania naskórka

Izotretynoina stosowana na trądzikowo zmienioną skórę działa prawdopodobnie podobnie jak tretynoina, która pobudza odnowę naskórka redukując międzykomórkową spójność w warstwie rogowej. Zapobiega dzięki temu procesowi tworzenia zaskórników. Ułatwia też usuwanie już powstałych zaskórników.

Wskazaniem do stosowanie leku jest leczenie łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.

Trądzik pospolity rzadko występuje u dzieci, dlatego też nie jest znane bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie pacjentów.

Izotziaja – zamiennik

Zamiennikami żelu Izotziaja są: Isomeron i Isotrex. 

Izotziaja – skład leku

Substancją czynną leku na trądzik Izotziaja jest izotretynoina. 1 g żelu zawiera 0,5 mg izotretynoiny.

Pozostałymi składnikami tego leku na trądzik pospolity są: butylohydroksytoluen (E321), hydroksypropyloceluloza, etanol 96%.

Izotziaja – dawkowanie

Jak stosować żel Izotziaja? Lek na trądzik na receptę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. 

Stosowanie u dorosłych

Niewielką ilość leku na trądzik Izotziaja należy rozprowadzić na chorobowo zmienionych miejscach na skórze 1 lub 2 razy na dobę. Przed rozprowadzeniem leku skóra powinna być umyta i wysuszona. Po kontakcie z lekiem należy starannie umyć ręce.

Izotziaja – przeciwwskazania, środki ostrożności

Mimo skuteczności stosowania leku Izotziaja nie powinni wykorzystywać w terapii trądziku pacjenci:

 • mający uczulenie na izotretynoinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • kobiety w ciąży i planujące zajść w ciążę,
 • kobiety karmiące piersią.

Lek Izotziaja zawiera butylohydroksytoluen (E321). Z tego powodu może wywoływać miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Unikać kontaktu leku Izotziaja z oczami, ustami, błonami śluzowymi i podrażnioną skórą oraz miejscami na skórze, na których występują skaleczenia, zadrapania, oparzenia lub wyprysk.

Należy zachować ostrożność, aby lek nie gromadził się w fałdach skóry (szczególnie na szyi) ani na skrzydełkach nosa, ponieważ może wywołać to podrażnienia wrażliwych miejsc.

Leku Izotziaja nie powinny stosować osoby, u których stwierdzony został nabłoniak skórny (cutaneous epithelioma).

Powierzchnię skóry leczoną lekiem Izotziaja należy chronić przed działaniem światła słonecznego. Jeśli nie jest możliwe uniknięcie silnego światła słonecznego, należy koniecznie zastosować filtry UV i osłaniać skórę za pomocą odzieży ochronnej.

Żelu Izotziaja nie powinny stosować osoby z oparzeniami słonecznymi, ponieważ ich skóra może być bardziej wrażliwa na światło słoneczne.

Należy unikać sztucznych źródeł promieniowania UV (np. stosowania lampy kwarcowej i wizyt w solarium).

Przypadkowe spożycie leku Izotziaja w dużej dawce może spowodować objawy zbliżone do hiperwitaminozy A (bóle głowy, nudności, wymioty, senność, podrażnienie i świąd).

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku Izotziaja należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekcjach (obecnie i planowanych w przyszłości), zarówno wydawanych na receptę, jak i bez niej. 

Podczas kuracji lekiem Izotziaja na receptę należy unikać jednoczesnego stosowania środków złuszczających (nadtlenek benzoilu), a także ścierająco-czyszczących, ponieważ mogą one powodować nasilenie działania drażniącego.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Izotziaja w ciąży

Pacjentki w ciąży, podejrzewające ciążę lub planujące ciąże, powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie wolno stosować leku Izotziaja w ciąży bądź gdy pacjentka planuje dziecko. W przypadku, gdy pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia lekiem Izotziaja, należy natychmiast przerwać leczenie. Izotretynoina stosowana w postaci o działaniu ogólnym uszkadza płód.

Izotziaja a karmienie piersią

Lek Izotziaja na receptę nie jest wskazany dla kobiet w okresie karmienia piersią.

Izotziaja – skutki uboczne

Każdy lek może wywoływać działania niepożądane. W trakcie stosowania leku Izotziaja 0,5 mg g żel u niektórych pacjentów mogą wystąpić takie działania niepożądane Izotziaja, jak: pieczenie, zaczerwienienie, świąd skóry, zmiany rumieniowe oraz złuszczenie. 

W większości przypadków są to objawy przemijające, gdyby jednak wystąpiło ich nasilenie, lek na trądzik należy stosować rzadziej. Można też przerwać leczenie na kilka dni, a następnie zastosować lek ponownie. Leczenie nie powinno być kontynuowane, jeżeli objawy podrażnienia będą się nasilać.

Przechowywanie leku

Lek Izotziaja należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Po otwarciu opakowania lek można stosować przez 2 miesiące.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Izotziaja (6)

Zwykle skuteczność leczenia tym lekiem na trądzik Izotziaja można zaobserwować po 6-8 tygodniach.

Nie należy spożywać alkoholu w okresie stosowania mocnego leku na trądzik, ponieważ może on oddziaływać na wchłanianie leku, wzmacniając lub hamując jego działanie.

Żel Izotziaja, wspomagając złuszczanie naskórka, zapobiega tworzeniu się zmian trądzikowych na skórze.

Do zakupu w aptece retinoidu Izotziaja niezbędne jest okazanie ważnej recepty lekarskiej.

Tak, lek ten zmniejsza widoczność przebarwień powstałych na skutek trądziku.

Lek nie jest zalecany dzieciom, ponieważ zwykle przed okresem dojrzewania nie występuje u nich trądzik. Z tego powodu nie jest znane bezpieczeństwo stosowania leku w tej grupie wiekowej.

Wyślij wiadomość do farmaceuty

  e-Konsultacja z Receptą Online
  Izotziaja

  Wypełnij formularz medyczny, aby
  rozpocząć e-konsultację lekarską
  bez wychodzenia z domu.

  skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.