Trądzik na szyi – przyczyny i leczenie

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik na szyi to problem, który częściej dotyka osób dorosłych niż młodzieży.
 • Pojawianie się pryszczy na szyi może mieć wiele przyczyn. Największe znaczenie odgrywają hormony.
 • Zwalczanie trądziku na szyi wymaga odpowiedniej higieny skóry, zmiany stylu życia i diety, a także stosowania odpowiednich kosmetyków.
 • Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania dolegliwości jest leczenie pryszczy na szyi pod kontrolą lekarza.
Tradzik Podskorny 2
Trądzik podskórny

Trądzik na szyi pojawia się zwykle pod wpływem zaburzeń hormonalnych i często dotyczy kobiet powyżej 25. roku życia. Wypryski na szyi wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a często również profesjonalnego leczenia pod kontrolą dermatologa. Od czego robią się pryszcze na szyi i jakie są skuteczne metody leczenia dolegliwości?

Czym jest trądzik na szyi?

Trądzik na szyi jest przypadłością charakteryzującą się występowaniem twardych krost na szyi i pryszczy na karku. Dolegliwość dotyczy najczęściej osób dorosłych, szczególnie kobiet po 25. roku życia. Bardzo często jest objawem tzw. trądziku późnego. Powstawanie krost na szyi przebiega podobnie, jak na innych częściach ciała, takich jak twarz, plecy czy klatka piersiowa, ale ze względu na umiejscowienie zmiany mogą wymagać specyficznego podejścia do leczenia.

Pryszcze na szyi u młodzieży

Trądzik na szyi u nastolatków ma podłoże hormonalne. Za ich powstawanie odpowiada przede wszystkim testosteron, który prowadzi do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co może powodować zablokowanie porów i prowadzić do powstania pryszczy i wyprysków. U młodzieży trądzik na szyi raczej nie występuje samoistnie. Zmiany skórne w tym rejonie wynikają najczęściej z rozległego i zaawansowanego trądziku na twarzy.

Krosty na szyi u dorosłych

Trądzik na szyi u dorosłych może być spowodowany wieloma czynnikami. U niektórych osób problem ten może się utrzymywać od młodości, inni mogą zacząć doświadczać symptomów trądziku na szyi po 25. roku życia. Problem dotyczy szczególnie kobiet. Częstość występowania trądziku późnego (który może objawiać się występowaniem wyprysków na szyi) wynosi u nich ok. 54 % (dla porównania u mężczyzn 40%). Zmiany trądzikowe na szyi u dorosłych mogą pojawiać się w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak np. choroby tarczycy lub cukrzyca typu II.

Krosty na szyi – przyczyny

Trądzik na szyi, podobnie jak w innych częściach ciała, może mieć wiele przyczyn.

 • Hormony – zmiany w organizmie mogą prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, a jego nadmiar może zablokować pory skóry, co prowadzi do powstawania krost i pryszczy.
 • Stres – może prowadzić zmian hormonalnych i nasilenia objawów trądziku. W okresach zwiększonego napięcia organizm produkuje więcej hormonów stresu, takich jak kortyzol, co może zwiększać produkcję sebum.
 • Dieta – badania sugerują związek między dietą a trądzikiem. Szczególnie produkty o wysokim indeksie glikemicznym mogą przyczyniać się do nasilenia objawów (również w przypadku trądziku późnego).
 • Alergie – nadwrażliwość na niektóre produkty czy substancje, szczególnie kosmetyki czy detergenty, może powodować podrażnienia skóry i wywoływać objawy trądziku na szyi.
 • Brak higieny – nie stanowi bezpośredniej przyczyny trądziku, ale może przyczynić się do zablokowania porów i rozwoju trądziku. Duże znaczenie ma regularne mycie twarzy i szyi oraz unikanie dotykania ich brudnymi rękami.
 • Nadmierne pocenie się – wysoka temperatura i wilgoć mogą prowadzić do zwiększonego pocenia się i zablokowania porów, a tym samym powstania krost i pryszczy.
 • Używanie nieodpowiednich kosmetyków – szczególnie tłustych i ciężkich, ponieważ mogą zatykać pory skóry i prowadzić do powstawania krost na szyi.

Leczenie trądziku na szyi

Podobnie jak trądzik w innych miejscach na ciele, trądzik na szyi wymaga starannej pielęgnacji i odpowiedniego leczenia. Kluczowym elementem przeciwdziałania dolegliwości jest prawidłowa higiena skóry. Regularne mycie szyi za pomocą delikatnych środków czystości może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum i martwych komórek skóry, które mogą blokować pory. Ważne jest, aby unikać szorstkiego pocierania lub nadmiernego mycia, które mogą podrażnić skórę i pogorszyć objawy trądziku na szyi. Duże znaczenie ma również unikanie stresu, jako czynnika wpływającego na zaburzenie równowagi hormonalnej oraz dbanie o zdrową i zrównoważoną dietę.

Jeśli wprowadzone zmiany nie wywołują poprawy lub objawy nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia farmakologicznego lub zabiegów dermatologicznych (terapia laserowa, mikrodermabrazja, terapia światłem).

Trądzik na szyi – leki

Leki na trądzik na szyi obejmują szeroki zakres produktów ogólnych i miejscowych, które są dostępne na receptę lub bez recepty. Wśród najważniejszych substancji przyczyniających się do poprawy wyglądu przy krostach na szyi, wyróżnia się:

 • nadtlenek benzoilu – stosowany w miejscowych lekach na trądzik na szyi dostępnych na receptę (np. Duac, Epiduo) lub bez recepty,
 • kwas azelainowy – stosowany w preparatach miejscowych bez recepty,
 • kwas salicylowy – dostępny bez recepty,
 • retinoidy – wykorzystywane w preparatach miejscowych (np. Izotziaja, Isotrex) lub ogólnoustrojowych (Axotret, Izotec),
 • antybiotyki – o działaniu miejscowym (Klindacin T, Dalacin T) lub ogólnym, jeśli dojdzie do zakażenia skóry (Dalacin C, Clindamycin-MIP),
 • leki hormonalne – stosowane u kobiet (np. Syndi-35, Cyprodiol).

Należy pamiętaj, że wybór leku zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, stopnia nasilenia objawów i odpowiedzi skóry na leczenie. Stosowanie leków na trądzik powinno zawsze odbywać się pod nadzorem dermatologa, a w niektórych przypadkach ginekologa lub endokrynologa.

Pryszcze na karku i szyi – kosmetyki

Wybór odpowiednich kosmetyków jest kluczowy w kontroli trądziku na szyi. Dobrej jakości żele do mycia twarzy, toniki i kremy nawilżające mogą pomóc w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Ważne jest, aby wybierać produkty, które nie zatykają porów. Regularne stosowanie maseczek oczyszczających, delikatnych peelingów pomóc w redukcji trądziku na szyi. 

Istotne jest dbanie o właściwe nawilżenie skóry, ponieważ przesuszanie lub podrażnianie nadmiernym złuszczaniem może prowadzić do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych i intensywniejszej produkcji sebum.

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.