3098$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Axotret

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Axotret – informacje o leku

Axotret to środek z izotretynoiną, należącą do grupy retinoidów. Lek wykazuje działanie przeciwtrądzikowe w różnych ciężkich postaciach tej choroby skóry.

  • dawki: Axotret 10 mg, 20 mg
  • postać: kapsułki miękkie
  • substancja czynna: izotretynoina (łac. Isotretinoinum)
  • kategoria: Trądzik
  • podmiot odpowiedzialny: Aristo Pharma Sp. z o.o., ul. Baletowa 30, 02-867 Warszawa
  • wytwórca: Sun Pharmaceutical Industries Europe B.V. Polarisavenue 87 2132JH Hoofddorp Holandia

Axotret – ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek Axotret? Cena, refundacja

Lek występuje w formie kapsułek miękkich Axotret 10 mg lub Axotret 20 mg. Ceny leku na receptę wynoszą:

  • Axotret 10 mg 30 kapsułek- cena od 40,90 zł do 45,99 zł
  • Axotret 10 mg 60 kapsułek- cena od 78,00 zł do 83,99 zł
  • Axotret 20 mg, 30 kapsułek- cena od 52,99 do 59,99 zł
  • Axotret 20 mg, 60 kapsułek – cena od 98,99 do 102,99 zł

Axotret nie podlega refundacji, a jego cena może być inna w każdej aptece. Może też zmienić się w przyszłości. 

Axotret – opis i właściwości, jak działa

Jak działa Axotret? Substancją czynną leku Axotret jest izotretynoina, należąca do grupy leków zwanych retinoidami. Izotretynoina jest stereoizomerem kwasu all-trans-retynowego (tretynoiny). 

Lek Axotret poprawia przebieg ciężkiego trądziku poprzez hamowanie aktywności gruczołów łojowych, a także dzięki ich zmniejszeniu. Ponadto izotretynoina działa przeciwzapalnie na skórę.

Axotret – zamienniki

Zamienniki leku na trądzik Axotret, dostępne na receptę, które zawierają tę samą substancję czynną, to: Aknenormin, Curacne, Izotek, Actaven, Isoderm, Sortret, Tretinex, Tretoskin. 

Axotret – skład leku

Substancją czynną leku jest izotretynoina. Jedna kapsułka, miękka zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny.

Pozostałe składniki to: uwodorniony olej sojowy, uwodorniony olej roślinny, wosk pszczeli biały, disodu edetynian, butylohydroksyanizol, olej sojowy rafinowany.

Otoczka (tylko dla Axotret 10 mg): żelatyna, glicerol, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), woda oczyszczona.

Otoczka (tylko dla Axotret 20 mg): żelatyna, glicerol, czerwień allura (E 129), błękit brylantowy (E 133), tytanu dwutlenek (E 171), woda oczyszczona.

Atrament do nadruku: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), n-butanol, glikol propylenowy, izopropanol, amonu wodorotlenek.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga Axotret? Lek ten jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony oraz trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn, którego objawy nie ustępowały po przeprowadzeniu leczenia działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi i lekami stosowanymi miejscowo.

Lek Axotret przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Axotret – dawkowanie

Jak stosować Axotret – lek na trądzik? Preparat przeciwtrądzikowy należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Izotretynoinę może przepisywać jedynie lekarz dermatolog mający doświadczenie w stosowaniu działających ogólnie retinoidów w przebiegu ciężkich postaci trądziku i pełną wiedzę o ryzyku związanym ze stosowaniem izotretynoiny oraz wymogach dotyczących monitorowania pacjenta podczas stosowania izotretynoiny.

Dorośli, w tym młodzież i osoby w podeszłym wieku

Dla większości pacjentów odpowiednia dawka wynosi od 0,5 mg/ kg masy ciała do 1 mg/ kg masy ciała na dobę. Zwykle leczenie rozpoczyna się od dawki 0,5 mg/ kg masy ciała.

Najczęściej leczenie przez 16 do 24 tygodni jest wystarczające do uzyskania remisji trądziku.

Zasady stosowania leku Axotret:

  • kapsułki należy przyjmować z pokarmem, raz lub dwa razy na dobę,
  • kapsułki należy połykać w całości, nie należy ich żuć ani ssać,
  • po zakończeniu leczenia należy zwrócić do apteki niezużyte kapsułki, a zatrzymać je wyłącznie w przypadku, gdy zaleci to lekarz prowadzący.

Stosowanie u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek leczenie należy rozpoczynać od mniejszej dawki (np. 10 mg na dobę). Dawkę należy następnie zwiększać do 1 mg/kg mc. na dobę lub do maksymalnej dawki tolerowanej przez pacjenta.

Stosowanie u pacjentów nietolerujących leku

U pacjentów z ciężką nietolerancją zalecanej dawki leku można kontynuować leczenie mniejszą dawką leku. Wiąże się to jednak z wydłużeniem czasu leczenia i większym ryzykiem nawrotu choroby. Aby uzyskać możliwie największą skuteczność leczenia, należy kontynuować leczenie największą dawką tolerowaną przez pacjenta.

