Trądzik na dekolcie – o czym świadczy, leczenie i przyczyny

Najważniejsze informacje:

 • Trądzik na dekolcie jest częstym problemem u kobiet i mężczyzn.
 • Krosty, zaskórniki i pryszcze na dekolcie mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, produkcji nadmiernej ilości sebum przez gruczoły łojowe lub wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji skóry.
 • W celu leczenia trądziku na dekolcie zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków, a w poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne.
 • Domowe sposoby na trądzik na dekolcie mogą być skuteczne przy niewielkim nasileniu problemu. Jeśli krosty nie znikają lub w przypadku rozległych zmian zaleca się konsultację z dermatologiem.
Tradzik Na Dekolcie
Trądzik na dekolcie

Trądzik na dekolcie to powszechny problem skórny, który może być wynikiem wielu czynników. Przypadłość charakteryzuje się występowaniem zaskórników i wyprysków na dekolcie i okolicach, przede wszystkim na ramionach. Pryszcze na dekolcie mogą wpływać na pogorszenie samopoczucia i obniżenie samooceny, dlatego w większości przypadków zaleca się konsultację z dermatologiem i podjęcie skutecznego leczenia dolegliwości. O czym świadczą krostki na dekolcie i jak można je leczyć?

Trądzik na dekolcie i okolicy

Trądzik na dekolcie to problem, który może dotknąć kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Przypadłość częściej dotyczy kobiet oraz dojrzewających chłopców. W wyniku nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, dochodzi do zablokowania mieszków włosowych, a następnie tworzą się zaskórniki (zamknięte i otwarte) i, jeśli dojdzie do rozwoju stanu zapalnego, także pryszcze. Wypełnione ropną treścią krosty na dekolcie mogą stanowić poważny defekt kosmetyczny i przyczyniać się do obniżenia samooceny.

Największy wpływ na ryzyko rozwoju przypadłości w tej okolicy mają zaburzenia hormonalne, nadmierna produkcja sebum, uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowe rogowacenie naskórka.

Często pryszczom na dekolcie towarzyszą zmiany na innych częściach ciała. U wielu pacjentów obserwuje się trądzik na ramionach i trądzik na klatce piersiowej.

Wypryski na dekolcie u kobiet

Wypryski na dekolcie są problemem wielu kobiet i mogą wynikać z różnych przyczyn. Jednym z głównych czynników wpływających na ich pojawienie się są wahania hormonalne.

Hormony odgrywają kluczową rolę w regulacji pracy gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za produkcję sebum. Zbyt duża ilość łoju może prowadzić do zablokowania porów skóry i powstawania krost na dekolcie.

Często za rozwój dolegliwości odpowiadają niewłaściwe kosmetyki. Kobiety często stosują kremy na dekolt i balsamy do ciała, które mogą powodować podrażnienie skóry lub doprowadzać do zatykania porów.

Dodatkowo, na pojawianie się wyprysków na dekolcie u kobiet mogą wpływać również niektóre nawyki. Przede wszystkim częste dotykanie skóry w tej okolicy, które może skutkować przenoszeniem bakterii.

Trądzik na dekolcie u mężczyzn

Choć trądzik częściej kojarzy się z problemami skórnymi kobiet, zmiany trądzikowe na dekolcie mogą pojawiać się również u mężczyzn. Wahania hormonalne, zwłaszcza testosteronu, mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum i w rezultacie do zablokowania mieszków włosowych, tworzenia zaskórników i powstawania stanów zapalnych.

Trądzik na dekolcie u mężczyzn może być wynikiem uwarunkowań genetycznych. Ryzyko występowania zmian skórnych jest zdecydowanie wyższe u osób z tendencją do trądziku w rodzinie.

Pryszcze na dekolcie – przyczyny

Pojawienie się pryszczy na dekolcie może mieć wiele przyczyn. Zaskórniki otwarte i zamknięte, krosty oraz zmiany zapalne typu guzy i ropne torbiele to typowe objawy dolegliwości, które powstają w wyniku nadmiernej produkcji łoju i zatykania porów.

