Leki na ból kręgosłupa
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Leki na ból kręgosłupa – jaki lek może zalecić lekarz na ból pleców?
Bóle kręgosłupa różnego pochodzenia to problem, z którym mierzy się znaczna część społeczeństwa. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza lub bezpośrednio do apteki w poszukiwaniu leków, które pomogą im szybko uporać się z dokuczliwym i często silnym bólem, utrudniającym codzienną aktywność. Jakie leki na bolący kręgosłup szyjny, piersiowy i lędźwiowy przynoszą ulgę? Jaki lekarz pomoże pacjentowi z bólem pleców? O tym poniżej!
Leki na ból kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego lub piersiowego
Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym, lędźwiowym lub piersiowym to częsta przypadłość, którą można zwalczać przede wszystkim za pomocą leków. Ich przyjmowanie ma na celu uśmierzenie bólu i wyleczenie stanów zapalnych występujących w obrębie kręgosłupa.
Środki przeciwbólowe zawierają substancje o działaniu znieczulających o różnym składzie i znoszące ból o różnym nasileniu.
Wygodne w stosowaniu tabletki przeciwbólowe zaczynają działać po mniej więcej 30 minutach od przyjęcia tabletki. Efekt ich zażycia utrzymuje się do ok. 4 godzin.
Leki przeciwbólowe na plecy – stosowane środki
W leczeniu bólu kręgosłupa wykorzystuje się przede wszystkim stosowane doraźnie leki z substancjami czynnymi o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które są dostępne bez recepty.
Wysoką skuteczność w łagodzeniu dolegliwości bólowych w obrębie układów kostno-stawowego i mięśniowego kręgosłupa wykazują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zawierające następujące substancje czynne
- meloksykam
- diklofenak
- ketoprofen
- nimesulid
- naproksen.
Działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy, który uczestniczy w syntezie prostaglandyn, czyli przekaźników, które pobudzają receptory bólowe. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane w bólu kręgosłupa mają najczęściej postać tabletek. Środki w formie roztworów do wstrzykiwań i czopków polecane są pacjentom, którzy nie mogą stosować leków doustnie.
W bólu kręgosłupa stosuje się również leki zmniejszające napięcie mięśni z tyzanidyną oraz dostępne na receptę leki opioidowe: na bóle umiarkowanie silne tramadol lub kodeinę a przy silniejszych buprenorfinę, fentanyl czy morfinę. Oprócz powyższych wykorzystuje się również leki sterydowe w formie zastrzyków.
Zastrzyki przeciwbólowe na chory kręgosłup
Na ból kręgosłupa skuteczne mogą się także okazać miejscowe zastrzyki ze środkiem przeciwbólowym (tzw. sterydowa blokada kręgosłupa). Znajdują one zastosowanie w bólach ostrych i w sytuacjach, gdy nie jest możliwe zastosowanie leku doustnie. Zastrzyki podaje się domięśniowo, a dawkę i częstotliwość stosowania leku w tej formie ustala lekarz.
Ból kręgosłupa – maści i żele
W łagodzeniu bólu pleców i poprawie samopoczucia doraźnie pomocne mogą być również preparaty do użytku zewnętrznego. Są to przede wszystkim stosowane miejscowo maści i żele zawierające w swoim składzie substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także wiele innych substancji wspomagających, takich jak choćby kwasy tłuszczowe czy olejki pochodzenia roślinnego. Maści i żele są dobrze tolerowane i mają znikome działania niepożądane.
Maści i żele należy nakładać cienką warstwę na powierzchnię skóry, zwykle 3-4 razy na dobę, przeważnie nie dłużej niż przez tydzień. Po nałożeniu w miejscu bólu należy je delikatnie wcierać, a następnie pozostawić do wyschnięcia.
Plastry na bolący kręgosłup
Przy bólu kręgosłupa, zwłaszcza w jego okolicy lędźwiowej, warto sięgać po plastry rozgrzewające z pieprzem lub kapsaicyną. Ciepło, które przenika w głąb ciała, powoduje odprężenie napiętych mięśni pleców. Dzięki temu pacjent odczuwa niemal natychmiastową ulgę od bólu i może wrócić do aktywności.