Axotret – przeciwwskazania, środki ostrożności

Mimo skuteczności działania, Axotret nie jest zalecany wszystkim pacjentom. Leku nie należy stosować:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na izotretynoinę, olej sojowy (orzeszki ziemne lub soję) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • u pacjentów z niewydolnością wątroby,
  • u pacjentów ze znacznie zwiększonym stężeniem lipidów (cholesterolu, trójglicerydów) we krwi,
  • jeśli u pacjenta jest wysokie stężenie witaminy A w organizmie (hiperwitaminoza A),
  • jeśli pacjent stosuje antybiotyki z grupy tetracyklin.

Środki ostrożności związane z zaburzeniami psychicznymi

U niektórych pacjentów leczonych lekiem Axotret wystąpiła: depresja, nasilenie się depresji, lęk, skłonność do agresji, wahania nastroju, objawy psychotyczne oraz (bardzo rzadko) myśli samobójcze, próby samobójcze i samobójstwa. Osoby rozpoczynające terapię lekiem Axotret powinny poinformować o tym fakcie swoją rodzinę i przyjaciół. Będą oni mogli dostrzec symptomy ewentualnych zmian w zachowaniu i skierować chorego na odpowiednie leczenie.

Środki ostrożności związane ze zmianami skórnymi

Na początku terapii trądzik może się zaostrzyć. Objawy te jednak ustępują zwykle w ciągu kolejnych 7-10 dni leczenia. Zwykle nie wiążą się z potrzebą zmiany dawkowania izotretynoiny. W trakcie kuracji lekiem Axotret nie należy poddawać się również zabiegom chemicznej dermabrazji oraz leczeniu laserem przez pół roku od zakończenia terapii, ponieważ może to doprowadzić do powstawania blizn. Ten sam czas dotyczy depilacji woskiem, która może skończyć się zerwaniem naskórka. Nie zaleca się stosowania izotretynoiny z lekami i kosmetykami złuszczającymi naskórek, ze względu na ryzyko podrażnienia skóry.

Środki ostrożności dotyczące zaburzeń widzenia

Z uwagi na ryzyko wystąpienia zaburzeń wzroku, w szczególności widzenia zmierzchowego, należy być ostrożnym podczas stosowania leku i w miarę możliwości unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą.

Interakcja z innymi lekami

Lek Axotret może wchodzić w interekacje z:

  • preparatami zawierającymi witaminę A, w tym suplementami diety,
  • antybiotykami z grupy tetracyklin,
  • miejscowymi lekami keratolitycznymi lub preparatami złuszczającymi.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Axotret w ciąży

Leku bezwzględnie nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, a kobiety w wieku rozrodczym powinny zachować szczególną ostrożność. Stosowanie izotretynoiny podczas ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane (lek teratogenny – mogący powodować ciężkie wady rozwojowe płodu). Jeżeli w trakcie leczenia osoba przyjmująca preparat zajdzie w ciążę, leczenie musi zostać przerwane. 

Axotret a karmienie piersią

Izotretynoina jest związkiem silnie lipofilnym, dlatego jest wysoce prawdopodobne, że przenika do mleka kobiecego. Z uwagi na ryzyko działań niepożądanych u matki i dziecka, stosowanie izotretynoiny w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Axotret – skutki uboczne

Podobnie jak w przypadku każdego leku, w czasie leczenia izotretynoiną mogą wystąpić działania niepożądane Axotret.

Bardzo częste skutki uboczne: wysypka, stany zapalne skóry, suchość skóry, łuszczenie się skóry oraz swędzenie, spierzchnięcie i stany zapalne ust, zapalenie spojówek, zmiany obrazu krwi.

Częste skutki uboczne: ból głowy i pleców,suchość w jamie ustnej i śluzowce nosa, zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi, zwiększenie stężenia enzymów wątrobowy, zapalenie spojówki oka lub okolicy powiek, suchość i podrażnienie oczu, senność, pogorszenie nastroju i stany depresyjne, pogorszenie widzenia i wzrost czułości na światło.

Pozostałe skutki uboczne, które występują rzadko lub bardzo rzadko (np. zaburzenia widzenia, łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, zapalenie jelita krętego, zmniejszenie gęstości kości) zostały wymienione w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Axotret (5)

Izotretynoina nie jest wskazana w leczeniu trądziku przed okresem dojrzewania i nie zaleca się jej stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Podczas stosowania leku należy unikać ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne, a także ograniczyć wizyty w solarium. Jeśli nie można uniknąć kontaktu z silnym nasłonecznieniem, należy zastosować krem z filtrem UV (co najmniej 15 SPF).

Axotret pobudza odnowę komórek naskórka i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Efektem działania leku jest ograniczenie działania ciężkiego trądziku. Pierwsze efekty kuracji są widoczne średnio po około 16-24 tygodniach.

Izotek nie wchodzi w bezpośrednią interakcję z alkoholem. Należy jednak pamiętać, że zarówno lek, jak też alkohol podlegają metabolizmowi w wątrobie, dlatego pacjentom najczęściej zaleca się rezygnację lub ograniczenie spożywania alkoholu w trakcie kuracji.

Podczas leczenia izotretynoiną może wystąpić osłabienie widzenia w nocy oraz senność i zawroty głowy. W przypadku pojawienia się wymienionych objawów nie należy prowadzić pojazdów ani uczestniczyć w pracach, które mogą narazić pacjenta lub inne osoby na niebezpieczeństwo.

e-Konsultacja z Receptą Online
Axotret

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.