Wśród najważniejszych przyczyn powstawania trądziku na dekolcie można wyróżnić:

 • zaburzenia hormonalne – wpływają na pracę gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja sebum sprzyja powstawaniu pryszczy,
 • genetyka – skłonność do trądziku może być dziedziczna. Jeśli w rodzinie występuje problem z trądzikiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się w kolejnych pokoleniach,
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – nadmierne złuszczanie skóry, stosowanie kosmetyków podrażniających lub zatykających pory lub niedostateczne oczyszczanie skóry może sprzyjać powstawaniu pryszczy,
 • dieta – badania sugerują, że dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze, fast-foody) mogą wpływać na stan skóry i sprzyjać powstawaniu pryszczy,
 • stres – podwyższony poziom stresu może wpływać na równowagę hormonalną w organizmie, co z kolei może prowadzić do pojawiania się pryszczy.

Główne przyczyny trądziku na dekolcie – hormony

Hormony mają ogromny wpływ na stan skóry. Wpływają na aktywność gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Największy wpływ na pojawianie się pryszczy mają wahania androgenów. Najważniejszym hormonem z tej grupy jest testosteron. 

Skóra kobiet (również na dekolcie) jest szczególnie wrażliwa na podwyższenie poziomu androgenów, a zmiany hormonalne i towarzyszące im często zmiany skórne, wynikają z fizjologii. Podobnie jak trądzik młodzieńczy u nastolatków, pryszcze na dekolcie u kobiet mogą pojawiać się w okresie okołomiesiączkowym, w ciąży lub w czasie menopauzy.

Co na trądzik na dekolcie – jak się go pozbyć?

Pozbycie się trądziku na dekolcie może być wyzwaniem, ale istnieje kilka skutecznych strategii, które mogą pomóc zminimalizować te nieprzyjemne zmiany skórne. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej metody pielęgnacji skóry oraz skonsultowanie się z dermatologiem, jeżeli problem jest poważny lub uporczywy. Wśród najważniejszych metod przeciwdziałania trądzikowi na dekolcie wyróżnia się:

 • zmianę nawyków pielęgnacyjnych – często minimalizacja zmian na dekolcie, klatce piersiowej i ramionach wymaga zmiany nawyków pielęgnacji skóry. Zwykle konieczne jest stosowanie delikatnego płynu micelarnego do oczyszczania skóry oraz rezygnacja z drażniących peelingów,
 • stosowanie odpowiednich kosmetyków – przede wszystkim należy unikać kosmetyków zatykających pory,
 • leczenie farmakologiczne – jeśli domowe metody nie przynoszą efektów, dermatolog może zalecić leki na receptę, zwykle działające miejscowo antybiotyki (Dalacin T, Klindacin T), retinoidy (np. Izotziaja, Isotrex), lub inne leki regulujące produkcję sebum (np. Acnatac, Duac).

Leczenie krost na dekolcie

Krosty na dekolcie, podobnie jak inne zmiany trądzikowe, wymagają odpowiedniego leczenia. W przypadku pojedynczych, niegroźnych zmian, można stosować dostępne bez recepty maści czy kremy zawierające substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Warto pamiętać, że nie należy wyciskać samodzielnie krost, zwłaszcza tych wypełnionych ropną treścią, ponieważ najczęściej skutkuje to rozproszeniem bakterii i nasileniem stanu zapalnego.

Jeśli trądzik jest nasilony, warto zasięgnąć porady dermatologa. Lekarz może zalecić leki działające miejscowo (np. Duac, Dalacin T, Izotziaja, Epiduo) lub (rzadziej) leki doustne, takie jak antybiotyki stosowane przy zakażeniach skóry (np. Dalacin C, Clindamycin-MIP), retinoidy (np. Isotec, Axotret, Curacne) lub preparaty hormonalne (np. Syndi-35, Cyprodiol). Leki o działaniu ogólnym są bardzo skuteczne w leczeniu trądziku na dekolcie, ale mogą mieć wiele skutków ubocznych, dlatego stosowane są wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

Domowe sposoby na trądzik na dekolcie

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy trądziku na dekolcie. Jedną z możliwości jest wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego, który ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można również zastosować maseczkę z kurkumy i miodu lub tonizować skórę za pomocą octu jabłkowego.

Istotne znaczenie ma wprowadzenie kilku zmian w stylu życia. Przede wszystkim stosowanie zbilansowanej diety, ograniczenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym i unikanie stresu, który może doprowadzać do zaburzeń hormonalnych, tym samym przyczyniać się do powstawania trądziku na dekolcie.

Należy pamiętać, że domowe sposoby zwykle nie przynoszą szybkich efektów, nie zawsze są skuteczne, a w niektórych przypadkach mogą powodować nasilenie dolegliwości. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dermatologiem

e-Konsultacja z Receptą Online Trądzik

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.