Plastrów rozgrzewających nie należy stosować w okolicy szyi i karku oraz po przebytych niedawno urazach kręgosłupa. W przypadku nasilenia się bólu lub wystąpienia zmian skórnych, należy przerwać używanie kompresów.
W przypadku naderwania lub naciągnięcia mięśnia, który powoduje ból kręgosłupa, skuteczne będą natomiast zimne okłady.
Gdy bolą plecy. Jaki lekarz od kręgosłupa?
Tabletki, maści i plastry na ból pleców mają działanie doraźne. Zawsze, gdy bóle pleców utrzymują się, należy skonsultować się lekarzem i podjąć leczenie przyczynowe. W wielu przypadkach konieczna okazuje się być operacja lub rehabilitacja bolącego kręgosłupa.
Pacjent z dolegliwościami ze strony pleców może zgłosić się do lekarza rodzinnego, który to po wstępnym badaniu i zleceniu odpowiednich zabiegów diagnostycznych, skieruje go dalej do specjalisty. W zależności od podłoża problemu, odpowiednim specjalistą będzie ortopeda lub neurolog bądź fizjoterapeuta. W prostszych przypadkach lekarz pierwszego kontaktu może samodzielnie zalecić właściwe leczenie bólu kręgosłupa. Pomocą w leczeniu bólu kręgosłupa służy też wykwalifikowany fizjoterapeuta.
W dolegliwościach bólowych, które towarzyszą depresji i stanom lękowym (ból kręgosłupa o podłożu psychicznym), warto zasięgnąć porady u lekarza psychiatry.
Leki na ból kręgosłupa – częste pytania
Jakie są możliwe skutki uboczne zażywania leków przeciwbólowych na kręgosłup?
Podczas zażywania leków przeciwbólowych na kręgosłup mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak:
- pogorszenie samopoczucia,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- ból brzucha,
- senność,
- obrzęki,
- reakcje alergiczne,
- uczucie mrowienia na skórze (tzw. parestezje),
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
- niewyraźne widzenie.
Jak zapobiegać skutkom ubocznym leków na kręgosłup?
Wiele osób, którym doskwierają bóle kręgosłupa, obawia się skutków ubocznych, które mogą pojawić się po użyciu leków przeciwbólowych. Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych można zmniejszyć, stosując się do wszystkich zaleceń producenta leku.
Przede wszystkim nie należy zwiększać rekomendowanej jednorazowej i dobowej dawki ani też przekraczać czasu stosowania leku. Przeciwwskazaniem do stosowania leków może być uczulenie na składniki, młody wiek pacjenta i choroby przewlekłe. Bez konsultacji nie powinno stosować się leków przeciwbólowych razem z innymi środkami. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety przyjmujące leki na ból kręgosłupa w ciąży.
Podobne wpisy o bólu kręgosłupa:
- Ból kręgosłupa – sprawdź jak rozpoznać przyczynę bólu pleców
- Co na ból kręgosłupa? Sprawdź 6 skutecznych sposobów na złagodzenie bólu pleców
- Leki na ból kręgosłupa – na jak długo przynoszą ulgę? Sprawdź działanie
- Jakie ćwiczenia wykonywać na ból kręgosłupa i pleców?
- Ból pleców i kręgosłupa – jak mu zapobiegać na co dzień? Sprawdź
- Lordoza kręgosłupa – poznaj rodzaje, objawy i metody leczenia lordozy
- Budowa kręgosłupa – jakie funkcje pełnią odcinki i kręgi? Wyjaśniamy
- Rwa kulszowa – poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia
- Zwyrodnienie kręgosłupa – sprawdź objawy, przyczyny, ćwiczenia i metody leczenia
- Dyskopatia – poznaj przyczyny, rodzaje, objawy i metody leczenia
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.